Mesleki ve Teknik Eğitim Alan-Dal Birleştirme

Kodla Büyü

bilişimweb

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar merak ettiğim bir konu var 09.04.2016 tarihinde Nabi Avcı imzalı Türkiye geneli birbirine yakın olan meslek liseleri hakkında alan - dal birleştirmeleri kararı çıkarıldı. Yazıda öğrenci, öğretmen,donanım ve teknik araçlarla beraber şeklinde belirtilmişti.
Ağustos ayının ilk haftası 11 ve 12. sınıf öğrencilerim yan okula bakanlık tarafından direk geçiş yaptırıldı. Fakat biz öğretmenlerin nakilleri halen yapılmadı. Şuanki okuldada dersim kalmadığı için doğal olarak norm fazlası olduk. Bu atamayı bakanlığın yani il meb atama nın otomatik olarak yapması gerekmezmiydi. Dilekçe yazdık ve halen beklemedeyiz. Durumumuz ne olacak bilinmiyor. Norm fazlası olarak da kalabilirsiniz söylendi. Konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevinirim. Ekteki fotolarda birleştirilen okullar var. Buradaki okullarda görev yapan yada arkadaşı olan onların durumlarını öğrenip yardımcı olursa çok sevinirim.

nasıl bir yol izlememeiz gerektiği hakkında bilgilenmiş oluruz.

Hocam şunun üst yazısının olduğu link var mıdır?

hocam bu sene iller arası tayin listesinde İzmir ödemiş kız meslek lisesi bulunmakta idi...bu okulu tercih etmeden önce okul müdürü ile görüştüm ve bilişim alanının İzmir ödemiş endüstri meslek lisesine taşındığını ve bölümdeki öğretmenin de kadrosunun meslek lisesine kaydırılabileceğini belirtmişti,isterseniz ödemiş kız meslek lisesini bir arayın derim...oradan alacağınız bilgiler ışığında hareket edin..ben tayin istemeden önce bu durumu öğrenince tayin istemekten vazgeçmiştim...demek ki günden güne meslek okullarını kapatarak daralmaya gidilecek ve meslekçiler ortada kalmaya mahkum olacak...Allah hepimizin yardımcısı olsun :(

DaMieN' Alıntı:
Hocam şunun üst yazısının olduğu link var mıdır?
Kod:
Sayı	: 70182848-105.02-E.4032637	09.04.2016
Konu : Mesleki ve Teknik Ortaöğretim
Okulları Bünyesindeki Alanların
Birleştirilmesi

BAKANLIK MAKAMINA

İlgi	a) Mîllî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin
Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik.
b) 01/05/2014 tarihli ve 20880154/10.06/1736074 (2014/8) sayılı Genelge.
c) Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği.
ç) 12.10.2015 tarihli ve 70182848-105.02-E.10244780 sayılı yazımız.
d) Müsteşarlık Makamı'nın 16.12.2015 tarihli ve 56822750-807.01-E.12987734 sayılı
yazısı.

Mesleki ve teknik ortaöğretimde; bina, donatım, öğretmen, yönetici ve diğer personelden azami derecede yararlanılarak kaynak israfının önlenmesi, eğitim maliyetinin düşürülmesi, eğitimde verimliliğin yükseltilmesi ve en az kaynak kullanılarak en çok yarar sağlanmasını temin etmek amacı ile aynı yerleşim yerinde birbirine yakın olan ve bünyesinde aynı alan bulunan okullarda öğrencisi az olan alanların fiziki kapasitesi yeterli olan okullar bünyesinde birleştirilmesi hususunun değerlendirilerek sonucunun Bakanlığımıza bildirilmesi ilgi (ç) yazımız ile valiliklerden istenmiştir.
	Aynı yerleşim yerindeki birbirine yakın olan ve bünyesinde aynı alan bulunan mesleki ve teknik ortaöğretim okullarından öğrencisi az olan alanların fiziki kapasitesi uygun olan okullar bünyesinde birleştirilmesine ilişkin olarak valiliklerden gelen teklifler; yerleşim biriminin ortaöğretim düzeyindeki eğitim ihtiyacı, öğrenci potansiyeli, eğitim maliyeti, eğitim ekonomisi, fiziki kapasite ve maarif müfettişlerinin raporları, ilgi (b) Genelge, ilgi (ç) ve (d) yazılar doğrultusunda değerlendirilmiştir.
	Yapılan değerlendirme sonucunda Ek'teki okulların bünyesindeki alanların öğrenci, öğretmen, donatımları ile birlikte karşılarında belirtilen okullara nakledilerek birleştirilmesinin ve nakledilen alanların atölye ve laboratuvar öğretmenleri ile ilgili iş ve işlemlerin ilgi (a) ve (c) Yönetmeliklere göre yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

crasadure' Alıntı:
hocam bu sene iller arası tayin listesinde İzmir ödemiş kız meslek lisesi bulunmakta idi...bu okulu tercih etmeden önce okul müdürü ile görüştüm ve bilişim alanının İzmir ödemiş endüstri meslek lisesine taşındığını ve bölümdeki öğretmenin de kadrosunun meslek lisesine kaydırılabileceğini belirtmişti,isterseniz ödemiş kız meslek lisesini bir arayın derim...oradan alacağınız bilgiler ışığında hareket edin..ben tayin istemeden önce bu durumu öğrenince tayin istemekten vazgeçmiştim...demek ki günden güne meslek okullarını kapatarak daralmaya gidilecek ve meslekçiler ortada kalmaya mahkum olacak...Allah hepimizin yardımcısı olsun :(

teşekkür ederim cevabınız için...
aynen hocam günden güne meslek liseleri kötüye gidiyor bilmiyorum nereye gidecek böle hakkımızda hayırlısı olur inşallah

Bilişimweb hocam,okullar açılmadan durumumuzun netleşecegine inanıyorum,sonuc olarak size bir cevap verdiklerinde burada forumda bilgi olarak paylaşırsanız sevinirim. Diğer birleştirilen okullarda bulunan atelye hocaları ve meslektaşlarımız da MEB in böyle bir durumda nasıl bir yol haritası çizdiğini sizin sayenizde öğrenmiş oluruz,inşallah sizi de birleştirdikleri okula verirler ve mağdur olmazsınız,aksi durumda Türkiyedeki tüm atelye öğretmenlerinin eninde sonunda başına aynı durumun geleceği aşikardır. Umalımki MEB in gelecekteki planı bu olmasın.

crasadure' Alıntı:
Bilişimweb hocam,okullar açılmadan durumumuzun netleşecegine inanıyorum,sonuc olarak size bir cevap verdiklerinde burada forumda bilgi olarak paylaşırsanız sevinirim. Diğer birleştirilen okullarda bulunan atelye hocaları ve meslektaşlarımız da MEB in böyle bir durumda nasıl bir yol haritası çizdiğini sizin sayenizde öğrenmiş oluruz,inşallah sizi de birleştirdikleri okula verirler ve mağdur olmazsınız,aksi durumda Türkiyedeki tüm atelye öğretmenlerinin eninde sonunda başına aynı durumun geleceği aşikardır. Umalımki MEB in gelecekteki planı bu olmasın.

Normalde kendileri yapmaları gerekiyordu ama biz yinede hatırlatalım dedik dilekçe yazıp gönderdik hocam bu hafta içi sonuçlanır diye bekliyoruz bakalım sonuçlanınca buradan bilgilendiririm.

Henüz birleştirme olmadı fakat buralarda da aynı muhabbet dönüyor. Diğer meslek lisesindeki bilişim alanını bu sene tercih eden olmamış. Bizde de 1 şube açılacak. Bölüm de bir kenara meslek liseleri tercih edilmiyor artık. Okulda 3 bölümümüz var ve 9. sınıfa bu sene gelen öğrenci sayımız da 19. Evet sadece 19. Her sene 6-7 şube gelirken bu sene bir de kalanların sınıfı ile toplam 2 adet 9. sınıf şubemiz olacak. Hakkımızda hayırlısı olsun gidişat hiç iyi değil. Meslek lisesine atanma peşinde koşturan böteli arkadaşlara da duyurulur..

Parhelion' Alıntı:
Henüz birleştirme olmadı fakat buralarda da aynı muhabbet dönüyor. Diğer meslek lisesindeki bilişim alanını bu sene tercih eden olmamış. Bizde de 1 şube açılacak. Bölüm de bir kenara meslek liseleri tercih edilmiyor artık. Okulda 3 bölümümüz var ve 9. sınıfa bu sene gelen öğrenci sayımız da 19. Evet sadece 19. Her sene 6-7 şube gelirken bu sene bir de kalanların sınıfı ile toplam 2 adet 9. sınıf şubemiz olacak. Hakkımızda hayırlısı olsun gidişat hiç iyi değil. Meslek lisesine atanma peşinde koşturan böteli arkadaşlara da duyurulur..

evet hocam gidişat oldukça kötü meslek liselerinde şuanki durum ne yazıkki böle gelenlerde nakil aldırıyorlar. KApatılan okulların yerine hemen ortaokul anadolu liseleri açıldı. Gelen öğrenciler nakillerle oralara gidiyor plansız bir okullaşma var şuan ve neyazıkki olan meslek liselerine oluyor. Sanırım ilerleyen 2-3 yılda öğrenci bulunamamasından dolayı kapatılır gibi geliyor.

evet hocam tercih edilmememizin yanında bu sene iki dış faktör de çok etkiledi sayıyı. biri dediğiniz gibi kapatılan okulların yerine açılanlar kontenjanı bir anda tavan yaptırdı oralara nakiller aldı başını gitti. zaten bu 19 dediğim başta 25in üzerindeydi nakil gide gide 19 oldu. kasıma kadar süre var daha da giderler. diğer faktör de önceki seneler teogda tercih yapmayanları sistem otomatik olarak boş kontenjanı olan okullara atıyordu haliyle bize geliyorlardı. bu sene ise direk açık liseye atamış. belki oradan birkaç kişi gelebilir ama tercih yapmayan adam zaten örgüne geçmekle de uğraşmayacaktır..

Bizim de bu sene 65 kişi geldi sanırım okula. 3 şube olacak 9.sınıflar. Gidişat kötü...

Yönetmelik gereği bu tür durumlarda öğretmenler norm kadro yönetmeliğine göre atanırlar.Yani sizler şu an için görevlendirme geçiş yapabilirsiniz.Norm fazlası atamalarında yer değişikliği isteyebilirsiniz.Normalde normlar güncellenmiş olsa idi şu an tayin isteyebilirdiniz.

webtiger' Alıntı:
Yönetmelik gereği bu tür durumlarda öğretmenler norm kadro yönetmeliğine göre atanırlar.Yani sizler şu an için görevlendirme geçiş yapabilirsiniz.Norm fazlası atamalarında yer değişikliği isteyebilirsiniz.Normalde normlar güncellenmiş olsa idi şu an tayin isteyebilirdiniz.

Dilekçemize göre hareket edeceğiz hocam olmazsa görevlendirme olarak geçiş isteyeceğiz. Norm güncellemesini meb dilekçe yazmamızdan dolayı geçen cuma günü 2 okuldanda istedi sanırım işleri hızlandıracaklar. Bugün yada yarın sonuçlanır diye ümit ediyorum.

Alan dal açma kapatma tekliflerinde dikkat edilecekler
http://www.turkiyeegitim.com/alan-dal-acma-kapatma-tekliflerinde-dikkat-edilecekler-78930h.htm

Bu konu ile alakalı MEB in 31.08.2016 tarihinde yazmış olduğu bir üst yazıyı bu konu başlığı altında paylaşmayı uygun gördüm,bu yazıda görülüyorki MEB her sene okullardan "kapatılacak/yeni açılacak" dal ve alanlar hakkında okul idarelerinden bilgi istiyor...yani yakında Bilişim Alanları nın sonunun iyi olmadığına dair bir işaret bence bu yazı :( Umarım ben yanılıyorumdur

resmi yazının kendisi

Ekli dosyalar

• 31082016-09283515_sayfa_1.jpg
    31082016-09283515_sayfa_1.jpg
    152.9 KB · Görüntüleme: 585
  • 31082016-09283515_sayfa_2.jpg
    31082016-09283515_sayfa_2.jpg
    191.6 KB · Görüntüleme: 579
  • 31082016-09283515_sayfa_3.jpg
    31082016-09283515_sayfa_3.jpg
    177.9 KB · Görüntüleme: 578
  • 31082016-09283515_sayfa_4.jpg
    31082016-09283515_sayfa_4.jpg
    36.3 KB · Görüntüleme: 574
  • 31082016-09283515_sayfa_5.jpg
    31082016-09283515_sayfa_5.jpg
    59.8 KB · Görüntüleme: 579
Alan birleştirme yazısında "okulların bünyesindeki alanların öğrenci, öğretmen, donatımları ile birlikte karşılarında belirtilen okullara nakledilerek" diyor. Bunun normla hiçbir alakası yok 4+4+4 geldiğinde birleşen ayrılan ilkokul ve ortaokullar nasıl yaptı Böyle norm mu belirledi. Öncelikle birleştirme tamamlanır. Öğretmenler dahil. Öğrenci sistemden çekilebiliyorsa öğretmenin de gönderilmesi lazım Ben geldim hala kadrom eski okulumda Seminere nerde gireceğim belli değil Görevlendirme ise farklı birşey. Okul kapatılmış olsa o dediğiniz olabilirdi. Ama kapatılma sözkonusu değil. Yazı heriki okulun öğrenci öğretmen ve donatımı birleşir yazıyor. O zaman birleşme tamamlanır. Ardından ders sayısına göre norm güncellemesi yapılır. Ona göre norm fazlası olan gider. Diğer işlemler yanlış mahkemeye başvurulabilecek bir husus. Lütfen böyle bir işlem yapılanlar itiraz etsinler.

arkadaşlar görevlendrme olarak yeni okula geçiş yaptık fakat kadromuz halen eski okulda sanırım ilerleyen günlerdede onu yapacaklar. Biraz sıkıştırırsak devamı gelecek heralde. Diğer illerdeki durum nedir bilen burada bilgilendirirse sevinirim.

Alan birleştirme yapılan okuldaki arkadaşlar son durum ne oldu? Bize kaymakamlık oluru ile görevlendirme yapıldı. Norm güncellemesinde kadronuz aktarılır denildi. ama hala bir işlem yok. Faklı bir gelişme olursa buradan paylaşırsanız sevinirim...

bizdede aynı hocam hala görevlendirme olarak duruyoruz bakalım ili 3-4 kere aradık ama bir gelişme yok norm fazlası atamalarını bekliyoruz orada olabilir ümidi ile

bilisimweb' Alıntı:
bizdede aynı hocam hala görevlendirme olarak duruyoruz bakalım ili 3-4 kere aradık ama bir gelişme yok norm fazlası atamalarını bekliyoruz orada olabilir ümidi ile
Hocam bizim kadrolar yeni okulumuza geldi. Önceki okulumuza bölüm şefimiz kadromuzun aktarılması ile ilgili bir dilekçe yazdı. Bu düzenlemeyi il mem yapması gerekiyor herhalde.

Bu yazılara istinaden kadrosu aktarılan oldu mu arkadaşlar? Olduysa nasıl bir yol izlediniz? Bizim gideceğiniz okulda norm yok diye dilekçemiz reddediliyor.

Ekli dosyalar

• st2.jpg
    st2.jpg
    140.6 KB · Görüntüleme: 140
  • st3.jpg
    st3.jpg
    31.1 KB · Görüntüleme: 141
  • st1.jpg
    st1.jpg
    80.5 KB · Görüntüleme: 141
Geri