mysql kullanıcı oluşturma

Kodla Büyü

aak

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Aynı alanda denemek için birden fazla joomla site kurduğumda her defasında yeni bir veritabanı ve veri tabanı kullanıcı oluşturuyorum ama bir veri tabanı oluşturup birden fazla kullanıcı tanımlayıp siteleri kursam ne farkı olur. böylece veri tabanı sayısı arttıkça karışıklık olmaz diye düşünüyorum ama fark nedir bilmiyorum.

bir de joomlada veri tabanı adımızı nereden görebiliyoruz.

Yönetici Paneli'nde Sistem Menüsünde Genel Yapılandırma içerisindeki Sunucu kısmında veritabanı adınızı ve kullanıcı adını görebilirsiniz.

Veritabanları içerisinde yönlendirme linkleri olan tablolar barınır. Bu yüzden başka başka sitelere hep aynı veritabanını gösterirseniz kullanıcı farklı dahi olsa linkler ölü link olur.

aak' Alıntı:
Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var. Aynı alanda denemek için birden fazla joomla site kurduğumda her defasında yeni bir veritabanı ve veri tabanı kullanıcı oluşturuyorum ama bir veri tabanı oluşturup birden fazla kullanıcı tanımlayıp siteleri kursam ne farkı olur. böylece veri tabanı sayısı arttıkça karışıklık olmaz diye düşünüyorum ama fark nedir bilmiyorum.

bir de joomlada veri tabanı adımızı nereden görebiliyoruz.
..
hocam bunlardan hiç birinie gerek yok. kaldı ki birden çok kullanıcı tanımlasanız bile hepsi aynı veritabanını yönetecektir. peki çözüm ne?
.
ÖNCE BİRAZ BİLGİ
ben daha çok wordpress ile çalışıyorum ama joomla da benzer yapıyı kullanıyordur diye tahmin ettim. kontrol etmeden de yazmayayım dedim. kontrol sonucunda tahmin ettiğim gibi çıktı
..
5.jpg

..
joomla kurulumu sırasında sizden TABLO ÖN EKi diye bir bilgi ister (çoğu zaman hiç değiştirmeyiz) ve sizden aldığı bu bilgiye göre veritabanınızda bilgileri tutar. oluşturduğu her tablonun başına bu eki atar
..
önek_kullanıcılar
önek_yazılar
önek_makakeler vb..
..
bu hiyerarşi aynı domain üzerinde birden fazla joomla / wp kurulumu yaparken işimizi kolaylaştırır.
ŞİMDİ ÇÖZÜM
aynı domain / hosting ile birden fazla joomla / wordpress kurulumu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken
1. Kurulum dosyalarını farklı klasörlere atmak (subdomain kullanmıyorsunuz diye düşünüyorum)
- sitem.com/joomla1
- sitem.com/joomla2
vb..
2. her joomla kurulumunda FARKLI TABLO ÖN EKİ vermek

Sağolun arkadaşlar bir diğer sorum da bu yoothema, rockettheme gibi sitelerden tema satın almak istediğimizde anladığım ücreti yatırıp üye oluyoruz ve tem indiriyoruz peki ama diyelim ki bir aylık üye olduğumuzda bir ay içerisinde indirdiğimiz tüm temaları istediğimiz zaman ücretsiz mi kullanıyoruz.

aak' Alıntı:
Sağolun arkadaşlar bir diğer sorum da bu yoothema, rockettheme gibi sitelerden tema satın almak istediğimizde anladığım ücreti yatırıp üye oluyoruz ve tem indiriyoruz peki ama diyelim ki bir aylık üye olduğumuzda bir ay içerisinde indirdiğimiz tüm temaları istediğimiz zaman ücretsiz mi kullanıyoruz.
..
evet hocam
üye olduğunuz süre içinde indirdiğiniz tüm temaları ücretsiz kullanabiliyorsunuz.
sadece üyeliğiniz bitince temaların güncellemelerinden faydalanamıyorsunuz
.
themeforest - templatemonster vb. çeşitli sitelerde ise genel üyelik yok. ayrı ayrı tema satın alma var. onlarda temayı aldığınızda güncellemeleri ömür boyu alıyorsunuz ama her domain için temayı yeniden satın almanız gerekiyor.

@BaRBaRYaN Hocam biliyorum ki siz wp kullanıyorsunuz. joomla da bir kaç site yapmışlığım daha doğrusu genelde hazır site yükleyip editlemişliğim var. siz daha hızlı olması açısından joomlaya devam mı etmeliyim wp den mi satın almalıyım. wp derseniz aşağıdakine benzer açılır menü, slideshow, fotogaleri olan bir tema önerir misiniz?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    79.4 KB · Görüntüleme: 1,209
aak' Alıntı:
@BaRBaRYaN Hocam biliyorum ki siz wp kullanıyorsunuz. joomla da bir kaç site yapmışlığım daha doğrusu genelde hazır site yükleyip editlemişliğim var. siz daha hızlı olması açısından joomlaya devam mı etmeliyim wp den mi satın almalıyım. wp derseniz aşağıdakine benzer açılır menü, slideshow, fotogaleri olan bir tema önerir misiniz?
..
hocam herkese bildiği daha kolay gelir. o yüzden yorumlarım taraflı görünebilir ama BENCE
+ wp yapı olarak joomla dan daha kolay
+ wp joomla ya göre daha fazla google dostu
+ wp joomla ya göre daha çok kullanılıyor (son zamanlarda bu oran arttı)
+ wp joomla ya göre daha işlevsel
+ wp joomla ya göre ÖĞRENMESİ DAHA KOLAY

Kişisel Deneyimimden bahsedecek olursam
ben ilk joomla kurduğumda yapı çok karmaşık geldi.
modül ekle - makale ekle - makaleyi menüye bağla vs..
o yüzden joomla dan wp ye geçişim oldukça hızlı oldu

wp de SAYFA ve MAKALE 2 farklı kavram olduğu için site hazırlaması da blog yazması da daha kolay oluyor (BANA GÖRE)
.......
sorduğunuz temaya gelince;
günümüzde wp tin tüm premium temaları aşağı yukarı aynı şeyleri destekliyor
+ mega menü
+ slider
+ yapışkan menü
+ birden fazla sidebar (yan içerik alanları)
+ gelişmiş galeri seçenekleri
+ gelişmiş otomatik sayfa yapıcı

hatta günümüzde türk temaları bile bunların çoğunu içermeye başladı. o yüzden bir temayı satın almadan önce imkanınız varsa deneyin sonra satın alabilirsiniz
.
Tema önerisi için pm den ulaşırsanız temaları deneyebileceğiniz bir site önerebilirim

Geri