Meslek Lisesinden Ortaokula staj öğrenci

Kodla Büyü

lagunduz

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, ortaokulda görevli BT öğretmeniyim. Meslek lisesinden yanıma 2 tane staj öğrenci gönderildi. Acaba bu öğrenciler için ek ders ödenecek mi? Yoksa biz fahri danışman öğretmen mi olacaz?

Onlar için ek ders ücreti alamayacaksınız. Danışmanlık gibi bir göreviniz de yok. Onları işlerinizde kullanın, BT ile ilgili bir şeyler öğretmeye çalışın yeter.

Arkadaşlar merhaba, ortaokulda görevli BT öğretmeniyim. Meslek lisesinden yanıma 2 tane staj öğrenci gönderildi. Acaba bu öğrenciler için ek ders ödenecek mi? Yoksa biz fahri danışman öğretmen mi olacaz?
Hocam öğrencilerin ücretini nasıl ödeyeceksiniz, bildiğim kadarıyla okulunuza stajer öğrenci için ödenek gönderilmiyor. Sonra sıkıntı yaşamayın.

Stajeri yollayan okul ödüyor. Tüm kurumlar gibi MEB de stajyer çalıştırmak zorunda. Bu zorunluluğu çocuk gelişimi öğrencilerini anaokullarda stajyer olarak çalıştırarak yapıyordu. Bunların Ücretini meb ödüyor.
Ancak bazı yerlerde diğer alanlardan da okullarda stajyer çalıştırılabiliyor.
Öğrenciye ücret konusunda sorun yok.

Hocam bizim okulda da çocuk gelişimi alanı var ve onların ödeneği bakanlık tarafından karşılanıyor.Ancak diğer alanlar için özel bir ödenek olmadığını biliyorum. Biz de bir kaç okula öğrenci verecektik ama ilçe den bu konuyla ilgili olumsuz yanıt geldi. Sadece ödeneği olan kurumlara gönderebiliyoruz(Sgk,kaymakamlık gibi) Bununla ilgili yasal bir düzenleme varsa paylaşabilirmisiniz hocam.

Yasal düzenleme yok. Olması da gerekmiyor. Neden sadece çocuk gelişimi öğrencilerine ödeniyorun yasal düzenlemesi ne, okulların başka alanlarda stajere ihtiyacı yok mu sorularının cevabını ödeme yapmayan mem lerin açıklaması lazım. Bence ödenmemesi keyfi bir uygulama. Muhtemelen bakanlık belli sayıda stajyer için ödenek yolluyordur, mem dekiler az harcamış olmak için ödemek istemiyorlardır diye düşünüyorum.

Yakup hocam ödeme konusunda bakanlığın tüm alanlara ödeme yapması gerektiği konusuna katılıyorum. Ama o ödenek sadece çocuk gelişimi öğrencilerine geliyor. Bundan 2-3 yıl kadar öncesine kadar Milli eğitime bağlı ana okullarında staj yapan öğrencilere ödeme yapılmıyordu. Sonra bazı öğrenciler dava açtı ve kazandılar. Hatta o dönemde geçmişe yönelikte davalar açıldı ve öğrenciler toplu ödeme aldılar(o dönemde geçmişe yönelik sözleşme,gelişim tablolarını okul hep arşivlerden çıkarmıştı). Milli eğitim bu davalardan sonra böyle bir ödenek gönderdi. Diğer alanlar için sadece devlet katkı veriyor özel sektöre onun dışında sadece döner sermayesi olan okullar stajer çalıştırıp ödeme yapıyorlar. Bizim ilçe mem den aldığımız bilgi bu yönde. Umarım ileride özellikle büyük okulların bazı iş ihtiyaçlarını karşılayacak stajer öğrenci çalıştırmalarına ve ödeme yapmalarına imkan tanıyan düzenleme yapılır. Çünkü okullardan çok fazla talep alıyoruz.

Bizim ilde alan-bölüm farkı yok, ücretleri bakanlık karşılıyor. 2 yıldır böyle.

Ne dediğinizi anlamadım. Devlet okullarına İME için giden öğrencilerin ücretlerini milli eğitim yani bakanlık ödüyor.
Şöyleki hocam, Anaokullarında İBE eğitimine giden çocuk gelişimi alanı öğrencilerine maaşı bakanlık bütcesinden staja gönderen okul ödüyor. Biz bilişim bölümü web programcılığı alanında okuyan öğrencilerimizi okullara gönderemedik çünük ilçe okullara gönderemezsiniz dedi. Bakanlıktaki bütçe sadece Çocuk gelişimi öğrencilerine özel geliyormuş. Sizde bizde alan bölüm farkı yok diye yazınca merak ettim. Okullara staja gönderdiğiniz öğrenciler için mi ödeme yapıyorsunuz? Çünkü özel sektör için sadece katkı payı var o da zaten işletmenin durumuna göre verilen ücretin 3/1 yada 3/2 si oranında.

Şöyleki hocam, Anaokullarında İBE eğitimine giden çocuk gelişimi alanı öğrencilerine maaşı bakanlık bütcesinden staja gönderen okul ödüyor. Biz bilişim bölümü web programcılığı alanında okuyan öğrencilerimizi okullara gönderemedik çünük ilçe okullara gönderemezsiniz dedi. Bakanlıktaki bütçe sadece Çocuk gelişimi öğrencilerine özel geliyormuş. Sizde bizde alan bölüm farkı yok diye yazınca merak ettim. Okullara staja gönderdiğiniz öğrenciler için mi ödeme yapıyorsunuz? Çünkü özel sektör için sadece katkı payı var o da zaten işletmenin durumuna göre verilen ücretin 3/1 yada 3/2 si oranında.
Ödemeyi biz yapmıyoruz elbette. Örnek vereyim, X bölümü öğrencisi A ortaokuluna/lisesine gidiyor, öğrencinin ücretini milli eğitim ödüyor. 81 plakalı il böyle yapıyormuş, siz nasıl yapamıyorsunuz diye ilinize sorun bence. İkisinden biri yanlış yapıyor. Ama hangisi? :))

Ödemeyi biz yapmıyoruz elbette. Örnek vereyim, X bölümü öğrencisi A ortaokuluna/lisesine gidiyor, öğrencinin ücretini milli eğitim ödüyor. 81 plakalı il böyle yapıyormuş, siz nasıl yapamıyorsunuz diye ilinize sorun bence. İkisinden biri yanlış yapıyor. Ama hangisi? :))
Anladım hocam :), zaten bu sene hep özel sektöre yerleştirdik ama ilk fırsatta soracağım. Teşekkür ederim.

Geri