MÜJDEM VAR-Böte mezunları meslek liselerinde çalışabilecek

Kodla Büyü
Durum
Konu kilitlenmiştir.
hiç sevinmedim. tabiki bilgisayar konusu kendini geliştirmeye bağlı böte yada tef mezunu farketmez ama lisede ve üniversitede dersleri verebilmek için hasta olduk böteli arkadaşlar hiç itiraz etmesin daha rahattılar. çok kötü oldu doğruyu söylemek gerekirse. böteliler sevinebilir ama kendilerini teflilerin yerine koysalar bence üzücü bi durum. neyseki labratuarlara girmiyorlar ama bakanlık bunuda getirir nasıl olsa.

ikide bir %40 elektronik dersi gördük diyen arkadaşım.O kadar da büyütme kendini ya.meslek liselerinde verilen elektronik derslerini de biliyoruz.Ne düzeyde verildiklerinide.İstisnalar hariç olablir ama bu dersleri Bote lilerin veremiyceğini sanmakta da ısrar edip durma istersen.Sizin veryansın ettiklerinizde sonuçta bilgisayar öğretmenleri .Kendi aramızda ikilik çıkarmaya nede meraklısınız.Sanki karşınızda 2 yıllık mezunlar veya formatörler var sanmayın ya.Biraz mantıklı düşünün ve kendinizi farklı görmekten vazgeçin.İş kendi ni yetiştirmek te.Yoksa sizin o verdiğiniz lise derslerini verip verememek değil arkadaşım.

Bu aradabi çok bilgisayar öğretmeni de zaten meslek liselerine geçmeye de çok meraklı değildir.Sonuçta gittiğiniz okulda full ek ders alıcağının garantisi yok ama zaten biz ilköğretimlerde full ek derse giriyoruz ve daha rahatız.O yüzden kimsenin birbirinin yerinde gözü yok.Girmek isteyen arkadaşlarımıza da bence farklı bakmamaya alışın.

Herkese iyi akşamlar.

Okulda başlıgı gördüm bugun takip etme fırsatım olmadı. iftardan sonra hafiften soguk suyumu yudurlarken yazdıklarınızı okudum...

sonuç :lol:

Arkadaşlar kimse kusura bakmasın boş muhabbet yapıp birbirimizi kırmışız bence.

Ben TEF mezsunu ve elektronik hastası bir insanım ama malesef biri lköğretimde çalışıyorum. hemde işitme engelliler ilköğretim okulunda...

şimdi burada BÖTE lilere kızan TEF li arkadaşlarım haklısnız ama boşa kızıyosunuz....

Bakın bende TEF mezunuyum ve yuakrda dediğim gibi ilköğretime gelemeseydim herhalde ilk göreve başladığım Yozgat Şefaatli ilçesinden emekli olurdum :)
benim buraya gelmeme ilköğretimde çalışmama bozulmayan BÖTE mezunu arkadaşlarıma ben neden bozulayım.... gelsinler beraber çalışalım tabiki. Ben ilköretimde alanımı aşan bir derse girmiyorsam BÖTE mezunu bi arkadaşta EML de alanını aşan bir derse girmez merak etmeyin.... bilmediğin derse girmek kadar işkence ve eziyetli birşey bileniniz varmı.. hepniz öğretmensiniz sonuçta.

EML lerde malumunuz sadece Elektronik dersleri yok. Görsel programlama dersleri de mevcut bilgi iletişimde mevcut, web programlama damecvut, işletim sistemleri de..... BÖTE li arkadaşların girecekleri dersler ayrılmış. tutup atölye dersine yada Dijital elektronik dersine girmeyecekler.

TEF li arkadaşlardan EML de Elektrik elektronik öğretmeni arkadaşlarla ders problemi yaşayanlar vardır eminim desem anlarsınız siz onu :)

Bence yerinde bi karar olmuş nasıl ben TEF mezunu olarak ilköğretimde çalışaibliyorsam BÖTE mezunu bi arkadaşta alanıyla ilgili olarka EML de derse girebilmeli. Alanda uzmanlaşma olmalı yani. Siz TEF mezunusunuzda tüm alanlarda uzmanmısınız acaba?

olması gereken EML lerdede alanlar ayrılmalı modülleri okutacak alt alan dersi öğretmenleri olmalı... Bir BÖTE mezunu arkadaşında tutup ben atölyeye girecem yada Dijital elektronik dersini verecem diyeceğini sanmıyorum. onlar istemez zaten. Size tarih dersi verseler girermisiniz öyle düşünün :)

mesajlarda yatmak tan kalkmaktan bahsediliyor Lütfen arkadaşlar yatmak kalkmak, çökmek kalkmak askerlikte kaldı ;) askerliği bitirdiyseniz unutun artık yatmayı kalkmayı. Normal hayata dönün. Herkesin emeğine saygı lütfen. Eminim BÖTE li arkadaşlarda yazılım derslerinde çok daha iyilerdir. onlarda kendilerini bilgisayar bölümlerinde gösterebilirler.

Bakın Ghost hocam bir BÖTE li ve bende TEF li problem yok biz kardeşiz. Biz 3 yıl aynı ilçede beraber çalıştık ve hatta aynı evde kaldık ben ondan çok şey öğrendim o benden. Hiç bi zaman ben iyi bilirim olayı olmadı aramızda ve olmamalıda... belkide paylaşımın verdiği kalite sayesinde bilgi olarak çok daha iyi yerlere geldik... Şu anda bile takıldığım bişey olduğunda telefon açar sorarım abi şu olayı ibliyomusun hiç karşılaştınmı yada şunu nasıl yapmsam daha iyi olur diye... ki Ghostta aynı şekilde düşündüğü ve davrandığı için yollarımız Yozgattan ayrılmasına rağmen halen beraberiz.

Burada sorun olabilecek bir durum gören arkadaşım varsa söylesin ki söyleyenler olmuş okudum Mikroişlemcilere Atölyeye nasıl girecez....? burdaki sıkıntıyı aşalımki ilerde EML de beraber çalışırken aramızda ders kavgası olmasın. malumunuz artık herşey tamamen duygusal (ücret)...

Şimdi sizlerden ricam EML de TEF li ve BÖTE li derken ayrım yapıyomuş gibi olmuyorum umarım ... Bizler bilgisayarcıyız ve zümredaşız çünkü...

EML de TEF ve BÖTE mezunu arkadaşlar birlikte çalışırlarsa nasıl daha verimli oluruz ondan bahsedelim. Değilse format atmayla kendini bilgisayarcı sanan bende formatörüm bende bilgisayrcıyım diyen sınıfçıdan farkımız kalmaz değil mi...:)

Ricam o ki saygı sevgi kardeşlik ve uzlaşma...

kafanızı agrıttıysam hakkınızı helal edin. Allah a emanet olun daha iyiye nasıl gideriz onu düşünün bence...

Ya ben anlamadım yorumları. Neden iyi bir uygulama olsun ki bu? kaba konuşacağım ama anamız ağladı 4 sene tef de. hadi onu geçelim. bir mikroişlemciler,bir devre analizini içeren derslerde(nortonlar theveninler) falanlar filanlar. bunu tef mezunu arkadaşlar anlar. kendini iyi yetiştiren eğitim mezunu arkadaşlar da anlar. bu ülkede nasıl ayrılacak yetkinlikler veya neden bu okulların müfredatları farklıydı? bu işin aslı sadece bilg öğretmeni açığının fazla oluşudur.Son zamanlardaki meslek liselerine kayıtların artmasını da hesaba katarsanız olay açıktır sanırım. yoksa uygulama kesinlikle yanlıştır çünkü bu okulların tabiatına aykırıdır. biz teknik elemanları yetiştirmek üzerine eğitim aldık eğitim fakültesi mezunları ise bu düzeye gelecek öğrencilerre temel davranışları kazandırmak için. müfredatlar(üniversitelerin)bunun en temel göstergesidir.örneğin kimya dersleri bile var ama elektronik namına ben hiç birşey göremedim(http://www.bote.yildiz.edu.tr/bilgi/dersler.html)
Böte mezunu arkadaşlara hayırlı olmasını diliyorum. Ancak bence yanlış bir değişikliktir.
saygılar.

ne sevinmemesi süppppperrr bi haber,
üniversiteyi tercih ederken memlektimde okumak için teknik eğitim fakültesi yazmmıştım, tabi bu farkı kazandıktan sonra öğrendim.
hep meslek lisesine nasl geçilir bunun yolarını aradım.
şimdi bu haber harika benim için.

sevinme sebebi

yorumların büyük bir kısmını okudum. genelede BÖTE li arkadaşların sevinme sebebi ek ders ve çalıştıkları köy/kasaba gibi memnun olmadıkları yerlerden kurtulma çabaları... Umarım ben yanılıyorumdur...

Bakın arkadaşlar yanlış uygulamalar şimdiden başladı bile. Ben meslek lisesinde bilgisayar öğretmeniyim. WEb Programcılığı dalı derslerini okutuyorum.TEF mezunuyum. Atama kararnamemde BİLGİSYAR yazıyor. Bugün okul müdürü bana diyorki "bu yönetmeliğe göre senin şu an girdiğin dersler maaş karşılığı girebileceğin dersler değil." Okulda başka öğretmen olmadığı için bir süre yine sen okutacan bu dersleri.

Anlayacağınız sayın müdürmüz okula bir BÖTE mezunu gelmesini bekliyor. ve dersleri o adama verecek. Akıl işimi bu yawww.
Neymiş kararnamemde BİLGİSAYAR değilde BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİ yazması gerekiyormuş..

yazmadan önce, önceki yorumları görmemiştim ama gördümki bÖTE -TEF tartışması var.
bazı yerleri haklı bazende saçma geldi.
ben alanımda kendimi yetiştirdikten sonra böte-tef farketmez ben tef kazanabilecekken böte tercih ettim. ama çok da tef mezununa birşeyler öğrettim ve öğrendim.
olay ders geçmek vs. değil bence anlamsız bir sitem
ancak şu varki tef mezunları öncelikli olarak diye bir şart konulabilirdi.

iyi hoş da meslek lisesi mezunları seviniyor tamam..bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi blümünde mikroişlemciler dersi gördünüz mü? lojik dersi gördünüz mü? o zaman bu dersleri nasıl vermeyi planlıyorsunuz? 500 sayfalık mikroişlemciler kitabına oturup çalışarak mı? bir de şu var daha ayıklanmamış ilköğretim de çalışmak varken niye lisenin en alt tabakası olan meslek lisesinde çalışmaya seviniyorsunuz onu da anlamadım? (bu arada ben iyi denilen bir ilde bulunan meslek liselerinin birinde çalıştım)
yorumlarınızı ona göre yapın..

bu arada bende BÖTE mezunuyum ve ozharput arkadaşa sonuna kadar katılıyorum...

frt44' Alıntı:

Eyvallah gardaş
Dediğim gibi bizim derdimiz nasıl daha fazla ücret alırım değil ALLAH' a Şükür.
Bu dersleri nasıl daha verimli işlerim . Öğrencilere nasıl daha faydalı olurumm..

Ben yaptığım mesleğin bir Peygamber mesleği olduğunun farkındayım.. ve onun hakkını vermek için çalışıyorum..
Böte mezunları meslek lisesinde bunun hakkını verebileceklermi acaba? Az bi düşünsünlerr..

bende tef mezunuyum. tef mezunlarının ilköğretimlere atanmasının yasal olmadığını düşündüğüm gibi böte mezunlarının da meslek liselerine atanmasını uygun görmüyorum.

Tef ler kapandığı için bundan sonra atamalarda tef'lilerin yerini böte'liler alacak.

Önce Tef mezunlarının mühendis olması engellendi, Sonra diplomalarındaki teknik öğretmen ünvanı ellerinden alındı, şimdi de meslek liseleri.

işte bir YÖK eseri

ozharput' Alıntı:
frt44' Alıntı:

Eyvallah gardaş
Bu dersleri nasıl daha verimli işlerim . Öğrencilere nasıl daha faydalı olurumm..

Ben yaptığım mesleğin bir Peygamber mesleği olduğunun farkındayım.. ve onun hakkını vermek için çalışıyorum..
Böte mezunları meslek lisesinde bunun hakkını verebileceklermi acaba? Az bi düşünsünlerr..

kardeş yalnız ben sadece son yazdığını onaylamıştım..ondan önce yazdıkların biraz ayıp olmuş..dediğim gibi ben bir dönem çalıştım meslek lisesinde(böteli olmama rağmen) ...çokda zorlanmadım..hatta mikroişlemciler dersi hariç kolay bile oldu benim için........benim tek derdim ders değil....kim kızarsa kızsın,isterseniz öğrenci ayırıyor diyin ama ben şu an da fen lisesinde görev yapıyorum...fen lisesi anadolu lisesi gibi okullar varken beni kimse meslek lisesine gönderemez...benim tek derdim bu..tabii önceliğim her zaman ilköğretim...gerekirse köyde...

Re: sevinme sebebi

halealper' Alıntı:
yorumların büyük bir kısmını okudum. genelede BÖTE li arkadaşların sevinme sebebi ek ders ve çalıştıkları köy/kasaba gibi memnun olmadıkları yerlerden kurtulma çabaları... Umarım ben yanılıyorumdur...

ben yanıldığınızı düşünüyorum en azında kendi adıma, ben de çok isterdim ancak ne ücreti nede biyerlerden bişeylerden kaçmak adına, ben eml ve tef mezunu olmamanın eksikliğini EML deki zümrelerimden öğrenebilme kendimi geliştirebilme adına isterdim ancak ben eml ye uygun bir öğretmen olmadığımı ii biliyorum...
bence herkes hakettiği yerde olmalı

_siyah_ arkadaşın dediğine ek olarak, bu böteli veya tef li meselesi değil..bu kendini geliştirme meselesi...ben böteli tanıyorum mühendisleri cebinden çıkartır..ben tefli tanıyorum benim ilköğretimdeki iyi bilgisayar bilen öğrencimin yanına yaklaşamaz.(web sayfası corel draw veri tabanı bilmeyen bir tefli) tabii bu durumun tersi de doğru olur...

hacker hocam gercekten cok güzel acıklamışsın olayı büyütmenin anlamı yok gercekten yazı yazacak arkadaşlar iyice okusunlar bu yazıların hepsini ona göre yazsınlar birbirimizi kırmanın hicbir anlamı yok bence beraber daha iyi nereye getirebilirz bunu irdelemeliyiz bence benimde ev arkadaşım vardı TEF mezunu allah razı olsun 1 senemi paylaştım onunla cok güzeldi herşey bazı arkadaşlar durumu lekelemesin lütfen

ozharput' Alıntı:
frt44' Alıntı:

Eyvallah gardaş

ya kimsenin derdi bilinmez ve dedik ki hayırlısı olsun ama verilen emekler var ve her şeyin bi yolu yordamı var. bu ülkede 2 ayda öğretmen yetiştirenlere ve o öğretmenlere ne diyosak şimdi de onu söylüyoruz. lütfen bir meslek lisesi bilgisayar veya elektronik müfredatını,bir tef müfredatını ve bir de böte müfredatını karşılaştırıp konuşun. ben türkiyenin en iyi meslek lisesini bitirdim ve ünide daha yavan bilgiler aldım. şimdi sen tut da bu arkadaşları mes liselerine ata. olacak iş değil.

arkadaşlar mevzu sadece teknik anlamdadır. arkadaşların kişisel isteklerine aykırı fikir beyan etmiyorum ben sadece genele dair teknik bi meseleyi tartışıyorum. böte mezunu arkadaşların kırılmayacağına inanıyorum. biz arkadaşız ve tartışıyoruz.
Aristonun dediği gibi "Dostluk ve hakikat gibi iki büyük gerçek arasından hakikati seçmek gerekir"

Meslek lisesinde çalışmayı gençlerle doyasıya ders işlemeyi çok isterdim. Meslek lisesi her zaman daha güzel benim için. Meslek lisesi mezunu olup üniyi zorlanmadan bitirmek hoşuma gitmemişti doğrusu. Şimdilerde de bir sıkıntılı gider oldum okula. İlköğretim artık bana istediğim potansiyeli veremez oldu. Beklentilerimmi değişti, zaten beklediğim bu mu değildi, yoksa monoton mu olmaya başladı ilköğretim benim için bilmiyorum. ama sıkıntılardayım şu an. :? :? :? :? :?

güzelim lisemin kapıları açılmaya başladı bana :p

teşekkür ederim arkadaşım

Arkadaşlar şimdi meslek lisesi derlerinin %40 ı elektronik ama belki yazkında çok daha azı olacak. onu yerine yazılıma önem verilecek. sizin hiç karnınız yanımıyor mu bote mezunu kardeşleriniz o kadar programlamayla, tasarımla, veritabanı, işletim sistemleriyle uğraştıktan sonra gelip çocuklara fareyi tutmayı öğretiyorlar. 3 yıldır mesleğimden nefret etmeye başlamıştım bu yüzden. çok daha yararlı şeyler anlatabilecekken çocuk avutmayla uğraşıyorum, diğer öğretmenlerin saçma sapan bilgisayar sorunlarıyla uğraşıyorum, idarenin angaryalığını çekiyorum. genç insanları yazılım ve tasarım konusunda eğitmeyi hep istemişimdir..

bir teknik eğitim mezunu olarak şunu diyorum
özellikle bayan arkadaşlar için bi meslek lisesinde öğretmen olmak insanın canını okur hele bide evli iseniz iyi düşünün karar verin olaya sadece maddiyat açısından bakmayın bence derim
ben ilköğretimde çalışıyorum ve çok rahatım inanın
her şey para değil buna inanın paradan daha önemli şeyler de var
bilmiyorum benim düşüncelerime katılmıyor olabilirsiniz ama benim düşüncem budur
size kolay gelsin selametle...

halealper' Alıntı:

herkesi aynı kefeye koymanız çok yanlış hocam.. şu dünyada paradan daha önemli şeyler de var... kaldı ki ekdersle kimse zengiz olamaz...

kendi adıma konuşursam, derdim kasabada ilçede çalışmak değil... ilköğretimde çalışarak da rahat bir iLe atanabilirim.. sorun ben okulda bilgisayar işlerini yapayım, öğrencilere fare klavye göstereyim diye okumadım... madem ki bu mesleği seçtik, elle tutulur bişeyler yapmamız gerekiyor...

Bir böte mezununun donanım bilgisi belki tef mezunu birinden eksik olabilir, ama bu değildir ki eksikler tamamlanamaz... Maalesef tekdirinizdir ki üniversiteler bize herşeyi öğretmez... Her öğretmen tecrübeyle kazanıyor bilgisini... O yüzdende Bir BÖTE mezunuyla, TEF mezunu arasında uçurumlar olduğuna inanmıyorum... Ortada bir haksızlık varsa, kimlere yapıldığı zaten belli...

alixsaglam' Alıntı:
Arkadaşlar şimdi meslek lisesi derlerinin %40 ı elektronik ama belki yazkında çok daha azı olacak. onu yerine yazılıma önem verilecek. sizin hiç karnınız yanımıyor mu bote mezunu kardeşleriniz o kadar programlamayla, tasarımla, veritabanı, işletim sistemleriyle uğraştıktan sonra gelip çocuklara fareyi tutmayı öğretiyorlar. 3 yıldır mesleğimden nefret etmeye başlamıştım bu yüzden. çok daha yararlı şeyler anlatabilecekken çocuk avutmayla uğraşıyorum, diğer öğretmenlerin saçma sapan bilgisayar sorunlarıyla uğraşıyorum, idarenin angaryalığını çekiyorum. genç insanları yazılım ve tasarım konusunda eğitmeyi hep istemişimdir..

çocuk avutmak şık olmamış..sen belki de benim çocuğu okutuyorsun veya okutacaksın ne demek çocuk avutmak?? 2.si ben böte mezunuyum söyledim...meslek lisesinde çalıştım,senin bu dediğin öğretmenler ve idareciler üzgünüm ama meslek lisesinde de var...

frt44 arkdaşım. bunda ne var. doğru çocuk avutmak. avutmak kelimesini hedef davranışlar haricinde çocukların kişisel eğitimiyle uğraşmaktan bahsediyorum. özellikle 1. kademlelerde 40 dk lık dersin kaç dakikası bilgisayar anlatmanın dışında geçiyor sende biliyorsun. belki senin okulunda aile eğitimini çok iyi almış çocuklar alabilir. ama bir çok yerde hiç aile eğitimi almamış çocukalrı eğitecem diye sesleri kesilen bilgisayar öğretmenleri çok. kendi çocuğun olsun, başkasının çocuğu olsun ne farkeder. bu avutmak kelimesine neden bu kdar kızdın onuda anlamadım :)

Ben böte mezunuyum ve meslek lisesinde çalışıyorum. İnanılmaz yorucu ama
üstesinden gelemiyeceğim birşey değil. Elektronik derslerine girmiyorum ama okulda okutulan derslerin çoğu yazılım. Hatta hemen hepsi yazılım. Şimdi ben web programlama gördüm, programlama gördüm, delphi, c, c++builder, visual basic vs vs. Şimdi sizde elinizi vicdanınıza koyun. Bunları öğrendikten sonra gidip ilköğretime fare tutmayı öğretmek revamı. Adam akıllı ders koysunlar eyvallah. Bu arada bilgisayarcıysanız okuma yazmanı vardır. ATölye öğretmeni olarak gidemezler diye bişey yok. Nasıl algılıyorsunuz anlayamıyorum. İbareyi buraya yazayımda net olsun

1- Daha önce "Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği", "Bilgisayar Teknolojisi Bölümü /BilgisayarTeknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü(lisans)", "Matematik-Bilgisayar Bölümü ve "İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri" mezunlarının Meslekî ve Teknik Orta öğretim Kurumlarının Bilgisayar bölümlerine atölye ve lâboratuvar Öğretmeni olarak atanamayacakları hükme bağlanmıştı. Bu kısıtlama kaldırılmıştır.

Stajımıda meslek lisesinde yaptım, şu an görevdeyim ve hiçte derslerde zorluk çekmiyorum. Çekincesi olan varsa buyursun gelsin. Bilgisayarda yazılımı ve hatta donanımı öğrenen öğrenir. Öğrenemeyen Odtü dede okusa nafile. 90 ortalamayla geçse bile nafile.

ya meb de yayınlana bişey var mı? personel.meb.gov.tr ye giriyorum esk ikarar var. ttkb.meb.gov.tr de de kararla ilgili hiç bir açıklama yok. memurlar netin haberi sahte değildir inşallah. geçmişte bazı sahte haberler çıkmıştı ondan söylüyorum.

kendini yetiştiren kendine güvenen bu işi başarır başarılmayacak hiç birşey yoktur bence..

Durum
Konu kilitlenmiştir.
Geri