Meslek Lisesi Performans Ödevleri!!

Kodla Büyü

zahogs

Aktif Üye
Merhaba Sayın Hocalarım.Malum liselerde sözlü notu kalktı, performans ödevleri geldi.Özellikle 10.sınıf derslerinden(btt,programlama, paket programlar,teknik resim, temel elektronik ve mesleki gelişim) performans ödevi olarak neler verdiniz? Hiç fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim...

saati 2den fazla olan derslere iki tane mi performans vereceğiz ya da ne vereceğiz puff hiç bişey net değil :(

Saati ne olursa olsun, en az 1 tane performans çalışması yaptırmanız gerekiyor. Buradan hareketle her dersten sadece bir performans notu vermeniz yeterli olacaktır. Ancak çoğumuz, bir performans çalışması için not bir de sınıf içi davranış, derse katılış vs. için bir performans notu daha veriyoruz. Bu sayılara, zümre öğretmenler kurulunuzda karar vermiş olmanız gerekiyordu.

Hocam okulda tek bilgisayar öğretmeniyim.Geçen sene atandım ve geçen sene çpl olmuş okul o yüzden bilgi almaya çalışıyorum zaten.

hocam biz şöle yaptık;
1 adet performans ödevi(site yapımıı), diğer performan ödevi sınıf içi uygulamlaarın nota dönüştürülmesi, her uygulamayı not olarak alıyoruz,
btt ise herkese bir konu veya donanım parçası incelenmesi, paket de worde detaylı bütün özelliklerin kullanıldığı Cv yazımı gibi.
bu şekilde verdik.

teşekkür ederim hocam teknik resmi sınıf içi uygulamaları yaparım diye düşünmüştüm ben ama öbürleri de çok mantıklı ;)

Öncelikle ortaöğretim kurumları yönetmeliğini baştan sona dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.
Yönetmeliğin performans çalışması ile ilgili tanımı
s) Performans çalışması: Ders programında öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma ve araştırma sonucu elde edilen kazanımın yazılı ve sözlü olarak paylaşılmasına yönelik öğretmenin gözetiminde yapılan bireysel veya grup çalışmasını,
şeklinde yapılmış. Öğretmenin gözetiminde yapılan dediğine göre çalışma sınıf içerisinde, derste yapılacak (ilköğretimlerde böyle) gibi bir anlam ortaya çıkıyor.
Yönetmeliğe uymak açısından performans çalışmasına en azından derste başlayıp, sonunu evde getirmeleri istenebilir diye düşünüyorum.
BTT dersinde performans çalışmasına başlanacak tarihe kadar (örneğin aralığın 2. haftası çalışmaya başlanacak ise o tarihe kadar) işlenmiş konularla ilgili her öğrenciye bir konu verilip, derste sunu hazırlatılabilir ya da donanım parçalarının montajı her öğrenciye yaptırılır, geçen süreye, işi bilerek yapmasına vs. gibi konularda değerlendirilebilir.
Temel elektronik dersinde ise konuların tamamını kapsayan sorular hazırlayıp, her öğrenci için aynı soruyu farklılaştırarak derste bir nevi quiz yapabilirsiniz. Sorulara örnek olarak her öğrenciye farklı renklerde direnç kodları verip, direnç değerini buldurmak, her öğrenciye aynı devrenin farklı değerlere sahip örnekleri verilip, çözdürülebilir.
Eğer dersi labda işleme şansınız varsa, yine işlenen konularla ilgili sunu hazırlatabilirsiniz.
Teknik resim, her öğrenci için ayrı bir üç boyutlu cisim şekli verip, görünüşlerini çizdirebilir ya da okula karton, makas yapıştırıcı getirtip, görünüşü verilmiş bir cismi kartondan oluşturmalarını isteyebilirsiniz, cisimlerin sayısını artırırsanız, öğrencilerin her birinin farklı bir cisim yapmasını sağlayabilirsiniz.
Programlama temelleri dersinde her öğrenciye bir problem verip, algoritmasını ve akış şemalarını isteyebilirsiniz.
Paket programları dersi için ise word programında, belirli özelliklere sahip bir belge hazırlatabilirsiniz. İçerisinde tablo, resim, küçük resim, otomatik şekil, liste vb. olan bir hikaye, tarih, coğrafya gibi derslerden bir konuyu anlatan bir word belgesi hazırlatılabilir.
Mesleki gelişim için ise gelecekte düşündükleri bir meslekle ilgili bir sunu hazırlamaları istenebilir. Meslek için gerekli şartlar, eğer üniversite mezunu olmak gerekiyorsa, hangi sınavla öğrenci aldığı vb. konuların olduğu resimli bir sunu hazırlatılabilir.

Sunu hazırlamayı bilmeyen öğrencilere kısa bir eğitim verilebilir. Sunularda animasyon, efekt vs. nin önemli olmadığı, içeriğin ve düzenin daha önemli olduğu vurgulanırsa iyi olur.
Şu an için aklıma gelenler bunlar, zaman içinde eklemeler yaparım.

İkinci dönem için performans görevi olan arkadaşlar paylaşabilirler mi????
temel elektronik
paket programlama
btt
teknik resim

Geri