Meslek lisesi öğrencilerine kötü haber. Ek puan verilmeyecek

Kodla Büyü

cuisinier

Süper Üye
Süper Üye
ÖSYS kılavuzunda şok! Meslek lisesi mezunlarına artık ek puan yok
2016 ÖSYS Kılavuzu'na göre, 2012-2013 öğretim yılında meslek liselerinde 9'uncu sınıfa kayıt yaptırmış ve şu an 12'nci sınıfta olan öğrencilere ek puan verilmeyecek
Kanunun yayımlandığı tarihte (2011-2012 Öğretim yılında) meslek liselerinde okumakta olan veya mezun olmuş öğrencilere Ek Puan uygulamasının devam edeceği belirtilmiş; ancak 30 Mart 2012 tarihinden sonra (2012-2013 Öğretim yılından itibaren) meslek liselerine kayıt yaptırmış öğrencilerin artık Ek Puan’dan yararlanamayacağı belirtilmişti.

900 BİN ÖĞRENCİ ETKİLENECEK

Yetkililer bu durumdan 900 bin öğrencinin etkileneceğini belirtiler

2016 ÖSYS Kılavuzunda ÖSYM Ek Puanla ilgili uygulamaları düzenlerken bu kanunun çıkış tarihine atıfta bulunarak bu tarihten sonra meslek liselerine kayıt yaptırmış olan adaylara (2012-2013 Öğretim yılında dokuzuncu sınıfa kayıt yaptıran adaylar bu yıl 12.sınıf oldular) Ek Puan verilmeyeceğini belirtmiştir.

RESMİ GAZETEDE O DÖNEM YAYIMLANAN KARAR

Kanun No. 6287 Kabul Tarihi: 30/3/2012

Resmî Gazete Sayı : 28261

MADDE 14 – 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 45 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yükseköğretime giriş ve yerleştirme:

MADDE 45 – Yükseköğretime giriş ve yerleştirme aşağıdaki şekilde yapılır:

a. Yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri imkân ve fırsat eşitliğini sağlayacak tedbirleri almak kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılır.

b. Yükseköğretim kurumlarına esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen merkezî sınavlarla girilir. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınır. Ortaöğretim bitirme başarı notları en küçüğü iki yüz elli, en büyüğü beş yüz olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülür. Ortaöğretim başarı puanının yüzde on ikisi yerleştirme puanı hesaplanırken merkezî sınavdan alınan puana eklenir.

c. Ortaöğretim kurumlarını birincilik ile bitiren adaylar için mevcut kontenjanların yanı sıra Yükseköğretim Kurulu kararı ile ayrı kontenjanlar belirlenebilir.

d. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilir. Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığının görüşü üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

e. Önlisans mezunları için, ilişkili lisans programlarında belirlenmiş kontenjanın yüzde onunu geçmeyecek şekilde Yükseköğretim Kurulu kararı ile her yıl dikey geçiş kontenjanı ayrılabilir.

f. Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurt dışında tamamlayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenir. Uluslararası andlaşmalar gereği Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında burslu olarak öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin yerleştirme işlemleri Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılır.

g. Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslara göre, belli sanat ve spor dallarında üstün kabiliyetli olduğu tespit edilen öğrenciler ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca tespit edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrenciler, ilgili dallarda eğitim yapmak kaydıyla yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilir.”

MADDE 16 – 2547 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 61 – Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler bakımından, bu kurumların mezunlarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde merkezî sınavlardan almış olduğu puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanı hesaplanmasında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki mevzuat hükümleri uygulanır.”
http://www.posta.com.tr/egitim/HaberDet ... eID=320745
http://www.haberkita.com/haber/meslek-l ... ber/289310
http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/mes ... k-1033025/

Geri