Mesleki açık öğretim lisesinde koordinatörlük

Kodla Büyü
Bende anlamadım.Bazıları Yeni yönetmelik te bir değişiklik yok alabilirsiniz diyor bazıları alamazsınız diyor, peki öğrencilerin kontrolünü kim yapacak ?
Bilen bir arkadaş net bir şey yazarsa sevinirim.
Maol öğrencileri için koordinatörlük görevi alabilir miyoz ?

arkadaşlar yönetmelik gayet açık ve net toplamda 16 saat koordinatörlük alıyorsanız bu toplam=örgün+açık lise
aynı şeklide idarecilerede 6 saati toplam=örgün+açık lise (koordinatörlük) geçemez...
derse fiilen girirlirse alınabilir...

bilo' Alıntı:
arkadaşlar yönetmelik gayet açık ve net toplamda 16 saat koordinatörlük alıyorsanız bu toplam=örgün+açık lise
aynı şeklide idarecilerede 6 saati toplam=örgün+açık lise (koordinatörlük) geçemez...
derse fiilen girirlirse alınabilir...

Yani koordinatörlük hesaplanırken maol deki öğrencileri de hesaba katıyoruz diyorsunuz..
Siz kendi okulunuz da nasıl hesaplıyorsunuz.Açıklayabilir misiniz ?

okulda gündüz ve açık lise dahil toplam 16 saat veriyoruz..max olan 16 olduğundan ayrı ayrı değil toplam 16yı geçemez

bilo' Alıntı:
okulda gündüz ve açık lise dahil toplam 16 saat veriyoruz..max olan 16 olduğundan ayrı ayrı değil toplam 16yı geçemez

Peki hesaplamayı nasıl yapıyorsunuz ?
Staj yapma durumunda ;
Bizden örnek verilecek olursa örgün öğretim de 19 öğrencimiz var
maol de 10 öğrencimiz var, acaba buna göre hesaplarsanız bizim max koordinatörlük görevimiz ne kadar olur..Toplamda da 9 bilgisayar öğretmeni var

19 ÖĞRENCİ 2 GRUP yapar 24 saat beceri eğitimi 24*2=48 48/öğrt sayısı(9)=5,33 5 saat yazılabilir güzndüz için geceyi hatırlamadım.

eski yönetmelikte 24*2*ikikatına kadardıyani*2=96 96/9 =10 saat alabilirdiniz.
öğretmenden ne kadar kesebilirsem okdar kar mantığı

nebiyan55' Alıntı:
19 ÖĞRENCİ 2 GRUP yapar 24 saat beceri eğitimi 24*2=48 48/öğrt sayısı(9)=5,33 5 saat yazılabilir güzndüz için geceyi hatırlamadım.

eski yönetmelikte 24*2*ikikatına kadardıyani*2=96 96/9 =10 saat alabilirdiniz.
öğretmenden ne kadar kesebilirsem okdar kar mantığı

Evet sıkıntı MAOL de başlıyor.MAOL yi eklersek 8 saat oluyor..Ama yeni yönetmelikte MAOL koordinatörlük görevi hesaplanırken hesaba katılmaz deniyor ve tüm sorun burada başlıyor.Ekleniyor mu eklenmiyor mu idare eklenmez diyor,ve bizde işin içinden çıkamıyoruz.Yılın başında uğraştığımız şeylere bak...

24*2=48
24*1 =24 MAOL
(48+24/9)=8

yenersonmez' Alıntı:
GruP sayısı musaitse maol 6 ders alıp 4 saat koordinatörlük alabilir miyiz?
hocam geçen sene biz dediğiniz gibi yaptık. yeni yönetmlikte koordinatörlük ücreti 10 saat maöl ücretine sayılmaz dediğinden biz möal öğrencilerini gündüz öğrencilerinin koordinatörlük görevlerine ekleyerek yapacağız. işin özü ücret alınacaksa yüzyüze ders olmak zorunda.

problem şu
alan şefiyim, 20 saat ders 10 saat şeflik 14 saat koord. alıyorum.
4 saat yüzyüze maöl dersi alıp 6 saat eksik koord, alıp toplam koord 20ye tamamlaya bilir miyim?

yenersonmez' Alıntı:
problem şu
4 saat maöl alıp 6 saat egzersizi alıp 20ye tamamlaya bilir miyim?

hocam sizin durum olmaz maoldan aldıgın kordinatorlukle birlikte 47e tamamlaman lazim..diğeri yüzyüze olmak zorunda...şeflik egzersizi olmayan birisi olsanız 20 saat alır tamamlardınız 47 e velakin sizin zaten 47 yani 46 olmuş gerisi yüzyüze olmak zorunda....

fatherboard' Alıntı:
yenersonmez' Alıntı:
problem şu
4 saat maöl alıp 6 saat egzersizi alıp 20ye tamamlaya bilir miyim?

hocam sizin durum olmaz maoldan aldıgın kordinatorlukle birlikte 47e tamamlaman lazim..diğeri yüzyüze olmak zorunda...şeflik egzersizi olmayan birisi olsanız 20 saat alır tamamlardınız 47 e velakin sizin zaten 47 yani 46 olmuş gerisi yüzyüze olmak zorunda....

Kısaca Maol'den koordinatörlük alabiliyoruz diyorsunuz..Birisi de tam anlamıyla nasıl aldığını açıklasa çok iyi olacak.

Bu konuyu bu hafta konuştuk ve şu kanaate vardık:
MAOL da 10 saat ücret alabilmek için derse girmek zorundasınız. AÇık lisede 10 saat içinde maol koordinatörlük görevi verilmeyecek. MAOL öğrencilerinin koordinatörlüğünü örgün eğtimdeki öğrencilerle yapacaksınız. Ücretinide 20+27 sınırları içinde ve büyükşehirde 20 diğer yerlerde 16 saat haftalık sınır içinde alacaksınız. Tabi bu durumda toplam koordinatörlük ders yükü hersabı MAOL koordinatörlük ders yükünüde ekleyerek hersaplanacak.

Örneğin;
Örgün eğitim 25 öğrenci var: 24 * 3 grup = 72 saat
MAOL 14 öğrenci var: 24 * 1 grup = 24 saat

Toplam koordinatörlük ücreti : 72+24 = 96 saat.

egunay' Alıntı:
MAOL da 10 saat ücret alabilmek için derse girmek zorundasınız. AÇık lisede 10 saat içinde maol koordinatörlük görevi verilmeyecek. MAOL öğrencilerinin koordinatörlüğünü örgün eğtimdeki öğrencilerle yapacaksınız. Ücretinide 20+27 sınırları içinde ve büyükşehirde 20 diğer yerlerde 16 saat haftalık sınır içinde alacaksınız. Tabi bu durumda toplam koordinatörlük ders yükü hersabı MAOL koordinatörlük ders yükünüde ekleyerek hersaplanacak.

Örneğin;

Açıklayıcı bilgi için teşekkürler..
Kısaca koordinatörlük görevi örgün + maol öğrencileri baz alınarak yapılabilecek.
Koordinatörlük saati yeterli olduğu taktirde şeflere 47 şef olmayanlara 49 saati tamamlayana kadar verilebilecek..

Mesala toplam koordinatörlük yükü 96 saat diyelim bölüm deki öğretmen sayısı 9 olsun öğretmen başına 10 saat filan düşüyor.Mesala öğretmene verilen işletme sayısı, işletmelerin uzaklığı gibi etkenleri düşündügümüzde toplam 96 saat koordinatörlükte bir degişiklik olabilir mi...Mesala işletme mesafeleri uzak ve kişi başına düşen işletme sayısı fazla..

konunun güncel olması açısından benim de bi sorum olacaktı.

Acaba mesleki açık lisede meslek derslerinden seçmeli ders seçilebilir mi? seçen varsa hangi sınıfta hangi dersleri seçtiler.
Biz bu sene ilk defa mesleki açık liseyi uyguluyoruz da olaya biraz yabancıyız.

CHEVALIER' Alıntı:
egunay' Alıntı:

Örneğin;

Kısaca koordinatörlük görevi örgün + maol öğrencileri baz alınarak yapılabilecek.
Koordinatörlük saati yeterli olduğu taktirde şeflere 47 şef olmayanlara 49 saati tamamlayana kadar verilebilecek..

Mesala toplam koordinatörlük yükü 96 saat diyelim bölüm deki öğretmen sayısı 9 olsun öğretmen başına 10 saat filan düşüyor.Mesala öğretmene verilen işletme sayısı, işletmelerin uzaklığı gibi etkenleri düşündügümüzde toplam 96 saat koordinatörlükte bir degişiklik olabilir mi...Mesala işletme mesafeleri uzak ve kişi başına düşen işletme sayısı fazla..
AÇık lise ile birlikte toplam grup sayısı önemli. Örneğin örgün eğtimde 3 grup, açık lisede 1 grubun varsa; toplam 4 grup öğrencin vardır. 4*24=96 saat en fazla ödeyebilirsin. 96 haftalık üst sınır olur. Hiçbir şekilde daha fazla ödenemez.

egunay' Alıntı:
CHEVALIER' Alıntı:
egunay' Alıntı:

Örneğin;

AÇık lise ile birlikte toplam grup sayısı önemli. Örneğin örgün eğtimde 3 grup, açık lisede 1 grubun varsa; toplam 4 grup öğrencin vardır. 4*24=96 saat en fazla ödeyebilirsin. 96 haftalık üst sınır olur. Hiçbir şekilde daha fazla ödenemez.
bizim okul idaresi mesleki açık lise koordinatörlüğünü gündüz ders yüküne eklemiyor. gündüz ders yükünden ne düşüyorsa onu verip açık lise öğrencilerini de sayı olarak aynı ücretin içinde ekliyor. biz de sizin gibi düşünüyoruz ama idareyi bu konuda ikna edemedik.

egunay' Alıntı:

Örneğin;

hocam bizde aynı şekilde 2 haftadır tartışıyoruz. sizin vardıgınız sonuca vardık.hesap aynı.
yanlız arkadaşların kaçırdıkları bir şey var yorumları okuyorum kimse bahsetmemiş.
eğer gündüzden 16 saati tamamlıyorsan açık lisede isterse 100 öğrencin olsun ücret almadan koordinatörlüğünü yaparsın.burdan bir kesinti var
daha önceden çarpı 2 olayı vardı oda yok. ve daha bir çok şey yenı yonetmelikle aleyhimize değişti.

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi
MADDE 88- (1) İşletmelerdeki mesleki eğitimle staj ve yaz uygulamalarının planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla okulda alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenler arasından koordinatör öğretmen görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez. Koordinatör olarak görevlendirilen öğretmenlerin isimleri ilgili işletmeye bildirilir.
(2) Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
b) İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez.
c) İşletmelerde meslek eğitimi adı altında verilecek ek ders saati sayısı, bir alanda/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıftaki/sınıflardaki işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünü geçemez.
ç) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde, işletmelere öğrenci gönderilen alandaki/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı meslek derslerinin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
d) Alanın meslek dersleri toplam ders yükü hesaplanırken alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, ilgili mevzuata göre planlama, bakım ve onarım adı altında verilen ek ders görevi de eklenir.
e) Bir alanda koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeninin bulunmaması durumunda bu alana yakın alan öğretmenlerine öncelik vermek üzere diğer alan öğretmenlerine koordinatörlük görevi verilir.
f) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Aynı işletmede aynı alanda mesleki eğitim gören 15 öğrenciye kadar bir koordinatör öğretmen görevlendirilir. Bu kapsamda aynı öğrenci gurubu için haftada bir defa ve yalnız bir öğretmene koordinatörlük görevi verilir.
g) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan okuldaki öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrencilerin kayıtlı olduğu okulca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir.
ğ) Okul yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerini verimli şekilde yerine getirmeleri hususunda denetim ve rehberlik yapar.
(3) Aynı alanda birden fazla okulun öğrencisinin mesleki eğitim gördüğü işletmelerde, okullar arasında işbirliği yapılarak koordinatörlük görevi bir okul müdürlüğünce yerine getirilebilir.
(4) Okulda atölye ve laboratuvar kurulmaması veya yeterli donatım bulunmaması hâlinde sektörle işbirliği çerçevesinde yapılan protokol kapsamında işletmelerin eğitim birimlerinde alan/dal derslerinin eğitim ve öğretimi için görevlendirilen öğretmenlerin bu görevleri koordinatörlük kapsamında değerlendirilmez.
(5) Koordinatörlük görevi, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 8 inci maddesi kapsamında yapılan faaliyetler için verilmez.

EK DERS YÖNETMELİĞİ
Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları
MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,
2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,
3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,
4) Okuma-yazma kurslarında,
5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,
6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,
b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,
2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,
ek ders görevi verilebilir.
(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.
(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

bu maddelere göre açık lise koordinatörlüğü verilemez çıkıyor

Mesleki acik lise kayit yenileme tarihleri belli olmadigi icin ogrenciler kayit yenileyene kadar acik liseden koordinatorluk ek ders verilmeyecegi soylendi bizim okulda. Sizlerde durum nedir, ekimi bulur heralde ders kayit islemleri..:rolleyes:

Son düzenleme:
evet, öğrenciler kayıt yenileyemedikleri için staja başlayamaz, koord öğretmen denetime gidemez, parası da ödenemez.

peki öğrencilerimiz staja başladı mı : evet.

sigorta yapamadık; kayıt yenileyemedik :(

Geri