Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Meslek lisesi mezunlarına kademe ilerlemesi??

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında nemesis tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. nemesis

nemesis Aktif Üye

Meslek lisesi mezunlarına kademe ilerlemesi söz konusumudur. Yoksa aşağıdaki madde sadece liseyi 4 veya daha fazla yılda bitirenler için geçerlidir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) alt bendinde "b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm gereğince şu yorumlar çıkmaktadır...

Öncelikle lise öğrenimi herkesin bildiği üzere ülkemizde 3 yıldır. (Son değişiklik bu kanundan muaftır. Yani henüz 4 yıllık lise mezunu şuan için yoktur ve dolayısıyla 657 bağlı bir memurda yoktur. Bu uygulama bu sene geldiği için onu şimdilik düşünmemiz gerekir.) Dolayısıyla lise öğrenimini 3 yıldan fazla okuyanlar yani "normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır" hükmü gereğince her yıl için 1 kademe verilmesi gerekir. Örneğin;

Liseyi,
    *Anadolu Meslek Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Teknik Liseyi( 4 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Süper Liseyi (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Anadolu Öğretmen Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Anadolu Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

***Anadolu Teknik Lisesi (HAZIRLIK +4 YIL) bitirenler bu bağlamda 2 KADEME alırlar....

Ayrıca 36 ncı maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) alt bendinin ikinci cümlesi hükmü gereğince "Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmü ise şu manaya gelmektedir. Ülkemizde bilindiği üzere TEKNİK ÖĞRETİM OKULLARI yani her türlü meslek ve teknik lisesi mezunları şayet kendi meslekleriyle ilgili bir görevde çalışıyorlarsa 1 kademe daha almaları gerekmektedir. Bu hüküm gereğince şu yorumlar çıkmaktadır.

*Örneğin, liseyi Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümünü bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların 1 KADEME daha alması gerekmektedir.

*Örneğin, liseyi normal bir liseden bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların ise 1 KADEME daha almaması gerekir.

*Örneğin, liseyi Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümünü bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların 1 KADEME daha alması gerekmektedir.

2. kingings

kingings Aktif Üye

evet arkadaşım. aynen dediğin gibi, fakat zaten teknik öğretim fakültesinde mezun olan bilgisayar öğretmenleri ilk işe başlamalarında 8/1 inden başlıyorlar, onlara sadece hazırlık için ilerleme verilebilir diye düşünüyorum.

3. ctrl+z

ctrl+z Seçkin Üye Seçkin Üye

meslik lisesi (yani 3 sene) okuduysan ilerleme verilmez...

4. yamtar3535

yamtar3535 Seçkin Üye Seçkin Üye

liseyi 4 yıl okuyanlar kademe ilerlemesi alır.zaten teknik okul mezunları 8/1'den başlıyor..

5. EROKAN

EROKAN Site Gezgini

Arkdaşlar ben liseyi Anadolu ticarette 3+1(hazırlık) okudum. şimdi ilköğretimde sözleşmeli olarak atandım... bizim kademede 8.1 denmi başlar...

6. nerengin

nerengin Site Gezgini

ben de liseyi 4 yıl okudum.hem meslek lisesi.
    ama teknik eğitim mezunu değilim
    benim 8/1den mi başlar kadrolu atandım

7. nerengin

nerengin Site Gezgini

8. okur_musun

okur_musun Site Gezgini

belge

Lisede hazırlık okuduğumuzu belgelemek için, lise diploması mı gerekiyor? Yoksa liseden alınan hazırlık okumuştur belgesi yeterli olur mu?

9. nerengin

nerengin Site Gezgini

10. cogullu

cogullu Seçkin Üye Seçkin Üye

8/1 sadece teknik eğitim mezunları için teknik eğitim mezunu değiilseniz liseyi 4 yılda okusanız 8/1den başlayamazsınız. ama liseyi 4 yıl okuduğunuz için bir kademe alırsınız ama bu kademeyi stajyerliğiniz kalktıktan sonra lise diploması ile alıyorsunuz liseden hazırlık okumuştur diye bir belge verilmiyor şahsen bana vermediler.

11. ogrt_kartal

ogrt_kartal Seçkin Üye Seçkin Üye

lisede 3 yılın üzerinde okuduğunuz her yıl için ber kademe alırsınız. ben aldım

12. faltunel

faltunel Site Gezgini

ben tef mezunu olduğum için 8/1'den başladım. liseyi 3+1 (1 yıl hazırlık) okuduğum için müdürüm diploma fotokopimi istedi. ve aslı gibidir diye onaylayıp ilçe milli eğitime gönderdi. kademe ilerlesi verilip 8/2 olacakmış. işlemler tamamlandı mı bilmiyorum ama düzeltmişlerdir heralde.

ben bu sene atandım ve henüz stajyer öğretmenim. müdürüme stajerlik kalkmadan olmayacağını söyledim. müdürüm ise onun bi önemi yok sen diploma fotokopini getir ilerlemeni yaparız demişti

13. bogrt

bogrt Seçkin Üye Seçkin Üye

ben de ortaokulda(anadolu lisesi) hazırlık okumuştum.tef mezunu olduğumdan 8/1 den başladım.
    2.yılımda(8/2 iken) lisemden bi yazı aldım "hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamıştır" diye. çalıştığım okulda idareye verdim, onlar da üst yazıyla mem'e göndermişler. 8/3 oldum.
    ve tüm bunlar 1 haftanın içinde oldu.. :)

14. rtyucel

rtyucel Seçkin Üye Seçkin Üye

ya benim kafama takılan bir soru var ama bu konuda tatmin edici cevaplar alamadım mem'den.
    simdi ortaokulum anadolu lisesi(1+3), lisem and. mes. lisesi bilg. bölümü(1+3) üni de TEF'de 1 Haz+ 4 sene normal. kademe ilerlemesi icin henuz basvurmadım ama bunların her biri icin mi veriliyor ilerleme yoksa hepsi icin toplam 1 kez mi veriliyor?

bu konuda bilgisi olan arkadasların degerli yorumlarını bekliyorum.

15. sedat01

sedat01 Aktif Üye

Üniversitede teknik eğitim mezunları 9/1 de değil ,8/1 den başlar .Yani 1 derece kazanarak başlar.Ancak liseyi 4 yıl okumuşsanız 1 kademe daha alırsınız. Yani liseyi 4 yıl okuyan teknik eğitim mezunu 8/1 den başlar okulu vasıtasıyla milli eğitime başvurur 1 kademe daha alır ve 8/2 olur.Normal edebiyat, matematik ,sınıf öğretmenliği mezunu biri göreve 9/1 den başlar.

16. rtyucel

rtyucel Seçkin Üye Seçkin Üye

hocam sorumu tam açıklayamadım mı? bütün bu verilen kademe ilerlemeleri 1 sefere mahsus mu veriliyor yoksa her bir durum için ayrı ayrı mı veriliyor?

örneğin 8/1'den basladım tamam burada problem yok tef mezunu oldugum icin...
    orta okulda hazırlık okudum +1
    lisede and.mes.lis. okudum +1
    universitede hazırlık vardı +1
    toplam = +3 mü (7/1) yada sadece hepsine toptan +1 (8/2) mi oluyor?

17. bogrt

bogrt Seçkin Üye Seçkin Üye

benim bildiğim kadarıyla;
    hazırlık namıyla toptan 1 kademe(ortaokul-lise farketmiyor- üniversitedeki hazırlık geçerli değil sanırım),
    bir de lisede mesleğinle ilgili bir bölüm okumuşsan 1 kademe daha.
    yani mesela anadolu teknik lisesinin mesleğinle ilgili bölümünde okumuşsan zamanında, 2 kademe birden veriliyor, diye biliyorum.

18. slmvrn

slmvrn Üye

Merhaba arkadaşlar,
    Ben liseyi Anadolu meslek lisesi (3+1) Bilgisayar bölümü okudum. Universite ise eğitim fakültesi BÖTE. Şimdi ise Bilgisayar öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Geçtiğimiz günlerde 2 kademe ilerlemesi ile ilgili bir yazı yazdım. Ancak ilden bana; TEF mezunu olmadığın için 1 kademe alırsın dediler. Fakat maddenin açıklamasına bakılınca hazırlık için 1 kademe, lisede bölümümle alakalı bir işte çalıştığım için ise 1 kademe almam gerekiyor. Bu durumda olan ve kademe ilerlemesi alan arkadaşlar var mı varsa kaç kademe aldılar. Madde sanki biraz yoruma açık gibi herkes farklı yorumluyor.

19. tayinci42

tayinci42 Hiperaktif Üye Hiperaktif

üniversitede okunan hazırlığın sayılmayıpta sadece lisedeki hazırlığın sayılması çok saçma.

20. yasar50

yasar50 Site Gezgini

Arkadaşlar konuyu uzun süre sonra tekrar gündeme getirdim. Şimdi ben durumumu şöyle anlatayım.

Endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun oldum 3 yıl okudum. Ardından Teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliğini okudum ve mezun oldum. şimdide çok programlı lisede bilişim teknolojileri öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Şimdi bu durumda ben ben ilçe milli eğitime dilekçe yazsam 1 kademe alırmıyım.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal