monitör ile projeksiyonu aynı anda kullanmak istiyorum

Kodla Büyü

adige_emrah

Seçkin Üye
Seçkin Üye
ya arkadaşlar monitör ile projeksiyonu aynı anda kullanmak istiyorum nasıl bi parçaya ihtiyacım var yada parça olmadanda yapabilirmiyim ve o parçanın adı ne lütfen yardımcı olunuz.

Hocam bildiğim kadar ile(kesin olmamakla birliktebir adet görüntü çoklayıcı ve bir adet bilgisayardan görüntü çoklayıcı arasında bağlantı kurabilmek için bir adet yüksek çözünürlüklü SVGA Kablo gerekir.

hocam ben parça gerektirmeden kullanıyorum. Ama genelde splitter kullanılır mesafe uzaksa bilgisyaarla projeksiyon.
benim yaptığım iş şu kasaya bağladığım kabloyu projeksiyonda rgb in 1 bölümüne takıyorum. Monitör kablosunuda rgb out 1 bölümüne takıyorum ekranı hem perdeye hemde monitörüme veriyorum. kolay gelsin.

bilgisayarlarla birlikte ekran kartı için DVI çıkışı monitör çıkışına oünüştüren bir parça aparat olması lazım. kasanın arkasında ekran kartında DVI çıkışna dönüştürücüyü kullanırsın projeksiyondan gelen kabloyuda dönüştürücüye takarak projeksiyondan görüntü alabilirsin.

hocam ben parça gerektirmeden kullanıyorum. Ama genelde splitter kullanılır mesafe uzaksa bilgisyaarla projeksiyon.
benim yaptığım iş şu kasaya bağladığım kabloyu projeksiyonda rgb in 1 bölümüne takıyorum. Monitör kablosunuda rgb out 1 bölümüne takıyorum ekranı hem perdeye hemde monitörüme veriyorum. kolay gelsin.

ben 2 okulda DVI dönüştürücü kullanıyorum
diğer bi okuldada önceki bilgisayar öğretmeni özel kablo yaptırmıştı
ekran kartında 2 monitör çıkışı sağlamak için kablonun bir ucuna bir tane erkek giriş, diğer ucuna 2 tane dişi çıkış bağlanmış
erkek giriş ucunu ekran kartında monitör çıkışına bağlamış,
monitör ile projeksiyondan gelen kablolarında her birini dişi uçlara takmış
....
bu şekilde kullanıyoruz işte :)

selam

hocam normalde çoklayıcı ile olur bu iş. ama projeksiyonun vga girişine kasadan bir kablo atarsın (çift tarafıda erkek) , çıkışına da monitörü bağlarsın. diz üstü için çoklayıcıya gerek yok zaten. s video veya normal vga dan görüntüyü projeksiyona aktarabilirsin . kolay gelsin...

engin hocam 10 metre mesafe var projeksiyonla monitör arasında, DVI sinyali monitöre taşınmaz mı herhangi bri ikinci araç almadan. yani ben de hayatsuyu hocam gbi kullanmak istiyorum bildiğiniz ekran veri kablosunu 10 metrelik yaptıramaz mıyım? yakına getirdiğimde sorun olmuyor. görüntü hem ekranda hem projeksiyon
hayatsuyu hocam sizin projeksiyon bilg.a yakın mı?

ya arkadaşlar masaüstünde de laptopta da farklı dönüştürücüler yada splitterlar kullanmaya gerek yok.projeksiyonla gelen kablonun bir ucunu rgb in ,diğer ucunu kasanın ekran kartı girişine,monitörden gelen kabloyu ise projeksiyonun rgb out çıkışına takıcaksınız.biz projeksiyonumuz uzak mesafedeydi diye uzun bi dvi kablo aldık o kadar...

hocam projektörden gelen kablonun bir ucunu rgb in ,diğer ucunu kasanın ekran kartı girişine,monitörden gelen kabloyu ise projeksiyonun rgb out çıkışına takacaksın....bu kadar :roll: ....goruntu yansıtması olmassa bılgısayarında masa ustunde sag tıklayıp ozellıklerden ayarlar kısmına gır acılan pencerede monitörlerin fiziksel düzenlenmesine uyması için monitör simgelerni sürükleyin kısmı var orda 1 ve 2 seklınde ekranları gosterır 1 i seç...sonra altında görüntü birimi yazıyor ordan kendi bilgisayarının ekrankartının üzerine 1.tak ve kullanı sectınmı ışlem tamamlanmıs olur.....bu sekılde ıkı yonlu kullanırsın....kolay gelsın :wink:

enginodil hocam bizim okulda da DVI dönüştürücü var.Fakat görüntü monitörde var, projeksiyonda ise saadece masaüstü görüntüsü var.Yani simgeler yok.Yada tam tersi yapılıyor yani görüntü projeksiyonda varsa mönitörde yok.Sağ tuş/özellikler/Ayarlar dan uğraştım fakat olmuyor.Bunun özel bir ayarı var mı?Şimdiden teşekkürler...

Merhaba meliherhan Hocam
Çift taraflı kablo ile bende projeksiyona bağladım.Fakat monitörün rengi kırmızı oluyor.Bunun bir ayarı varmı?Şimdiden teşekkürler....

dvi kablonun boyu uzadığında görüntü ile ilgili bir sorun olur mu, ikinci araca gerek var mı diye şüphelerim vardı. teşekkürler cevaplar için. Hemen bu haftasonu gidip kablomu alıyorum...

Dün aldım video splitter 45 YTL çin malı kabloları içinde.

Laptop için gerek yok. ama projeksiyon mesafesi uzak ise sinyal güçlendirici gerekir.oda cihaz gerektirir yani mesafe uzun ise 45 ytl :)

splitter alamayı dusunen varsa arkadaslar 35 ytl karsılıgında temın edebılırım

hocam parçanın ismi VIDEO SIPLETTER
*eğer projeksiyon ile bilgisayar arasındaki mesafe uzaksa tavsiye ederim.
**mesafe yakınsa 1 adet manitor kablosu yeterli olacaktır.

ARKDAŞLAR HEM MONİTÖR HEMDE PROJEKSİYONDA GÖRÜNTÜ OLMASI İÇİNN FARKLI BİR AYGITA GERK YOK... BENİM BİLGİSAYARDA İLK ÖNCE ÖYLEYDİİ.. MONİTÖRDE GÖRÜNTÜ OLMUYORDU.. AMA SONRADAN BİRAZ ARAŞTIRARAKK MASAÜSTÜNDE SAĞ TIKLAYIP GÖRÜNTÜ AYARLARI VAR.. ORADAN YAPILDĞINI ÖĞRENDİM... ...

DENEYİN OLACAKTIR.... ;)

çoklayıcı yada aparata gerek yok. ekran kartı ayarlarınadan ve görüntü ayarlarından yapabilirsiniz.

ozkaan' Alıntı:
çoklayıcı yada aparata gerek yok. ekran kartı ayarlarınadan ve görüntü ayarlarından yapabilirsiniz.
hocama katılıyorum. masaüstünde sağ tuş tıkla çıkış kısmından 2li çıkış seçeneklerinden birisini kullanabilirsin.

örneğin laptoplarda "Monitör+dizüstü" seçeneği işini görür :wink:

Hocam sen monitörün kablosunu kasanın VGA portuna tak. Projeksiyon makinesini de USB arakablosu ile bilgisayarının USB portlarından birine bağla. Bu şekilde bi dene. Ama olmazsa projeksiyon makinesinin bir CD'si varsa onunla bilgisayara projeksiyonu tanıt. Bir daha dene. O da olmazsa bana sakın kızma :D Çünkü ben böyle biliyom.

İyi günler bu konuda bir kaç sorum olacak

-İki labaratuvarım var 1.de projeksiyonun monitör çıkışından hem projeksiyona hemde monitöre görüntü veriyoruz.

-Fakat 2. labaratuvarda: PCDE DVI çıkışı + TV OUT(S-video) + DVI 'yı VGA ya dönüştüren başlık var.

projeksiyon uzakta monitor çıkışında yenı kablo çekmek istemiyorum.
Pcdeki DVI+VGA DÖNÜŞTÜRÜCÜLÜ çıkışı nasıl 2 VGA'ya paylaştırırım.

Kısacacası Lcd monitör ve Projeksiyonu nasıl aynı anda kullanırım. Yeni kablo çekmeden.
VGA-Y-Splitter-Kablo-Altin-Kaplama-eP__20737004_0.jpg

Şu tarz bir splitter gördüm nette: HDDB15 erkek arayüzüne sahip iki adet VGA monitörünün HDDB15 dişi arayüzünden PC'ye bağlanmasını sağlar.
Sizce bu işimi görürmü arada DVI dönüştürücüde kullanmak zorundayım :( Ekrantı kartımda DVI çıkışı + TV OUT(S-video) var.

Yardımlarınız bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler.

Hocam biz bunun ikiye ayrılmış biçimde olanını kullanıyoruz. Ekran kartı orta kalite ise; yani 32 MB üstü ise sorunsuz kullanılıyor. Bilgine. Fakat kötü ekran kartlarında görüntü kalitesi düşüyor. Bu kabloya y kablo(ye kablo) da deniyor.

Re:

esinti2008' Alıntı:
enginodil hocam bizim okulda da DVI dönüştürücü var.Fakat görüntü monitörde var, projeksiyonda ise saadece masaüstü görüntüsü var.Yani simgeler yok.Yada tam tersi yapılıyor yani görüntü projeksiyonda varsa mönitörde yok.Sağ tuş/özellikler/Ayarlar dan uğraştım fakat olmuyor.Bunun özel bir ayarı var mı?Şimdiden teşekkürler...
hocam sağ tuş özellikler monitör kısmında masaüstü gürüntüsünü uzat seçeneği var onu kaldır

Re:

esinti2008' Alıntı:

Hocam aynı sorun benimde başıma daha önce çok gelmişti, ama sonra tesadüfen farkettim ki projeksion arkaplan resmi olarak görünen aslında görüntüymüş. Fakat görüntü ayarları projeksiona geçince çok aşırı büyüdüğü için asıl ekran perdeden sışarı taşıyormuş. Eğer masaüstünde açtığınız bir pencereyi başlık çubuğundan tutup sürüklerseniz monitör ekranından kaybolmaya yakın projeksionda pencereyi görebilirsiniz.

Bu sorunuda aygıt yöneticisinden ekran bağdaştırıcısının secondery'i devre dışı bırakarak halletmiştim.

Re:

casper' Alıntı:
Peki diz üstü bilgisayarlarda da bu dönüştürücülere gerek var mı?

Dizüstü bilgisayarlar ekran görüntüleri için herhangi bir vga çıkışı kullanmadığı için gerek yok. Zaten tek vga çıkışı var, onuda direkt projeksiona bağlamanız yeterli.

Geri