Neden Mühendislik Tamamlama?

Kodla Büyü

gsultra

Site Gezgini
Arkadaşlar çevremde birçok arkadaş mühendislik tamamlama okuyor acaba bir avantajı getirisi var mı yada mezun olup faydasını gören oldu mu? Tavsiye eder misiniz?

Sadece hırs. Keşke tamamlayanlar öğretmenliği bırakıp mühendislik mesleğine geçseler, ama öğretmenliği bırakıp geçen 1-2 kişi dışında yok. Bilgisayar mühendisliği diplomaya bağlı bir meslek değildir. Yazılımı iyi bilen lise mezunu bile bu işi diplomasız yapabiliyor. Örneğin çevre görevlisi olmak için çevre ile ilgili okumanız gerekir. İnşaat la ilgili mutlaka inşaat mühendisi imzası gerekir. Ama bilgisayarda iyi bilen kazanır diplomanın önemi çok düşüktür. İmza yetkisi olmayan mühendislik dalı olup olmadığı tartışılan aslında elektroniğin altında olması görüşü hakim olan bir bölümdür. Yani bilen kazanır diploması olan değil. Bunun yerine daha işinize yarar farklı bölümlerde yüksek lisans yapmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Mühendislik tamamlama yapan kişilerden net cevap alamıyorum şöyleki sadece emekli olurken yada emekliliğe yakın mühendislik kadrosuna geçebileceklerini emekli maaşlarını arttıracaklarını söylüyorlar

yanlış hatırlamıyorsam 1 derece alıyorlardı
Aynı kanun maddesine istinaden teknik eğitim mezunları 1 dereceyi zaten göreve başlarken alıyorlar hocam. Dolayısıyla mühendislik mezuniyetinden dolayı alamazlar.

Mühendislik tamamlama yapan kişilerden net cevap alamıyorum şöyleki sadece emekli olurken yada emekliliğe yakın mühendislik kadrosuna geçebileceklerini emekli maaşlarını arttıracaklarını söylüyorlar
Buradaki kazanım ise meb te ilk göreve başladığınız tarihe göre iyi.... Yanlışım yoksa 2010 sonrası başlayanlarda emekliliğe öyle ahım şahım bir + sı yok.

Sorunuza gelince mühendisliğin bakanlık kadrolarında size gelişim fırsatı sunabilecek(gerçekten mesleğin teorisini uygulamaya koymanıza fırsat verecek) kadrolara geçiş haricinde hiçbir anlamı yok gibi görünüyor.

2016 yılında tamamlama yaptım. Amacım yukardaki arkadaşımızın dediği gibi "HIRS" değildi. Öğretmen olarak en önemli taleplerimizden biri yer değiştirmektir. Maalesef MEB içerisinde Bilişim alanında yer değiştirmek çok zor maalesef. Başka bir kuruma geçmek veya MEB içerisinde Ünvan değişikliği sınavına girmek birer alternatif oluyor. Nitekim bu sene yapıldı. MEB içerisinde bakanlık teşkilatı veya il MEM lerde kadrolar açıldı. mühendislik tamamlama yapanların sınava girme hakkı var. girip isteyen başvurabilir. artısı nelerdir. Mühendislik maaşları, meslek lisesinden çalışıp ful ekders alan bir öğretmenin maaş+ekdersi kadar. Yani şu anda maddi bir getirisi yok. Ancak emekli olunduğunda işler değişiyor. Mühendislerin ek göstergeleri farklı olduğu için bu günün rakamları ile emekli maaşında aylık yaklaşık 1500 tl civarı bir oynama olur. Bunun haricinde alacağınız emekli ikramiyesinde ise 25.000 e kadar artış olur. Bunun haricinde ne yapabilirsiniz. Eğer YDS puanınız var ise diğer kurumlara (TÜBİTAK,ASELSANİ,HAVELSAN,TAİ ve diğer bakanlıklar) uzman yardımcısı veya mühendis olarak başvurabiirsiiz. Uzman yardımcıları yaklaşık 4-5 yıl sonra Tez çalışması ile uzman olurlar. Bu günkü rakamlar ile maaşları 10 bine yaklaşır. Eğer meslek hayatınızın başında iseniz özel sektör tercih olabilir. Başlangıç olarak 4-5 bin arası rakamlar alırsınız. Daha sonra bilgi-birikim-tecrübe gibi etmenler ile bu rakam çok yükseklere çıkabilir. Veya yerinizde sayarsanız çıkmayada bilir. Onun haricinde insanın 20-30 yaş aralığı üretkenlik çağı. Bu yaş aralığında kendinizi geliştirmek adına Tamamlama yapmak bile insanı mutlu ediyor. Malesef okullarımızdaki öğrenci kalitesinin düşmesi ile belirli bir dönemden sonra tükenmişlik sendromu yaşayabiliyor öğretmenler. Bu program bu süreçte bizleri birazda daha hareketli kılıyor. Bana gelince neden tamamlama yaptım; asıl amacım yer değiştirmek veya diğer kurumlara uzman yardımcısı olarak(eğer kafama uygun olursa) geçmek için.

Sadece hırs. Keşke tamamlayanlar öğretmenliği bırakıp mühendislik mesleğine geçseler, ama öğretmenliği bırakıp geçen 1-2 kişi dışında yok. Bilgisayar mühendisliği diplomaya bağlı bir meslek değildir. Yazılımı iyi bilen lise mezunu bile bu işi diplomasız yapabiliyor. Örneğin çevre görevlisi olmak için çevre ile ilgili okumanız gerekir. İnşaat la ilgili mutlaka inşaat mühendisi imzası gerekir. Ama bilgisayarda iyi bilen kazanır diplomanın önemi çok düşüktür. İmza yetkisi olmayan mühendislik dalı olup olmadığı tartışılan aslında elektroniğin altında olması görüşü hakim olan bir bölümdür. Yani bilen kazanır diploması olan değil. Bunun yerine daha işinize yarar farklı bölümlerde yüksek lisans yapmanızı tavsiye ederim.

Bunu diyen mühendis olmak isteyip olamamıştır. net.

Kesinlikle katılıyorum.
Geçen sene bitirdim ve çok şey öğrendim hiç bir şey olmasa bile tekrar üniversite de derslere girdim, hocaları öğretmen gözü ile bakarak dinledim bunların da mutlaka katkısı olmuştur. Zamanında kırılmasaydı zaten puanım mühendisliğe yetiyordu bu hakkımı da geri aldım. Diğer detayları da "sezar10" arkadaşımız harika özetlemiş.

Hocam dalgamı geçiyorsun ales puanım 90 en kralında yapmak istesem yapardım. Bilgisayar mühendisliğini, mühendislik olarak görmüyorum. İş güvenliği alanında yüksek yaptım. Piyasaya iş yapıyorum meslek lisesindeyim full +full ekders 2 gün okul. İsteyen tamamlasın yapsın yorum zorunuza gittiyse bilemem. Tayin için deneyene lafım yok. Ben büyükşehirdeyim öğretmenlerin hepsi ek iş yapıyor. Kat kat fazlasını kazanıyor. 8 5 memur olup aynı maaşı alıp yazı kışı rezil edemem. Maddi anlamda getirisi sıfırdır. Zaman anlamında götürüsü %100 dür. Ayrıca bu arkadaş yapmak isteyipte yapamamıştır diyerek hırs için yaptığınıda belli etmişsin diplomayı alınca mühendisliği üstün görmeye çalışanlardan olmuşsun. Ama heryer mühendis diplomalı işsizle dolu. Hadi cesaretin varsa Meb den istifa et o kıymetli gördüğün mühendislik diplomanla iş ara.

Son düzenleme:
Hocam sen istemiyorsun belki ama arkadaş istiyor biz istedik bizi niye gömüyorsun :) Herkesin tercihi bana da İş Güvenliği alanı hep saçma ve riskli gelmiştir. Belli ki arkadaş hevesli zaman kaybı dediğiniz de benim 1.5 sene sürdü dersler çakışmasa 1 senede biterdi. Belki benim maddi beklentim yok dünya malına az hırsım var. Saygılar

2016 yılında tamamlama yaptım. Amacım yukardaki arkadaşımızın dediği gibi "HIRS" değildi. Öğretmen olarak en önemli taleplerimizden biri yer değiştirmektir. Maalesef MEB içerisinde Bilişim alanında yer değiştirmek çok zor maalesef. Başka bir kuruma geçmek veya MEB içerisinde Ünvan değişikliği sınavına girmek birer alternatif oluyor. Nitekim bu sene yapıldı. MEB içerisinde bakanlık teşkilatı veya il MEM lerde kadrolar açıldı. mühendislik tamamlama yapanların sınava girme hakkı var. girip isteyen başvurabilir. artısı nelerdir. Mühendislik maaşları, meslek lisesinden çalışıp ful ekders alan bir öğretmenin maaş+ekdersi kadar. Yani şu anda maddi bir getirisi yok. Ancak emekli olunduğunda işler değişiyor. Mühendislerin ek göstergeleri farklı olduğu için bu günün rakamları ile emekli maaşında aylık yaklaşık 1500 tl civarı bir oynama olur. Bunun haricinde alacağınız emekli ikramiyesinde ise 25.000 e kadar artış olur. Bunun haricinde ne yapabilirsiniz. Eğer YDS puanınız var ise diğer kurumlara (TÜBİTAK,ASELSANİ,HAVELSAN,TAİ ve diğer bakanlıklar) uzman yardımcısı veya mühendis olarak başvurabiirsiiz. Uzman yardımcıları yaklaşık 4-5 yıl sonra Tez çalışması ile uzman olurlar. Bu günkü rakamlar ile maaşları 10 bine yaklaşır. Eğer meslek hayatınızın başında iseniz özel sektör tercih olabilir. Başlangıç olarak 4-5 bin arası rakamlar alırsınız. Daha sonra bilgi-birikim-tecrübe gibi etmenler ile bu rakam çok yükseklere çıkabilir. Veya yerinizde sayarsanız çıkmayada bilir. Onun haricinde insanın 20-30 yaş aralığı üretkenlik çağı. Bu yaş aralığında kendinizi geliştirmek adına Tamamlama yapmak bile insanı mutlu ediyor. Malesef okullarımızdaki öğrenci kalitesinin düşmesi ile belirli bir dönemden sonra tükenmişlik sendromu yaşayabiliyor öğretmenler. Bu program bu süreçte bizleri birazda daha hareketli kılıyor. Bana gelince neden tamamlama yaptım; asıl amacım yer değiştirmek veya diğer kurumlara uzman yardımcısı olarak(eğer kafama uygun olursa) geçmek için.
Peki hocam mebde kadrolu öğretmen iken emeklilikte, tamamlama diplomasının bir katkısı olur mu yoksa mühendislik kadrosuna geçmek mi zorundayız

Hocam emekliliğe yakın öyle kolayca geçilecek bir kadro değil mühendisliğe geçiş. Her zaman fırsat denk gelmez. Emekli olurken ek gösterge almak için mühendis kadrosunda bulunmak gerekir. Ama o kadar uzun süre var ki emekliliğe belki de öğretmenlere de o zamana kadar ek gosterge 3600 verilir. Tabii tercih meselesi.

Ben donem bası kazandım ama sonra gıtmedım. bana bır getırısı olacagına ınanadım. suan yuksek lısans yapıyorum ogretmenlık meslek kanunu çıkarsa daha faydalı olacağına inanıyorum

Peki hocam mebde kadrolu öğretmen iken emeklilikte, tamamlama diplomasının bir katkısı olur mu yoksa mühendislik kadrosuna geçmek mi zorundayız

hocam kadroya geçmeden sadece diploma ile olmuyor. Ama öğretmenlere 3600 ek gösterge beklentisi var. Zamanında hükümet söz vermişti.

Hocam emekliliğe yakın öyle kolayca geçilecek bir kadro değil mühendisliğe geçiş. Her zaman fırsat denk gelmez. Emekli olurken ek gösterge almak için mühendis kadrosunda bulunmak gerekir. Ama o kadar uzun süre var ki emekliliğe belki de öğretmenlere de o zamana kadar ek gosterge 3600 verilir. Tabii tercih meselesi.

hocamın dediği gibi bir seçim hediyesi olarak yarın öbür gün veriledebilir.

Hocam dalgamı geçiyorsun ales puanım 90 en kralında yapmak istesem yapardım. Bilgisayar mühendisliğini, mühendislik olarak görmüyorum. İş güvenliği alanında yüksek yaptım. Piyasaya iş yapıyorum meslek lisesindeyim full +full ekders 2 gün okul. İsteyen tamamlasın yapsın yorum zorunuza gittiyse bilemem. Tayin için deneyene lafım yok. Ben büyükşehirdeyim öğretmenlerin hepsi ek iş yapıyor. Kat kat fazlasını kazanıyor. 8 5 memur olup aynı maaşı alıp yazı kışı rezil edemem. Maddi anlamda getirisi sıfırdır. Zaman anlamında götürüsü %100 dür. Ayrıca bu arkadaş yapmak isteyipte yapamamıştır diyerek hırs için yaptığınıda belli etmişsin diplomayı alınca mühendisliği üstün görmeye çalışanlardan olmuşsun. Ama heryer mühendis diplomalı işsizle dolu. Hadi cesaretin varsa Meb den istifa et o kıymetli gördüğün mühendislik diplomanla iş ara.

fabrikaların yoğun olduğu bir bölgede çalışmaktayım. İş güvenliği uzmanlığı bu bölgede aranan en çok elemanlardan. Çok rahat ek iş yapma fırsatınız vardır. hatta öğretmenliği bırakıp İSG danışmanlık firması bile kursanız gideri vardır:) ek getiri anlamında oldukça fayda sağlar. 8-5 çalışmak gerçekten sıkıcı bir süreç. aynı maaşı alıp düz memur gibi mühendislik yapmak oldukça sıkıcı olur. Ancak "Bilgisayar mühendisliğini, mühendislik olarak görmüyorum." düşünceniz pek doğru gelmedi. Yazılım ve bilişim sektörü bilgisayar mühendisleri olmadan nasıl ilerleyecek bu durumda? Bilgisayar mühendisliği, mühendislik alanlarından en temel olanlardan bir tanesidir.

Almanyada bilgisayar mühendisi 5bin euro ile işe başlıyor.Bir BMW 10 bin euro.Komşunun oğlu elektronik mühendisi hiç çalışmadı.İş güvenliği şirketi kurdu paraları biriktirdi şimdi Almanyada çalışıyor.Her 3 senede bir Türkiyeden 1 ev alıyor.

Dışarıya iş yapıyorsan öğretmenlikten istifa et o zaman. Madem o kadar kendine güveniyorsun.
Memurun ek iş yapması suç değil mi?

Dışarıya iş yapıyorsan öğretmenlikten istifa et o zaman. Madem o kadar kendine güveniyorsun.
Memurun ek iş yapması suç değil mi?
Hocam sen okuduğunu anladın mı? Ben bilgisayar mühendisliği tamamlamanın bir işe yaramayacağını onun yerine iyi bir bölümde yüksek lisans yapılabileceğini yazdım. Meb de öğretmenlikten memnunum dışarıya ek iş yapan öğretmenleri kıskanıyorsanız şikayet edebilirsiniz suçtur. Sizede bu yakışır çekin paçalardan aşağı. Adam mühendisliği üstün görmüş isteyip yapamamıştır demiş. Bende yazılımcı olmak için ilkokul mezunu olmanın bile yeterli olacağını yeterki yazabilsin yeterli diyenlerdenim. Bilg. Mühend. İnşaat vb gibi imza yetkisi olunabilen bir dal değildir malesef. Diplomaya bakılmayan nadir mühendisliklerden hatta elektroniğin altında yer alması gereken bir dal.

Hakaret ederek haklı olduğunuzu ispat edemezsiniz. Bu gönderiniz bilgisayarbilişim ailesine yakışmamış.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Adam haklı :)

• Beğen
Tepkiler: zzh
20li yaşlarda biri için özel sektörü deneme babında anlamı olabilir. Gerçi Bilgisayar mühendisliğinde diplomadan çok çok daha yapılan projelerin önemi var. Tamamlamayı asıl hak eden katsayı mağdurları için ise ne yazık ki en ufak işe yaramamaktadır. 40 yaşında İTÜ bitirsen ne fayda, ancak dalga konusu oluyorsun devlette ne yazık ki. Devletteki uzmanlık kadroları için de torpil kibarcası referans yoksa bir anlamı yok zaten. Bknz. Meb öğretmenlerden uzman alacak 2015 konusu. İtü odtü vs yapılırsa keyifli ve öğretici olacaktır. Trakya üniversitesinde falan 0'ın tersi nedir falan onu soruyorlar ne yazık ki.

• Beğen
Tepkiler: zzh
Geri