NECDET SARI hocamızın konuya yorumu...Fatih BTR

Kodla Büyü
:alkis:
webcevap' Alıntı:
Türkiye 'de bir gerçek var arkadaşlar.
YGS, LYS, TEOG.
Bunu unutup farklı düşüncülere dalmayınız.

YGS , LYS den 3-5 soru derslerimizden çıkıyor mu?
Çıksaydı şu an çoğumuzun ne norm sorunu olurdu ne
de btr vb. dertleri.

Liselerde YGS,LYS sınavında sorusu yer almayan derslerin
ne halde olduğunu bilen bilir.
Çoğu seçmeli derste matematik vb. derslerin soruları çözdürülür.

Fizik , kimya , biyoloji lablarını kim kullanıyor ?
Çoğu labta örümcekler parti veriyor. Niye mi o esnada 3-5 soru çözmek ve sınav başarısını
etkilemek varken ne uğraşılacak lab. taki deney setleri ile.

Şunu rahatlıkla söylebilirim bir okulda en çok kullanılan ve işler halde olan yine
bilgisayar odalarıdır.

Bu eğitim sisteminde kendi çapımız da ne yapabilirsek onu yapıyoruz.

Bilgisayar odalarını işler tutuyoruz.
Müfredat dışına çıkıp biraz hevesli gençlerin içindeki ışığı diri tutmaya çalışıyoruz.
İdari ile uğraşıyoruz. Öğretmenlerin abuk subuk lafları ve sorunları ile uğraşıyoruz.
Okul okul dolaşıyoruz. Çarşıda mutlaka bir tanıdık öğretmene denk geliyoruz. Neden acaba ?

Demem o ki arkadaşlar. Necdet beyi rahat bırakın.
Bu sistemde bize karşı algısı iyi olsa da yapabilecekleri belli kötü olsada yapabilicekleri belli.

Ben kendim hafta sonlarına yoğunlaştım. Çünkü orası özgür alanım.
Ve o alanda ticari faaliyetler için yoğun çaba harcıyorum.
Umarım bir noktada MEB ile yollarımı ayıracağım.
Burada yer alan birçok arkadaşımın farklı girişimleri olduğunuda biliyorum.
Kimisi tekrardan üniversite okuyor.Kimisi akademik kariyer için uğraşıyor. Kimis idarecilik vb..
Hepimizin yolu açık olsun diyorum..
:alkis:

Necdet hocanın elinden gelen bellidir gelmeyende bellidir. Son çıkan yazı da kendi düşünceleri olduğu çoğu kişi tarafından bilinen bir gerçektir. Umarım ileride tepki çektiği maddelerle ilgili bir düzenlemeye gidilir.

Her meslek alanında olduğu gibi elbette bizim meslekte ve branşımızda belki bilerek belki de bilmeyerek görevini hakkıyla yerine getirmeyen vardır. Ancak 13. yılını çalışan bir bilişim teknolojileri öğretmeni olarak şu satırları yazmak istedim.
Benim babam memur emeklisi ve tek maaşıyla 3 çocuk yetiştirdi. En küçük olarak ben okudum ve öğretmen olmak nasip oldu. İlk atandığım andan itibaren bana verilen tüm görevleri hakkaniyetiyle yerine getirmeye çalıştım. Takii arkama dönüp baktığımda bu ülkede BİLGİSAYAR ÖĞRETMENİNE değil de BİLGİSAYAR TAMİRCİSİNE ihtiyacın olduğunu fark edinceye kadar. İlk formatör görevini aldığımda o zaman derse girmiyorduk ortalama 20 bilgisayar vardı ve yatıyorsunuz deniliyordu. Evet katılıyorum o sıra yoğunluk yoktu. Sonra olmaz en az 6 saat derse girilmesi gerekiyor dendi. Dedik müdür yardımcıları bile derse giriyor sineye çektik. Olmadı 10 saat dendi eyvallah dedik. Sonra maaş karşılığı dendi iyi dedik. Sonra ne kadar ders varsa dendi nasıl yani dedik. Sonra tahta geldi koşuşturmaya başladık, sonra tabletler geldi nirvanaya doğru tırmanışa geçtik. Bunun yanında labtaki, idaredeki bilgisayarlardan, etkinliklerdeki (şiir, tiyatro, toplantı, seminer....vb) görevlerimizden bahsetmiyorum bile...
Bizim en büyük dezavantajımız maalesef sesimizi doğru olarak duyuramamız ve üst noktalarda bizi destekleyecek bürokratların olmaması diye düşünüyorum. Şunu verelim bakalım ses çıkmadı bunu da verelim, ses çıkmazsa şunu da verelim diye gidiyor sanırım.
Ama gerçeği yazayım, inanın bilgisayar öğretmeni olduğuma, böte mezunu olduğuma bin pişmanım. Keşke matematik ya da fen bilgisi öğretmenliği okusaydım fakat meslek lisesi mezunu olduğumuzdan okuyamadık.
Keşke bu tür görevlendirmeler yapılırken gerçeğe yakın ve gerçek gereksinimleri gidermek amacıyla yazılsa. Bizler yüksek puanlarla bu bölümü kazanmış ve donanım olarak diğer öğretmenlere lokomotif olabilecek kapasitedeyiz. Ancak gerçekci olmayan görevlendirmeler bu işi yokuşa sürüyor. Alt sınıf sayısı yazılırken (8 sınıftan az okula btr verilmemesi) maalesef üst sınır belirlenmemiş. Müdür yardımcılığı görevlendirmesinde, rehber öğretmen atamasında bile bir öğrenci sınırı var dimi. Ben şahsen bu yönde bir gelişme olmaz ise bu tarz bir görevlendirme yerine kendimi daha çok branşıma yaklaştıracak farklı çözümler düşünüyorum. Saygılar...

Teknoloji okullarda bu kadar arttıkça merak etmeyin, sizi kimse ikinci plana atamaz. Sizi önemsiz gibi göstermeye çalışan ama her sıkıştığında soluğu yanınızda alan insanlara lütfen bilginizi istemeden vermeyin. Mezarlıklar dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan insanlarla dolu, sıradan insanları bu tür başlıklarla lütfen farklı duygulara yönlendirmeyin, hepinizi seviyorum çözüm odaklı zeki insanlar, saygılar.. :wink:

coolbilgisayarci' Alıntı:
Teknoloji okullarda bu kadar arttıkça merak etmeyin, sizi kimse ikinci plana atamaz. Sizi önemsiz gibi göstermeye çalışan ama her sıkıştığında soluğu yanınızda alan insanlara lütfen bilginizi istemeden vermeyin. Mezarlıklar dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanan insanlarla dolu, sıradan insanları bu tür başlıklarla lütfen farklı duygulara yönlendirmeyin, hepinizi seviyorum çözüm odaklı zeki insanlar, saygılar.. :wink:

kendi adıma çalıştığım idareciler çok iyi, o insanların bana iyi davranmasından dolayı bende onlara elimden gelen her işte yardımcı olmaya çalışıyorum. Bunun dışında insanı kullanmaya, ezmeye çalışan hakettiği saygıyı göstermeyen kişilerin işlerini yapmamak(görevlendirmenin gereği olan şeyler dışında) ve süründürmek her bt öğretmeninin hakkıdır bencede.bu tarz gıcık insanlara karşı yapılan ve yapılmayan her işi resmiyete dökmek yerinde olacaktır, yarın öbürgün şu görevini yerine getirmedi dedirtmedikten sonra sorun çıkacağını sanmam. Eminim bir çok meslektaşım o kadar para pul bu cihazlara döküldü yazıktır heba olmasın diye çalışıyor ama başkalarının çalıp çırptığını, peşkeş çektiğini kurtarmak bizim işimiz değil. Yanlışlardan hesap sorulması lazım, yanlışı kapatmaya çalışmak değil.

Din dersi için konuşacağım. Teogda kelli felli bir oturumu kaplaması ne derece doğrudur. Bunları yazan kişi bizzat imam hatipte üç sene okumuş bir kişidir sakın din muhabbeti yapmaya kalkmayın bana. Din dersi bilgi ölçmeye dayalı bir ders değildir. Vicdanla alakalı, insanın kendi kendine muhakeme edebileceği, iyiyi, doğruyu ayırt edeceği, kişisel gelişim dersidir. Bunda ölçme değerlendirme olmaz heleki Teog gibi bir sınava konulmaz. Teogda daha çok fenni bilimlere yönelik dersler olmalıdır. Bilgiyi ölçebileceğin dersler konulmalıdır. İnsanın dinini ve vicdanı çoktan seçmeli sorularla ölçmek ne kadar mümkündür?

pisagorean' Alıntı:
Din dersi için konuşacağım. Teogda kelli felli bir oturumu kaplaması ne derece doğrudur. Bunları yazan kişi bizzat imam hatipte üç sene okumuş bir kişidir sakın din muhabbeti yapmaya kalkmayın bana. Din dersi bilgi ölçmeye dayalı bir ders değildir. Vicdanla alakalı, insanın kendi kendine muhakeme edebileceği, iyiyi, doğruyu ayırt edeceği, kişisel gelişim dersidir. Bunda ölçme değerlendirme olmaz heleki Teog gibi bir sınava konulmaz. Teogda daha çok fenni bilimlere yönelik dersler olmalıdır. Bilgiyi ölçebileceğin dersler konulmalıdır. İnsanın dinini ve vicdanı çoktan seçmeli sorularla ölçmek ne kadar mümkündür?

Katılıyorum. kaldı ki çocuk ateist olabilir ya da başka bir dine mensup olabilir. böyle saçma salak uygulamalarla istediğin ve ilmen geçerliliği olmayan şeyleri nasıl zorunlu tutarsın? din dersleri seçmeli olmalı, sınavlarda da yer almamalıdır.

Hocam artık bir karar verilecek.
Bilişim öğretmenleri :
Öğretmenlik mi yapacak,dersine girip öğrencilere dersin kazanımlarını vermeye mi çabalayacak ?
Yoksa Rehber ( Bana göre teknik eleman ) öğretmen olup,öğretmen arkadaşlarına ve öğrencilerine mi yardımcı olacak , daha doğrusu bazı arkadaşlarımızın ballandıra ballandıra anlattığı Televizyon tamir edip,zil sistemini yapıp,Ağ sorunlarını giderip,ses sistemini mi kurmaya devam edecek ?

Hiç kusura bakmayın kaç yıldır 3 okul geziyorum ve şu anda da norm fazlasıyım.Sanırım Tüm Bilişim Öğretmenlerine anket yapsalar şu anda seçeneğiniz olsa başka bir branşa geçmek istiyor musunuz diye eminim hem de çok eminim 100 de 75'inden fazlası farklı branşa kesinlikle geçmek istediğini belirtecektir.

Şimdi sorum şu uzun uzun cevap veren yazdıklarının neredeyse yarısına katılmadığım öğretmenimize ?
Bilişim öğretmenlerinin bu derecede memnuniyetsiz oldukları bir branşı bizler mi bu hale getirdik, yoksa bizleri çok düşünen karar vericiler mi ?

BTY dersi geleli kaç yıl oldu henüz kaynak bir kitap bile elimizde yok.Mecburen defter tutturuyorum.Düşünün teknoloji dersimizi maalesef çok not tutulan dersler arasına girmesine aracı oluyorum.Bunun sebebi ben miyim şimdi ? Her bölgede farklı plan ve programa göre BTY derslerinin veriliyor oluşunun kaynağı bizler miyiz ?
Başka okullardan öğrenciler geliyor derste neler işlediniz diyorum hep farklı konular tamamen ilgisiz.Geldiği yerdeki öğretmeni eleştirmiyorum çünkü o da benden bir öğrenci gelse aynı şeyleri düşünecek.

3 okul gezmeden daha verimli olacak şekilde proje kapsamında BTR olayım diye düşündüm 2.dönem için.İl koordinatöründen gelen cevapi:21 saate kadar görevlendirme yapılabilinecek üzerine kalan saatlerde 30 saate kadar işte adı her neyse BTR olacaksın dediler.Ben 3 tane farklı okula gideceğim,farklı mahallelerde (köylerde) üzerine gelip daha verimli olurum diye başvuracağım BTR'yi isteyeceğim :D

Saatlerce tartışıp bu kadar mantıklı kararlar verebildiğiniz için tebrikler.

Ben üniversite eğitimimi derste öğrencilere nasıl daha verimli olurum diye aldım. A öğretmen Eba'da işini görebilsin diye değil ,B öğretmen akıllı tahtayı doğru kullansın diye değil , Okulun zili düzgün çalışsın diye değil, TV bozulmasın diye değil.İstemiyorsan yapmazsın diyenler olabilir.İşte sıkıntı burada doğuyor.Birileri yapıyor ve çoğu insan da onları yaparken gördüğünde sanki o işin sorumlusu bizmişiz gibi tavır alıyor.Sen Bilişim Öğretmeni değil misin diyor ? İnsanların algılarını tamamen değiştiriyorlar ve beklentileri değiştiriyorlar.Sen TV tamir ediyorsun,yarın o okula ben gidiyorum TV bozuldu gel yap diyor.Bilmiyorum dediğinde sen Bilişimci değil misin diyor ?

Neyse daha çok yazabilirim kısa keseyim.Bir proje yapıyorsan ,ihaleye çıkıyorsan her bölgeye bu projeden sorumlu teknik elemanlar istersin ihale şartlarında.
Bu gün bazı hastanelere yazılım alındığında,hastane program ve teknik sorunlardan dolayı doğabilecek sorunları gidermek için şirketten 2 tane servis eleman devamlı görevlendirmelerini talep ediyor.Tamam okul sayısı çok bu mümkün değil.O zaman Bilişim Bölgesi oluşturulur ve görevli verilip sorunlarla ilgilenilir.Bizler de asıl faydalı olacağımız öğretmenliğimizi yürütmeye daha sağlıklı şekilde devam ederiz.Fakat şu durumda çoğu Bilişim öğretmeni Mecburiyetten BTR veya adı her neyse onu istemek zorunda bırakılmaktadır.

Re: YENİ. .Fatih BTR olduk hayırlısı. .

bomax01' Alıntı:
9. madde tamamda. :+1:

5. madde olan 8 şubeden az diyorya benim okulumda ilkokul ve ortaokul aynı binada ve köy okulu. 4 şube ilkokulda 4 şubede ortaokulda var toplam 8. sadece ortaokul olarak bakılırsa 4 o zaman ne olacak? :?

Aynı sorun bendede var. 6 ilkokul +4 ortaokul+ 1 bt lab+1 fen lab.+ = toplam 12 akıllı tahta ama listeye eklenmiyor.

Norm istiyoruz. Bence kodlama dersinin tüm kademelerde zorunlu olmasını düşünmeliyiz. Bu çağda olması gerektiğini düşünüyorum.

Re: YENİ. .Fatih BTR olduk hayırlısı. .

astalavista23' Alıntı:
bomax01' Alıntı:
9. madde tamamda. :+1:

5. madde olan 8 şubeden az diyorya benim okulumda ilkokul ve ortaokul aynı binada ve köy okulu. 4 şube ilkokulda 4 şubede ortaokulda var toplam 8. sadece ortaokul olarak bakılırsa 4 o zaman ne olacak? :?

Aynı sorun bendede var. 6 ilkokul +4 ortaokul+ 1 bt lab+1 fen lab.+ = toplam 12 akıllı tahta ama listeye eklenmiyor.

Bugün önce bakanlıktan bilgi işlem daire bir görüşme yaptık.sonra sendikayı aradık.sendika mebi aradı herhalde. sonra mebi aradık. meb bakanlığı aramış. en sonunda (ortaokul 4 şube ilkokul 6 şube tek bina tek müdürlük) bana benzer okulları tekrar listeye aldılar.

Kodlama dersi gelsin, veri madenciliği dersi gelsin, ağ yöneticiliği dersi gelsin, veri tabanı yönetim sistemi dersi gelsin...bu arada haziran sonu kazanırsam okuyacağım dersleri yazdım. :mrgreen: Ama bunlar olmalı.

neler neler yazılmış :roll: yine de bu hayata pozitif bakmaya devam
kendimizi geliştirelim değerli hocalarım al bir programla kitabı başla hayatını kurtarmaya.

Geri