Moodle da canlı ders için bigbluebutton

Kodla Büyü

cihanmnsl

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba
Moodle (2.2) üzerinde canlı ders anlatmak istiyordum
Bunun için nette baya bir araştırma sonucunda ücretsiz bigbluebutton adlı moodle eklentisini bıüuldum
Daha doğrusu moodle eklentisini moodle sistemine yükledim
Ancak sorun bundan sonra çıkıyor
Nette anlatımlarda ubuntu bilgisayarda komut sisteminde yapılan değişikliklerden bahsediyor ve komut sisteminde bir ıp adresi ve şifre üretilip moodle bigbluebutton eklentisine tanımlanıyor
Benim sorunum burda başlıyor
Bu illemler hosting te mi kendi pc memi yapılacak takıldım kaldım?
Yardımcı olabilecek olursa sevinirim
Kebirhost kullanıyorum onlardan da cevap bekliyorum
Saygılarımla

hosting ile yapılmıyor hocam maalesef.
Vps/vds gibi sunucu kiralamanız gerekir.
Kendi bilgisayarınıza da sunucu kurmanız mümkün ama upload hızı yetersiz olduğu için işinizi görmeyecektir.
kurulumu da bayağı sıkıntılı. digitaloceandan droplet açarak kurmayı deneyebilirsiniz.

digitaloceanda sunucu kiralayabiliyorsunuz(saatlik/aylık) ve üzerine yazılımlar kurabiliyorsunuz. başka siteler de var bunun gibi vps/vds hizmeti veren. digitalocean uygun ve kullandıkça ödeme yazılıyor. Aylık değil saatlik ücretli.
https://github.com/mconf/wiki/wiki/BigB ... uick-Setup
burada mesela nasıl kurulacağı açıklanmış. Yalnız 4 gb memory diyor. o da 40 dolardan başlıyordu sanırım digitaloceanda aylık.
Digitaloceana üye olup brz para yatırıyorsunuz. Daha sonra istediğiniz özelliklerde ve işletim sisteminde droplet oluşturuyor ve ssh ile bağlantı gerçekleştiriyorsunuz. Komutlarla da kurulumu yapıyorsunuz.
Biraz uğraştırıcı bir iş. Belki direkt kurulu olup bu hizmeti sağlayan hosting/sunucular vs vardır.
Eğer edu.tr uzantılı epostanız varsa github education hesabı ile digitaloceandan 100 dolarlık hizmet alabiliyorsunuz. Bende var şu an. Hatta bigbluebuttonu yüklemeyi deneyeyim dedim ama eposta sistemi sıkıntılı şifre gelmedi giriş yapamadım.

Geri