Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfı (10.Sınıf)

Kodla Büyü

ozen74

Üye
Arkadaşlar okulumuzda Bilişim Teknolojileri Alanı 10.Sınıf Özel Eğitim sınıfı açıldı. Bu sınıf ile ilgili yapılacak iş ve işlemler nelerdir tecrübeli arkadaşlardan fikir alabilir miyim.Varsa elinizde yıllık plan ya da döküman paylaşabilir misiniz.
Özel eğitim öğretmenleri gibi bizimde özel eğitim sınıfında derse girdiğimizde(meslek dersleri) ek ders ücretinde % 25 lik bir arttırım var mı ? Teşekkür ederim.

Özel eğitim genel müdürlüğünde müfredat var hocam. Oradan yıllık planı hazırlayabilirsiniz. Orada haftalık ders çizelgesi de var. 15 saat iş eğitimi ve meslek ahlakı isminde ders var. Siz buna gireceksiniz.
İlk 1 ay kaba değerlendirme olarak geçer. Ayrıca her öğrenciye bep hazırlamalısınız.
Ek ders olayına gelince, evet yüzde 25 fazla alırsınız. Maaş karşılığı domduktan sonraki bölümü yalnız. Mesela 25 saat dersiniz var diyelim. Bunun 10 saati özel eğitim olsun 5 saati yüzde 25 fazla alırsınız. 2 saat hazırlık planlama var. Bunu da idare isterse yüzde 25 ten hesaplanabilir yani toplamda 7 saat yüzde 25 üzerinden hesaplanır. Ek ders yapılırken bu ayrı satıra girilir.

Teşekkür ederim hocam cevabınız için . bizim okulda özel eğitim sınıfı "bulunduğu okulun ve kurumun eğitim öğretim programını uygulayan özel eğitim sınıfı" olarak açıldı. yani 10 saaat nesne tabanlı programlama ve 4 saat robotik kodlama dersi özel eğitim sınıfının meslek dersleri . bu şekilde plan ve zümre yapan varsa paylaşabilirse sevinirim.

Özel eğitim genel müdürlüğünde müfredat var hocam. Oradan yıllık planı hazırlayabilirsiniz. Orada haftalık ders çizelgesi de var. 15 saat iş eğitimi ve meslek ahlakı isminde ders var. Siz buna gireceksiniz.
İlk 1 ay kaba değerlendirme olarak geçer. Ayrıca her öğrenciye bep hazırlamalısınız.
Ek ders olayına gelince, evet yüzde 25 fazla alırsınız. Maaş karşılığı domduktan sonraki bölümü yalnız. Mesela 25 saat dersiniz var diyelim. Bunun 10 saati özel eğitim olsun 5 saati yüzde 25 fazla alırsınız. 2 saat hazırlık planlama var. Bunu da idare isterse yüzde 25 ten hesaplanabilir yani toplamda 7 saat yüzde 25 üzerinden hesaplanır. Ek ders yapılırken bu ayrı satıra girilir.
Alp hocam, ben mesleki ve teknik anadolu lisesinde müdür başyadrımcısı olarak görev yapıyorum. Özel eğitim sınıfına giren diğer branş öğretmeni arkadaşımız %25 ek ders fazla alabileceğini ifade etti ve ben de kendisine sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi "Maaş karşılığı dolduktan sonraki bölümü alabilirsin" dedim. Sizden ricam bahsettiğimiz uygulamayı yani maaş karşılığı doldurduktan sonra %25 fazla ek ders ödeme durumunun yasal dayanağı, yönetmeliği veya görüş yazısı varsa benimle paylaşabilir misiniz?

Alp hocam, ben mesleki ve teknik anadolu lisesinde müdür başyadrımcısı olarak görev yapıyorum. Özel eğitim sınıfına giren diğer branş öğretmeni arkadaşımız %25 ek ders fazla alabileceğini ifade etti ve ben de kendisine sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi "Maaş karşılığı dolduktan sonraki bölümü alabilirsin" dedim. Sizden ricam bahsettiğimiz uygulamayı yani maaş karşılığı doldurduktan sonra %25 fazla ek ders ödeme durumunun yasal dayanağı, yönetmeliği veya görüş yazısı varsa benimle paylaşabilir misiniz
Hocam normal ekders yönetmeliği neyse o uygulanır. Maaş karşılığı dolmadan ödenmiyor. Benim okulda ve etrafımda hep böyle yapıldı. EK ders yönetmeliğini taradım. Farklı bir şey yok. Bazı ek dersler vardır; maaş karşığına bakılmaksızın verilir. Koordinatörlük, Egzersiz, Kulüp vs. Bu onlardan değil.
Maaş karşığını geçtiği bölümü %25 fazla verebilirsiniz ancak. Mesela Müzik öğretmeninin 13 saat normal dersi var diyelim. 5 saat de özel eğitimden gelsin. Toplam 18 etti. 18-15=3 saat %25 olur. 1 saat hazırlık planlamayı bazı idareciler %25 den bazıları normal olarak hesaplıyor.

Hocam normal ekders yönetmeliği neyse o uygulanır. Maaş karşılığı dolmadan ödenmiyor. Benim okulda ve etrafımda hep böyle yapıldı. EK ders yönetmeliğini taradım. Farklı bir şey yok. Bazı ek dersler vardır; maaş karşığına bakılmaksızın verilir. Koordinatörlük, Egzersiz, Kulüp vs. Bu onlardan değil.
Maaş karşığını geçtiği bölümü %25 fazla verebilirsiniz ancak. Mesela Müzik öğretmeninin 13 saat normal dersi var diyelim. 5 saat de özel eğitimden gelsin. Toplam 18 etti. 18-15=3 saat %25 olur. 1 saat hazırlık planlamayı bazı idareciler %25 den bazıları normal olarak hesaplıyor.
Hocam çok teşekkür ederim. Müdür bey ile konuştum o da bu durumda öğretmenin lehine göre hareket ederek özel eğitim dersini maaş karşılığından saymadan ödeyebiliriz dedi. Ben normalde ders programına bakıp dersleri sayarak maaş karşılığı ve sonrasını belirliyordum. Maaş karşılığının neye göre belirlendiğini kesin olarak her hangi bir yerde geçiyor mu acaba onu sormak istedim

Hocam çok teşekkür ederim. Müdür bey ile konuştum o da bu durumda öğretmenin lehine göre hareket ederek özel eğitim dersini maaş karşılığından saymadan ödeyebiliriz dedi. Ben normalde ders programına bakıp dersleri sayarak maaş karşılığı ve sonrasını belirliyordum. Maaş karşılığının neye göre belirlendiğini kesin olarak her hangi bir yerde geçiyor mu acaba onu sormak istedim
Hocam maaş karşlığına bakılmaksızın verilen ekders listesinde varsa verilir. Ama yok.
Öğretmene durumu açıklayın. Müdür de ısrar ederse verin gitsin ama sonra zimmet çıkar öğretmene

Ders dışı eğitim çalışmaları
MADDE 17- (1) (Değişik: 30/06/2010 tarihli ve 2010/681 sayılı BKK) Ders dışı izcilik,
beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye
Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve
ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları
kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve
planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti
üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders
ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı,
okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5’ini geçemez. Bu etkinliklerde görev
alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı
ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince
hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.
(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.

Ders dışı eğitim çalışmaları
MADDE 17- (1) (Değişik: 30/06/2010 tarihli ve 2010/681 sayılı BKK) Ders dışı izcilik,
beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallar ile Türkiye
Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) koordinesinde ilköğretim ve
ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak yürütülen bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları
kapsamında fiilen çalışma yaptıran öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders ve hazırlık ve
planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, her bir saat çalışma karşılığında gündüz ücreti
üzerinden, haftada azamî 6 saati geçmemek üzere, her bir ders saati başına 1 saat ek ders
ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek toplam ek ders saati sayısı,
okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının %5’ini geçemez. Bu etkinliklerde görev
alacak öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı
ile benzeri diğer hususlar Bakanlıkça belirlenir. Etkinlik programları okul müdürlüklerince
hazırlanır ve millî eğitim müdürlüklerince onaylanır.
(2) Vekâleten atananlar dâhil yöneticilere, bu madde kapsamında ek ders görevi verilmez.
Hocam bence asıl sıkıntı "özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" denilmesi ve bunun için hiçbir açıklamanın olmaması. Yani konu aşırı derecede muallak bir durum içinde.

Hocam bence asıl sıkıntı "özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" . Maaş karşılığı dolduktan sonraki bölüm için geçerli.
"özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" bu ibare nerde geçiyordu hocam paylaşabilir miziniz. Biz 5 yıldır giriyoruz o zaman devletten baya alaacağımız çıkar:)

Hocam bence asıl sıkıntı "özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" . Maaş karşılığı dolduktan sonraki bölüm için geçerli.
"özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" bu ibare nerde geçiyordu hocam paylaşabilir miziniz. Biz 5 yıldır giriyoruz o zaman devletten baya alaacağımız çıkar:)
"657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176'ncı maddesinin değişik ikinci fıkrasında; "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir." hükmüne yer verilmiştir.

Hocam bence asıl sıkıntı "özel eğitim sınıfnda derse giren öğretmen %25 fazla alır" denilmesi ve bunun için hiçbir açıklamanın olmaması. Yani konu aşırı derecede muallak bir durum içinde.
Hocam aslında durum açık. Özel eğitim öğretmenleri aynı sınıf öğretmenleri gibi ek ders saati hesaplanır. Haftada 30 saat dersleri var. 18 saat maaş karşılığı. 12 saat ekders+ 3 saat hazırlık planlama=15 saat yapar.
3 saat nöbet+ 2 saat de sınıf rehberlik/kulüp adı adltında ocaktan itibaren ödenmeye başladı=5 saat
15+5=20 saat ekders yapar özel eğitim öğretmenlerinin.
O zaman şu mu yapılmalı; özel eğitim öğretmeni 30 saat derse giriyor 30 saat ekdersi %25 alsın. Nöbetle rehberliği düşerseniz 15 saat normal ekdersleri var %25 arttırımlı. Yani 18 saat maaş karşılığını doldurduktan sonraki kısmı ekders ve %25 fazlası. Bu durum dışarıdan giren branş öğretmenleri için de geçerli. Branş öğretmenlerinin 15 saat maaş karşılığı. Bu şekilde çözüme ulşabilir

"657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 176'ncı maddesinin değişik ikinci fıkrasında; "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25 fazlasıyla ödenir." hükmüne yer verilmiştir.
Bu özel eğitim öğretmenleri ve sırf bu öğrencilerden oluşan okullardaki yçneticiler için geçerli bir şey.
Bu pragrafın öncesi var mı hocam. Onu da atabilir misiniz.

Okulumuzda bilişim teknolojileri alanı özel eğitim sınıfı açıldı.6 Tane öğrencimiz var. 1 tanesi 11. sınıf 1 tanesi 10. sınıf diğerleri ise 9. sınıf. Bu sınıf için yıllık planları nasıl hazırlamam gerekiyor. Özel eğitim genel müdürlüğünün sayfasını incelediğimde oradaki modüller eski müfredata göre. Elinde yıllık planı olan varsa paylaşırsa çok sevinirim yapılacak iş ve işlemler konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Emeğiniz için şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Geri