Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı Hakkında..

Kodla Büyü

ÇetinÖğretmen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Merhaba Arkadaşlar.. Mevcut durumda bir Meslek Lisesi'nde çalışıyorum. Normalde 24 saat ek dersim var. Boş günüm de var..
Gelelim meseleye..
Bulunduğum yerde boş kadrosu olan Mesleki Eğitim Merkezine Müdür Yardımcısı olarak görevlendirme teklifi geldi.. ( Belirtmek isterim sendikam yok)
Bu tür kurumda çalışan arkadaşların fikrine ihtiyacım var. Çünkü beni düşündüren bazı durumlar var..
--- Staj sigorta vb. işin içinde para maddiyat olan görevlerden hata yaparsam diye çekiniyorum..
--- İş yükü çok mudur bu kurumlarda? Öğrencilerin profili kötü olur diyorlar..
Bu ve bunlardan başka durumlar için cevaplarınıza ihtiyacım var. Herkese iyi akşamlar dilerim..

Yeni çıkan bir Kanun ile Mesleki Eğitim Merkezleri Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden Meslek ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlandı ve işleyişi büyük ölçüde değişti. Değişim nedeniyle iş yükü çok, düzene girmesi zor olur. (yeni yapılanmada kim ne yapacak belirsizlikler çok olur- halen daha yönetmeliği yayınlanmış değil.) Sigorta ödemelerinde yapılan hatalardan dolayı SGK anında cezayı keser okula gönderir. (Artık siz nasıl öderseniz.) İlgili genel müdürlük Kamu zararı ile ilgililerden tahsil edilmesi yönünde görüş bildirmişti. Kanun değişikliğinden önce de Mesleki Eğitim Merkezlerine yönelik bir yönetmelik olmadığı için işler biraz kara düzen (hangi yönetmelikte ilgili maddeyi bulursan) gidiyordu. Mesleki Eğitim Merkezleri Örgün eğitim veya okul ortamından bambaşka bir dünyadır. İdealist olmayan Öğretmenler için bulunmaz bir nimet olduğu düşüncesindeyim. İdareciler için Bulunduğunuz çevrenin yoğunluğuna, öğrenci sayısına, çalışma aradaşlarınıza, idarenin sayısına ve sizin kabiliyetinize göre değişir. Çok rahatta edebilirsiniz. çok zorlanabilirsinizde.

hocam 3 türlü yönetmelik var her öğrenciyi kendi yönetmeliğine göre takip etmek zorundasınız. 2005 öncesi 2005-2010 arası bir de ondan sonrası. e okul gibi bir sistem yapmaya çalıştılar altından kalkamadılar. çem diye bir programı var onu kullanıyor hala bazı yerler 1996 da yazılmış msdos tabanlı. bilsanın programı var ben zamanında ona geçmiştim yaklaşık 10000 öğrencinin kütüklerini aktarmıştım. o zaman web siteleri meb üzerinde değildi sınav tarihlerini öğrenme sınav sonuçlarını takip etme ve ders notlarını indirme için php mysql ile bir sistem yazmıştım müdür yardımcısı olduğum mesleki eğitim merkezi için.
müdür yardımcılığı biraz zordur orada ama bu sınav dönemleriyle sınırlı. çalışmak istermisin deseler çalışmak isterim. öğrenci profili düşük olabilir çok idealist değilseniz ders anlatma konusunda çok insan kazanırsınız insanlarla çok güzel ilişkiler kurabilirsiniz okuldaki öğrenciler gibi değiller hayatı biliyorlar karşıdaki insana nasıl yaklaşılması gerektiğini biliyorlar. teknik öğretmenseniz ekdersiniz çok iyi olur normal ekders dışında protokollerden de ekders alabilirsiniz ki o hesaplamaya dahil edilmez. sektördeki esnafla çok güzel ilişkiler kurabilirsiniz.

cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Beni düşündüren sigorta giriş işlemleri ve yapılacak hatadan dolayı cezai ödemeler. Onun haricindeki iş yükü çok yormaz.. İşi düzene sokunca sanırım az zorlanırım ama dediğim gibi parasal cezalar işin rengini değişritiyor.. Bu arada hocam okuldaki öğrenci sayısı çok azmış.. İş yükü az olur diy düşündüm. Ama kabul etmeden önce gidip yerinde inceleme yaparım.

cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Beni düşündüren sigorta giriş işlemleri ve yapılacak hatadan dolayı cezai ödemeler. Onun haricindeki iş yükü çok yormaz.. İşi düzene sokunca sanırım az zorlanırım ama dediğim gibi parasal cezalar işin rengini değişritiyor.. Bu arada hocam okuldaki öğrenci sayısı çok azmış.. İş yükü az olur diy düşündüm. Ama kabul etmeden önce gidip yerinde inceleme yaparım.
Merhaba hocam. Uzun zaman once yazmissiniz ama suanda ne durumdasiniz? Mesemde misiniz? Ben de mudud yardimciligi icin arastirma yapıyorum da deneyimlerinizi, görüşlerinizi cok merak ettim ?

Yeni çıkan bir Kanun ile Mesleki Eğitim Merkezleri Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünden Meslek ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlandı ve işleyişi büyük ölçüde değişti. Değişim nedeniyle iş yükü çok, düzene girmesi zor olur. (yeni yapılanmada kim ne yapacak belirsizlikler çok olur- halen daha yönetmeliği yayınlanmış değil.) Sigorta ödemelerinde yapılan hatalardan dolayı SGK anında cezayı keser okula gönderir. (Artık siz nasıl öderseniz.) İlgili genel müdürlük Kamu zararı ile ilgililerden tahsil edilmesi yönünde görüş bildirmişti. Kanun değişikliğinden önce de Mesleki Eğitim Merkezlerine yönelik bir yönetmelik olmadığı için işler biraz kara düzen (hangi yönetmelikte ilgili maddeyi bulursan) gidiyordu. Mesleki Eğitim Merkezleri Örgün eğitim veya okul ortamından bambaşka bir dünyadır. İdealist olmayan Öğretmenler için bulunmaz bir nimet olduğu düşüncesindeyim. İdareciler için Bulunduğunuz çevrenin yoğunluğuna, öğrenci sayısına, çalışma aradaşlarınıza, idarenin sayısına ve sizin kabiliyetinize göre değişir. Çok rahatta edebilirsiniz. çok zorlanabilirsinizde.
Hocam, 2017 den bu yana duzelmeler olmus mudur sizce programlarinda,sisteminde? Benim bulhlndugum yerde 300 e yakin ogrencisi varmış. 4 müdür yardimcisi olacak,1 m baş yardimcisi var

Merhaba hocam. Uzun zaman once yazmissiniz ama suanda ne durumdasiniz? Mesemde misiniz? Ben de mudud yardimciligi icin arastirma yapıyorum da deneyimlerinizi, görüşlerinizi cok merak ettim ?
Merhaba Hocam. Teklifi kabul etmedim. Üzerinden 6 yıl geçmiş, iki ayrı şehir ve okul değiştirdim lakin hala öğretmenim. Bu zamanda idarecilik zor iş. Size kolaylıklar diliyorum.

Geri