müdür isterse şeflik vermeyebilir mi?

Kodla Büyü

imsiyat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar okulumda iki bilgisayar öğretmeniyiz. diğer arkadaş yeni atandı. benim 4. senem. geçen sene aynı okulda bütün işleri yaptım. laboratuvardaki bilgisayarlar falan dahil. hiç bir işi yarım bırakmadım.

fakat şimdi müdür gelip "sana güvenmediğim için şeflik vermiyorum" falan dedi. bende "verdiğiniz hangi işi yapmadım siz benden istemediğiniz işler istiyorsunuz" dedim.

bu senede şeflik vermedi iki hocaya da. düz lise mezunuyum diye takmış sanırım. yapamam sanıyor falan herhalde aklıma başka bir şey gelmedi. bu konuyu da ufak bir toplantı da "hasbelkader buraya gelmiş" diyerek bana belli etti gibi.

neyse. müdür isterse şeflik vermeyebilir mi? yoksa vermek zorunda mı? şeflik vermezse ne yapabilirim?

Hocam şeflik vermek zorunda. Şef görevlendirme yönetmeliğini okuyun. Ancak müdür inhası gerekiyor. Yani müdür size değil diğer öğretmene verme hakkına sahip.

yenı atamaysa ona veremez sanırım dılekce ıle basvurun sıze resmı yazı ıle donmek zorunda

alan şefliği boş kalamaz ama kimin görevlendirileceği konusunda müdür teklif yapar yani bir bakıma onun seçtiği kişi olur

hayır kimseye vermiyor hocam. diğer arkadaşa da verirse daha yeni. şubatta atanmış yani.

yönetmeliğe baktım orada da müdür teklif eder valilik onaylar diyor sadece. boş kalamaz yazısı göremedim.

Sayın hocam, eğer ek dersinizi koordinatörlük vs. ile dolduruyorsanız, hiç şefliğe bulaşmayın. Şef olduğunuzda neredeyse her komisyonun doğal üyesi oluyorsunuz, üstelik kulüp ya da sınıf rehberliğinden 2 saatlik olan ücreti alamıyorsunuz, yönetmelikte şefin yapması gereken 50 milyon iş tanımlanmış ama yetki verilmemiş, anlayacağınız sorumluluk çok. Üstelik iki de bir toplantı yapılır, sizi çağırırlar. Üstelik verilen 10 saatlik ücret için okulda beklemenizi de isteyebilirler. Sonuç olarak diğer zümrelerinizden daha fazla okulda kalıp, daha az ücret alabilecek duruma gelirsiniz.
Mecburiyetiniz yoksa kurcalamayın, mecburiyetiniz varsa ortaöğretim kurumlar yönetmeliğinin şefliklerle ilgili maddelerini ilgi tutarak okulunuza alan şefi olarak görevlendirilmek istediğinize dair dilekçe verin. Red edilirse aynı dilekçeyi ilçeye verin, sendikanız varsa onları da haberdar edin.

iki öğretmensenız sınıflar ortalama 25 kısı cıvarındadır zaten sınıfı ıkıye bolmenız durumunda 30 saat uzerı derse gırersınız koordınatorlukle zaten full alırısınız bencede bulasmamak en ıyısı bızımde sef gorevden alındı ıkı kısı kaldık dıger arkadas bana atmıs topu ben sormuyorum bıle mudure cunku sımdı rıca ıle yaptıracagı ısler o zmn mecburı gorevım olacak zaten derse gırme mecburıyetım var sadece koordınatorlugumden dusecek yanı kurcalamayın ama mudurun o tavrı uzerıne gorevınız olmayan (teblıg etmedıgı) hıcbır ısı yapmayın pesınızde kossun kerata

hocam müdürün herhangi bir insiyatifi yok verip vermeme konusunda eğer atölye varsa ve şeflik noktasinda sizden daha kidemli yoksa ister atölye ister bölüm şefliğini vermek zorunda. çok şükür biz aldik vermek istemediği halde milli eğitime kadar giden mücadelemiz sonucunda.şeflik mühim miydi değildi önemli olan alabileceğimizi gösterdik.

YuLiaN' Alıntı:
hocam müdürün herhangi bir insiyatifi yok verip vermeme konusunda eğer atölye varsa ve şeflik noktasinda sizden daha kidemli yoksa ister atölye ister bölüm şefliğini vermek zorunda. çok şükür biz aldik vermek istemediği halde milli eğitime kadar giden mücadelemiz sonucunda.şeflik mühim miydi değildi önemli olan alabileceğimizi gösterdik.
Hocam nasıl bir dilekçe yazdınız örneğini verebilirmisiniz.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞINA BAĞLI
MESLEKÎ VE TEKNİK EĞİTİM OKUL VE KURUMLARI ALAN/BÖLÜM,
ATÖLYE VE LABORATUVAR ŞEFLİKLERİNE İLİŞKİN YÖNERGE

Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerinin oluşturulması
MADDE 6- (1) Meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında açılan her alan/bölüm için 1 (bir) alan/bölüm şefliği, donanımı bulunan her atölye ve laboratuvar için 1 (bir) atölye ve laboratuvar şefliği ile uygulama sınıfında yer alan her şube için 1 (bir) atölye şefliği oluşturulur.
(2) Bir kurumda bir alan/bölüme ait (uygulama sınıfları hariç olmak üzere) sadece bir atölye veya laboratuvarın bulunması halinde ayrıca atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulmaz ve atölye ve laboratuvar şefi görevlendirilmez. Alan/bölüm şefi bu atölye veya laboratuvar ile ilgili iş ve işlemleri de yürütür.
(3) Olgunlaşma Enstitülerinde araştırma, tanıtım ve pazarlama ile tasarım bölüm şeflikleri de oluşturulabilir.
(4) Fizikî mekân ve/veya donanım yetersizliği nedeniyle birden çok alan/dalın, aynı atölye/laboratuvarda eğitim-öğretim ve üretim yapması durumunda, yalnızca donanımı sağlanan alan için atölye ve laboratuvar şefliği oluşturulur.

hocam münhal bulunan atölye şefliğine diye dilekçe verdimdi.örneği okuldaki pc de var sana atarim ins. red yazisi gelince odasina dayandim yukardaki yönergenin 6 maddesini ona okudum.burada herhangi bir insiyatifi bulunmadiğini gerekirse edebiyat hocasini çağirip yorumlatmasını söyledim ve şartlarin şeflik için uygun olduğunu belirttim.şahsi problemimi varsa bunu işine kariştirmamasini söyledim. sonra ne oldu yine vermedi :) akabinde sube müdürüne gittim ordan milli eğitim müdürüne gittim akabinde vermek zorunda kaldi.yoksa sendika araciliğiyla idare mahkemesine dava acicaktim bunuda belirttim ilk dilekçe tarifinden şeflik ücretini alirmişim bu durumda dediklerine görede gerek kalmadi.

Hocam benim anlamadığım böyle bir müdürün altında neden şef olmak istiyorsunuz?
Tam tersine öğretmenlikte kalıp istediği işleri de yapamam diyerek daha zevk alacağınız bir ortam oluşturabilirsiniz bence.
Tabi canınızı sıkmaya çalışacak ama sağlam bir duruşunuzda olursa tadından yenmez :)

sana güvenmediğim için şeflik vermiyorum
Bu nasıl bir ifadedir? Hani daha önce söz verip de yerine getirmediğiniz görevleriniz yoksa bu cümle son derece saygısız bir cümledir. Normalde çok sakin ve geçim ehli bir insanımdır ancak bu söz karşısında muhtemelen küfür ederek karşılık verirdim.

düz lise mezunu olmanızla nasıl bir bağlantı kurdu müdürünüz anlayamadım. Bunun üzerine lisans eğitimi almışsınız, ne lisesi mezunu olduğunuzdan ona ne :verymad:

Okul müdürü meslekçiyse ve böte mezunuysanız bu duruma takabiliyorlar ki bizim eski bir müdür benim yerine geldiğim arkadaşı böte mezunu olduğu için atölye derslerine sokmamış ve o da tayin istemek zorunda kalmış. Okula ilk geldiğimde de bana ilk sorduğu soru Tefli misin Bötelimisin? idi.

Ama şartlarınız uygunsa ve siz de istiyorsanız vermesi gerek. Her iki öğretmenin istemesi halinde ise emin olmamakla birlikte sanırım ki müdürün insiyatifine kalmış. Arkadaşlara katılıyorum, böyle bir müdürün altında şef olmak kolay olmayacaktır, canınızı çok sıkar, hiç almasanız daha iyi

bu arkadaş naptı ki?
yıllar önce aynı durumdaydım. yazdım dilekçeyi veriyordum. ben sen mdr yrd düşünyrdm dedi. reddettim.

Geri