Meslek lisesi mezunlarına kademe ilerlemesi??

Kodla Büyü

nemesis

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Meslek lisesi mezunlarına kademe ilerlemesi söz konusumudur. Yoksa aşağıdaki madde sadece liseyi 4 veya daha fazla yılda bitirenler için geçerlidir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 36 ncı maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) alt bendinde "b) Ortaokul ve dengi, lise ve dengi okulların, normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır. Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmü yer almaktadır.

Bu hüküm gereğince şu yorumlar çıkmaktadır...

Öncelikle lise öğrenimi herkesin bildiği üzere ülkemizde 3 yıldır. (Son değişiklik bu kanundan muaftır. Yani henüz 4 yıllık lise mezunu şuan için yoktur ve dolayısıyla 657 bağlı bir memurda yoktur. Bu uygulama bu sene geldiği için onu şimdilik düşünmemiz gerekir.) Dolayısıyla lise öğrenimini 3 yıldan fazla okuyanlar yani "normal öğrenim süresinden fazla olması halinde, başarılı her öğrenim yılı için bir kademe ilerlemesi uygulanır" hükmü gereğince her yıl için 1 kademe verilmesi gerekir. Örneğin;

Liseyi,
*Anadolu Meslek Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Teknik Liseyi( 4 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Süper Liseyi (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Anadolu Öğretmen Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

*Anadolu Lisesini (HAZIRLIK + 3 YIL) bitirenler bu bağlamda 1 KADEME alır....

***Anadolu Teknik Lisesi (HAZIRLIK +4 YIL) bitirenler bu bağlamda 2 KADEME alırlar....

Ayrıca 36 ncı maddesinin (A) bendinin 6 fıkrasının (b) alt bendinin ikinci cümlesi hükmü gereğince "Bunlardan teknik öğretim okulları mezunlarına, meslekleri ile ilgili görevlerde çalışmaları halinde ayrıca bir kademe ilerlemesi daha verilir." hükmü ise şu manaya gelmektedir. Ülkemizde bilindiği üzere TEKNİK ÖĞRETİM OKULLARI yani her türlü meslek ve teknik lisesi mezunları şayet kendi meslekleriyle ilgili bir görevde çalışıyorlarsa 1 kademe daha almaları gerekmektedir. Bu hüküm gereğince şu yorumlar çıkmaktadır.

*Örneğin, liseyi Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümünü bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların 1 KADEME daha alması gerekmektedir.

*Örneğin, liseyi normal bir liseden bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların ise 1 KADEME daha almaması gerekir.

*Örneğin, liseyi Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümünü bitirip ve devamında Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, Bilgisayar Kontrol Öğretmenliğini veya Eğitim Fakültesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünü bitirip tekrar M.E.B'nda öğretmen olarak çalışanların 1 KADEME daha alması gerekmektedir.

evet arkadaşım. aynen dediğin gibi, fakat zaten teknik öğretim fakültesinde mezun olan bilgisayar öğretmenleri ilk işe başlamalarında 8/1 inden başlıyorlar, onlara sadece hazırlık için ilerleme verilebilir diye düşünüyorum.

liseyi 4 yıl okuyanlar kademe ilerlemesi alır.zaten teknik okul mezunları 8/1'den başlıyor..

Arkdaşlar ben liseyi Anadolu ticarette 3+1(hazırlık) okudum. şimdi ilköğretimde sözleşmeli olarak atandım... bizim kademede 8.1 denmi başlar...

ben de liseyi 4 yıl okudum.hem meslek lisesi.
ama teknik eğitim mezunu değilim
benim 8/1den mi başlar kadrolu atandım

belge

Lisede hazırlık okuduğumuzu belgelemek için, lise diploması mı gerekiyor? Yoksa liseden alınan hazırlık okumuştur belgesi yeterli olur mu?

nerengin' Alıntı:
8/1 sadece teknik eğitim mezunları için teknik eğitim mezunu değiilseniz liseyi 4 yılda okusanız 8/1den başlayamazsınız. ama liseyi 4 yıl okuduğunuz için bir kademe alırsınız ama bu kademeyi stajyerliğiniz kalktıktan sonra lise diploması ile alıyorsunuz liseden hazırlık okumuştur diye bir belge verilmiyor şahsen bana vermediler.

ben tef mezunu olduğum için 8/1'den başladım. liseyi 3+1 (1 yıl hazırlık) okuduğum için müdürüm diploma fotokopimi istedi. ve aslı gibidir diye onaylayıp ilçe milli eğitime gönderdi. kademe ilerlesi verilip 8/2 olacakmış. işlemler tamamlandı mı bilmiyorum ama düzeltmişlerdir heralde.

ben bu sene atandım ve henüz stajyer öğretmenim. müdürüme stajerlik kalkmadan olmayacağını söyledim. müdürüm ise onun bi önemi yok sen diploma fotokopini getir ilerlemeni yaparız demişti

ben de ortaokulda(anadolu lisesi) hazırlık okumuştum.tef mezunu olduğumdan 8/1 den başladım.
2.yılımda(8/2 iken) lisemden bi yazı aldım "hazırlık sınıfını başarıyla tamamlamıştır" diye. çalıştığım okulda idareye verdim, onlar da üst yazıyla mem'e göndermişler. 8/3 oldum.
ve tüm bunlar 1 haftanın içinde oldu.. :)

ya benim kafama takılan bir soru var ama bu konuda tatmin edici cevaplar alamadım mem'den.
simdi ortaokulum anadolu lisesi(1+3), lisem and. mes. lisesi bilg. bölümü(1+3) üni de TEF'de 1 Haz+ 4 sene normal. kademe ilerlemesi icin henuz basvurmadım ama bunların her biri icin mi veriliyor ilerleme yoksa hepsi icin toplam 1 kez mi veriliyor?

bu konuda bilgisi olan arkadasların degerli yorumlarını bekliyorum.

rtyucel' Alıntı:
ya benim kafama takılan bir soru var ama bu konuda tatmin edici cevaplar alamadım mem'den.
simdi ortaokulum anadolu lisesi(1+3), lisem and. mes. lisesi bilg. bölümü(1+3) üni de TEF'de 1 Haz+ 4 sene normal. kademe ilerlemesi icin henuz basvurmadım ama bunların her biri icin mi veriliyor ilerleme yoksa hepsi icin toplam 1 kez mi veriliyor?

bu konuda bilgisi olan arkadasların degerli yorumlarını bekliyorum.

Üniversitede teknik eğitim mezunları 9/1 de değil ,8/1 den başlar .Yani 1 derece kazanarak başlar.Ancak liseyi 4 yıl okumuşsanız 1 kademe daha alırsınız. Yani liseyi 4 yıl okuyan teknik eğitim mezunu 8/1 den başlar okulu vasıtasıyla milli eğitime başvurur 1 kademe daha alır ve 8/2 olur.Normal edebiyat, matematik ,sınıf öğretmenliği mezunu biri göreve 9/1 den başlar.

hocam sorumu tam açıklayamadım mı? bütün bu verilen kademe ilerlemeleri 1 sefere mahsus mu veriliyor yoksa her bir durum için ayrı ayrı mı veriliyor?

örneğin 8/1'den basladım tamam burada problem yok tef mezunu oldugum icin...
orta okulda hazırlık okudum +1
lisede and.mes.lis. okudum +1
universitede hazırlık vardı +1
toplam = +3 mü (7/1) yada sadece hepsine toptan +1 (8/2) mi oluyor?

benim bildiğim kadarıyla;
hazırlık namıyla toptan 1 kademe(ortaokul-lise farketmiyor- üniversitedeki hazırlık geçerli değil sanırım),
bir de lisede mesleğinle ilgili bir bölüm okumuşsan 1 kademe daha.
yani mesela anadolu teknik lisesinin mesleğinle ilgili bölümünde okumuşsan zamanında, 2 kademe birden veriliyor, diye biliyorum.

Merhaba arkadaşlar,
Ben liseyi Anadolu meslek lisesi (3+1) Bilgisayar bölümü okudum. Universite ise eğitim fakültesi BÖTE. Şimdi ise Bilgisayar öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Geçtiğimiz günlerde 2 kademe ilerlemesi ile ilgili bir yazı yazdım. Ancak ilden bana; TEF mezunu olmadığın için 1 kademe alırsın dediler. Fakat maddenin açıklamasına bakılınca hazırlık için 1 kademe, lisede bölümümle alakalı bir işte çalıştığım için ise 1 kademe almam gerekiyor. Bu durumda olan ve kademe ilerlemesi alan arkadaşlar var mı varsa kaç kademe aldılar. Madde sanki biraz yoruma açık gibi herkes farklı yorumluyor.

üniversitede okunan hazırlığın sayılmayıpta sadece lisedeki hazırlığın sayılması çok saçma.

Arkadaşlar konuyu uzun süre sonra tekrar gündeme getirdim. Şimdi ben durumumu şöyle anlatayım.

Endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümünden mezun oldum 3 yıl okudum. Ardından Teknik eğitim fakültesi bilgisayar öğretmenliğini okudum ve mezun oldum. şimdide çok programlı lisede bilişim teknolojileri öğretmeni olarak görev yapıyorum.

Şimdi bu durumda ben ben ilçe milli eğitime dilekçe yazsam 1 kademe alırmıyım.

Endüstri meslek Lisesi okuyup üstüne bilgisayar öğretmenliği okuduktan sonra alanı ile ilgili bir işte çalıştığı için kademe alabilen var mı ?

Endüstri meslek Lisesi okuyup üstüne bilgisayar öğretmenliği okuduktan sonra alanı ile ilgili bir işte çalıştığı için kademe alabilen var mı ?
Konuyu hortlatacağım :) Gelecek hafta başvuracağım bakalım hocam. Sizde durum nedir?

Ben hazırlık sınıfı için aldım ancak dediğinize istinaden almaya uğraşacağım...

Yıllar önce başvuru yapmıştık hocam. Gelen cevapta lise mezuniyeti ile ise girip memur olursanız bu durum geçerli çünkü teknik hizmetler sınıfında çalışıyor olmanız gerekir diye cevap geldi. Öğretmenler eğitim öğretim sınıfında olduğu için verilmemişti. Yine başvurun bakalım ne cevap gelecek.

anadolu ticaret meslek lisesi, bilgi işlem bölümünü hazırlık + 3 yıl olarak okudum. ben de alabiliyor muyum?

Bende merak ettim eğer bununla ilgili birşey öğrenen olursa bilgi verebilirmi ? İnternette pek bir bilgi bulamadım biraz araştırdım ama

Merhaba. Dilekçeme Olumsuz yanıt geldi. Lise öğrenimine dair mesleklerde çalışılması halinde yani THS de teknisyenlik Yaparsanız Alırsınız dediler.

Merhaba. Dilekçeme Olumsuz yanıt geldi. Lise öğrenimine dair mesleklerde çalışılması halinde yani THS de teknisyenlik Yaparsanız Alırsınız dediler.
hocam nerede görev yapıyorsunuz? hangi fakülte mezunusunuz?
Ben Anadolu Meslek Lisesi Yazılım Mezunuyum (Hazırlık + 3 yıl). Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesini bitirdim. Bir köy okulunda göreve başladım ve başvurdum aldım kademe ilerlemesini.
Hatta beraber çalıştığımız bir bayan arkadaş var. O zamanlar moda olan süper lise mezunu. Hazırlık okuduğu için o da almış.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    4.5 KB · Görüntüleme: 31
Geri