Muzdan piyano için set tavsiye

Kodla Büyü

boteci87

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arduino ilgimi çekiyordu hep, bu yıl ben de başlamak istedim. Tübitak için muzdan piyanoyu yapalım diyoruz çocuklarla. Mayıs'a daha çok varken, öğrencilerimle birlikte arduino işine başlamak istiyoruz. Bana bu yolda tavsiye edeceğiniz setler hangileri? Bir de bu piyano için hangi seti önerirsiniz? Yapan arkadaşlardan öneri bekliyorum teşekkürler...

Arduino ve 1 M ohm'luk dirençler kullanarak yapabilirsiniz.
https://github.com/BhavyaShukla/Makey-makey-using-arduino-uno-r3-Multiple-inputs-
bu adreste herşey var. Youtube videosu çok yardımcı oluyor. Biraz uğraştırıcı ama kendiniz yapmış olursunuz.
Makey%20makey%20Circuit%20diagram%20multiple%20inputs.jpg

hocam cevap yazdığınız için teşekkürler. bir şey daha sormak istiyorum. Makey makey kitleri var nette kutu içerisinde set şeklinde, onlardan mı almak mantıklı? Yoksa arduino ve diğer malzemeleri ayrı ayrı mı? olaya vakıf olmaya çalışıyorum birkaç gündür :) sorumu mazur görün :)

Bir de hocam nette izlediğim neredeyse çoğu videoda, 6 nota yapılmış (6 nesne kullanılmış). neden 8 nota olarak yapamıyor muyuz?:) yani diyeceğim port çoklayıcı gibi bir şey mi lazım, ekstra bir malzeme?

Makey makeyleri çok incelemedim hocam. Yazdığım proje arduino kartı kullanılarak yapılıyor. Arduino mega ile 16 port kullanabilirsiniz. Daha başka port çoklama yöntemleri var ama ben denemedim, nette aratabilirsiniz.

Çok teşekkürler hocam proje bittiğinde paylaşacağım inşallah bbnette :)

hocam cevap yazdığınız için teşekkürler. bir şey daha sormak istiyorum. Makey makey kitleri var nette kutu içerisinde set şeklinde, onlardan mı almak mantıklı? Yoksa arduino ve diğer malzemeleri ayrı ayrı mı? olaya vakıf olmaya çalışıyorum birkaç gündür :) sorumu mazur görün :)

ben geçen yıl makey makey setiyle yaptım hocam daha kolay, öğrencilerin yapaması daha kolay en azından, onlar scratch te piyanoyu tasarladılaıar sonra makey makeyin çalışma prensibini anlatıyorsunuz kolayca yapıyorlar, diğer türlü arduinoda kod yazmaları lazım ki 5-6. sınıf öğrencileri için zor olabilir.

ben geçen yıl makey makey setiyle yaptım hocam daha kolay, öğrencilerin yapaması daha kolay en azından, onlar scratch te piyanoyu tasarladılaıar sonra makey makeyin çalışma prensibini anlatıyorsunuz kolayca yapıyorlar, diğer türlü arduinoda kod yazmaları lazım ki 5-6. sınıf öğrencileri için zor olabilir.
Hocam teşekkürler bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için. Bir şey soracağım, arduino scratch programıyla kod yazılabilir diye biliyorum, ben mi yanlış araştırdım acaba?

Ama dediğiniz daha kolay olması açısından 5 ve 6larla yapacağım ben de, makey makey kullanmak da mantıklı. :)

Hocam anlamayacak yapamayacak bişey yok. Arduino ve mblock ile öğrenci hem yapar hem çalışma mantığını ve kodlarını da anlar. Bence mblock ya da scratch ile yapın. Arduino ya da bi başlangıç yapmış olursunuz.

Hocam muz piyano yapmak için ardunio ya gerek yok, makey makey le kolaylıkla yapabliyorsunuz. Ben geçen yıl forumda detaylı anlatmıştım nasıl yaptığımı, aratırsanız bulup inceleyebilirsiniz.

Hocam anlamayacak yapamayacak bişey yok. Arduino ve mblock ile öğrenci hem yapar hem çalışma mantığını ve kodlarını da anlar. Bence mblock ya da scratch ile yapın. Arduino ya da bi başlangıç yapmış olursunuz.
Hocam teşekkür ediyorum başlayacağım bakalım malzeme siparişi verip :)

Geri