.

Kodla Büyü
Bende benzer bir durum yaşamıştım hocam önce okula dilekçe yazarak itiraz ettim sonra ile kadar gitti yazı.. Yazı ekine talim terbiye kurulunun çizelgesini de eklemiştim.. Ilden gelen yazi Böte mezunu arkadaşın meslek derslerinde ve koordinatörlükte görevlendirelemeyeceği yönünde idi..Arkadas il ici isteyene kadar 9.siniflarin bilgisayar bilimi dersine girmişti..Tabi bilişim kadrosunda göründüğü için normu işgal ediyordu bu yüzden bizde ki ders yükü fazla oluyordu..
Meslek derslerinde ve koordinatörlük te görev verilemeyen öğretmen niye atanır ki o okula. Dediginiz gibi ders yükünün artmasına sebep olur. Nasıl il milli eğitim yönetiliyor anlamak mümkün değil.
Ayrıca MTAL türü okullarda bilgisayar bilimi dersi de yok. Hangi derse girecek ki o zaman

Bilgisayar müh. bitirdim. Böte sonrasında .Tercih döneminde meslek lisesi tercih etmiştim açılmıştı bana.Tercihlerim gelmedi ama sorum şu ; Meslek lisesine gitsem sorun olmaz değil mi demezler heralde sen böte mezunu olarak atandın vs.
Benim durumum ile ilgili de yorum yapar mısınız .Atanirsam sorun olur mu ? Koordinatörlük ya da ek ders alamayacaksam neden tercih edeyim ki...

Son düzenleme:
Meslek derslerinde ve koordinatörlük te görev verilemeyen öğretmen niye atanır ki o okula. Dediginiz gibi ders yükünün artmasına sebep olur. Nasıl il milli eğitim yönetiliyor anlamak mümkün değil.
Ayrıca MTAL türü okullarda bilgisayar bilimi dersi de yok. Hangi derse girecek ki o zaman
Ben çok iyi niyetli yapılan atamalar olduğu düşünmüyorum hocam..Mutlaka bir yerden işlerini ayarlayıp o şekilde geliyorlar..

Hepimiz bilgisayarcıyız küçük bir kod blogu ile bu sorunun çözülecegini biliyoruz..

Benim durumum ile ilgili de yorum yapar mısınız .Atanirsam sorun olur mu ? Koordinatörlük ya da ek ders alamayacaksam neden tercih edeyim ki...
Burada biri başlık açmıştı clickbait sonra silindi ama YouTube da videosu var.

O uyanık arkadaş alan değişikliği zamanında böte nin üzerine mühendislik diplomasını işletmişti.

Normalde alan değişikliği yapıp okul seçmesi gerekirken. Usulsüz bir durum, şikayet ettim ama bir şey çıkmadı. Saçma sapan bir cevap verdiler. Belki de ilden ayarlanmıştır işini bilemem.

Çok alengirli bir durum. Öyle direk diploma işletilerek yapılabileceğini hiç sanmıyorum.

Öyle olsa ben de çakarım bir AÖF sosyoloji, il içi, norm fazlası vb. atamasında geçerim felsefeye. Bu kadar alakasız aslında branşlar. İlköğretim ve lise matematik gibi düşünün.

Yani tercih etsem bile atamam yapılamaz mı.Alan değişikliği olmuyor ki aynı alan bende muhendisligi mebbise islettim ve güncelledim böte yi sildirdim.
Geçen atama döneminde tercih yaptım ama emin olamiyorum.Aslinda bakanlığa sormak gerekiyor bu durumu .Sonuçta mühendisler meslek lisesini tercih ediyor ...Bu arada 1 derece aldim.

MEB'in bu ayrıma son vermesi gerekiyor artık, tek bir kararla branşımız Bilişim Teknolojileri olarak sabitlenmeli ve bu yara kapatılarak branş içi birlik sağlanmalıdır.

MEB'in bu ayrıma son vermesi gerekiyor artık, tek bir kararla branşımız Bilişim Teknolojileri olarak sabitlenmeli ve bu yara kapatılarak branş içi birlik sağlanmalıdır.

Aynen katılıyorum hocam . Yok sen bote mezunusun orta okula yok sen meslekçisin buraya. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerek.

Yani tercih etsem bile atamam yapılamaz mı.Alan değişikliği olmuyor ki aynı alan bende muhendisligi mebbise islettim ve güncelledim böte yi sildirdim.
Geçen atama döneminde tercih yaptım ama emin olamiyorum.Aslinda bakanlığa sormak gerekiyor bu durumu .Sonuçta mühendisler meslek lisesini tercih ediyor ...Bu arada 1 derece aldim.
Bakanlığa sormanıza gerek yok hocam. TTKB çizelgesine göre mühendislik mezunu olduktan sonra çizelge gereği her türlü hakkınız. Ben 2015 te bana il mem atama tarafından 2 dilekçeme rağmen il içi atama döneminde yapılanlardan dolayı(Son gün 16:00 te aradılar tayin isteyebilirsiniz diye), il dışı atama döneminin son günü saat 16:00'da bimer'e yazdım dilekçe evrak kayıt no ları ile birlikte, 15 dk. sonra insan kaynaklarından tercih düşünüyormusunuz diye aranmıştım. Üstelik ben böte'yi de sildirmedim. Bilmeyenler için çizelgeyi paylaşalım.
Screenshot_1.png

Son düzenleme:
Bakanlığa sormanıza gerek yok hocam. TTKB çizelgesine göre mühendislik mezunu olduktan sonra çizelge gereği her türlü hakkınız. Ben 2015 te bana il mem atama tarafından 2 dilekçeme rağmen il içi atama döneminde yapılanlardan dolayı(Son gün 16:00 te aradılar tayin isteyebilirsiniz diye), il dışı atama döneminin son günü saat 16:00'da bimer'e yazdım dilekçe evrak kayıt no ları ile birlikte, 15 dk. sonra insan kaynaklarından tercih düşünüyormusunuz diye aranmıştım. Üstelik ben böte'yi de sildirmedim. Bilmeyenler için çizelgeyi paylaşalım.
Ekli dosyayı görüntüle 66960
Mühendislik bitirdiyse olur hocam. Sorun yok.

Çok alengirli bir durum. Öyle direk diploma işletilerek yapılabileceğini hiç sanmıyorum.
Öyle olsa ben de çakarım bir AÖF sosyoloji, il içi, norm fazlası vb. atamasında geçerim felsefeye. Bu kadar alakasız aslında branşlar. İlköğretim ve lise matematik gibi düşünün.
AÖF Sosyoloji diploması ile gayet tabi branş değişikliği ile sosyoloji,felsefe v.b. atamaya esas alanı neyse geçebilirsiniz.
Tam bu noktada soru basit: "Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar bilimleri müh, yazlım müh. v.b. bitiren birisinin branş değişikliği ile hangi branşa geçmesini teklif ediyorsunuz? " merak ettim açıkçası. Aynı branşta değil miyiz? İl atama birimine de zamanında önlerine yukarıdaki TTKB çizelgesini açarak aynı soruyu yöneltmiştim. :)

Son düzenleme:
Sormana gerek yok hocam. Mühendislik bitirdiysen 1 derece alman doğal. Meslek lisesi tercihi de yapabilirsin.

Aynen katılıyorum hocam . Yok sen bote mezunusun orta okula yok sen meslekçisin buraya. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerek.
Ben şu an meslek liselerine atanabilir durumda olduğum halde yine yazıyorum bu durum doğru değil, adaletli değil. Ya farklı branşlar olarak tamamen ayrılmalı ya da bir ayrım kalmamalı. Atama dönemi örneği üzerinden adaletsizliği yazmıştım. Bazı arkadaşların tek savunması aklı başında meslekçi ortaokula filan tayin istemez olmuştu. Yine yazayım. Örneği basit tutmaya ve en uç noktayı göstermeye çalışıyorum. Daha karmaşık halleri de gündem edilebilir.
İl dışı tayin döneminde;
A ilinde 4 tane okul açıldı..
3 ü meslek lisesi 1 tanesi ortaokul.
O ile tayin isteyecek 4 BT öğretmeni var(sayıyı az tutuyorum ki mesele anlaşılsın);
Tefli Ahmet puanı : 150
Tefli Mehmet puanı : 140
Böteli Mahmut puanı: 130
Tefli Ali: 120.
Tefli Mehmet(il merkezinde olduğu, daha iyi bir semtte olduğu, liseliler ile çalışmayı sevmediği için, ne bileyim canı istedi. Var ya bizim branşta BTR aşıkları onlardan birisi v.s. ) ortaokula tayin istedi. Geçmiş olsun Mahmut!!! Hadi yine iyisin Ali!

Son düzenleme:
Burada biri başlık açmıştı clickbait sonra silindi ama YouTube da videosu var.

O uyanık arkadaş alan değişikliği zamanında böte nin üzerine mühendislik diplomasını işletmişti.

Normalde alan değişikliği yapıp okul seçmesi gerekirken. Usulsüz bir durum, şikayet ettim ama bir şey çıkmadı. Saçma sapan bir cevap verdiler. Belki de ilden ayarlanmıştır işini bilemem.

Böte mezunu mühendislik bitirse alan değişikliği yapmasına gerek kalmadan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanabilir. 4 yıl 2.universite oku hala çıksın birileri desin ki alan değişikliği yapman gerekir. Bakanlıga görüş sordum ve 3 ay oradan oraya yazım gitti. En son insan kaynakları mesleki eğitim genel müdürlüğüne ve talim terbiye görüş sordu ve bu karar çıktı. Yazının konusu alan değişikliği yapamayacağimdan ötürü durumun ne olacağı hakkindaydi.

Ekli dosyalar

• IMG_20191212_191827.jpg
    IMG_20191212_191827.jpg
    222 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
Hocam meslek lisesine atanabilirsiniz. Bunda sıkıntı yok. Mühendislik fakültesi mezunu olduğunuz için.
Ama şunu soyliyeyim. Meslek lisesine bir atanamayan pişman bir de atanabilen pişman. Çok iyi durumda değil öğrenciler. Disiplin olayları öğrencinin yetersizliği vb. Konular insanı bezdiriyor. Çok sıkıntı çekiyoruz inanın. Atanirsaniz Allah kolaylık versin.

Edit: Vazgeçtim cevap yazmak için ama silme özelliği yok sanırım .

Son düzenleme:
Edit: Vazgeçtim cevap yazmak için ama silme özelliği yok sanırım .

Son düzenleme:
Okula ve ilçe milli eğitime sorduk. Başvuruyu daha yapmadım. Eğitim Fakültesi / Bilgisayar öğretmenliği mezunu olduğu için çizelgeden bakarak sorun gözükmüyor dediler. Daha sonra Eğitim Fakültesi/ BÖTE olmuş bölüm.

Eğitim Fakültesi/ Bilgisayar öğretmenliği mezunlarının meslek liselerine atanamayacağını belirten yönetmelik maddesi var mı ?
Ttkk çizelgesinde ** ile belirtilen mezuniyetler atanamaz yazıyor 8.madde de BÖTE atanamaz. Ancak 1.madde Bilgisayar öğretmenliğinde ** çift yıldız yok.
Fakülteye bakmaz hocam, bölüm/program adına bakar. Hangi fakülteden mezun olursa olsun oradaki çift yıldızlılardan biri değilse yani atanamazlardan biri değilse atanır.

Eğitim Fakültesi /Bilgisayar öğretmenliği mezunu arkadaşlar il içi / il dışı atamalarda sistemden meslek lisesini seçebildiler mi ?
Seçtik hocam, esef (endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi) olarak , odtü eğitim fakültesinden de bilgisayar öğretmenliği zamanında varmış, onlar da seçebiliyor, fakülte değil, bölüm program ismi önemli.

Eğitim Fakültesi /Bilgisayar öğretmenliği mezunu arkadaşlar il içi / il dışı atamalarda sistemden meslek lisesini seçebildiler mi ?
Hocam diplomasında böte yazmıyorsa bilgisayar öğretmenliği yazıyorsa atanabiliyor diye biliyorum. Böyle olan öğretmen sayısı çok az hocam seni bulması büyük tesadüf olmuş.
Hocam bir de bu öğretmen daha önce meslek lisesinde çalışmış mı

Eğitim Fakültesi/ Bilgisayar Öğretmenliği ile Eğitim Fakültesi/BÖTE'nin ne farkı var ki biri atanıyor,diğeri atanamıyor. Sanırım burada bir açık var.
Daha önce de meslek lisesi dâhil çeşitli okullarda çalışmış.
Hocam şu fark var. Meb öğretmenlik atamalarını fakülteye göre değil mezuniyet programına göre yapıyor. Bundan dolayı talim terbiye kararında yer alan program adlarına bakılıyor maalesef.
Bir de dediğim gibi bu durumda olan ya 1 yıl yada 2 yıl mezuniyet verdi bu bölüm. Dolayısıyla çok az sayıda bu durumda olan öğretmen var. Şanssızlık seni bulmuş. Mezuniyeti eskidir zaten bu arkadaşın.

Geri