Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Nero İle 700 MB'lık CD'ye 900 MB Yazdırmak

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında cogullu tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  OVERBURNING
  Yazılabilir CD'ler üzerine kapasitesini aşacak şekilde yazmanın tek bir yolu vardır; Overburning. Overburning, CD'ye endüstri standarı olarak kabul edilen değerlerin üzerinde miktarda veri yazmaya imkan veriyor. Boş CD'ler üzerinde normalde CD'nin yazımının sonunda Lead-Out işleminde kullanılmak üzere ekstra 90 saniyelik bir yazılabilir alan bulunuyor. Overburn, bu alanı daraltarak veri yazım limitlerinin arttırılması anlamına geliyor. Bu işlem için overburn fonksiyonu bulunan bir CD yazıcı yeterli. Bu özellik güncel CD yazıcıların tamamında var. Ayrıca CD'nin overburn edilen kısmının veri bütünlüğü diğer sektörlere nazaran daha düşük olabilmekte. Overburn işlemi ile CD'ye yazılabilecek ekstra veri miktarı CD'ye göre değişiyor. Fabrika değerleri 80 dakika kapasitesinde olan boş CD'ye maksimum 82.30 ve 83 dakika veri yazılabiliyor. Daha üzerinde ise CD'yi yakma olasılığınız oldukça yüksek. Tabi yazdığınız CD özel olarak overburn işlemi için üretilmişse işin rengi değişiyor.


  900 MB'LIK YAZILABİLİR CD'LER
  Piyasada bulabileceğiniz 90 dakika (800 MB) ve 99 dakika (900 MB) kapasiteli yazılabilir CD'lerin endüstri standardı değerler dışına çıkmaları tahmin edilebileceği gibi overburn sayesinde gerçekleşiyor. Bu CD'lerin normal yazılabilir CD kapasitesinin üzerine nasıl çıkabildiği sorusunun cevabı CD'nin yapısında gizli. Yazılabilir CD'lerin yüzeyi normal CD'ler gibi çukur ve çıkıntılardan oluşmuyor. Veriyi oluşturan 0 ve 1'ler için yazılabilir CD'ler üzerinde yazıcının lazeri tarafından yakılarak karartılan bir yüzey tabakası bulunuyor. CD'lerin kapasite artışı ise bu çukur ya da yanıkların birbirine mümkün olduğunca yaklaştırılmasına dayanıyor. 90 ve 9 dakikalık CD'ler bu yolla benzerlerinin çok üzerinde veri depolama imkanına kavuşuyor. CD kapasitesinin 74 dakikadan 80 dakikaya çıkartılmasında kullanılan bu yöntem şimdilik 99 dakikaya kadar geliştirlmiş. Ancak burada bir kez daha devreye giren CD standartları 90 ve 99 dakikalık CD'lerin genel kabul görmesinin önüne geçiyor. Zira bu CD'ler üzerine veri yazmak mevcut çoğu donanımı aşıyor. Yazılabilir CD'ler üzerinde CD kapasitesini yazım programına rapor eden, üretici tarafından önceden yazılmış bir alan bulunuyor. ATIP adı verilen bu alandaki değer mevcut endüstri standartlarına göre en fazla 79:59:74 dakika olabiliyor. (Yazıcılarla ve yazım programlarıyla maksimum uyumluluk þartý) İşte, overburn yöntemi bu aşamada devreye girerek ekstra boş alana veri yazmada kullanılabiliyor.

  90 VE 99 DAKİKALIK CD'LER
  Yazılabilir CD'lerin bağlı olduğu CD standartları çerçevesinde 80 dakikanın üzerine çıkmak mümkün olmadığından, 90 ve 99 dakikalık CD'leri bulmak normal kapasitede olanlara göre daha zordur.(Mağazalarımızda 'DMS 90 Min' ve 'DMS 99 Min' CD-R'lar mevcuttur)Marjinal sayılabilecek kadar az sayıda üretici tarafından üretilen 90 ve
  99 dakikalık CD'lere yazmak için CD yazıcınızın bu uzunluklarıı desteklemesi gerekli. Eğer CD yazıcınız 8X'in altındaysa bu CD'lere yazmayı unutabilirsiniz. Daha yüksek hızlara sahip modeller arasındaysa bu tip CD'lere sorunsuzca yazabilenlerin oranı oldukça düşük. Hele 99 dakikalık CD'lere yazabilen cihazlar parmakla sayılacak kadar az. Hangi marka ve model CD yazıcının overburn yöntemiyle CD'lere 700 MB'ın üzerinde veri kaydedebileceği bilgisini öğrenmek için üreticilerin sitelerindeki destek bilgilerine bakmak gerekli. İşin yazılım kısmına baktığımızda ise Nero, CDRWIN, Feurio ve DiscJuggler gibi popüler CD yazım programlarının güncel sürümlerinin standartların üzerinde CD yazımını desteklediği görüyoruz. Bu yazılımlar arasında öne çıkan Nero, standart CD yazım programı olarak neredeyse tüm yazıcıların yanında geldiğinden, 90 ve 99 dakikalık CD yazımında bu yazılımı kullanbilirsiniz. DMS Test Merkezi'nde incelenen CD yazıcılardan Teac CD-W540E (40X-12X-48X), hem 90 hem de 99 dakikalık CD'leri başarıyla yazdı.

  DESTEKLEYEN WRITER MARKALARI
  MARKA MODEL
  Lite On 32X ve Üstü
  TDK 40X ve Üstü
  Plextor 32X ve Üstü
  LG 32X ve Üstü
  Asus 40X ve Üstü
  Teac 40X ve Üstü

  Not : Piyasaya yeni çıkan 52x24x52 hemen hemen her cihaz overburn
  desteğine sahiptir.


  Nero Burning Rom Ayarları 1) Nero ile 90 dakikalık bir CD'yi yazmak için bazı arsayılan ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. Programı çalıştırdıktan onra 'File' menüsü altında yer alan 'Preferences' kısmına girerek 'General' sekmesine gidin. Burada CD yazım penceresinde CD'ye yazılacak veri miktarını gösteren alt çizelge üzerinde yer alan sarı ve kırmızı limit çizgilerini Yellow Marker 99:00:00, Red Marker 120:00:00 olacak şekilde değiştirin.

  2) 'Expert Features' sekmesine giderek, 'Enable Overburn' kutusunu işaretleyin. Bu sekmede yer alan 'Maximum CD Length' değerini 120:00:00
  olarak değiştirin.

  3) Yazılacak dosyaları seçtikten sonra 'Write CD' menüsünde öncelikle 'multisession' menüsü altındaki 'No Multisession' işaretleyin.

  4) ISO sekmesi altında bulunan ISO Level 2, Mode 2, ISO 9660 ve Joilet seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun.

  5) Ardından 'Burn' sekmesi altında yer alan 'Write' ve 'Finalize CD' kutucuklarını işaretledikten sonra, yazma hızı olarak yazıcınızın izin verdiği en düşük hızı seçin.

  6) Ve son maddemiz. Son olarak yazım yöntemini 'Disc-At-Once' yaptıktan sonra, CD yazım işlemine başlayınız. Hazırladığınız 900 MB'lık CD'nin de her CD sürücüde okunamayacağı olasılığını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

  Not: 6.6.0.3 ve 6.6.0.5 te işe yaramıyor Alıntıdır.
   
 2. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  cogullu aşmışın sen olayı, kim tutar seni..kardeş DVD çıktı, blueray de yolda kimse uraşmaz bunlarla, yinede güzel bilgi sağolasın. :)
   
 3. TR@NCER

  TR@NCER Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  145
  Beğeni:
  0
  Haklısın evet.
  Arkadaşın emeğine sağlık yine de ...
   
 4. cogullu

  cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  719
  Beğeni:
  2
  doğru diyorsun hocam ama eski bilgisayarcılardan kim kaldı :mrgreen:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal