Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Meslek Lisesinde BEP öğrencisi uygulamaları

Konu, 'Mevzuat-Yönetmelik' kısmında buyukbalkan tarafından paylaşıldı.

Etiketler:

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. mfacil

mfacil Seçkin Üye Seçkin Üye

bızımde 10. sınıfa BEP lı bır ogrencı geldı 26 kısılık sınıf bız 2 ye bolduk kendı ıstegımızle 3 e bolmedık cocuk cok sıkıntılı degıl word kullanımında sorun yasamıyor o nedenle programını o yonde hazırlayacagım gıbı duruyor bu hafta bep ile ilgili toplantımız olucak

2. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Kaynaştırma öğrencisinin alanın ders yüküne ve işletmede meslek eğitimi ders yükünün hesaplanmasında nasıl dikkate alınacağına dair Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün yazıları ekte.
    Yazılar tetkik edildiğinde yanlış uygulamalar yapıldığı anlaşılıyor.
    1- Alanın ders yükü hesaplanırken şeflik saatinin bir kere sayılması gerekiyor
    2-Kaynaştırma öğrencisi işletmeye gönderiliyorsa grup ikiye bölünmeyecek, okulda eğitim verilecekse grup ikiye bölünecek gibi

Ekli Dosyalar:

3. bilisimmeslek

bilisimmeslek Seçkin Üye Seçkin Üye

4. Btrgs

Btrgs Aktif Üye

arkadaşlar ben de bir soru sormak istiyorum.
    10. sınıfta 10 öğrenciden 2 si BEP
    11. sınıfta 11 öğrenciden 1 i BEP
    12. sınıfta 9 öğrenciden 1 tanesi BEP li öğrencilerimiz var.
    şimdi bu durumda normalde bep hesabı yapılmadan 2 normumuz var.
    eğer norm hesabı yapılırsa normumuz artar mı.
    örneğin seneye bölümün açılmama ihtimali var. şimdi 2 normdan biri 10. sınıflar olmadan 1 e düşer mi yoksa bep lilerden gurup yapılsa 2 normda kalır mıyız.

5. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

seneye sadece 11nci sınıflarınızda 22 saat ders olacak, BEP ten ötrü 2 grup olacağından 44 saat yaparki o zaten 1 norm demektir. ayrıca 12lerde de işletmeye ek şeflik saati de eklenecek ve ortalama 1 norm da ordan gelecektir. Yeni yönetmeliğe göre .5 ve üzeri buçuklu norm yukarı yuvarlanıyor. Dolayısıyla seneye 10lar olmasa bile 2 norm olması lazım. Hatta 10lar bir grup olur ve birde BEP li öğrenci olursa 1 norm eklenir.

Btrgs bunu beğendi.
  6. spider23

spider23 Süper Üye Süper Üye

Bizim idare uygulamadi 11 sınıflarda 1 i bepli olmak üzere 12 öğrenci vardı geçen yıl....ama 2 ye falan bolmedi...dilekce tutanak falan verecek olsak huzurumuz kacacak...bilemedim nasıl bir yol izlemeli

7. Btrgs

Btrgs Aktif Üye

HOCAM GERÇEK Mİ DİYONUZ.
    yeni çerçeve programa göre 12 saat web 8 saat grafik enimasyon ve 2 saat veritabanı olacak dolayısıyla 22 böyle mi olacak. bu dediğiniz olursa size ulaşmak isterim...

8. bilisimmeslek

2 saat veritabanı değil açık kaynak olacak hocam.
    Bir de bu olay zaten sene başında belli oldu. Supriz değil yani.

9. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2018_02/21173451_ort_ogrtm_hdc_2018.pdf

burada tüm liselerdeki yeni program var, son iki sayfa AMP ve ATP programları var. Derslerin saatleri de çerçeve öğretim programlarında artık kaç saat olduğu belirtiliyor, herkes kafasına göre seçmeyecek.

10. f_dogan76

f_dogan76 Aktif Üye

Çerçeve Öğretim programında alan derslerini haftalık saati belli lakin dal derslerinde haftalık ders saati tavsiye olarak yazılmış.
    Bu derste öğrenciye; iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri doğrultusunda sermaye piyasası kayıtları yapma ile ilgili bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.
    Önerilen Haftalık Ders Saati: 8

11. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Haklısınız, zorunlu değil, ama ben çoğunlukla uyulmaya çalışılacağını düşünüyorum. Çünkü ders saati farkları nakillerde problemler oluşturuyordu. Dersi aldığı halde sorumlu durumuna düşen öğrenci olabiliyordu.

12. bilisimmeslek

Hocam yeterlik tablolarını, ders analiz formlarini, ders bilgi formlarını ve konu ağırlıklarını hepbirlikte hesapladiginizda önerilen diye söylenen sürenin zorunlu olarak çıktığını göreceksiniz. Yeni ders bilgi ve analiz formlarinda konuların agirliklari ve hafta hafta süreleri var. Oturup hesaplandığında ders saatleri herkeste sabit çıkar.

Son düzenleme: 13 Ocak 2019
  13. bilisimmeslek

Uyulmaya çalışmak demeyelim hocam. Hesaplamalar yapıldığında mecbur uyulacak.
    Ama şu var 2019 eylül gelip okul acılana kadar beklemek lazım. Yeni planlamalar var ve sonucları açıklanınca ona göre hareket etmek en doğrusu.

14. buyukbalkan

buyukbalkan Site Gezgini

Hocam doğrusu dediğiniz gibi, ama oradaki öneri kelimesi değişik anlamlar çıkarmaya sebep olacaktır diye düşünüyorum. Bir de tam incelemedim ama seçtiğiniz derslerin önerilen saatleri toplam verebileceğiniz ders saatini aşma durumları ortaya çıkabilir. Bu durumda farklı uygulamalarla karşılaşılabilir. Yine de dediğiniz gibi bekleyip görmek lazım...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal