Ne olacak bilişim sınıflarının hali:(

Kodla Büyü

botecii00

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Değerli hocalarım bilişim sınıfları gün geçtikçe eskimekte bilgisayarlar çalışamaz duruma gelmekte acaba meb bilişim sınıflarını yenilemeyi düşünüyormudur? Bu böyle devam ederse bilişim derslerini sağlıklı yürütmekte sıkıntı çekeceğiz. Sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

iyi de hocam fatih projesi ile bizim dersler yürümez ki sonuçta uygulamalı bir ders öğrenciler 2 şer 3er de olsa bilgisayar başında birşeyler yapıyorlar ama bilgisayarlar ağır ve eski birkaç yıl sonra kullanılamayacak duruma gelecek bence meb tablet yerine labları yenileseydi daha makbule geçerdi.

Hocam sen bu kaygıyı taşıyorsun çünkü bilişim sınıfı olmadan bu dersin verimli geçmeyeceğini biliyorsun. BT siz bt dersi olmayacağını biliyorsun. Bu dersin 4 saate çıkacağına ilişkin söylentiler çıktığında biz bu şekilde nasıl olacak dediğimiz de neredeyse bize küfür edeceklerdi. Dediler ki, değil bt siz normal bir derslikte gerekirse bahçede işlerim demişti bazılar. Sende bahçede işle hocam, olmazsa terasta işle o da olmazsa parkta işle hocam boş ver çocuklar öğrenmiş öğrenmemiş salla gitsin!
Sorunun cevabına gelince hocam, bakanlığın BT sınıfı kurma ihtimali çok zayıf, çünkü benimde atandığım 2003 yılında bir çok okulda BT sınıfı kurulmuş ve kurulmaya devam ediyordu ancak BT destekli eğitim modeli okullarda amacına ulaşmadı çünkü diğer branş öğretmenleri BT sınıflarına girmediler. Bu nedenle o proje başarılı olamadı. O zaman teknolojiyi sınıflara taşıyalım her sınıf BT destekli olsun dediler, yerel imkanlarla her sınıfa projeksiyon ve PC ile başlayan yeni dönem merkezi olarak yürütülen fatih projesi ile devam ediyor.

Gerçekten berbat durumdaki lablarda ders işlemek çok zor oluyor. Bir de hiç BT Sınıfı olmayan arkadaşlar var. Buna bi çözüm bulunmalı. MEB günü kurtarmalık işlerden vazgeçip ağırlığına yakışır işler yapmaya ne zaman başlayacak acaba.

jazemin' Alıntı:
Gerçekten berbat durumdaki lablarda ders işlemek çok zor oluyor. Bir de hiç BT Sınıfı olmayan arkadaşlar var. Buna bi çözüm bulunmalı. MEB günü kurtarmalık işlerden vazgeçip ağırlığına yakışır işler yapmaya ne zaman başlayacak acaba.
Belkide hiçbir zaman... Belkide amaç gerçekten eğitim değildir ve hiç olmamıştır... Bir sistem bu denli zora sokulduğunda aklıma tek şey gelir; amaç işi yapılmaz kılmak... Sistem iyice b.ka sarınca özelleştirirsin olur biter... Hem eğitim sisteminin günlük sorunlarla, çözülmyen olaylarla, iyice kötüye götürerek-yeni sorunlar yaratarak uğraşırsanız dilediğiniz ülke için gizli plan yapmaya gerek kalmaz... Belkide tam olarak istenen budur!

Valla hocam duyduğuma göre ders bile yeniden kalkabilirmiş. Ben artık bize müstehak diyorum. Çünkü herşeyi kabul ediyoruz. Okuldaki teknik sorunları çözecek yönetici olacağımızı düşünenler var. Bence yine tamirci herkesin işinde kullandığı öğretmenden başka herşey. Biz böyle kılımızı kıpırdatmadığımız sürece verdiklerini de geri alacaklar. Bunu da söyleyen eğitici. Ne deyim artık seneye ikinci bölüm okuyacam. Cidden lanet olsun bu branşı seçtiğim güne. :verymad: tepkim size değil ama bugün bunları öğrendim tam da dersler zorunlu oldu diye umutlandık. Ne diyim artık. Kendime çok kızıyorum o ÖSS puanını bu bölüme harcadığıma. O kadar emeğime. :verymad:

ortaokullara akıllı tahtalar kurulursa sınıfta da işleyebiliriz belki verimli olmaz ama hiç yoktan iyidir.

hocam ben görevlendirildiğim lisede akıllı tahtadan işliyorum dersi lab olmadığından, inan ki hiç etkili değil. 4 yıl lab'ı olan bir okulda görev yaptım, hem benim açımdan hem de dersin işlenmesi ve anlaşılırlığı açısından kıyaslanamaz bile lab ve akıllı tahta :-1:

zeymera' Alıntı:
hocam ben görevlendirildiğim lisede akıllı tahtadan işliyorum dersi lab olmadığından, inan ki hiç etkili değil. 4 yıl lab'ı olan bir okulda görev yaptım, hem benim açımdan hem de dersin işlenmesi ve anlaşılırlığı açısından kıyaslanamaz bile lab ve akıllı tahta :-1:

hocam siz yaşamızsınız o yüzden dedikleriniz doğrudur ama her türlü sıkıntılı bir durumdayız.

hiç unutmuyorum, urfada çalıştığım okulun bt labı 98 de kurulanlardandı (2009 senesinde) öğretmen bilgisayarı ven projeksiyon dahi yok, çalışmıyor. Tam üstüne müfettiş geldi, bende derdimi anlatayım dedim. müfettişin cevabı aynen şu NE OLACAK HOCAM BİLGİSAYAR DERSİNİ ANLATMAYA AL ELİNE BİR KLAVYE BİR DERS A HARFİNİ ANLAT BİR DERS B HARFİNİ. BİLGİSAYAR DERSİNİ ANLATMAKTAN KOLAY NE VAR dedi.

aylar önce paylaşmıştım 2 lab var bırınde exper kasalar var diğeri de bu halde işte

Ekli dosyalar

• 2013-12-06%2011_13_40.jpg
    2013-12-06%2011_13_40.jpg
    214.7 KB · Görüntüleme: 1,249
  • 2013-12-06%2011_13_46.jpg
    2013-12-06%2011_13_46.jpg
    181.1 KB · Görüntüleme: 1,249
çayın bitti ise git yeni bir çay iç, geriye yaslan ve oluruna bırak, büyükler düşünsün.

Internet' Alıntı:
çayın bitti ise git yeni bir çay iç, geriye yaslan ve oluruna bırak, büyükler düşünsün.

Hocam akılsız başın çilesini ayaklar çekiyor malesef..Ben sınıfıma gözüm gibi bakıyorum valla. 3 yılda ancak tamamladım eksiklerini. Sonunda 16+1 güzel bir sınıf oluşturdum. Bazen düşünüyorum bu sınıf olmasa nasıl anlatılır bu ders diye..Sonrasında aynen dediğiniz gibi gidip çayımı alıyorum :) Ne yazık ki yapacak bir şey yok.

diğer öğretmenlere sınıfı kullansınlar diye baskı yapıyorum resmen. Kullansınlar ihtiyaçları anlasınlar ben istediğimde destek çıksınlar diye. Yani şuana kadar ki tek destek 10 tane mouse aldılar.:)

şöyle kaba taslak bir hesap yaparsak meb okullara 25 yeni bilgisayar gönderirse her bilgisayar maliyeti 1000 tl den 25 bin tl eder 30.000 okul'a gönderilse 750 milyon türk lirası gibi bir maliyet ortaya çıkıyor.

bu hesap yanlış bence...
her bilgisayar maliyeti 1000 tl tutmaz. kaldı ki proje kapsamında ihale edilirse fiyatlar oldukça düşer. monitörler led yada lcd led ise alınmayabilirler... ayrıca şu aptal terminal sistemleri de kullanılabilir. yönetimi de rahat olurdu...

bt sınıfı olmazsa olmaz. hepimiz hem fikiriz. fatih projesinin yanında maliyet olarak çokta farklı olacağını sanmam. oraya kaynak bulunuyorsa istenirse buna da bulunur...

her okula toplantı salonu yapacağına büyük bir bt sınıfı yapsınlar. tabii hepsinden önce bir bt öğretmeni atasınlar...
zira lab kurarken bt öğretmeni atamadılar. öğretmen atadılar lab lar eskidi, dağıldı. bir denk gelemedik kısaca

Ben liselerde tabletlerle ders işlenebileceğini düşünüyorum ileriye dönük.Bizim okulda 30 akıllı tahta, 30 a yakın bilgisayar var ve hepsine koşuşturmak çok zor.Sürekli teknoloji yenilenirken kocaman kasalara yatırım yapmak israf gibi geliyor.Akıllı tahtalardan sonra okuldaki aidata marka Pc leri herkes çok yavaş buluyor.Akıllı tahtalar tabletler yeteri kadar vaktimizi alıyor zaten.

Eğitim bilgisayarlarının özellikleri çok iyi olması gerekmez. Ayrıca terminal sistem olayı daha mantıklı.... Bt sınıfı olmadan ders verimli geçeceğine inanmıyorum

"nasıl olsa tablet dağıtacaklar, bt sınıfına ne gerek var" sorusuna cevap vermeye bile yeltenmiyorum artık. durum bu.

Valla en son benim öğrencilerim bile isyan ietti, hocam bilgisayarda uygulama yapmayacak mıyız dediler, ben de akıllı tahtada anlatırken kendinizi de benim yaptığımı bilgisayarda yapıyormuş gibi düşünün dedim, ne diyeyim artık.

girdap08' Alıntı:
"nasıl olsa tablet dağıtacaklar, bt sınıfına ne gerek var" sorusuna cevap vermeye bile yeltenmiyorum artık. durum bu.
Ben de YEĞİTEK'i aradım Fatih projesi geleceğinden bt sınıfı kurmayacağız dediler, sorun buradan kaynaklanıyor, tabletin masaüstü bilgisayarın yerini tutacağının düşünülmesi.

pakgun' Alıntı:
hiç unutmuyorum, urfada çalıştığım okulun bt labı 98 de kurulanlardandı (2009 senesinde) öğretmen bilgisayarı ven projeksiyon dahi yok, çalışmıyor. Tam üstüne müfettiş geldi, bende derdimi anlatayım dedim. müfettişin cevabı aynen şu NE OLACAK HOCAM BİLGİSAYAR DERSİNİ ANLATMAYA AL ELİNE BİR KLAVYE BİR DERS A HARFİNİ ANLAT BİR DERS B HARFİNİ. BİLGİSAYAR DERSİNİ ANLATMAKTAN KOLAY NE VAR dedi.

şaka gibi ya! :verymad:

lab lar kurulduktan sonra açılan o kadar okul var . ben de eski püskü de olsa bir bt lab ı bile yok. derslerde öğrencilerin dikkatini çekebilmek için ne çabalar sarfeiyorum. bir bilseniz

MEB bt lab. ilgili bir çalışma yapması lazım. Yukarıda da söylendiği gibi etkileşimli tahta bt sınıfının yerini kesinlikle tutmaz. öğrencilere nasıl uygulama yaptıracam öğrenciler bilgisayarda uygulama yapmadıktan sonra bu dersten ne kara istifade edebilir ki?

Geri