Müdür Yardımcılığına Devam Mı Yoksa Öğretmenlik mi?

Kodla Büyü

fantan

Aktif Üye
Müdür yardımcılığı ve müdür vekaleti yaptım ve yoruldum sanki. İkili öğretim ve zor bir okul. Sizce bu kahrı çekmek mi -ki geçen yaz hiç tatil yapmadım ve çok fazla mesuliyet yüklenmek-, yoksa ortaokulda öğretmen olmak ya da lise de rehber öğretmen olmak mı?

Tekli öğretimde müdür yardımcılığı güzel. Hele bir de idare tecrübeli ise. Ama ikili öğretim ise ve idare zayıf ise zor

bende aynı durumdayım bir daha idarecilik istemeyeceğim. öğrencisi öğretmeni velisi hepsi ayrı sıkıntı sorumluluğu fazla her türlü sorun seni buluyor. öğretmenlik daha iyi dersini ver çık
hele ikili okullarda sabah 7 akşam 6

hayırlısıyla bir müdür yardımcılığı sınavı olsa kazansak da bir atanıversek diye dua ediyoruz biz hocam...
öğretmenlikte herkesin nazını çek milletin kişisel işlerini bile yap vs ağız kokusu çekiyoruz resmen.
müdür yardımcısı olurum senelik iznimi 5 gün 5 gün kullanır 1 ay yaz tatilimi yaparım milletin ağız kokusunu çekmem ne güzel bence...

heralde en son istediğim şey vekil yardımcılıktır. Öğretmeni öğrencisi velisi hepsi ayrı bir dert :)

odada oturup pc başında iş yapmak ile milletin çoluğu çocuğuyla uğraşmak arasında dağlar kadar fark var. Birde nöbeti, adey gibi angaryası, sınıf reh. de öğretmenin sırtında. 28 saat derse gireceğime müd. yrd. olurum eskiden düşünmüyordum ama artık fikrim değişti. Bizim okuldaki 4-c li hademenin ve 2 yıllık açık öğretim mezunu memurun bizden fazla maaş aldığı ve öğretmenliğin iyice ele ayağa düştüğü bir zamandayız.

Ben de şubattan beridir müdür yardımcılığı yaptım.Çok zevkli öğretmenliğe göre ama okul idare iyi olacak.Benim okulum ikili eğitim ve 4 müdür yardımcısıyız.aramızda işbirliği yapmamıza izin vermedi müdür ve sabah 8 akşam 5 e kadar dördümüz de durduk okulda.Ben yine öğretmenliğe devam edicem eylülde.görevimin iptali için dilekçemi verdim müdüre.inşallah başka bir okulda başka bir müdürle müdür yardımcılığına devam edicem.

bende bir köy okulunda müd yardımcısı kadrosunda müdür vekiliyim, yani tek yöneticiyim veliyi,öğretmeni,öğrenciyi idare etmekten usandım bu yıl öğretmen olarak yerdeğişikliği düşünüyorum,idarecilik bana göre değil

İdarecilik güzel ama tekli eğitim ise okul. O zaman kahır çekmek daha kolay. Ve idaredeki diğer arkadaşlar da iyi niyetli iseler. Geçen yaz hiç tatil yapmadım bu yaz da meçhul. Öğretmen ise yazın 2 ay ve arada 15 gün net tatil ile 2.5 ay tatili var. Ve yine haziranın yarısı, eylülün yarısı tatil gibi toplamda bir aya yakın okul zamanı. İdareci olarak söylüyorum, düşünen varsa iyi düşünsün ya da sınava giren varsa, iyi okulları yazsın, olursa olsun desin.

arkdadaş derse girmiyorsan tam mesai yapacaksın elbette diğer memurlar gibi çalışıyorsan tatilinde öyle olacak hem derse girme hemde 3 ay ne tatili yapacaksın. Ayrıca öyle okullar varki yazın idarecinin biri sabah geliyor diğer öğleden sonra.

bilişim Tek öğretmeni ortaokullada idareci olur yada lisede olur diye bir mevzuat maddesi varmı? müdür yardımcım sizler ortaokullara müdür yard olamazsınız diyorda??

." Görevlendirme teklifi yapılacak müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının
görevlendirileceği eğitim kurumuna, görevlendirileceği tarihte alanı itibarıyla
öğretmen olarak atanabilme şartını taşıyor olmaları gerekmektedir." ilgili mevzuat maddesinden benim anladığım olabileceğimiz yönünde yanılıyormuyum?

Sizin müdür yardımcısı halt etmiş. Okulda normunuz varsa müdür yardımcısı da olursunuz.

Öğretmenlik varken idarecilik yapmak ne kadar akıl işi; tartışılmalı...

Arkadaşlar lisede bilişim teknolojileri öğretmeniyim sizce ortaokulda müdür yardımcıligina geçmek mantıklı mi?

Arkadaşlar lisede bilişim teknolojileri öğretmeniyim sizce ortaokulda müdür yardımcıligina geçmek mantıklı mi?
Eski sistemle ilköğretimde, yeni sistemle ortaokulda idarecilik yaptım. İlköğretim ve ortaokulda öğretmenlikte yaptım tabiki, şimdi lisede öğretmenim.

Stres, haz alma, risksizlik gibi aklınıza gelebilecek her konuda lisede öğretmenlik iyidir hocam. İdareciliğin hiç bir avantajı ve hazzı olduğunu düşünmüyorum ortaokulda. Ekders olarak da pek bir yararı yok zaten(Btr olduğunuzu varsayıyorum en kötü) Ergenliğe giren öğrencilerle uğraşma, veli şikayetleri, milli eğitim baskısı, evrak işi vs.gibi şeyleri düşününce ben bir yararını göremedim idareciğili ve bıraktım.

Eğer hiç idarecilik yapmadıysanız 1 sene deneyin ama pişman olma ihtimaliniz yüksek bence.

idarecilik yaptım kavga eden öğrenciler kırılan kapı camlar öğretmenlerin bazı çekilmez davranışları derken öğretmenliğin kıymetini anladım.dersin bitip okuldan çıktıktan sonra hiçbir şey sizi ilgilendirmiyor.idareciyken eve gittiğinizde bile iş bitmiyordu

Arkadaşlar öğretmenlik istemiyorsanız memurluğa başvurun daha iyi, müdür yardımcılığın ne sorumluluğu biter ne işi; tatil yapmayacaksan velisiyle öğrencisiyle uğraşmak ne kadar mantıklı.

Md. Yrd. Gerçekten rahat. Memur gibisin. Hele gereken word dosyalarını aylara göre arşivlediysen çok kolay.

Mesaide dakiklik yok. Başı derde giren zaten öğretmendir. Yok veli yok öğrenci derdi şikayeti yok.

Senebaşı sınıfları dağıt ve keyfine bak.

1 yıl mdyrd yaptım sevenler aklını peynir ekmekle mi yemiş diyorumBekarsan eve gidesin yoksa vakit geçirecek yer arıyorsan bir de makam mevki hoşuna gidiyorsa belki yapılabilir.Yoksa full okukdasın daha az maaş alıyorsun kimseye yaranamıyorsun artı okul dışıda işlerin yoğunsa evdekilere de yaranamıyorsun sürekli problem getirisi ne sıfır

1 yıl kurucu müdürlük yaptım doğuda.
Yapılacak iş değil bence. Angaryası çok.

Ben aslında o kadar da olumsuz olacağını düşünmüyorum idareciliğin. Yapmadım ama yapmak isterim. Ortaokulda çalışıyorum, müdüre göre hatta belki de herkese göre, dersimiz resim ya da müzik dersinden farksız görünüyor. Alelade bir branşsınız ve ne dersiniz önemli ne de sınavlarınız. Sürekli 100 100 vermeniz isteniyor. Bilmiyorum başka ortaokullarda farklıysa. Ama benim için maalesef durum böyle ve en önemli branşlardan biri olduğunu düşündüğüm branşım böyle uvertür gibi göründüğü zaman sinirlerim bozuluyor.
Daha önce de bir lisede formatörlük yapmıştım. Orada da idarecilerin en ufak işleri bile size yaptırma çabası oluyor. Yaparsın yapmazsın mücadelesi ile yine sinirler bozuluyor. Yapsan sen sinir küpü, yapmasan idare. Bu konuda da sıkıntı yaşamayan varsa ne ala.
En güzeli kendi okuduğum gibi bilgisayarları her şeyleri olan öğrencilerin oluşturduğu bir meslek lisesi. Ama meslek liselerinde de norm bulunmuyor.
Anlayacağınız bu yol tam benlikmiş diyebileceğim bir okulum ya da öğrenci kitlem olmadı maalesef. O yüzden ben bir de idareciliği denemek istiyorum. Öğretmenliği çok seviyorum, öğrencilerle bir şeyler oluşturmak, onların ilgilerini görmek çok güzel. Ama kabul edelim günümüz eğitim sisteminde pek de ilgili öğrenci kalmadı. Ya da yine ben denk gelemiyorum.
Bu doğrultuda varsa tecrübeleriniz seve seve okurum.

İlköğretimde görev yapan öğretmen için müdür yardımcılığı bir kaçış olabilir fakat ortaöğretimde, Meslek Lisesinde görev yapan bir teknik öğretmen için müdür yardımcılığı asla tercih edilecek bir durum değil normal şartlarda. Maddiyat daha az ve iş yükü - sorumluluk daha çok. Özel durumlar hariç tabi...

Müdür Yardımcısı olacaksan ilk bakacağın şey amirin olan olan müdürünün gerçekten müdür olup olmadığıdır. Çünkü Herşey onda biter adaletli iş dağıtımı yapar ve kendiside işin ucundan tutarsa iyidir. Diğer türlü bizim bilgisayar öğretmeni olmamızdan ötürü diğer arkadaşlar ben bunu yapamadım der çekilir müdür hocam şuna bir bakıver ile başlatır gözünü bir açmışsın okuldaki memurun işini dahi sen yapıyor olabilirsin..
ikinci bakacağın şey ilkokul ve ortaokul da iş yükü liselere oranla hele ki meslek lisesine oranla çok daha azdır.

Arkadaşlar şimdi bilişim öğretmenleri idarecilikte hangi okulları tercih edebiliyoruz lise ve mesleki eğitim merkezlerini yaxabiliyormuyuz.

İşin özeti;

Yapıp devam eden de var, isyan eden de..
Yapmayıp özenen de var, boşver diyen de..

Demek ki kritere göre tercih yapmak lazım.. Okul türü , mevcudu, idari uyum, veli profili, iş bölümü gibi değişkenler belirleyecek tercihi..

Geri