Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

neden giderleri kısmak yerine zam?? ÖNERİ SUN

Konu, 'Her Telden' kısmında kily tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. kily

kily Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

ARKADAŞLAR BEN ÜLKE EKONOMİSİNDEN HABERLERİ DİKKATLİ TAKİP EDEN BİR VATANDAŞ KADAR ANLARIM UZMAN DEĞİLİM ANCAK ARTIK USANDIM LPG YE ZAM GELMESİNDEN SON GELEN ZAMLAR (son bir ayda benim aldığım yerde 1.99 DAN 2.69 A ÇIKTI) BANA AYDA TAM 100 TL YE MAL OLDU. BU KIZIMIN BEZ PARASINA DENK GELİYOR

ÜLKE EKONOMİSİNDEN anlamıyorsak da aile ekonomimi gayet iyi biliyorum kira müptelası bi adamım sonuçta evim yok henüz..

diyeceğim şu ki ne diye her sıkıştığında bizim BATMANLI nefret ettiğim bakanımız akaryakıt yada halkın tükettiği temel ihtiyaç malzemelerine yansıyacak şeylere zam yapıyorsun ki??

GİDERLERİ KISSANA TUTTURAMAYACAKSAN HEDEEFİ ! NİYE GELİR ARTIRMA PEŞİNDESİN DEVAMLI ?
    ----------------

AL SANA ÖNERİ !!

KOCA KOCA ŞİRKETLER VERGİ VERMİYOR NEREDEYSE BENİM KADAR. ARABA ALIYOR ŞİRKET ÜSTÜNE MASRAF GÖSTERİYOR PATRONUN OĞLU VERGİDEN DÜŞÜLEN SON MODEL ARABA VE YAKITI İLE KIZ GEZDİRİYOR

ÖZELLİKLE DOĞUDA (BİLEREK SÖYLÜYORUM) KALKINMA BAKANLIĞININ YAPTIĞI TEŞVİKLER SUYA ATILAN PARALAR GİBİ PARAVAN ŞİRKETLER İLE OLMAYAN İŞLER İLE KAĞIT ÜSTÜ PROJELERE VERİLEN PARALARI AH BİR BİLSEK , E VERMESEK

ÖZEL HASTANELERE GÜNLÜK GİDEN PARALARI Bİ MERCEK ALTINA SOKSAK. DİŞİ AĞRIYANA FİZİK TEDAVİ SEANSI UYGULAYANLARA PARA ÖDEMESEK

2. ctrl+alt+delete

ctrl+alt+delete Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

yemeye o kadar alıştılar ki tasarruf yapmak zor geliyor o yüzden

3. mihmandar1

mihmandar1 Aktif Üye

Denetim şart adamakıllı olanından.

4. EynelMefer

EynelMefer Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

:+1: :+1: :alkis: :alkis:
    ağzımdan aldın hocam , aynen katılıyorum...

5. kily

kily Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

YA GİDERLERİN AZALTILMASI İÇİN ÖNERİ SUNSANIZZA !!!!!! :verymad:

BELLİKİ AKLINA GELMİYOR BAKANCIMIZIN

6. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

1-ilaçların muadillerini devletçe üretip bunları ücretsiz versem milyarlarca lira tasarruf yapardım..
    2-okullardaki müdür yardımcılarının yerine yarı sayısı kadar memur alarak ayda 30 milyar lira tasarruf ederdim
    3-meslek guruplarına ve bölgelere göre minimum vergi oranları belirlerdim.. yani istanbuldaki taksici için ayda 500 tl minimum vergi ama hakkarideki taksici için ayda minimum 20 tl vergi gibi mesleğe ve bölgeye göre en az vergi ödemek mecburiyetinde herkes..
    4-gizli maliye polisleri görevlendirip fiş kesmeyen her iş yerini buna pişman edecek ceezalar verirdim.
    5-tavan maaşlar belirlerdim. yani ülkede devlete bağlı çalışanlara tavan maaş.. yani kim olursa olsun ne iş yaparsa yapsın ay da en fazla 20.000 tl verirdim.
    6-normal paradan sanal paraya geçer, kartlı, çipli, şifreli tarzda alışverişleri mecburi hale getirirdim. yani çocuğunda bile kart olacak istersen içerisine günlük 5 tl harçlık yükleyebileceksin. ve her dükkanda pos cihazı bulunma zorunluluğu olacak. normal para diye birşey olmayacak yani. tüm paralar sanal olacak.
    a) böylece kimse vergi kaçıramayacak
    b) böylece kimse kaçak çalışamıyacak
    7-illa ki zam gerekiyorsa ital ürünlere zam koyardım.
    8-maaş hesaplama sistemini kökten değiştirip askari ücretin katları şeklinde hesaplanan maaşlar belirlerdim. böylece sadece askari ücrete zam yaparak tüm insanlara aynı oranda zam yapabilirdim.
    9-memurların ve tüm vatandaşlarımın seçimlere parasız ve serbestçe aday olarak katılabilmesini sağlardım. böylece sadece zengin ve siyasetle ilgili uğraşanlar değil her kesimin bir kazanma şansı olurdu.

7. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

9-her makama bir araba ve şöför yerine makam taksiler oluşturudum..

yani bir ilde her türlü müdüre yüzlerce araba yerine sadece 20 tane araba, talep edilen işe görevli gider işini yapar sonra başka birini taşır.. yani her müdüre bir makam arabası değil ortak makam taksiler yada görev taksiler.. yani ortak görev araçları..

10-yerli üretilecek elektirikli araçlarda vergiyi sıfırlardım. eski araçları hurda olarak alırdım. türkiyede trafiğe aynı anda yüzbinlerce hatta milyonlarca elektirikli araç girmesini sağlardım. petrol ithalatını azaltırdım.. cari açık düşerdi.. aynı zamanda işsizlik oranı azalırdı..

11- konya gibi ovalarda damlama su sistemlerini tüm ovaya yayar ve çifçi devlet işçileri alırdım işe. çok büyük arazileri.. yani konya büyüklüğündeki arazileri ekime açardım.. üretilen gıdaları karşılıksız ihtiyaç sahiplerine verridim. artanını tüm dünyaya çok çok düşük fiyata satabilirdim..

12-karadenizdeki çok büyük geniş ormanlara devlet eliyle dünyanın en byük arı çiflikleri kurardım. milyonlarca ton bal üretirdim ve bunu üretmesi için yine çifçi işçiler alırdım.

13-büyük şehirlerin yanına uydu şehirler kurardım bu şehirlerde özel araç olmaz tüm taşıma sistemi toplu taşıma ve raylı sistem şeklinde yer altından olurdu. tüm yapılaşmayı devlet eliyle yapar her türlü sosyal ortamıda yapıp eski şehirdeki insanlara evleri ve belli miktar bir para karşılı yeni kurulan ve uzay şehirlerini andıran şehirlerde ev verirdim. bu şehirleri oluştururken işsizlik azalır. çarpık yapılaşmalar zamanlar yok edilir. vb.. daha çok şey hayal edebilirm..

14- eğitim sisteminde bir çok bilgiyi ezberleyen bireyler yerine iyi ve temiz kalpli bir insan olmanın başarılı bir insan olmak olduğu bir sistemi kurardım.. bunu 15 yıllı bir süreçte adaletli olan ve kötüye acımasız, iyiye çömert davranan bir devlet yapısıyla mümkün. ve iyi insanlar olmayı öğreten bir eğitim sistemiyle olabilir..

sabah sınavda görevim var.. uyucam ya..

sonra ülkeyi kurtarırım kaldığım yerden.. benden bu kadar.. iyi geceler..

8. hasanemre

hasanemre Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam adam kendinden neden kıssın. kısılacak bir Türkiye dururken. bi 550 kişiden kısması var bir işe yarar mı ama her emekliden 1 tl kıssa 10 milyon yapıyo bunu hesabını yapmışlardı.

9. akrep026

akrep026 Seçkin Üye Seçkin Üye

Kim kimi denetleyecek hocam... Bizim İç Anadolu Bölgesinde bir laf vardır. (İt iti Issırmaz ) diye. Daha 5-6 sene önce Kayseri Çinkur Fabrikasını sattılar. Alan firma içindeki hurdaları fabrikanın fiyatının iki katına sattı. Sence kime gitti bu paralar... O kadar özelleştirme yapıldı, kaldı mı satılacak birşey. Geriye tek çözüm halkın cebinde...
    Hükümet zam yapmasın da Yunanistan'a mı benzesin...

10. mahir_ci

mahir_ci Aktif Üye

Cari açığı kapıcaklar :!: Gerçekten bakanımız ekonomi dehası çıktı...
    sen bana %3 zam ver sonra git benzine bi kerede %8 zam yap
    Hadi bizi geçtik yakında suriyeden gelenlere toprakta verir bunlar bu paraları birilerinden çıkaracaklar
    Hükümmet topluca bişey daha versin dicem ama hakaret olcak :!:

11. akdogru

akdogru Site Gezgini

bu şekilde ülkeyi 5.sınıf öğrencileri bile yönetir..

12. Internet

Internet Süper Üye Süper Üye

Hükümet sosyal politikalar yapacak ustalık (!!!) döneminde yaptığına bak.
    aile ve sosyal hayat projeleri geliştirecek yerde ailenin eve hapsolması ile sonuçlanacak zamları yükleyerek iyi yapmıyor
    şimdi benzine zam, ardından okul servislerine zam,
    aile eşine çocuklarına sosyal ve eğitim yönünden geliştirecek paraya ayıramadığı için, batsın böyle ekonomi, diyesi geliyor insanın.

13. hipopotam

hipopotam Seçkin Üye Seçkin Üye

suriyeden gelenlere acil nakit lazım da ondan.

14. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Doguda agalar tesvikleri yiyor marabalar karin tokluguna tarlalarda.
    batida isadamlari parayi kazaniyor vergi kaciriyor odeme zamani ustaca fabrikayi yakiyor.disardan ucuza giren hersey aninda zamlaniyor.mecburen dandik mal ve merdiven alti yiyecekleri yiyip oluyoruz.
    lpg 1tl,ekmek 25krs, ulasim 50krs olsun 5 sene zam istemiyorum

15. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

suriyeli gencler universite okuyacak kimlik belge istemiyorlarmis.onlarin harcinida ben odeyecegim.iste onlarin faturasida millete kesildi

16. fahrican

fahrican Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Ülkemizin ekonomisinin çok büyük bir kısmı kayıt dışı. Yüklü miktarda para kazanıp hiç vergi ödemeyenler var. Aynı şekilde maddi durumu ve sağlık durumu iyi olduğu halde devletten maaş yardım alan bir sürü kişi var. Elektriği suyu kaçak kullananları hesaba katmaya gerek yok.

Şimdiki haliyle bile devlet çok önemli miktarda vergi topluyor. Kalan açığı zam yapmadan da rahatlıkla kapatabilirler. Ülkenin kaymağını yiyip, personelini asgari ücrettten sigortasız çalıştıran bir kaç bin kodamandan vergi alabilseler açık kalmayacak.

Bankalar bile en basit kredi başvurunuzda ortak veritabanlarından sizin sicilinizi görebiliyor. Devlet de istese kişilerin hesap hareketlerini çok rahat inceleyebilir.
    Sağlığı, gücü yerinde yaşlılar bile mal varlıklarını 3. kişiler üzerinden çocuklarına devrediyor. Sonra da hiç bir mal varlığım yok bana çocuklarım bakacak deyip evde bakım adı altında 600 TL civarı maaş alıyorlar. Tapu kayıtlarını incelesinler yüzbinlerce liralık evini arazisini satan insanlar nasıl beş parasız kalıyor.
    Bunun yanında birlikte yaşadığı kocasından kağıt üzerinde ayrılmış görünüp babasından kalan emekli maaşını alan çok sayıda bayan var. Ancak birisi şikayet ettiğinde tespit edilebiliyor. Aksi durumda devletin elindeki personel bunları incelemek için çok yetersiz.

2012 bütçesinin güncel ve net dökümünü bulamadım ama sürekli birilerinin gözüne batan personel giderleri yani memur maaşlarına gelene kadar daha önemli kalemler var. Faiz giderleri ve SGK daki adaletsizliklerden kaynaklanan delik daha büyük. Onları küçültmeyi akıl etmek şu an işlerine gelmiyor.
    Daha 30 yaşına gelmemiş aileni 7.-8. çocuğunun doğumu kuruş para harcamadan devlet hastanesinde yapılıyor niye şikayet etsinler. Çalışıp vergi ödeyenler düşünsün.

17. teksen

teksen Hiperaktif Üye Hiperaktif

aslında gider çok değil,
    gelir az.

devletin gelirleri, topladığı vergiler ve bi takım harçlardır.
    devletimiz varlıklı kesimlerden vergi toplayamıyor.

gelişmiş ülkelerde vergi,
    çok kazanandan çok,
    az kazanandan az alınır.

o ülkelerde futbolcular bile gelirlerinin hemen hemen yarıya yakınını devlete vergi olarak öder.

bizim gibi ülkelerde ise asgari ücretten %15 gelir vergisi alınırken,
    en zenginler listemizdeki kişilerin ödedikleri vergi, servetlerinin %5,5'u dolayındadır.

ve en zengin 100 kişimizin yarıdan fazlasının ismi,
    en çok vergi verenler listesinde yoktur.

bizde devletin kasasının yaklaşık %75'ini bordrolu çalışan işçi ve memurdan kesilen vergiler ve
    herkesten alınan, dolaylı vergi denen ötv, kdv, öiv, vb. gibi vergiler oluşturur.

bu dolaylı vergilere "kalleş vergi" denir.
    çünkü 2bin TL'lik arabaya binen de,
    500bin TL'lik arabaya binen de yakıta aynı oranda dolaylı vergi öder.

gelişmiş ülkelerde dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki oranı %30 civarındadır.

bizim "ileri demokrasimizde" ise %75 civarındadır.

devlet gelirini artırmak için vergi artırımına gider.
    vergiyi toplayacağı 2 kesim vardır:

ya zenginlerden toplayacaktır,
    ya da fakirlerden.

zenginlerden alacağı gelir vergisi, kurumlar vergisi, faiz vergisidir.
    bu değişiklikleri yapması için vergi kanunlarını değiştirmesi gerekir.
    bu zaman alır,
    ayrıca hükümetler bundan korkar çünkü gürültü patırtı çıkar.

o da ötv, kdv gibi dolaylı vergileri artırır.
    yani fakirin vergisini.
    fakir,
    biraz söylenir möylenir ama unutur.
    üstelik bunu bi kararname ile yapabilir.
    çok kolaydır.
    fazla gürültü patırtı çıkmaz yani.

vergi, kazanılan paradan alınır.
    olması gereken ve gelişmiş ülkelerde olan budur.

oysa ülkemizde devlet,
    para kazanan varlıklı kesimlerden vergi alamadığı için,
    fakire dolaylı vergiyi yükleyerek gelirini artırır.

dolaylı vergi, "kalleştir."
    çünkü tüketimden alınır.

fakir tüketmek zorundadır,
    tasarruf edemez gelirinin hemen hepsini tüketir.

zengin ise fazlasıyla tüketse bile tasarruf edebilir.
    tüketimi gelirine göre azdır.
    ve fakir ile aynı oranda "dolaylı vergi" öder.

mücevherattan alınan dolaylı vergiler 2004 kaldırıldı.
    --gariban adam mücevherat alamaz ki,
    alabilseydi eminim, ondan da kdv, ötv alırlardı bizim "ileri demokratlar".--

neyse,
    böyle olur demokrasinin ilerisi,
    ne demeli ak demokrasi!...

18. only61

only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

bu arada öğretmene yapılan maaş zamları da kat kat geri alındı...zaten aldığımıza zam denilirse...

19. cesur yürek99

cesur yürek99 Seçkin Üye Seçkin Üye

bu hükümetin dengesiz ekonomi politikları cari açığın fırmlamasına neden oldu. eskiden özelleştirmelerle para akıyordu birde yabancı sermeyeyi ülkeye çekince işler iyi gidiyor zannettiler ama cari açık fırlayınca satılcak malda yok ekonomi daralmya girdi ama hükümet kendi harcamlarını kısmak yerie tekelden, trafik cezalarından, akaryakıttan ciddi vergiler bindirerek olayı toparlamaya çalışıyor bu çabalarda nafile 1 ocaktan sonra seyredin ekonomiyi zamları

başbakan bu milletin huyunu bilir yavaş yavaş zam yapcaksın incitmeyceksin bu tandaş nasıl olsa ona güveniyor siz başbakandan dahamı iyi bileceksiniz. ondan başka iyi yönetecek lider var mı?

siz uyumaya devam edin birileri işini iyi yapıyor.

20. farya

farya Site Gezgini

Aldığım maaşı yakıt ve kiraya ödüyorum :(((( yeter yaaa hani ekonomi harika gidiyordu neden bu zamlar ALLAH SİZEDE BİZİM ÇEKTİĞİMİZ DERTLERİ NASİP ETSİN
    Belki o zaman anlarsınız bizi:(

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal