neden giderleri kısmak yerine zam?? ÖNERİ SUN

Kodla Büyü

kily

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
ARKADAŞLAR BEN ÜLKE EKONOMİSİNDEN HABERLERİ DİKKATLİ TAKİP EDEN BİR VATANDAŞ KADAR ANLARIM UZMAN DEĞİLİM ANCAK ARTIK USANDIM LPG YE ZAM GELMESİNDEN SON GELEN ZAMLAR (son bir ayda benim aldığım yerde 1.99 DAN 2.69 A ÇIKTI) BANA AYDA TAM 100 TL YE MAL OLDU. BU KIZIMIN BEZ PARASINA DENK GELİYOR

ÜLKE EKONOMİSİNDEN anlamıyorsak da aile ekonomimi gayet iyi biliyorum kira müptelası bi adamım sonuçta evim yok henüz..

diyeceğim şu ki ne diye her sıkıştığında bizim BATMANLI nefret ettiğim bakanımız akaryakıt yada halkın tükettiği temel ihtiyaç malzemelerine yansıyacak şeylere zam yapıyorsun ki??

GİDERLERİ KISSANA TUTTURAMAYACAKSAN HEDEEFİ ! NİYE GELİR ARTIRMA PEŞİNDESİN DEVAMLI ?
----------------

AL SANA ÖNERİ !!

KOCA KOCA ŞİRKETLER VERGİ VERMİYOR NEREDEYSE BENİM KADAR. ARABA ALIYOR ŞİRKET ÜSTÜNE MASRAF GÖSTERİYOR PATRONUN OĞLU VERGİDEN DÜŞÜLEN SON MODEL ARABA VE YAKITI İLE KIZ GEZDİRİYOR

ÖZELLİKLE DOĞUDA (BİLEREK SÖYLÜYORUM) KALKINMA BAKANLIĞININ YAPTIĞI TEŞVİKLER SUYA ATILAN PARALAR GİBİ PARAVAN ŞİRKETLER İLE OLMAYAN İŞLER İLE KAĞIT ÜSTÜ PROJELERE VERİLEN PARALARI AH BİR BİLSEK , E VERMESEK

ÖZEL HASTANELERE GÜNLÜK GİDEN PARALARI Bİ MERCEK ALTINA SOKSAK. DİŞİ AĞRIYANA FİZİK TEDAVİ SEANSI UYGULAYANLARA PARA ÖDEMESEK

kily' Alıntı:
ARKADAŞLAR BEN ÜLKE EKONOMİSİNDEN HABERLERİ DİKKATLİ TAKİP EDEN BİR VATANDAŞ KADAR ANLARIM UZMAN DEĞİLİM ANCAK ARTIK USANDIM LPG YE ZAM GELMESİNDEN SON GELEN ZAMLAR (son bir ayda benim aldığım yerde 1.99 DAN 2.69 A ÇIKTI) BANA AYDA TAM 100 TL YE MAL OLDU. BU KIZIMIN BEZ PARASINA DENK GELİYOR

ÜLKE EKONOMİSİNDEN anlamıyorsak da aile ekonomimi gayet iyi biliyorum kira müptelası bi adamım sonuçta evim yok henüz..

diyeceğim şu ki ne diye her sıkıştığında bizim BATMANLI nefret ettiğim bakanımız akaryakıt yada halkın tükettiği temel ihtiyaç malzemelerine yansıyacak şeylere zam yapıyorsun ki??

GİDERLERİ KISSANA TUTTURAMAYACAKSAN HEDEEFİ ! NİYE GELİR ARTIRMA PEŞİNDESİN DEVAMLI ?
----------------

AL SANA ÖNERİ !!

KOCA KOCA ŞİRKETLER VERGİ VERMİYOR NEREDEYSE BENİM KADAR. ARABA ALIYOR ŞİRKET ÜSTÜNE MASRAF GÖSTERİYOR PATRONUN OĞLU VERGİDEN DÜŞÜLEN SON MODEL ARABA VE YAKITI İLE KIZ GEZDİRİYOR

ÖZELLİKLE DOĞUDA (BİLEREK SÖYLÜYORUM) KALKINMA BAKANLIĞININ YAPTIĞI TEŞVİKLER SUYA ATILAN PARALAR GİBİ PARAVAN ŞİRKETLER İLE OLMAYAN İŞLER İLE KAĞIT ÜSTÜ PROJELERE VERİLEN PARALARI AH BİR BİLSEK , E VERMESEK

ÖZEL HASTANELERE GÜNLÜK GİDEN PARALARI Bİ MERCEK ALTINA SOKSAK. DİŞİ AĞRIYANA FİZİK TEDAVİ SEANSI UYGULAYANLARA PARA ÖDEMESEK

:+1: :+1: :alkis: :alkis:
ağzımdan aldın hocam , aynen katılıyorum...

YA GİDERLERİN AZALTILMASI İÇİN ÖNERİ SUNSANIZZA !!!!!! :verymad:

BELLİKİ AKLINA GELMİYOR BAKANCIMIZIN

1-ilaçların muadillerini devletçe üretip bunları ücretsiz versem milyarlarca lira tasarruf yapardım..
2-okullardaki müdür yardımcılarının yerine yarı sayısı kadar memur alarak ayda 30 milyar lira tasarruf ederdim
3-meslek guruplarına ve bölgelere göre minimum vergi oranları belirlerdim.. yani istanbuldaki taksici için ayda 500 tl minimum vergi ama hakkarideki taksici için ayda minimum 20 tl vergi gibi mesleğe ve bölgeye göre en az vergi ödemek mecburiyetinde herkes..
4-gizli maliye polisleri görevlendirip fiş kesmeyen her iş yerini buna pişman edecek ceezalar verirdim.
5-tavan maaşlar belirlerdim. yani ülkede devlete bağlı çalışanlara tavan maaş.. yani kim olursa olsun ne iş yaparsa yapsın ay da en fazla 20.000 tl verirdim.
6-normal paradan sanal paraya geçer, kartlı, çipli, şifreli tarzda alışverişleri mecburi hale getirirdim. yani çocuğunda bile kart olacak istersen içerisine günlük 5 tl harçlık yükleyebileceksin. ve her dükkanda pos cihazı bulunma zorunluluğu olacak. normal para diye birşey olmayacak yani. tüm paralar sanal olacak.
a) böylece kimse vergi kaçıramayacak
b) böylece kimse kaçak çalışamıyacak
7-illa ki zam gerekiyorsa ital ürünlere zam koyardım.
8-maaş hesaplama sistemini kökten değiştirip askari ücretin katları şeklinde hesaplanan maaşlar belirlerdim. böylece sadece askari ücrete zam yaparak tüm insanlara aynı oranda zam yapabilirdim.
9-memurların ve tüm vatandaşlarımın seçimlere parasız ve serbestçe aday olarak katılabilmesini sağlardım. böylece sadece zengin ve siyasetle ilgili uğraşanlar değil her kesimin bir kazanma şansı olurdu.

9-her makama bir araba ve şöför yerine makam taksiler oluşturudum..

yani bir ilde her türlü müdüre yüzlerce araba yerine sadece 20 tane araba, talep edilen işe görevli gider işini yapar sonra başka birini taşır.. yani her müdüre bir makam arabası değil ortak makam taksiler yada görev taksiler.. yani ortak görev araçları..

10-yerli üretilecek elektirikli araçlarda vergiyi sıfırlardım. eski araçları hurda olarak alırdım. türkiyede trafiğe aynı anda yüzbinlerce hatta milyonlarca elektirikli araç girmesini sağlardım. petrol ithalatını azaltırdım.. cari açık düşerdi.. aynı zamanda işsizlik oranı azalırdı..

11- konya gibi ovalarda damlama su sistemlerini tüm ovaya yayar ve çifçi devlet işçileri alırdım işe. çok büyük arazileri.. yani konya büyüklüğündeki arazileri ekime açardım.. üretilen gıdaları karşılıksız ihtiyaç sahiplerine verridim. artanını tüm dünyaya çok çok düşük fiyata satabilirdim..

12-karadenizdeki çok büyük geniş ormanlara devlet eliyle dünyanın en byük arı çiflikleri kurardım. milyonlarca ton bal üretirdim ve bunu üretmesi için yine çifçi işçiler alırdım.

13-büyük şehirlerin yanına uydu şehirler kurardım bu şehirlerde özel araç olmaz tüm taşıma sistemi toplu taşıma ve raylı sistem şeklinde yer altından olurdu. tüm yapılaşmayı devlet eliyle yapar her türlü sosyal ortamıda yapıp eski şehirdeki insanlara evleri ve belli miktar bir para karşılı yeni kurulan ve uzay şehirlerini andıran şehirlerde ev verirdim. bu şehirleri oluştururken işsizlik azalır. çarpık yapılaşmalar zamanlar yok edilir. vb.. daha çok şey hayal edebilirm..

14- eğitim sisteminde bir çok bilgiyi ezberleyen bireyler yerine iyi ve temiz kalpli bir insan olmanın başarılı bir insan olmak olduğu bir sistemi kurardım.. bunu 15 yıllı bir süreçte adaletli olan ve kötüye acımasız, iyiye çömert davranan bir devlet yapısıyla mümkün. ve iyi insanlar olmayı öğreten bir eğitim sistemiyle olabilir..

sabah sınavda görevim var.. uyucam ya..

sonra ülkeyi kurtarırım kaldığım yerden.. benden bu kadar.. iyi geceler..

hocam adam kendinden neden kıssın. kısılacak bir Türkiye dururken. bi 550 kişiden kısması var bir işe yarar mı ama her emekliden 1 tl kıssa 10 milyon yapıyo bunu hesabını yapmışlardı.

mihmandar1' Alıntı:
Denetim şart adamakıllı olanından.

Kim kimi denetleyecek hocam... Bizim İç Anadolu Bölgesinde bir laf vardır. (İt iti Issırmaz ) diye. Daha 5-6 sene önce Kayseri Çinkur Fabrikasını sattılar. Alan firma içindeki hurdaları fabrikanın fiyatının iki katına sattı. Sence kime gitti bu paralar... O kadar özelleştirme yapıldı, kaldı mı satılacak birşey. Geriye tek çözüm halkın cebinde...
Hükümet zam yapmasın da Yunanistan'a mı benzesin...

akrep026' Alıntı:
mihmandar1' Alıntı:
Denetim şart adamakıllı olanından.

Kim kimi denetleyecek hocam... Bizim İç Anadolu Bölgesinde bir laf vardır. (İt iti Issırmaz ) diye. Daha 5-6 sene önce Kayseri Çinkur Fabrikasını sattılar. Alan firma içindeki hurdaları fabrikanın fiyatının iki katına sattı. Sence kime gitti bu paralar... O kadar özelleştirme yapıldı, kaldı mı satılacak birşey. Geriye tek çözüm halkın cebinde...
Hükümet zam yapmasın da Yunanistan'a mı benzesin...
Cari açığı kapıcaklar :!: Gerçekten bakanımız ekonomi dehası çıktı...
sen bana %3 zam ver sonra git benzine bi kerede %8 zam yap
Hadi bizi geçtik yakında suriyeden gelenlere toprakta verir bunlar bu paraları birilerinden çıkaracaklar
Hükümmet topluca bişey daha versin dicem ama hakaret olcak :!:

Hükümet sosyal politikalar yapacak ustalık (!!!) döneminde yaptığına bak.
aile ve sosyal hayat projeleri geliştirecek yerde ailenin eve hapsolması ile sonuçlanacak zamları yükleyerek iyi yapmıyor
şimdi benzine zam, ardından okul servislerine zam,
aile eşine çocuklarına sosyal ve eğitim yönünden geliştirecek paraya ayıramadığı için, batsın böyle ekonomi, diyesi geliyor insanın.

Doguda agalar tesvikleri yiyor marabalar karin tokluguna tarlalarda.
batida isadamlari parayi kazaniyor vergi kaciriyor odeme zamani ustaca fabrikayi yakiyor.disardan ucuza giren hersey aninda zamlaniyor.mecburen dandik mal ve merdiven alti yiyecekleri yiyip oluyoruz.
lpg 1tl,ekmek 25krs, ulasim 50krs olsun 5 sene zam istemiyorum

suriyeli gencler universite okuyacak kimlik belge istemiyorlarmis.onlarin harcinida ben odeyecegim.iste onlarin faturasida millete kesildi

Ülkemizin ekonomisinin çok büyük bir kısmı kayıt dışı. Yüklü miktarda para kazanıp hiç vergi ödemeyenler var. Aynı şekilde maddi durumu ve sağlık durumu iyi olduğu halde devletten maaş yardım alan bir sürü kişi var. Elektriği suyu kaçak kullananları hesaba katmaya gerek yok.

Şimdiki haliyle bile devlet çok önemli miktarda vergi topluyor. Kalan açığı zam yapmadan da rahatlıkla kapatabilirler. Ülkenin kaymağını yiyip, personelini asgari ücrettten sigortasız çalıştıran bir kaç bin kodamandan vergi alabilseler açık kalmayacak.

Bankalar bile en basit kredi başvurunuzda ortak veritabanlarından sizin sicilinizi görebiliyor. Devlet de istese kişilerin hesap hareketlerini çok rahat inceleyebilir.
Sağlığı, gücü yerinde yaşlılar bile mal varlıklarını 3. kişiler üzerinden çocuklarına devrediyor. Sonra da hiç bir mal varlığım yok bana çocuklarım bakacak deyip evde bakım adı altında 600 TL civarı maaş alıyorlar. Tapu kayıtlarını incelesinler yüzbinlerce liralık evini arazisini satan insanlar nasıl beş parasız kalıyor.
Bunun yanında birlikte yaşadığı kocasından kağıt üzerinde ayrılmış görünüp babasından kalan emekli maaşını alan çok sayıda bayan var. Ancak birisi şikayet ettiğinde tespit edilebiliyor. Aksi durumda devletin elindeki personel bunları incelemek için çok yetersiz.

2012 bütçesinin güncel ve net dökümünü bulamadım ama sürekli birilerinin gözüne batan personel giderleri yani memur maaşlarına gelene kadar daha önemli kalemler var. Faiz giderleri ve SGK daki adaletsizliklerden kaynaklanan delik daha büyük. Onları küçültmeyi akıl etmek şu an işlerine gelmiyor.
Daha 30 yaşına gelmemiş aileni 7.-8. çocuğunun doğumu kuruş para harcamadan devlet hastanesinde yapılıyor niye şikayet etsinler. Çalışıp vergi ödeyenler düşünsün.

aslında gider çok değil,
gelir az.

devletin gelirleri, topladığı vergiler ve bi takım harçlardır.
devletimiz varlıklı kesimlerden vergi toplayamıyor.

gelişmiş ülkelerde vergi,
çok kazanandan çok,
az kazanandan az alınır.

o ülkelerde futbolcular bile gelirlerinin hemen hemen yarıya yakınını devlete vergi olarak öder.

bizim gibi ülkelerde ise asgari ücretten %15 gelir vergisi alınırken,
en zenginler listemizdeki kişilerin ödedikleri vergi, servetlerinin %5,5'u dolayındadır.

ve en zengin 100 kişimizin yarıdan fazlasının ismi,
en çok vergi verenler listesinde yoktur.

bizde devletin kasasının yaklaşık %75'ini bordrolu çalışan işçi ve memurdan kesilen vergiler ve
herkesten alınan, dolaylı vergi denen ötv, kdv, öiv, vb. gibi vergiler oluşturur.

bu dolaylı vergilere "kalleş vergi" denir.
çünkü 2bin TL'lik arabaya binen de,
500bin TL'lik arabaya binen de yakıta aynı oranda dolaylı vergi öder.

gelişmiş ülkelerde dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki oranı %30 civarındadır.

bizim "ileri demokrasimizde" ise %75 civarındadır.

devlet gelirini artırmak için vergi artırımına gider.
vergiyi toplayacağı 2 kesim vardır:

ya zenginlerden toplayacaktır,
ya da fakirlerden.

zenginlerden alacağı gelir vergisi, kurumlar vergisi, faiz vergisidir.
bu değişiklikleri yapması için vergi kanunlarını değiştirmesi gerekir.
bu zaman alır,
ayrıca hükümetler bundan korkar çünkü gürültü patırtı çıkar.

o da ötv, kdv gibi dolaylı vergileri artırır.
yani fakirin vergisini.
fakir,
biraz söylenir möylenir ama unutur.
üstelik bunu bi kararname ile yapabilir.
çok kolaydır.
fazla gürültü patırtı çıkmaz yani.

vergi, kazanılan paradan alınır.
olması gereken ve gelişmiş ülkelerde olan budur.

oysa ülkemizde devlet,
para kazanan varlıklı kesimlerden vergi alamadığı için,
fakire dolaylı vergiyi yükleyerek gelirini artırır.

dolaylı vergi, "kalleştir."
çünkü tüketimden alınır.

fakir tüketmek zorundadır,
tasarruf edemez gelirinin hemen hepsini tüketir.

zengin ise fazlasıyla tüketse bile tasarruf edebilir.
tüketimi gelirine göre azdır.
ve fakir ile aynı oranda "dolaylı vergi" öder.

mücevherattan alınan dolaylı vergiler 2004 kaldırıldı.
--gariban adam mücevherat alamaz ki,
alabilseydi eminim, ondan da kdv, ötv alırlardı bizim "ileri demokratlar".--

neyse,
böyle olur demokrasinin ilerisi,
ne demeli ak demokrasi!...

bu arada öğretmene yapılan maaş zamları da kat kat geri alındı...zaten aldığımıza zam denilirse...

bu hükümetin dengesiz ekonomi politikları cari açığın fırmlamasına neden oldu. eskiden özelleştirmelerle para akıyordu birde yabancı sermeyeyi ülkeye çekince işler iyi gidiyor zannettiler ama cari açık fırlayınca satılcak malda yok ekonomi daralmya girdi ama hükümet kendi harcamlarını kısmak yerie tekelden, trafik cezalarından, akaryakıttan ciddi vergiler bindirerek olayı toparlamaya çalışıyor bu çabalarda nafile 1 ocaktan sonra seyredin ekonomiyi zamları

başbakan bu milletin huyunu bilir yavaş yavaş zam yapcaksın incitmeyceksin bu tandaş nasıl olsa ona güveniyor siz başbakandan dahamı iyi bileceksiniz. ondan başka iyi yönetecek lider var mı?

siz uyumaya devam edin birileri işini iyi yapıyor.

Aldığım maaşı yakıt ve kiraya ödüyorum :(((( yeter yaaa hani ekonomi harika gidiyordu neden bu zamlar ALLAH SİZEDE BİZİM ÇEKTİĞİMİZ DERTLERİ NASİP ETSİN
Belki o zaman anlarsınız bizi:(

Seneye yazın 2014-2015 memur maaşları için toplu sözleşme yapılacak. Öne çekilirse de Eylül Ekim gibi yerel seçim yapılacak. Filmi seyredelim bakalım neler göreceğiz.

fahrican' Alıntı:
Seneye yazın 2014-2015 memur maaşları için toplu sözleşme yapılacak. Öne çekilirse de Eylül Ekim gibi yerel seçim yapılacak. Filmi seyredelim bakalım neler göreceğiz.

yüzde 2 buçukçukcukcu zam ya da %2.1111100101 zam olabilir siye düşünüyorum

bizim burada lpg 2,82 oldu 1hafta on gün önce 2,51 falandı yani bizim bura daha pahalı :( offf offffffffffffffffffffffffffffffffff

Tv ye bakın Ötv zammıyla ilgili bi açık oturum var mı?
Her yerde balyoz davası, benzin zammı ağzı alan yok
IMF ye kredi verenler çıkıp mantıklı açıklasın bakalım ne zammı bu böyle
Bu mu tarafsız medya ? :?: :?:

FATİH gibi projelere harcanan para, bir evde yaşayan her bireye bir araba almak mantıklı mı? Evde 1, bilemedin 2 araba olur, gerektiğinde, ihtiyacı olan kullanır.

Her sınıfta bir akıllı tahta ihtiyaç mıdır? Böyle bir ihtiyacı akıllı tahta üreten devletler neden görememişler?

Her okula mevcuduna göre birkaç BT sınıfı kurarsın, ihtiyacı olan bunları kullanır.

Cebine de birsürü para kalır.

...

Başbakanı sustururum. Zira başbakanın en son incisi üniversite harçlarının kaldırılması oldu.

ANCAK DİKKAT harçlar sadece 1 yıllığına kalkmış.

NEDEN?

NEDEN diye sordunuz mu hiç???

Çünkü başbakanın ağzından bu laf çıktı, başbakanı rezil etmemek için ne kadar da saçma olsa bile 1 yıllığına harçlar karldırıldı.

1 yıllığına kaldırılmasının başka bir izahı olabilir mi?

Üniversitelere para vermek için mecburen başka kaynaklara ihtiyaç hasıl oldu. Veya başka gerekli işler için harcanacak para olmayacağından, bu işler bekleyecek.

Yani başbakanı susturmak dahi bir tasarruf vesilesidir. Ben susturmaktan ziyade bir ihtar verme taraftarıyım. 4 sene kaybederiz, belki de kaybetmez, kazanırız.

Başbakanın ağzından aniden çıkan laflarda ne kadar yanıldığını görmüştük değil mi? Öğretmenlik ile ilgili laflarını hatırlayın.

daha önce de söylemiştim, koyunların çok olduğu toplumu ben rt'den, herşeye zam yaparak ekonomiyi ben
adını hatırlamadığım bakandan dahan iyi yönetemezsem kellemi keserim.
Zamanlamaya bak balyozdu, kazmaydı derken arada zammı geçiriverdiler.

cekgul' Alıntı:
daha önce de söylemiştim, koyunların çok olduğu toplumu ben rt'den, herşeye zam yaparak ekonomiyi ben
adını hatırlamadığım bakandan dahan iyi yönetemezsem kellemi keserim.
Zamanlamaya bak balyozdu, kazmaydı derken arada zammı geçiriverdiler.
Hani tv de esen gürleyen islamik tartışmacılar şimdi nerde? Şu akil adam denen ahmak yalamalar nerde?
bi tv kanalıda çıkın şu ekonomi politikasını tartışın.
belimiz daha ne kadar bükülcek.

teksen' Alıntı:
Türkiye Kamu-Sen, 15 Haziran itibarı ile maaşları yüzde 4 oranında artan memurların büyük çoğunluğunun, maaş bordrolarına baktıklarında kötü bir sürprizle karşılaştığını belirterek, “Yıllık toplam geliri 10 bin TL’nin üzerine çıkan memurlardan kesilen gelir vergisinin oranı da yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktı. Böylece Hükümet, memurlara yüzde 4 zam verirken, vergiler yoluyla yüzde 5 kesinti yapıp verdiğini fazlasıyla geri almış oldu” görüşünü savundu.

“Düşük maaşlı memurların bile ödeyeceği gelir vergisi oranları da Haziran ayında yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıktı.

Haziran ayında yüzde 4 zam alan memurlar da gelir vergilerine gelen yüzde 5’lik artış dolayısıyla maaş artışından faydalanamamış oldu. Hükümet bir eliyle verdiğini öbür eliyle geri aldı” ifadeleri kullanıldı.

Mayıs ayında ek ders ücretleri de dâhil 223,5 TL’den gelir vergisi ödeyen bu öğretmen; yüzde 20’lik vergi dilimine girdiği Haziran ayı sonrasında 298 TL gelir vergisi ödeyecek. Buna göre 89 TL zam alan öğretmenin ödediği vergi 74,5 TL artacak. Böylece yüzde 4’lük zam bir öğretmenin maaşına yalnızca 14,5 TL olarak yansıyacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN MAAŞI ARTMADI; AZALDI

Kamu görevlileri arasında gelir vergisi bakımından en mağdur kesim, hiç şüphesiz sözleşmeli personel. Maaşı yaklaşık 2 bin 150 TL olan bir sözleşmeli personelin ödediği gelir vergisi, Mayıs ayında 104 TL artarak 312 TL’den 416 TL’ye çıktı.

Toplam 86 TL maaş zammı alan bu sözleşmeli personel, ödediği verginin 104 TL artması nedeniyle maaşında 18 TL’lik bir azalma yaşadı.

KONCUK: “GELİR VERGİSİNİN YÜZDE 65’İNİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLAR ÖDÜYOR”

asıl amacı çok kazanandan çok; az kazanandan az vergi almak olan vergi sisteminin, Türkiye’de yakaladığından vergi almak şeklinde işlediğini belirtti.

Memurların ve sözleşmeli personelin; iş adamlarından, sanayiciden, yıllık kazancı milyonlarca TL’yi bulan işletmeciden daha fazla gelir vergisi ödediğini vurgulayan Koncuk, bu adaletsizlik nedeniyle memur maaşlarına yapılan yüzde 4’lük zammın tamamının vergiye gittiğini belirtti.

“Türkiye’de gelirin yüzde 10-15’ini alan çalışanlar, toplanan gelir vergisinin yüzde 65’ini ödüyorsa; burada adaletten söz etmek imkânsız.

En düşük maaş alan bir hizmetli bile, gelirinin yüzde 20’si kadar gelir vergisi öderken; iş adamları, sanayiciler, işletmeciler, çeşitli yollarla daha az vergi ödemeyi başarıyorlar. Dünyada, çalışanların bu denli mağdur edildiği başka bir ülke yoktur” ifadelerini kullandı.
http://ekonomi.milliyet.com.tr/memurun- ... efault.htm

teksen' Alıntı:
“Sayın Şimşek, memura % 3.5’ten daha fazla zam vermek için vergileri artırması gerektiğini söylüyor.
Zaten Türkiye’de en büyük vergiyi, en az geliri olanlar, memurlar ve asgari ücretliler ödüyor.
Türkiye’de stopaj yoluyla toplanan her 100 liralık gelir vergisinin 65 lirasını memur ve işçi ödüyor.
Kaldı ki 2012 yılının ilk çeyreğinde vergi gelirlerinin yüzde 12.2 arttığını da,
vergi gelirlerinin 2011 yılında da % 20.5 oranında artarak 254 milyar lira olarak gerçekleştiğini de,
2012’den bu yana % 320 oranında artan vergi geliri olduğunu da söyleyen kendisidir.”
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20630388.asp

En zengin 100 Türk'ün ödediği gelir vergisinin oranı servetleriyle karşılaştırıldığında yüzde 5.7'lik bir oran ortaya çıkarırken,
asgari ücretten alınan gelir vergisi oranı yüzde 15 ile bu oranın yaklaşık üç kat
üzerinde gerçekleşti.

100 zenginin kazancı 3 milyon 215 bin asgari ücretlinin kazancına eşit çıktı

Zenginlerin çoğu vergi rekortmenleri listesinde yok

İSMMMO'nun incelemesinde, her yıl açıklanan ''En Zengin 100 Türk''ten çok sayıda ismin Maliye'nin açıkladığı vergi rekortmenleri listesinde bulunmayışına da dikkat çekildi.

Varlıklı sınıflara ait şirket ve banka gibi işletmelerin, kurumlar vergisi olarak toplam vergide yüzde 10 payları olduğunu bunun da büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen İSMMMO Başkanı Arıkan ''Varlıklıların gelir vergisindeki katkısı da toplamın içinde devede kulak kalıyor'' dedi.

Arıkan, dünyada gelişmiş ülkelerde vergi adaletinin temel unsurunu oluşturan ''az kazanandan az, çok kazanandan çok'' ilkesini Türkiye'nin de hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, ''Vergi tabanının genişletilmesi, düşük gelir gruplarına vergi muafiyeti sağlanması ve dolaylı vergilerin bütçe payının geriletilmesi vergi politikasının temel karakterini oluşturmalı'' şeklinde konuştu.
http://cumhuriyet.com.tr/?hn=335394

Avrupa'da
bi ölümden kaçamazsınız
bi de vergi borcundan.....

teksen' Alıntı:
Futboldan bu yıl 5.2 milyon TL kazanan futbolcu yüzde 15 vergi ile 784.8 bin lira gelir vergisi verecek. Buna karşılık brüt 3.000 lira maaş alan memur ise ise yüzde 27’lik dilime kadar gelir vergisi ödeyecek.

Futbolcu için vergi cenneti
Bu arada Türkiye futbolcular için adeta bir “vergi cenneti” özelliği taşıyor. Transferlerde birçok büyük Avrupa kulübünün ödediği rakamlardan aşağı imza atmayan futbolcular, vergi sonrası net kazançlar dikkate alındığında ise Avrupa liglerinde oynayan birçok yıldızı geride bırakıyor. Süper Lig’de oynayan futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüpler yüzde 5 vergi ödüyor.

Avrupa’da daha yüksek
Ancak, İngiltere, Japonya, Almanya, İtalya ve İspanya gibi ülkeler de futbolcular açısından bir “vergi cehennemi”. En üst ligde oynayan bir futbolcunun ödediği vergi İngiltere ve Japonya’da yüzde 50, Almanya’da yüzde 45, İspanya ve İtalya’da yüzde 43, Fransa’da yüzde 40, Hollanda’da ise yüzde 30 düzeyinde bulunuyor.
Yabancı futbolcular ise Türkiye’de 6 ay yeşil sahalarda top koşturmaları halinde, Türkiye’deki vergi kanunlarına göre vergilendiriliyor.

İşçi 2 kat fazla veriyor
Topal ise 2012-2013 sezonu için 2 milyon Euro garanti para alacak. Mehmet Topal, bu sezon 30 maç oynasa maç başı 10 bin Eurodan 300 bin Euro daha kazanacak ve yıllık geliri 2 milyon 300 bin Euroya çıkacak. Böylece Topal, bu yıl futboldan 5 milyon 232 bin 500 lira kazanmış olacak ve yüzde 15 vergi ödeyecek.
Topal, bu ücret karşılığında 784 bin 875 bin lira gelir vergisi ödeyecek. Buna karşılık 5 milyon 232 bin lira kazanç elde eden doktor, avukat, mühendis, mimar, fırıncı, otelci Mehmet ise yaklaşık 1 milyon 821 bin 910 lira gelir vergisi tahakkuk edecek.Halen brüt maaşı 2.000 lira olan bir işçi ya da memur, başlangıçta yaklaşık 1.500 lira net maaş alıyor. Yıl içerisinde vergide bir üst dilime girdiğinde maaş 1.360 liraya kadar düşüyor. Brüt 3.000 lira maaş alanlar ise yüzde 27’lik dilime kadar gelir vergisi ödüyor. Beyannameli gelir vergisi mükelleflerinin yanı sıra işçi ve memurlar da yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve % 35’lik gelir vergisi tarifesine tabi bulunuyor. Günümüzde yıllık 300 bin lira kazancı olan bir ücretli (bekar ya da evli ve eşi çalışan) yılda 95 bin 710 lira gelir vergisi veriyor. Futbolcu ise aynı gelir için 45 bin lira vergi ödüyor.

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/ha ... aber=69948

Geri