Network kablo tester kullanımı

Kodla Büyü

fikriye

Aktif Üye
Platoon marka koblo tester aldık.Kullanımı hakkında yardımcı olabilir misiniz?Işıkların anlamı ne?Mesela bir kablonun uçlarını testere bağladığımda 123 67 şeklinde yanıyor ışıklar.Bu ne demek?Diğer bir kabloda ışık hiç yanmıyor.Numaraların hepsi birden yanıp sönüyor.Ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Ekli dosyalar

• PL-908-KABLO-TEST-CIHAZI-KABLO-TESTER-CIHAZI__27650397_0.jpg
    PL-908-KABLO-TEST-CIHAZI-KABLO-TESTER-CIHAZI__27650397_0.jpg
    28.4 KB · Görüntüleme: 10,044
hocam düz bağlantıda karşılıklı tüm ledler yanıyorsa kablonuz sağlam demektir.yanmayan uçlara ait kablolarda problem vardır,ya kabloyu iyi çakmamışsınız yada kablo uçları kısa gelmiştir.ama eğer çapraz kabloyu test ediyorsanız 1-3, 2-6, 3-1, 4-4, 5-5, 6-2 , 7-7 ,8-8 şeklinde ledlerin yanması gerekiyor.

Cihaz hazırladığınız ağ kablosunun uçlarının standartlara uygun olup olmadığını,yani düzgün çalışıp çalışmadığını tes etmeniz içindir.
hazırlanan kablonun her iki ucu uygun portlara takılır.cihaz on/off düğmesi ile çalıştırılır.Işıkların yanma sıraları kontrol edilir.
mesela düz bağlantı olarak hazırlanmış kablonun iki ucunun 1234567 portlarının ışığı sırayla yanar.diyelim ki herhangi bir uçta 3.port yanmadı ,kablo düzgün bağlanmamış demektir.

açıklayabilmişimdir inşallah.kolay gelsin hocam

Bu cihazların diğer güzel özelliği tesisat içerisine çekilmiş kabloları da test edebilmesi. Kablonun bir ucu switcte takılı iken diğer ucunu cihazın büyük parçasına takarak ışıkların düzgün yanmasına göre sağlam olup olmadığını anlayabiliyorsunuz.

İnternete bağlanabildiğim bir kabloyu testerla baktım, 12367 şeklinde yanıyor ışıkları.Bu çelişkili değil mi?Kablo çalışıyor ama tester bozuk gösteriyor.

ethernet ağlarında rj 45 e çaktığınız 1236 nolu tellerden veriler gönderilir alınır. yani çalışması ,internete bağlanması normal.

ergun833' Alıntı:
1236 nolu tellerden veriler gönderilir alınır :alkis:
onu biliyorum hocam. ethernet kartına takılı bir kablonun ethernet kartı araclığı ile hangi renkte sorun olduğunu gösteren bir program var mıdır acaba?

siz kablonun bir ucu ethernet e takılı iken diğer ucuna kablo teater cihazına bağlayın
kaçıncı ışık yanmıyorsa sorun ondadır mesela 1. ışık yanmıyor sorun turuncu beyaz kabloda.
568-b standartına göre

Hocalarım iyi günler, bu sene btryim. Sınıfın bı tanesinde akıllı tahtaya giden hattan direk duvardaki bağlantıdan internet gelmiyo. Kabinete baktım. Bir sürü kablo var. Tester alıp kabloyu nasıl bulabilirim. Hiç tester kullanmadim YouTube tan baktım detaylı anlatım yok. Acaba o sınıfa çıkan internet kablosunu nasıl bulabilirim tester ile.

Hocalarım iyi günler, bu sene btryim. Sınıfın bı tanesinde akıllı tahtaya giden hattan direk duvardaki bağlantıdan internet gelmiyo. Kabinete baktım. Bir sürü kablo var. Tester alıp kabloyu nasıl bulabilirim. Hiç tester kullanmadim YouTube tan baktım detaylı anlatım yok. Acaba o sınıfa çıkan internet kablosunu nasıl bulabilirim tester ile.
Hocam hersınıfın kablosuna numara verildi projede. Sınıftaki Kablonun numarasına bakıp kabin netten karşılık geleni bulabilirsiniz. Sınfıtaki etiket söküldü ise kabinde proje dosyasında sınıf kablo numaraları olan sayfa olmalı ordan da bakablirsiiz.

Accespointten alıyor tahta interneti en uca gitmek yerine tahta ve sınıftaki accespoint arasındaki kabloya bakın isterseniz.

Hocam hersınıfın kablosuna numara verildi projede. Sınıftaki Kablonun numarasına bakıp kabin netten karşılık geleni bulabilirsiniz. Sınfıtaki etiket söküldü ise kabinde proje dosyasında sınıf kablo numaraları olan sayfa olmalı ordan da bakablirsiiz.
Bizde fiber altyapı yok yani eski fatih ağından bağlanıyoruz kabin ta en başta yapılmış (dosya falanda yok, baktım iyice içine) ama hiç bir numara verilmemiş yani kablolar faz 3 kablosu değil eski adsl kabloları var binada. Yani yarım yamalak iş yapilmis. Tahtanın kablosu turuncu hat direk duvardaki adsl hattına bağlanıyor. Öyle olunca çıkamadım işin içinden

Bizde fiber altyapı yok yani eski fatih ağından bağlanıyoruz kabin ta en başta yapılmış (dosya falanda yok, baktım iyice içine) ama hiç bir numara verilmemiş yani kablolar faz 3 kablosu değil eski adsl kabloları var binada. Yani yarım yamalak iş yapilmis. Tahtanın kablosu turuncu hat direk duvardaki adsl hattına bağlanıyor. Öyle olunca çıkamadım işin içinden
Hocam işiniz zor o zaman kabinden tüm uçları kontrol etmeniz gerekebilir. Allah kolaylık versin

İnternete bağlanabildiğim bir kabloyu testerla baktım, 12367 şeklinde yanıyor ışıkları.Bu çelişkili değil mi?Kablo çalışıyor ama tester bozuk gösteriyor.
100 Mbit hız için ı uç yeterlidir. Bu uçlar 1,2,3,6'dır. 8 yanmıyorsa da çalışır kablo ama 100 Mbit hız alırsınız. Tester arızalı değilse 8. Uç bağlı olmasa yani kopuk olsa bile çalışır.

Peki bu tester cihazı olmadan programla falan test etmenin yolu yok mu ya?
Bunu program ile yapmak için de illa bir cihaza gerek var yada eğer düz bağlantı kontrol edecekseniz switch gibi bir cihaz yada evdeki modemi kullanabilirsiniz ama hali hazırda yoksa tester'a göre pahalı olur ve taşımak pratik olmaz.

Çapraz bağlantı için de ikinci bir bilgisayar ile bilgisayarları direk ethernetten bağlayarak test edersiniz ki o da pahalı ve pratik değil.

Son düzenleme:
Geri