Monitöre görüntü gelmiyor? Sorun hangi donanım...

Kodla Büyü

bote67

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
BT sınıfındaki bilgisayarlardan bir tanesindeki sorunlar dizisi...
Başka bir öğretmen tarafından Deep freeze programı kaldırıldıktan 2 hafta sonra kim kullanırken ve nasıl olduğu konusunda bilgi yok...
İlk önce Windows yükleniyor ekranı geldikten sonra (kısa bir süre mavi ekran) sürekli yeniden başlıyordu.
Format atmak için CD takıldığında CD yi okuyamadı.
Kasa açılıp RAM belllekler sökülüp - takılıp, BİOS pili çıkarılıp-tekrar takıldıktan sonra görüntü monitöre hiç gelmemeye başladı. Daha önce
kasadan kısa süreliğine gelen uyarı sesi de gelmiyor. (güç kaynağı bağlantı kabloları kontrol edildi.)
Tecrübelerinize dayanarak sorunun nasıl çözülebileceğini söyleyebilecek olanlar varsa şimdiden çok Teşekkürler...

Buna benzer sorun benim de başıma defalarca geldi, bunlardan bazılarını sizin yaptığınız yöntemlerle çözmüştüm ama çözemediğimiz bazılarında kuzey mi güney mi bilemeyeceğim, köprülerden birisi yanmıştı. Anakart değiştirmek zorunda kalmıştık.

Ben bu tür sorunlarda anakarta takılan tüm kabloları, güç kabloları dahil söküp takıyordum. Bazı bilgisayarlarda bu işlem soruna çözüm olmuştu. Eğer görüntü gelmemeye devam ediyorsa anakartın köprüleri yanmıştır. Bende de bu şekilde 2 bilgisayar var.

ramlari şök tak. olmadı yerlerini değiştir. olmadı tek tek dene

Sorun anakartta olmalı donanım bağlantılarında olsa uyarı sesi alırsın...
Anakartlar bazen statik elektrik yüklenirse bil çalışıyor gibi görünsede bil açılmaz...
Sana tavsiyem
anakarta power dan gelen tüm kabloları sök ve 1-2 dk bekle ve tekrar tak...
bu statik elektrik bil fişinin çıkarıp takmakla boşalmıyor benim labda bi tane bilgisayar var 2-3 hafada bir kasa açıp power
kablolarını söküp takarım ve bil düzelir...Tabi ram lar bozuk ayada oturmamışsa da arkadaşın dedği gibi kontrol et onuda...Harddisk bozulsa
bile siyah ekran açılır.
Eğer tüm bunlara rağmen siyah ekran (bios ekranı ) açılmıyorsa anakart bozulmuş demektir.

Geri