Monitörde ışık yanıyor fakat görüntü yok!

Kodla Büyü

skolst

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar monitöre güç geliyor fakat görüntü hiç yok.başka monitör taktım sorun yok.Elektrik kesintisi yaşandı dün acaba ondan sorun olabilir mi bu arada monitör lcd ekran...

O zaman Monitörtün data kablosunda olabilir mi acaba ? hani ekran kartına takılan kablo'da olmasın sorun o kablo zarar görürse görüntü gelmez

Anakartın yorulma ve bozulma belirtilerinin ilkidir...
kasanın açık, elektrik ve kablo bağlantılarını sağlam olmadığını gösterir,
genellikle OEM pc sistemlerinde meydana gelir.
ekran kartının slotunun tam oturmayışı ve kasanın sağa sola çekilmesi esnasında anakartın ekran kartını oynatması sonucu güç birikmesi şeklinde meydana gelir.

çözüm : eninde sonunda kasanın ve anakartın sağlam şekilde tutulmasını öğrenince geçer.
çözüm : yeni anakart için fiyat araştır.

bilgisayarıma başka monitör takınca görüntü geldi.vga kablosunu da değiştirdim ama monitörde hiç görüntü yok açılış aşamaları bile gelmiyor.Monitörü başka bir bilgisayara taktım güç geliyor ama hiç görüntü yok

Arkadaş demiş ki başka monitörde denedim, sorun yok diyor, Hâla arkadaşlar anakarta, RAM'a bak deyip, duruyor.
Sayın hocam eğer başka monitörü aynı data ve güç kablosuyla denediniz ve sorun olmadıysa, bu durumda monitör arızalanmış demektir. Eğer LCD ise muhtemelen kondansatörlerle ilgili bir sorun olabilir. Bir elektronikçiye götürün, muhtemelen 20-30 TL'ye hallolacaktır.

Yakuphan hocam bence de kondansatörle ilgili bir sorun en iyisi elektrikçiye göstermek

yakuphan' Alıntı:
Arkadaş demiş ki başka monitörde denedim, sorun yok diyor, Hâla arkadaşlar anakarta, RAM'a bak deyip, duruyor.
Sayın hocam eğer başka monitörü aynı data ve güç kablosuyla denediniz ve sorun olmadıysa, bu durumda monitör arızalanmış demektir. Eğer LCD ise muhtemelen kondansatörlerle ilgili bir sorun olabilir. Bir elektronikçiye götürün, muhtemelen 20-30 TL'ye hallolacaktır.

Tam bende bu yorumu yapacaktım tebrikler :) doğru tespit...

hocam bazen bende de şöyle birşey oluyor kasa çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. çözüm ise kasanın fişin çekip fiş takılı değilken kasanın birkaç kez açma düğmesine basıyorum. Sonra fişi takıp açtığımda normale dönüyor. :mrgreen:

sinan36' Alıntı:
hocam bazen bende de şöyle birşey oluyor kasa çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. çözüm ise kasanın fişin çekip fiş takılı değilken kasanın birkaç kez açma düğmesine basıyorum. Sonra fişi takıp açtığımda normale dönüyor. :mrgreen:

Ekrana görüntü gelmemesinin bazı sebepleri ;

1. Tozlanma ve tozların iletkenliği olumsuz etkilemesinden ötürü ekrana görüntü gelmemesi.

Çözüm: Kasanıza kompressor ile temizlik yapmayı deneyebilirsiniz. Bazen grafik kartını yada Ram'i söküp yuvasına üfleyip içindeki tozları almak bile çözüm olabilir.

2. Parçaların gevşemiş yada çıkmış olması.

Çözüm: Ekrana görüntü gelmemesi durumunda ekran kartını söküp yuvasına hava tutup tekrar takmayı deneyebilirsiniz. Ram'lerin oturmaması durumu da aynı şekilde sorun çıkarabilir.

3. Kablolardan birinin kopmuş olması.

Çözüm: Yeni kablo.

4. Anakart üzerinde ki grafik kartına ek olarak harici ekran kartı takılıysa ve siz görüntüyü onboard (dahili) ekran kartı yerine bağladıysanız görüntü alamayabilirsiniz.

Çözüm: Takkmış olduğunuz harici ekran kartı onboard ekran kartını aksi belirtilmedikçe varsayılan yapar. Bu durumda monitör rgb fişini harici grafik kartınıza takınız.

5. 2. ekran kullanıyorsanız ikincil ekranla bağlantıyı kestiğinizde görüntü alamayabilirsiniz.

Çözüm: Tekrar ikincil ekranı takıp deneyin. (TV, plazma diğer mobitör vb.)

6. Monitörün bozulmuş olması.

Çözüm: Başka bir monitörle arızalı olup olmadığını test edebilirsiniz. Ek olarak fişleri kontrol etmek fayda sağlayabilir.

7.BIOS ayarlarının bozulmuış olması.

Çözüm: Anakart üzerindeki pili çıkarıp 5- 10 dk bekleyin ve takıp tekrar deneyin. Bu şekilde cmos clear işlemi uygulamış olursunuz.

8. Ekran kartının yanmış olması.

Çözüm: Yeni bir ekran kartı yada Anakart onborad vga seçeneği varsa hariciyi çıkarıp yola onla devam etmeniz.

9. Güç transistörlerinden bazılarının yanmış olması. Tamamen yanma durumunda zaten kasa açılmayacaktır, ama bazı transistörler kasayı açıp harekete geçirse bile görüntü göndermeyebilir. Hatta ek olarak bazı güç kaynağı arızalarında yada yetersiz güç durumlarında görüntü ekrana gelir ve harddisk aşamasında takılıp kalabilir. Yeteri kadar güç alamadığı için HDD'yi okumada problem yaşatır.

Çözüm: Başka bir PSU (Güç kaynağı) ile deneme yapıp emin olun ve eğer açılısa yeni bir PSU temin edin.

Geri