NASIL BİR BT ZÜMRESİ?

Kodla Büyü

suvari58

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Bir pazar günü ilham geldi. Yazayım dedim,sizlerde nasıl bir BT zümresi olması gerektiğine dair önerilerinizi ekleyebilirsiniz.

Yabancıların en kıymet verdiği zaman dilimleri hizmetiçi eğitim/mesleki gelişim (professional development) zamanlarıdır. Biz de ise en verimsiz geçirilen, çay-çorba,dedikodu vakitleridir. Bu bulaşıcı hastalığa bizim BT'cilerde bulaştı. BT'ciler olarak, ilçe zümrelerinde yıl içinde güzel örnekleri paylaşsak, isteyen arkadaşlarımız hazırlıklı gelseler, sunumlar yapsalar, farklı öğretim tekniklerini ve güzellikleri, teknolojileri, kitapları, videoları bizimle paylaşsalar fena mı olur?
6 ayda bir gelişen teknolojide her daim kendini ve etrafını yenileme ve aydınlatma bu şekilde olur kanaatimce.

Burda işin püf noktası, o güne çok önem verilmesidir. Arkadaşımızın en önemli işi katılacağı BT zümresi olmalıdır.
Kopyala/yapıştır tutanaklara imza atıp kaçmakla görüldüğü gibi birşey değişmiyor. Biz işimize ciddiyet vermezsek başkası dersimizi neden dikkate alsın değil mi?
Öğretmenimizin en önemli işi kendine ve etrafına yararlı birşeyler alacağı/vereceği fikriyle zümreye katılması ve azami derecede verimli geçirmesidir.

Bir diğer püf nokta ise "katılmasam da olur, birşey değişmez bu işlerden" düşüncesinin yıkılmasıdır. Ümitsiz insanı yanında barındırmayacaksın. Bu tip kafalar ne yazık ki içimizde de var. Kendinden motorlu olup, her müspet organizasyona katılmak lazım bizim branşta.

Bu başlıktan topyalacağım fikirlerle bir taslak çıkarıp ilçemize teklif olarak götürmeyi düşünüyorum. İçeriğini bizim belirlediğimiz, hususi bir BT zümresi düzenlenebilir. Genç ve dinamik, öğrenmeye açık bir kadromuz var. Az birşey değildir bu heba edilmemelidir. Projeksiyon,sahne ve 40-50 kişilik koltukları olan ufak bir salona sahip bir okulda düzenlenebilir. Ev sahibi BT öğretmenimiz isteğine göre her dönem bu okul değişebilir. Dolu ve kaliteli bir içerikle, zümremiz, hizmet içi eğitim dönemleri, 1-2 gün, 09:00-13:00 arası yapılabilir. Konuşmalar, workshoplar, sunumlar, güzel örnekler sergilenebilir. Klasik bir MEB memurları toplantısı çizgisinden çıkıp, kendi tarzı olan, buram buram teknoloji ve onun öğretimine odaklı, karşılıklı muhabbet dolu bir toplantı yapılabilir.

Üzerinde durulması gereken Ana Başlıkları kalın yazalım.

1- BT sınıflarımızın fiziki ve teknik donanım problemleri
2- Norm kadro problemlerimiz
3- BT müfredatı üzerine görüşler
4- Programlama öğretimi
5- Sınavlar,projeler,yarışmalar
6- Yazılım,donanım,kitap,web sitesi,kaynak önerileri, soru/cevap
7- Eğitimde güzel örnekler
8- Talebe göre minik workshoplar

Evet, fikirlerinizle katkıda bulunabilirsiniz. Bundan birşey çıkmaz demeyin, kim bilir neler olur neler?

Eğer kabul görürse ilk defa farklı bir BT zümresi yapmış olacağız. Kendi sorunlarımızı dile getirdiğimiz, güzel paylaşımlarda bulunduğumuz, fikir alış-verişi yaptığımız, farklı öğretim tekniklerini görebildiğimiz yine farklı meslektaşlarla tanıştığımız bir ortam olacaktır.
Yapmış olmak için yapılan bir zümre değil, zümrenin hası olur.Emsal teşkil edecektir. Farklı yerlerde de tertip edilebilir, bu şekilde yayılmış olur.
Yabancılar için bu tarz zümreler adiyattan olmıuş, biz neden yapmayalım?

yıllardır yapılan zümrelerin müsvedde kağıdından öteye gitmedğini düşünmüyorum, ne zamanki yukarıdan zümreleri önemsemeye başlarlar bahsettiğiniz şeyler o zaman yapılabilir, gerekli paylaşımları bbnette yapıyoruz zaten.

suvari58' Alıntı:
1- BT sınıflarımızın fiziki ve teknik donanım problemleri
2- Norm kadro problemlerimiz
3- BT müfredatı üzerine görüşler

... Yapmış olmak için yapılan bir zümre değil ...
kesinlikle görüşlerinize katılıyorum. olması gereken bu.
ilk 3 maddeyi aşabilirsek zaten diğer maddeler otomatik olarak çözülecektir. zümre bu maddelerde çıkmaza girer :D bi ara verilir ...

hastasıyız dede' Alıntı:
gerekli paylaşımları bbnette yapıyoruz zaten.

Hocam, buna katılmıyorum. Acaba yabancılar neden internet varken yüzyüze görüşmeyi ve toplantıları daha çok önemseyip yapıyorlar acaba? ya da neden Hangout'u yaptılar?
Kesinlikle yüzyüze görüşme düz yazıdan daha etkili ve verimlidir.
Bana dokunmayın, böyle iyiyim diyorsanız o başka?

Geri