Modemdeki MAC filtrelemeyi AP'ler takmıyor

Kodla Büyü

cakilcik

Aktif Üye
Okulda Airties modem var. İki tane de Tp-Link TL-WA7210N AP kullanıyoruz. Modemde MAC filtreleme var, AP'lerde DHCP Server kapalı ama modemdeki MAC filtrelemeyi takmıyorlar, şifreyi giren bağlanıyor. AP'lerde MAC filtre var ama 16 ile sınırlı, bizde 20'den fazla laptop var.
AP'lerin 7 tane Mod'u var:
-AP Client Router
-AP Router
-AP
-Multi SSID
-Repeater
-Bridge With AP
-Client
APlerden biri modeme direkt bağlı, diğeri switch ile bağlı. Hangi modu ayarlamam gerekir MAC filtreyi tanıması için?

c1han' Alıntı:
Repeater yaparsanız direk modemdeki filtrelemeyi görür.
Doğrudur repeater modu; aldığı wi-fi sinyalini güçlendirerek tekrar eder(Bu nedenle cihaza kablolu bağlantı yapmanız gerekmez.). Bence ap moduna alarak her ap ye ayrı bir mac listesi tanımlamanız daha sağlıklı olur.

repeater için iki cihaz birbirinden çoook uzak, birbirlerini görmüyorlar bu yüzden repeater modunu kullanamıyorum. cihazların mac sınırı var 16 taneden fazla mac adres giremiyorum, 20'den fazla laptop var bu yüzden bu da çözüm olamadı :(
wireless şifresini çocuklardan uzak tutmanın yolunu arıyorum şu an. laptopların wireless şifrelerini gizlemek için regedit ayarlarını yaptım ama enteresandır ki bazı makinelerde o da işe yaramadı.

Bizim okulda da aynı sorunla karşılaştık.
Biz APlerde birden fazla SSID açarak MAC adreslerini tek tek tanımladık.
Şimdilik sorunu çözdük ama bu bence uzun iş çünkü hepsine tek tek girmek ve hatta bir kullanıcının birden fazla laptop veya cep telefonu getirmesi ve SSID tanımını kendisine anlatmak yorucu.
Başka çözüm yolu bilen varsa bizi de kurtarır.

cakilcik' Alıntı:
repeater için iki cihaz birbirinden çoook uzak, birbirlerini görmüyorlar bu yüzden repeater modunu kullanamıyorum. cihazların mac sınırı var 16 taneden fazla mac adres giremiyorum, 20'den fazla laptop var bu yüzden bu da çözüm olamadı :(
wireless şifresini çocuklardan uzak tutmanın yolunu arıyorum şu an. laptopların wireless şifrelerini gizlemek için regedit ayarlarını yaptım ama enteresandır ki bazı makinelerde o da işe yaramadı.

İki adet TL-WA7210N için bir okuldaki mesafe nasıl uzak olabilir anlamadım? Bu cihazlar açık alanda 40-50km, bina engelli alanlarda 0,5-1km kadar menzile sahip. Yani birbirlerinden çoook uzak olmaları için sizin okulun kampüs olması lazım. Eğer birbirlerini görmüyorlarsa ya farklı kanallarda, ya farklı şifreleme ile, ya da cihazların ön yüzleri birbirini görmeyecek şekilde kullanıyorsunuzdur. Binanın ortasına airties modemi, iki kenarına da içe bakacak şekilde 7210ları koyarsanız heryerde full çekmesi gerekir. Yine de sinyal problemi yaşıyorsanız wireless b-g-n modlarından g (54Mbit/sn) veya b (11Mbit/sn) modlarını deneyebilirsiniz. Çünkü kablosuzda ve diğer radyo sinyallerinde hız düştükçe menzil artar.

c1han' Alıntı:
İki adet TL-WA7210N için bir okuldaki mesafe nasıl uzak olabilir anlamadım? Bu cihazlar açık alanda 40-50km, bina engelli alanlarda 0,5-1km kadar menzile sahip. Yani birbirlerinden çoook uzak olmaları için sizin okulun kampüs olması lazım. Eğer birbirlerini görmüyorlarsa ya farklı kanallarda, ya farklı şifreleme ile, ya da cihazların ön yüzleri birbirini görmeyecek şekilde kullanıyorsunuzdur.

Cihazlardan biri zemin katta, diğeri de en üst katta (3katlı okul). Cihazlar birbirlerine bakmıyorlar o yüzden mesafe çook uzak :mrgreen: Yeni kablo çekilip birbirlerine bakacak şekilde ayarlanınca dediğiniz gibi birbirlerini görebilecekler diye umuyorum, kablo siparişi verdik bekliyoruz. Ama birbirlerini görebileceklerinden yine de emin değilim çünkü en üst kattaki ap'nin yanına gittiğimde en kalttaki ap'ye bağlanamıyorum.
En son çare sınıflara dağıtıcaz laptopları, her ap'ye de kendi sınırındakiler için mac filtre vericez. Ondan sonra şifreyi öğrencilere bizzat dağıtıcam :idea:

Geri