Meslek Lisesinde Ders Seçimi Nasıl

Kodla Büyü

mevzuat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bir sorum/sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.
11 ve 12. sınıflarda
hangi dallarda
hangi dersleri
kaçar saat seçiyorsunuz?
Bunlar sabit mi değiştirebiliyor musunuz?

Anadolu Meslek Programında http://megep.meb.gov.tr/ adresine girdiğimizde öğretim programlarından ders bilgi formlarını indirip baktığımızda;

Web Programcılığı dalında Web Tasarımı ve Programlama dersi 10 saat
Bilgisayar Teknik Servisi dalında Sistem Bakım Onarım dersi 8 saat

olması mecburi mi? Biz zümremizde bu dersleri 12'şer saat aldık ve yanına 6 saat grafik ve animasyon dersi koyarak 11.sınıflarda 18 saati tamamladık. Sizlerin görev yaptığı okullarda bu dersleri kaçar saat veriyorsunuz.

hocam her dersin modüllerinde o modüle ait minimum ve maksimum saatler mevcut. 24/32 veya 32/48 gibi yazar. her dersle ilgili modüllerin minimum ve maksimum değerlerini hesaplayıp 36(hafta) ya bölerseniz sonuç olarak dersi haftalık en az okutacağınız ve en çok okutacağınız saatleri belirlemiş olursunuz.

Dalların zorunlu derslerinin ders saati ve modüllerinde oynama yapılamaz. Yani web tasarım dalı için web tasarım dersini 10 saat vermek zorundasınız. Geri kalan dersler için de yeterlilik tablosundaki dersleri tamamlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Gerekli açıklama yapılmış arkadaşlar tarafından. Başarması zorunlu olan derslerin modüllerinde dolayısıyla ders saatlerinde oynama yapılmaz. Diğer derslerde zümre kararı almak kaydı ile modül seçimi yapabilir ve buna göre ders saati sayısını değiştirebilirsiniz. Örneğin 4 modüllük bir dersin ilk iki modülünü alarak 4 saatlik bir ders yerine 2 saatlik bir ders şeklinde havuzdan seçebilirsiniz.

Dalların zorunlu derslerinin ders saati ve modüllerinde oynama yapılamaz. Yani web tasarım dalı için web tasarım dersini 10 saat vermek zorundasınız. Geri kalan dersler için de yeterlilik tablosundaki dersleri tamamlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
Hocam öyle bir mecburiyet yok diye biliyorum. Modüllerin hepsini seçmek zorundasın yıldızlı dersler için ama illa ders bilgi formunda belirtilen saatler olmak zorunda değil. Oradakiler önerilen saatler. Sadece 10.sınıf derslerinin karşısında ne yazıyorsa o kadar saat olmak zorunda. 11.ve 12. sınıflarda istediğiniz saati modül sürelerini de dikkate alarak ayarlayabiliyorsunuz.
Mesela Web Tasarım ve Programlama dersinde 12 modül var. (40*12)/36=13,3 saat maksimum olacağı. ((32*11)+(8*1))/36=10 minimum olacağı. 10 ila 13 saat arası seçebilirsin.

Biz de o şekilde kastettik zaten yani en azından ben öyle kastettim. Fakat bakım onarım için,

Haftalık 8 Ders Saati (Teknik Lise ve Anadolu Teknik Liselerde 13 Ders Saat) ibaresi var. Ben 12 saat vermezdim mesela...

Ders saatlerinde oynama yapılamaz demişsiniz hocam. Bende önerilen saat olmak zorunda onun haricinde olmaz diye anladım sizin dediğinizi. Sizin demek istediğiniz gibi de anlaşılıyor benim anladığım gibi de :)
Başarması zorunlu olan derslerin modüllerinde dolayısıyla ders saatlerinde oynama yapılmaz.
Biz de o şekilde kastettik zaten yani en azından ben öyle kastettim.

Ben öyle kastetmedim :) ders bilgi formlarına bakarsanız zorunlu derslerde ..... ders saati yazarken, diğer derslerde .... ders saati önerilmektedir yazar. Zaten bununla ilgili yazı da var. Onu da ekliyorum.

pG8PgJ.jpg
[/url][/IMG]
pG8PgJ.jpg

Ben öyle kastetmedim :) ders bilgi formlarına bakarsanız zorunlu derslerde ..... ders saati yazarken, diğer derslerde .... ders saati önerilmektedir yazar. Zaten bununla ilgili yazı da var. Onu da ekliyorum.
Ağ Sistemleri ve Yönlendirme dersinin bilgi formunda süre 12 saat, Sistem Bakım ve Onarım dersinin ders bilgi formunda 8 saat yazıyor. Bunların ne içeriğini ne de saatini değiştirebiliyoruz. Burası tamam. Bilişim Teknolojilerini Temelleri dersinde 4 saat diyor, zaten alan ortak derslerinin saatini değiştiremiyoruz. Bunda da sıkıntı yok. Ama dikkat ederseniz; Nesne Tabanlı Programlama dersinin bilgi formunda önerilen süre 11 saat, Web Tasarım ve Programlama dersinin bilgi formunda önerilen süre 10 saat yazıyor. Demek ki bu derslerin tüm modüllerini seçeceğiz ama saatini minimum-maksimum hesabına göre yapabiliriz diye yorumladık biz. Şu halde Web Tasarım ve Programlama dersinin minimum-maksimum hesabını yapınca 10 ila 13 saat arası çıkıyor. O zaman bu aralıkta bir şey seçebiliriz ki biz 12 saat seçtik. Grafik ve Animasyon dersinin tüm modüllerini alınca 5,33-6,66 arası çıkıyor ki bu da mecbur 6 saat oluyor. Ha ben 1-2 modül seçmem diyorsanız daha az da yapabilirsiniz. Bu durumda kalan saatleri de modül hesabına uyacak şekilde başka derslerle doldurabilirsiniz.

Ekteki gibi bir yazı gelmedi bize. Geldiyse de idare tebliğ etmedi bana demek ki. Ama madem böyle bir yazı var ders bilgi formuna niye öyle yazıyorlar o zaman? Ayrıca haftalık ders çizelgesinde 10.sınıf derslerinin karşısında ders saati yazıyorken dal derslerinin karşısında niye toplam ders saati yazıyor sadece? Yıldızlı derslerin karşısına da ders saatlerini yazabilirlerdi.

Son düzenleme:
Dal dersleri için ders saatleri konusunda bir kesinlik yoktur. Bu * lı dal dersleri içinde geçerlidir (2017-18 öğretim yılı için).
Bu sebeple tüm dal dersleri içi varsa seçmeli dersler içinde min/max hesabı yapılarak ders saatlerini belirleyin. Ancak size tavsiyem tüm okullarda okutulan oturmuş bir planlama var buna göre hareket edin. Nesne Tabanlı AMP-12, Veri tabanı AMP-6 vb..

Hocam yazıyı ekleyebilir misiniz?
.
hocam arkadaş zaten yazıyı resim olarak eklemiş.
kısaca şunu diyor
.
10. sınıf dersleri ve ZORUNLU (not ortalaması ile başarılı sayılamayacak) DERSLER in ders saatleri ve modül içerikleri değiştirilemez.
teknik servis dalı bizde olmadığı için inceleyemedim ama Web Programcılığı dalı için konuşayım
AMP 11 lerde Web Tasarım ve Programlama 10 saat
ATP 11 lerde Web Tasarım ve Programlama 12 saat OLMAK ZORUNDA

.
hocam arkadaş zaten yazıyı resim olarak eklemiş.
kısaca şunu diyor
.
10. sınıf dersleri ve ZORUNLU (not ortalaması ile başarılı sayılamayacak) DERSLER in ders saatleri ve modül içerikleri değiştirilemez.
teknik servis dalı bizde olmadığı için inceleyemedim ama Web Programcılığı dalı için konuşayım
AMP 11 lerde Web Tasarım ve Programlama 10 saat
ATP 11 lerde Web Tasarım ve Programlama 12 saat OLMAK ZORUNDA
Bende eklenen fotoğraf görünmüyor. Tekrar eklermisiniz. *lı olan zorunlu dal derslerinin ders saatinin değiştirilemez olduğu ile ilgili yazı.

evet hocam yazı o. gayet net tartışılacak bir tarafı yok. zorunlu derslerin ders saati değiştirilemez.

Geri