Meslek Lisesi Taslak Bilişim Alan Programı

Kodla Büyü

sepulturgay

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.
Nette bilişim alanının taslak programına rasladım.
Bu konuyla alakalı bir bilgisi duyumu olan var mı?
Alan yapboz tahtasına döndü...
1) Kaçımız buradaki kazanımlara hakim??
2)Kazanımlara hakim olan Öğretmenin MEB'de durur mu?

Milli eğitime ait olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hali hazırdaki 4 daldan birçok ders taslağa konmamış. Hatta Teknik servis dalı ile ilgili hiç ders göremedim. 12. sınıflarda ibe 4 gün olmuş okula 1 gün kalıyor ve onunda 5 saati tekrar meslek dersi. Kültür dersi en fazla 5 saat olabilir.

1. Ben çoğuna hakim değilim, dürüstçe söylüyorum...
2. Bunların çoğuna hakim olsam MEB'de çalışmam, özel sektöre geçerim...

Milli eğitime ait olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hali hazırdaki 4 daldan birçok ders taslağa konmamış. Hatta Teknik servis dalı ile ilgili hiç ders göremedim. 12. sınıflarda ibe 4 gün olmuş okula 1 gün kalıyor ve onunda 5 saati tekrar meslek dersi. Kültür dersi en fazla 5 saat olabilir.
Hocam meb e ait taslak çalışma. Dallar kaldırılıyor artık. Tek alan ve dal olarak devam etmesi planlanıyor.
Ama daha önce başka taslaklar da çalışıldı. Onlar farklıydı. Bu son taslak biraz tuhaf olmuş gerçekten ama bir sonraki taslak ve netice ne olur bilemiyorum.

Hocam meb e ait taslak çalışma. Dallar kaldırılıyor artık. Tek alan ve dal olarak devam etmesi planlanıyor.
Ama daha önce başka taslaklar da çalışıldı. Onlar farklıydı. Bu son taslak biraz tuhaf olmuş gerçekten ama bir sonraki taslak ve netice ne olur bilemiyorum.

Anladım hocam. Şahsi görüşüm branşlaşma adına dalların olmasıydı ancak bekleyip göreceğiz. Süreç içerisinde fikir alırlarsa görüşlerimizi artık ordan belirtiriz.
Ders içeriklerine hakimiyet konusunda arkadaşlarıma katılmıyorum çünkü alanın gidişi bu konuların bilinmesine ve öğretilmesine bağlı. Özellikle bilişim alanı çok çabuk gelişen ve kendini yenileyen bir yapıya sahip. Biraz zahmetli olsa da eksik olduğumuz konularıı öğrenmek için vakit ayırıp dersimizi anlatırız diye düşünüyorum.

"if-else if" ten sonra "makine öğrenmesi" konusuna geçeriz işte.:D
Bence alanımızda fark yaratabilmek için Fen lisesi seviyesinde öğrenci alan Bilişim liselerinin oluşturulması gerekli. Yoksa programa "quantum bilgisayarlar için algoritma yaklaşımları" da konulsa da "if" ten öteye geçmek zor.

Vizyon 2023' ün 6. hedefinde sınırlı bir şekilde varmış.
"Teknoparklar içinde Bilişim Meslek Lisesi modeli yapılandırılacaktır."

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba.
Nette bilişim alanının taslak programına rasladım.
Bu konuyla alakalı bir bilgisi duyumu olan var mı?
Alan yapboz tahtasına döndü...
1) Kaçımız buradaki kazanımlara hakim??
2)Kazanımlara hakim olan Öğretmenin MEB'de durur mu?

Taslağı burada paylaşabilir misiniz Hocam?

Taslağı görünce bir gülme geldi ama sonra geçti.
10. sınıflarda Algoritma konusunda bir sayının pozif mi negatif mi olduğunu nasıl anlarız diye sormuştum da cevabı alana kadar göbeğim çatlamıştı.
Programdaki kazanımlar üniversitedeki bilişim alanlarında bile yokken bunu bizim zavallı durumdaki meslek liselerinden beklemek en naif ifadeyle polyanacılık olur.

Bilgi doğrudur hocam, geçen hafta Ankarada yapılan bilişim kurultayında Ertuğrul GEÇGİL, T.C. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı konuşmasında yapılan çalışmalardan bahsetti ve bu bilgileri verdi. Ayrrıca artık tek dal olup isminin "Bilişim Uygulamaları Dalı" olacağını belirtti.

Bu konuların alayını bir yaz tatilinde oturup; Youtube, Udemy vs. sitelerden en azından bir şeyler anlatacak kadar öğrenebilir bütün öğretmenler. Sıkıntılı olan kısım, diğer arkadaşların da değindiği gibi bunları anlayacak öğrenci nerde meslek lisesinde. 16 senelik öğretmenim, 1-2 istisna hariç, 2 sayının toplamı, 3 sayının ortalaması vs. konulardan öteye gidebilen öğrenci olmadı.

Yazılım geliştirmek, bir şeyler üretmek çok büyük emek istiyor. Öyle 8-10 saat dersle olmuyor. Evde de oturup deli gibi uğraşması lazım ki öğrencinin bir şeyler otursun. Ama bizim öğrenci bırak evde uğraşmayı sen anlatırken bile ilgilenmiyor ki. Çoğu zaten zorla geliyor okula.

Teknoseyir.com editörlerinden Levent Pekcan isimli bir duayenin meşhur bir sözü var; "Hayatta iyi şeyler olmaz". Sanki MEB de bunu kanıtlarcasına bir uğraş içerisinde. 15 yıllık meslek hayatım boyunca MEB tarafından reform adıyla yapılan, müthiş proje diye lanse edilen hiç bir şey hayatımızı güzelleştirmedi, BT alanı ile ilgili yapılan hiçbir şey de alanımızı ileriye taşımadı, alanın içi boşaltıldı, mesleki eğitim dibe çekildi.
O yüzden şahsen ben ne bu yapılacak değişikliklerden ne de sonrakinde yapılacak değişikliklerin hiçbirinden umutlu değilim.

Aceba bu dersleri belirleyen arkadaşlar nerede yaşıyor ne yiyip ne içiyor. Ben mi başka alemlerdeyim anlamadım Sanırım fen lisesinde çalışan adamlar ayarlıyor bizim programları

Geri