Modemdeki iki bant arasındaki hız farkı neden?

Kodla Büyü

filatros

Aktif Üye
Türk Telekom 50MBit fiber internet kullanıyorum. Bana verilen siyah, TpLink marka routerın hem 2.4GHz, hem de 5GHz bandı açık durumda. 2.4 bandında hızım 30 MBit'i geçmezken, 5GHz bandında 50 hatta 60MBit alabiliyorum. Sebep olarak gürültü olarak düşünüyorum çünkü çevrede çok fazla 2,4 GHz kablosuz yayın var. Ama bu kadar fark bana anormal geliyor. Sizce başka bir sebebi olabilir mi?

Hocam zaten fark band frekansından kaynaklanıyor, birisi diğerinin 2 katı, haliyle bir banttaki bilgi miktarı da diğerinkinden 2 kat farklı olacaktır. Her cihaz 5Ghz i desteklemiyor. O yüzden 2 farklı bant sistemi mevcut.

Türk Telekom 50MBit fiber internet kullanıyorum. Bana verilen siyah, TpLink marka routerın hem 2.4GHz, hem de 5GHz bandı açık durumda. 2.4 bandında hızım 30 MBit'i geçmezken, 5GHz bandında 50 hatta 60MBit alabiliyorum. Sebep olarak gürültü olarak düşünüyorum çünkü çevrede çok fazla 2,4 GHz kablosuz yayın var. Ama bu kadar fark bana anormal geliyor. Sizce başka bir sebebi olabilir mi?

2.4 Ghz teorik olarak 450Mbit hız desteklemesi gerekirken, bahsettiğiniz gürültü (komşu wifileri, mikrodalga, bluetooth) gibi sebeplerden ötürü ayrıca modem ile arada olan mesafe, duvar sayısı ve duvarın cinsi gibi etkenler pratikte en fazla 40 Mbit civarında hız almamıza sebep oluyor.

5Ghz bandının daha az kullanılıyor olması ve teorikte (1.3Gbit) 1300 Mbit 'e kadar hız sunması daha yüksek hıza ulaşmanızı sağlıyor.

Ben yine de yakın zamanda aldığım masaüstü bilgisayarımda kablolu ile aldığım hıza kablosuzdaki iki bantla da ulaşamadım. :)

Geri