Modem-Access point internetin tüm okula dağıtılması

Kodla Büyü

cevher---

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar geçen yıldırım düşmesinden dolayı modem yanmış, modemi değiştirdik, modemin kurulumunu yaptım, sonra katlardan bulunan access pointleri modemle haberleştirdim, access pointlerin dhcp lerini kapattım. Fakat alt katta bulunan benim sınıfa bi türlü interneti gönderemedim, sınırlı bağlantı diyor kimi bilgisayarlarda kiminde bağlı gözüküyor fakat internete girmiyor.
Access point 'in arayüzü ingilizce, tam çözemedim, asus WL-520/GC diye bir model, arada switcler falan da var, böyle büyük bir kurulum yapmamıştım önceden, millet bilişimci interneti halledemedi demeye başlar yakında, çaresiz kaldım, var mı fikir verecek arkadaşlar?

sizin sınıftaki dağıtıcı da bir problem olabilir belki kontrol ettiniz mi?

hocam elle ip vermeyi denediniz mi? birde hocam yıldırım düşmeden önce access pointlerde dhcp ler açıksa gene açın hocam. kapatmayın, önceki ayarların aynısı olsun

1-Access pointin bağlı olduğu switch falan varsa önce o switchi kontrol et internet var mı diye... eğer switchde sorun yoksa
2-Access Point'in güç kablosunu arkasından çıkar 10 sn kadar bekle geri tak... Eğer düzelmezse
3- Access pointin arayüzüne bağlanıp araçlardan yeniden başlat...düzelmezse
4-Access pointi resetle firmware yazılım sürümünü kontrol edip güncel değilse güncelle yenide kurulum yap... hala dağıtım yapmıyorsa...
5-Access pointi at yenisini al :)

Not : Bazı Access pointler belirli bir istemciden sonrasına cevap veremeyip kafayı yiyor onada dikkat....

Bir ağ içinde bir router(modem) en fazla 254 istemciye ip dağıtabilmektedir.
Access Pointlere kaç tane varsa sırasıyla büyükten küçüğe olacak şekilde
192.168.1.254
192.168.1.253

örneğindeki gibi ip verin. Bilgisayarların bağlantı ip 'leri otomatikte de olsa bağlanıyor.

Ayrıca yıldırım düşmesi sonucunda diğer cihazların da test edilmesi gerekmektedir.

ziyaunal' Alıntı:
sizin sınıftaki dağıtıcı da bir problem olabilir belki kontrol ettiniz mi?

onu nasıl anlayacağız ki, sistem odasına yerleştirilmiş, karışık bi şey. Bu kadar cihazları yerleştirenler bi çizim yapıp bırakmamışlar, kim kime bağlı, ne nerden geliyor :(

ok_series' Alıntı:
hocam elle ip vermeyi denediniz mi? birde hocam yıldırım düşmeden önce access pointlerde dhcp ler açıksa gene açın hocam. kapatmayın, önceki ayarların aynısı olsun

Ap'e elle ıp vermedim, dhcp ler kapalı olmalı demişlerdi, kapattım fakat bi sonuç yok sanki. Ap leri resetlemiştim :(

AlimertX' Alıntı:
1-Access pointin bağlı olduğu switch falan varsa önce o switchi kontrol et internet var mı diye... eğer switchde sorun yoksa
2-Access Point'in güç kablosunu arkasından çıkar 10 sn kadar bekle geri tak... Eğer düzelmezse
3- Access pointin arayüzüne bağlanıp araçlardan yeniden başlat...düzelmezse
4-Access pointi resetle firmware yazılım sürümünü kontrol edip güncel değilse güncelle yenide kurulum yap... hala dağıtım yapmıyorsa...
5-Access pointi at yenisini al :)

Not : Bazı Access pointler belirli bir istemciden sonrasına cevap veremeyip kafayı yiyor onada dikkat....

kaç gündür düşünüyorum da, sanki Access point 'in ayarlarını iyi yapamadım gibi :(
Access point 'in arayüzü full ingilizce, ve çok karışık , Bu access pointleri kim aldı bilmiyorum, ne kurulum kitabı ne de cd'si var, 1 hafta oldu çözemedim :(
Deneyeceğim bi kaç ayar var, olmazsa güncelleme işine gireceğim artık.

sanalomer' Alıntı:
Bir ağ içinde bir router(modem) en fazla 254 istemciye ip dağıtabilmektedir.
Access Pointlere kaç tane varsa sırasıyla büyükten küçüğe olacak şekilde
192.168.1.254
192.168.1.253

örneğindeki gibi ip verin. Bilgisayarların bağlantı ip 'leri otomatikte de olsa bağlanıyor.

Ayrıca yıldırım düşmesi sonucunda diğer cihazların da test edilmesi gerekmektedir.

Hocam Access pointlere Ip vermeyi sabah deneyeceğim artık. bi kaç ayar daha deneyeceğim , olmazsa diğer cihazları test ederim. yarın sonuçları yazarım.

Access pointlere IP vermedim, şifreleme olarak WPA seçtim, kanal'ı Auto yaptım, DHCP'yi kapattım. Modemin Access point bul menüsünü kullandım , sonra oradan bulunan access pointlerin mac adreslerini kaydettim modeme. Sonuç oldu, teşekkür ederim arkadaşlar.

Geri