Natro nun Büyük Yalanı Ortaya Çıktı. Lütfen Okuyun Arkadaşla

Kodla Büyü

selcuk_hoca

Aktif Üye
NATRO DAN BÜYÜK YALAN HİKAYESİ.

Sevgili bilişim hayranı arkadaşlarım niyetim kurum ve kuruluşları eleştirmek değil bizi her geçen gün kandırarak sırtımızdan geçinen bankalardan sonra hosting şirketlerinin de hilelerini sizlerle paylaşmak..

NATRO HOSTİNG FİRMASINI TÜKETİCİ HAKLARI MAHKEMESİNE VERDİK.

İlçemize haber sitesi kurma kararı aldık , büyük çaplı internet araştırmasından sonra türkiyenin eni iyi ve sınırsız kaynaklar sağladığını düşündüğümüz natro da karar kıldık.

Ana sayfalarından hosting menüsünü tıklarsanız herşeyin sınırsız olduğu pro paketi aldık.
http://www.natro.com/webHosting/

Sadede gelelim internet sitemiz 3. ayında günde 1000 kişi tarafından ziyaret edilmeye başladı ve bu natro yu rahatsız etti. Ve benim memory limitimin 64mb olduğunu söylediler. Ben bunu 128 mb a kadar arttırtım. Site ye erşimi kapattılar.
156 mb a yükselttim gene kapattılar.
Büyük yalanları sonradan çıktı

NATRO DAN BÜYÜK YALAN : meğer beyefendiler bizleri kandırarak paylaşımlı sunuculardan host açıyorlarmış. Benim de sitemin bulunduğu aynı host ta 340 tane site var. Yani anasayfaya yazdıkları sınırsız kaynaklar yalanmış. Siteme erişimi kapattılar. Sebebi de çok tıklanmamız. Diğer siteleri rahatsız ettiğimiz için en çok tıklanan sitemize erişim şuan da yok. üstelik en son düzenlememizle 2 bileşen ve 6 modül var. Beyefendilerin en son tavsiyesi sunucu kiralayabilrimişiz ayda 250 tl ye.
Bizde bütün yazışmaları ve mağduriyetimizi tüketici mahkemesine taşıdık.
SİZDE BU BÜYÜK YALANA KANMAYIN ARKADAŞLAR. KESİNLİKLE YALAN SÖYLÜYORLAR.
Sözleşmelerinin içeriğine yazmışlar ortalara bir yere Paylaşımcı sunucularda barındırılacakmışız ve %25 limit varmış.

EĞER GÜNDE 25 TIKTAN FAZLA TIKLANMAYAN SİTE KURMAK İSTİYORSANIZ NATRO YU TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

AYRINTILARI YORUMLARINIZLA BANA SORABİLİRSİNİZ....

Eğer çok hiti olan siteniz varsa niobeweb i tercih edin bence.Biraz Pahalı ama profesyonel çözüm sunuyorlar.

Kolemans' Alıntı:
Eğer çok hiti olan siteniz varsa niobeweb i tercih edin bence.Biraz Pahalı ama profesyonel çözüm sunuyorlar.

hocam umarım öyledir. Bu ne iştir anlamadık. Okul sitesi kuranlar hadi joomla kullandı diyelim 30 mb o 30 mb da bilgi girdi resim falan desek toplam 60 mb yer kaplıyor ve binlerce okul sitesi yöneticisi natro 1 numara natro şöyle natro böyle diyorlar. Her yerde natro reklamı yapıyorlar. Onların yüzünden bizler mağdur oluyoruz. Bilişimci arkadaşlarımızın daha araştırmacı ve deneyselci olmaları gerekmiyor mu ? Haber sitemizin kapladığı alan 120 mb ve içinde 100 tane haber var. Bu nasıl sınırsız hosting şirketi ya natro nun yalanlarına kanmayın arkadaşlar.

birde söylemeyi unuttum. ilk 15 gün içinde para iadesi diyor ya. o 15 gün içinde siteyle ilgili tüm işlemleri yaptılar. seo ayarlarını bile onlar yaptı nedenini siz düşünün ? Şimdi ağızlarından laf alamıyoruz. Taleplerimizi bile 1 günde cevaplandırır oldular.

Ben de 7 senedir niobe ile çalışıyorum
Biraz pahalı ama profesyoneller her anlamda

arkadaşlar niobe ile görüştüm böyle bir sıkıntı yaşarsak para iadeyi teklif etiler. Onlarda natro için olumlu şeyler söylemiyor. Paylaşımlı sunucu olayını kesinlikle tavsiye etmiyorlar.

Hostingde sınırsız diye bişey yoktur. Burda suç sizde değil tabi Natro'da. Mahkemeye vermekle iyi etmişsiniz.

Hocam haklısınız bende natroran memnun değilim. Pro planhost kullandığım halde ne yazılımsal destekleri var nede başka...
En son wordpress sitemin boyutu fazla olmadığı halde geç açıldoğonı farkettim. Telefonla aradım normal dediler...
Ayrıca mail fonksiyonunu kapatmışlar. Stmp kullanmak gerekiyor onuda çözemedim gitti.

büyük bir avm nin işini almıştık öğrendiğimiz iyi oldu,
kurumsal pro planalcaktım bende yarın aynı şeyi yaparlarsa sıkıntı

Sınırsız diye birşey yoktur, kendinize ait sunucunuz bile olsa yine sınır vardır..

Natrodaki sıkıntı web alanınız değil işlemci kullanımıdır. %5 kullanımı geçenleri böyle paketlerde barındırmazlar..

hocam hiti yüksek sitelerinizi dedicated ya da en kötü ihtimalle vps/vds ye kurun. Birincisi paylaşımlı hostingler arkadaşın dediği gibi işlemci kullanımı arttığında size problem çıkarır. ikincisi paylaşımlı hostinglerde kullandığın site içeriği başkasının eline geçebilir (çeşitli yöntemlerle)

Burada ya yanlış anlama var yada başka bir durum. Malum reseller dahil sınırsız kaynak anlamında bir durum söz konusu olamaz ki sınırsız birşey istiyorsan da Tr şartlarında aylık ortalama 200-700 arası bir ödeme yaparak sunucuya sahip olman gerekir. Yaklaşık 12 yıldır web işleri yapıyorum. 4 sunucuda 1000e yakın hostumuz var.Sunuculardan biri de natrodan deneme amaçlı almıştık memnun kaldık. 4 sunucuya yıllık iyi paralar ödüyoruz. Söylediğin gibi bir sorunla daha karşılaşmadım. burada ilk alım aşamasında kurumsal siteler için kaynak kullanım noktasında sağlam sözleşmelerle bunu sağlayabilirsiniz aksi takdirde tüm ipler hizmet veren firmanın elindedir.
1 yıldır da inetmardan bir teklif karşılığı hizmet alıyorum. o da tr şartlarında İzmir merkezli sağlam bir hizmet inancı içinde çalışıyor.

İnş sorunun çözülür

saygılar

selcuk_hoca' Alıntı:
arkadaşlar niobe ile görüştüm böyle bir sıkıntı yaşarsak para iadeyi teklif etiler. Onlarda natro için olumlu şeyler söylemiyor. Paylaşımlı sunucu olayını kesinlikle tavsiye etmiyorlar.

Sıkıntı yaşamazsın hocam. Bende daha önce host sorunu yaşadım. Sonra sitelerimi tavsiye üzerine niobeye taşıdım. Profesyonel çözümleri var hocam. sıkıntı yaşatmazlar.

günde 1000 tık doğrumudur. kendi sitem var speed hostta yıllık 20 tl günde 2000 3000 fazlasıda oluyor herhangi bir sorun yaşamadım ek bir hizmette yok 1000 ziyaretçi hiç bir hostu yoracağını sanmıyorum

talp' Alıntı:
Hocam haklısınız bende natroran memnun değilim. Pro planhost kullandığım halde ne yazılımsal destekleri var nede başka...
En son wordpress sitemin boyutu fazla olmadığı halde geç açıldoğonı farkettim. Telefonla aradım normal dediler...
Ayrıca mail fonksiyonunu kapatmışlar. Stmp kullanmak gerekiyor onuda çözemedim gitti.
hocam stmp destekleri yok zaten. ben ısrarla uğraştırttım 000webhost firmasının bile bedava hostuna joomla kur php mail gönderiyor koskoca natro mu bu işi çözemedi dedim bana stmp ayarları şifre ve kullanıcı adı gönderdiler :D böyle hain bunlar. bidaha natro mu tövbe

bilisim_06' Alıntı:
günde 1000 tık doğrumudur. kendi sitem var speed hostta yıllık 20 tl günde 2000 3000 fazlasıda oluyor herhangi bir sorun yaşamadım ek bir hizmette yok 1000 ziyaretçi hiç bir hostu yoracağını sanmıyorum

evet hocam doğrudur. 1000 tık. tabi natro bizi enayi yerine koyup paylaşımlı hostlara sitelerimizi koyduğu için diğer kullanıcılara kasmasın diye %25 uygulama kısıtlılığı getiriyor. memory olayıda bahaneleri. baktılar çok tıklanıyor hemen momory diyorlar site erişimini kapatıyorlar. bu arada tüketici mahkemesine veriyorum sizi diye mail gönderdim sitemi açmışlar. Gene de kurtuluşları yok arkadaşlar. Paraları toplayıp yurt dışına kaçsalar bundan daha iyi

Sayın hocalarım peki şunu yapsak rahatlar mı sitemiz.
joomla 2.5.8 kurulu sitemize resimler - videolar - ziyaretçi defteri - forum gibi sayfalarımızı joomlanın kurulu olduğu dizinde yeni klasörler açıp her biri için ayrı veritabanı oluşturup o klasörlere ayrı joomla kurarak sayfalandırsak ram yönünden rahatlatır mı sitemizi ? Artık paramı alamayacağız ve 3 yıllığına almıştık. Mahkemede uzun sürer. Tavsiyeniz nedir bu natro konusunda ? her hafta site erişimi problemi yaşıyoruz da hocam

Tecrübeli olduğunuzu yazılarınızdan biraz anladım. Belki biliyrsunuzdur ama ben ben yine de müsadenizle bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Özellikle video yayını yapılmamalıdır. Genellikle benim karşılaşığım sorunlar host değil bandwidth(aylık download miktarı) ile ilgili oluyor. Bandwidth de bildiğiniz üzere özellikle video dosyaları ile tamamen dolabiliyor.

Videolarınızı harici embed yapmalısınız.
Dosya paylaşımlarınızı da elinizden geldiği kadar harici linklerle yapmalısınız.
Resim ya da diğer dosyalarınızın çözünürlük ayarlarını da optimum düzeylerde tutmalısınız.

Bunları yaparsanız bir çok hostta tıklama sayısı sorunu olamayacağını düşünüyorum.

Tabi bizim ülkemizde sadece natro değil, bir çok şirket taahhütlerini yerine getirmiyor. Ya da sözleşme metninde bazı okunması gereken detayları küçük puntolarla veriyor. Ticaret yasalarımızın modern dolandırıcılığı engelleyici ve de caydırıcı olması gerekiyor.

Keşke tüm tüketiciler sizin kadar dirayetli durarak mahkemelere başvursa ve de hakkını arasa. İşte o zaman yasalar da ihtiyaca göre çok daha çabuk çıkarılır ve yürürlüğe konurdu.

Başarılar dilerim.

hocam linux vps , vds araştırma yaparsan. senin ihtiyaçlarının hepsini karşılayacak bir altyapın olur. 1 gbitlik/100 mbitlik ortak bağlantıda sınırsız trafik ve işlemci ram kullanımına imkan veren firmalar var. Sitenden ödün vermeden kullanabilirsiniz. fiyatlarıda makul düzeyde. Ayrıca atom işlemcili serverlar mevcut onlarda uygun fiyata kiralanmakta

her zaman dedim yine diyorum; dedicated almayacaksanız kesinlikle yerli firmalardan uzak durun. ben servage den alıyorum hizmeti. ya adamlarda bir yalan dolan düzenbazlık olmaz mı? yok kardeşim... ne diyorlarsa aynen gerçek. üzülüyorum böyle haberleri de görünce..

sözleşmede yazar. Bu en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Paylaşımlı hostta kimse kafasına göre 128 Mb ya da 156 Mb lara çıkamaz. Bu yüzden önbellekleme sistemleri kullanılır. Kendi sunucumda bile bu şekilde kullanmıyorum sunucuyu kasmasın diye. Direkt olarak kod optimizasyonuna ya da sunucu optimizasyonuna girişiyorum.

Sınırsız olan sadece bant genişliği ve sabitdisk kullanımıdır ki mantıklı olarak düşündüğünüzde bunlar da sunucunun donanımı ile sınırlıdır.

adeministrator' Alıntı:
sözleşmede yazar. Bu en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Paylaşımlı hostta kimse kafasına göre 128 Mb ya da 156 Mb lara çıkamaz. Bu yüzden önbellekleme sistemleri kullanılır. Kendi sunucumda bile bu şekilde kullanmıyorum sunucuyu kasmasın diye. Direkt olarak kod optimizasyonuna ya da sunucu optimizasyonuna girişiyorum.

Sınırsız olan sadece bant genişliği ve sabitdisk kullanımıdır ki mantıklı olarak düşündüğünüzde bunlar da sunucunun donanımı ile sınırlıdır.
Sayın hocam doğru diyorsun ama natro daki elemanlar benden önbelleklemeyi kapatmamı istediler. :) gelde gülme şimdi. 64 mb ram dan arttırta arttırta 196 mb a geldik. bu artışı zorla natro ya yaptırtıyorum. Gene de kasıyor işte adamları. Dertleri diğer paylaşımlı müşterileri zarar görmesin :) En iyisi hocamında dediği gibi yerli lokasyonlarla çalışmayacaksın. Yabancılardan alcaksın.

Selçuk hocam beni hatırlarsın;

Natro'dan almadan önce benimle sohbet etmiştin bu konuda.

Şunu defalarca söyledim yine söyliyeyim. Sınırsız denilen bir kelime hiç bir yerde olamaz....

Sonuçda bu bir hdd bunun kapasitesi belli. Bandın belli bir limiti var. Kendi ilçem için yaptığım sayfa senin sayfana göre 10 kat daha aşırı yoğunlukta içerik bulunuyor. 2005 yılından beri yayında olan bir sayfa ayrıca

eokul ile alakalı bir forum sayfamın yıllık 1.000.000 ziyaretci sayısı var. Aylık 20-30 gb fazla band kullanıyor.

Hiç bir şey sınırsız değildir. Sınırsız kim yazmışsa, bilki bu kelimenin arkasında neler var.

1 - Videoları kendi hostan yüklemeyeceksin ( embed )
2 - Ne olursa olsun uzun süreli yer almayacan ( 1 yıl al dene 2. tekrar al )
3 - Yedeklerini ve sql iyi koruyacaksın.
4 - Yerli hostumu? kolay kolay evet demem. 5 yıldır yurt dışı lokasyon olarak çalışmaktayım. Daha önce dakikhost ve daha.net ile yerli tecrübelerimi ben bilirim :)
--------------------------------------------------------------------

Ama senin siteyi yoran sanırım şu canlı yayın hikayesi olabilir....

Selçuk hocam iyi güzel şikayetinizi anlatmışsınız ama yanlış bildiğiniz şeyler var. Mantıklı olarak düşününce sınırsız diye birşey olmadığını natro firması da dahil, siz de biz de biliyoruz. Peki bilmediğimiz nedir?
"tabi natro bizi enayi yerine koyup paylaşımlı hostlara sitelerimizi koyduğu için diğer kullanıcılara kasmasın diye %25 uygulama kısıtlılığı getiriyor. memory olayıda bahaneleri. baktılar çok tıklanıyor hemen momory diyorlar site erişimini kapatıyorlar."

yazmışsınız ya hocam, burada bir yanlış var. Tüm hosting firmaları hosting hizmetini zaten paylaşımlı sunuculardan verir :) Ayrıca hosting firmaları, hosting hizmetinde sunucu kaynakları paylaşımlı olduğundan herkesin eşit hizmet alması için bazı kısıtlamalar getirir. Bu durum Türkiye'de de Amerika'da da böyle.

http://www.natro.com/webHosting/ siteden hosting alırken limitsiz özellikler yazdığını ve şimdi natro'nun sizi enayi yerine koyduğundan bahsetmişsiniz. Aynı sayfada limitsiz hostingin amacı ile ilgili bir yazı bulunuyor, bunu okumadınız mı? Bu yazıyı okuduysanız hem paylaşımlı bir hizmet olduğunu, hem de bazı kısıtlamalar olduğunu anlamanız gerekirdi ki limitsiz özellikler olmasa bile hosting firmaları ram ve cpu kullanımınızı kısıtlar.. Anladığım kadarıyla çok zorunuza gitmiş ama şunu bilin paylaşımsız hosting olmaz :) Natro'nun size kiralık sunucu önerdiğini söylemişsiniz, eğer paylaşımsız bir hosting istiyorsanız gerçekten de kiralık sunucu almalısınız. Burada o kadar bilişimci varken, sizin paylaşımsız hosting tabirinize cevap vermemeleri çok ilginç, gerçekten dediğiniz gibi bilişimci arkadaşlarımızın daha araştırmacı ve deneyselci olmaları gerekiyor.

http://www.natro.com/webHosting/ sayfasındaki bahsettiğim yazı:

Limitsiz Hizmet Paketleri , trafik aşımı, web alanı ya da e-posta hesabı gibi talepleriniz sonrasında herhangi bir ekstra ödemeyle karşılaşmamanız için tasarlanmıştır. Kullanıcı kitlesi olarak Bireysel kullanıcılar ve Kobiler hedef alınmıştır. Paylaşımlı sunuculardan en uygun fiyatlarla verdiğimiz bu hizmetin sözleşme kapsamında sınırlandırılmış, adil kullanım limitleri vardır. Örnek olarak; dosya indirme siteleri, video ya da imaj siteleri, dosya alanı olarak kullanım veya proxy siteleri web hosting sözleşmemiz kapsamında yasaklanmıştır. Web hosting hizmet sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu tip paylaşımlı hizmetlerin sürekliliğini sağlayabilmek için tüm dünyada uygulanan anlık kullanım limitleri mevcuttur. Bunlar ; cpu kullanım limiti, ftp dosya transfer limiti ya da saatlik e-posta gönderim limiti gibi sınırlamalardır.

• FTP Dosya Transferi ;
Linux sunucularda tek dosya boyutu 500 MB’ tan büyük olmamalıdır. Windows sunucularda ise tek dosya boyutu limitlemesi yoktur ancak günlük 1 GB veri transferi yapılabilmektedir

• CPU Kullanım Limiti ;
Sistem kaynaklarının %25’ini ya da daha fazlasını 90 saniyeden uzun süre kullanılamaz.

• E-Posta Gönderim Limiti ;
Her bir e-posta hesabı bir saat içinde 100 adetten fazla e-posta gönderemez.

adamlar paylaşımlı sunucu yapmayacaklar da tüm sunucuda senin siteni tek mi geçsin?
yazdıklarının hiçbirinde mantık yok, bir kere natronun sunucularında % 25 CPU limiti vardır sen istesen de bu limiti aşamassın, programlar ona ayarlı. sadece sitenin ziyaretçisi artar ve cpu yu zorlarsa siten geç açılır, bunun olması için de günlük 10.000 ziyaretçinin üzerinde olması lazım. yalnız wa-rez tema ve eklenti kullanıldığında eklenti içlerindeki virüsler servere bulaşmaya çalışır, natronun suncuuları içindeki güvenlik yazılımları böyle bir şeyi fark ederse direk sitenin bağlantısını keserler.
natro, güvenlik konusunda kesinlikle takdir ettiğim bir firma hostingleri güzel, desteği yerinde. tek beğenmediğim yanı kendine özel panel kullanması. cpanel kullansaydı dahya çok tercih ederdim

ben de normalde yabancı şirketten almıştım yıllık 99 euro ya ve her şey sınırsız dediler... fakat bir süre sonra siteye erişim kapanmıştı sorduğumda trafiği doldurdunuz dediler... neyse sitemi natro kurumsal a taşıdım şu an gayet memnunum..

aynı durumu bende yaşıyorum.Sitemin trafiği artmaya başladı başlayalı sitemi kapatıyorlar.
işte size bana yazılana cevap..

ersino 25.02.2013 18:57:18
Merhaba,

Neden olarak sunucu üzerinde ugulama havuzundan kaynaklanan bir hata olduğunu belirtebiliriz. İlgli sorunu tekrar yaşamanız halinde tarafımıza bilgi vermenizi ve ilgili hatanın daha öncede gerçekleştiğini iletirseniz, konu hakkında farklı çözüm yolu ile detaylı incelemeye gidebiliriz.

İyi çalışmalar
Ersin O.
Çizgi Telekomünikasyon
+90 212 2131213

Bu neredeyse tüm hosting firmalarının yalanı, yılda 60tlya sınırsız sunucu kimse vermez. Reklamlarda "ayda 200tl'ya araba" sloganı ile araba satanlar gibi. haber siteleri v.s. bu şekilde yoğun olan siteleri tek sunucya kurmakta fayda var. oda ayda en az 100tl civarlarında.

sınırsız hosting diye bir şey yok arkadaşlar, yani siteniz biraz trafiklense, biraz dosya yükleseniz hemen müdahale edip hostu kapatıyorlar. Natro'da da aynı sorun var,arkadaşımın hostundaki dosyaları habersiz silmişlerdi. Zaten destek diye bir olay yok, çağrı merkezi var sadece :)

Geri