Ne yapmam lazım?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar.. ben birinci yazılıyı yaptım ama her sınıfta 15 tane falan 45 puanın altında öğrenci var. Kolay sormuştum ama öğrencilerin düzeyi düşük.. Laboratuar olmadıgı için dersi sözel isledim. Defterlerine yazdırdım ama aldıkları notlar bu şekilde.. sınıflar 40 kişi ama her sınıfta 15 kişi zayıf aldı. Sizce ne yapmalıyım. Yazılıyı İptal mi etsem ki?

İptal etmenize bence gerek yok.. Yarın ben de yapacağım.. Test şeklinde.. Ben o kadar sınıfta ağzım kuruyuncaya kadar ders anlattım, yazın dedim not aldırdım ama 3'te 1'i yazmadı.. Son zamanda da yarısı yazmaz oldu.. Ben kendimi böyle hırpalarken onlar hem not tutmayıp, hem derse ilgi göstermeyip hem de sınava çalışmıyorlarsa ben ne yapayım?? Tekrara gerek o yüzden.. Önce onlar dersimize ve en önemlisi öğretmene saygı duymayı öğrensinler..

Çocukların not tutmaları zayıf oluyor genelde, hazır çalışma kağıdı yazılı öncesinde dağıtırsan daha kolay olur. Yazılıda çocukların 45 alacağı kadar basit sorular sor, sonra orta ve üst seviyede sorularla çalışan ile çalışmayanı ayırt edebilirsin..

Hocam 5 ve 6 larda farkındalık oluşturmak maalesef zor. Çocukların çoğu 10 almakla 80 almak arasında ne fark olduğunu idrak edemiyor. Yerinizde olsam sınavı yenilemek yerine notlarını yükseltmeleri için çocukların daha aktif olmalarını sağlarım. Şöyle ki:
1. Defteri eksik olanlar arkadaşlarından eksikleri tamamlasınlar 10 gün süre verin, defter kontrolü yapın ve defterleri 25 puan üzerinden değerlendirin.
2. Proje ödevi verin, ödevleri 25 puan üzerinden değerlendirin. Dersinizle ilgili farkındalık oluşması adına iyi hazırlanmış olanları sınıfta sergileyin.
3. Sözlü sınav veya quiz yapın, 50 puan üzerinden değerlendirin.
Son olarak bu 100 puanlık değerlendirme ile elde edecekleri sonuçları sözlü notu olarak vereceğinizi açıklayın ve öyle de yapın.
Yine farkındalığı artırmak adına bu uygulamada en yüksek puanı alan 5 öğrenciye farklı çikolatalar alacağınızı gösteren 2 tane afiş hazırlayıp, a4'e çıktı alıp sınıfın iki farklı yerine asın.
Umarım faydalı bir çalışma olur =)

Selamun aleyküm sayın hocam ben 11 yıllık öğretmen olarak ve sizin sıkıntınızı yaşamış bir öğretmen olarak size tavsiyem herkese +50 verin sorun inşallah çözülür.

Aydın ÖZTÜRK' Alıntı:
Selamun aleyküm sayın hocam ben 11 yıllık öğretmen olarak ve sizin sıkıntınızı yaşamış bir öğretmen olarak size tavsiyem herkese +50 verin sorun inşallah çözülür.

Bayagi açıklayıcı olmuş. Teşekkürler hocam

Aydın ÖZTÜRK' Alıntı:

hocam 50 puanı nasıl vereceğim . Yazılı kâğıtlarında değişiklik yapamam ki

Aydın ÖZTÜRK' Alıntı:
Hocam +50 verse daha çocuklar dersle ilgilenmez. Hepsi not tutmayı bırakır. Nasıl olsa hoca veriyor der.

aynı durum bende de var, ben ödev veriyorum 2 haftada bir ,
ödevler 10 ar puan ve sınavlara ekliyorum, böylelikle notlarını yükselttiklerinin farkına varıp 2. sınavda daha iyi çalışıyorlar
tavsiyem ödevlerle not yükseltin

pinaraytas' Alıntı:
ödevler 10 ar puan ve sınavlara ekliyorum, böylelikle notlarını yükselttiklerinin farkına varıp 2. sınavda daha iyi çalışıyorlar

Hocam yazılı kağıdında olmayan puanı nasıl vereceğim?

cinefil' Alıntı:
pinaraytas' Alıntı:

Hocam Öğrenciye teşvik amaçlı yapıyorsunuz, yılllar ca müfettişler aynı şeyi söyledi,,not vermekten zarar gelmez,, asıl sorun çocuğun notunu düşürmekte,
kimse size sınav kağıdı 15 siz niye 45 verdiniz demez,,ödevleriyle yükseltme yapıldı bu kadar basit
ama eğer sınıfın çoğunluğu düşük alırsa idareye giden veliler sizden kurtarma sınavı isterler, ki haklılar da,sınıfın %51 i düşükse yapmalısınız.

ben dönem başında tüm girdiğim sınıflara ödevlerle notlarını yükseltebileceklerini söylüyorum,

pinaraytas' Alıntı:
cinefil' Alıntı:
pinaraytas' Alıntı:

Hocam Öğrenciye teşvik amaçlı yapıyorsunuz, yılllar ca müfettişler aynı şeyi söyledi,,not vermekten zarar gelmez,, asıl sorun çocuğun notunu düşürmekte,
kimse size sınav kağıdı 15 siz niye 45 verdiniz demez,,ödevleriyle yükseltme yapıldı bu kadar basit
ama eğer sınıfın çoğunluğu düşük alırsa idareye giden veliler sizden kurtarma sınavı isterler, ki haklılar da,sınıfın %51 i düşükse yapmalısınız.

ben dönem başında tüm girdiğim sınıflara ödevlerle notlarını yükseltebileceklerini söylüyorum,

Tamam Teşekkürler hocam. Notu konusunda sıkıntı yapan öğrenci olursa dediginiz gibi ödev veririm. Aldığı puanı da yazılıya eklerim

yazdırmayın hocam.sınavdan önce ders notu verin.sunular var zaten forumda.sınavı test şeklinde bazılarını da doğru/yanlış olarak yapın.başarı artar.ders notlarını sınavdan 10 gün önce verin.sınavdan önceki hafta tekrar edin yeterli.

rainman' Alıntı:
yazdırmayın hocam.sınavdan önce ders notu verin.sunular var zaten forumda.sınavı test şeklinde bazılarını da doğru/yanlış olarak yapın.başarı artar.ders notlarını sınavdan 10 gün önce verin.sınavdan önceki hafta tekrar edin yeterli.

Hocam sıkıntı çocukların not tutup tutmaması değil bence.. Çünkü 5. Sınıflarda okuma yazma problemi var. İyi olan öğrenciler de önemsememisler.. Bugün daha çok fark ettim bunu.. Muşun varos bir mahallesinde olduğum için 5. Sınıflarda okuma yazma gibi bir sorun var ne yazık ki :roll:

cinefil' Alıntı:
rainman' Alıntı:

Hocam sıkıntı çocukların not tutup tutmaması değil bence.. Çünkü 5. Sınıflarda okuma yazma problemi var. İyi olan öğrenciler de önemsememisler.. Bugün daha çok fark ettim bunu.. Muşun varos bir mahallesinde olduğum için 5. Sınıflarda okuma yazma gibi bir sorun var ne yazık ki :roll:
hocam elinizden geldiği kadar resimli sorular sorun.mesela donanım elemanlarının resimlerini ve adlarını verin.eşleştirme yapsınlar.ya da test sorun ,sınavda soruları ve şıkları okuyun , cevaplasınlar.

Geri