meslek lisesi ders dağılımı önceliği yardım

Kodla Büyü

versace

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar meslek lisesinde ders dağıtımı yapılırken atölye dersinin önce planlanıp sonra kültürcülerin dersinin eklenmesi lazım diye biliyorum bu konuda yönetmeliği bulamadım acil yardım

versace' Alıntı:
arkadaşlar meslek lisesinde ders dağıtımı yapılırken atölye dersinin önce planlanıp sonra kültürcülerin dersinin eklenmesi lazım diye biliyorum bu konuda yönetmeliği bulamadım acil yardım
..
yok hocam öyle bir yönetmelik :)

sadece yazılı olmayan, ama geçmişten beri uygulana gelen bir teammüldür bu. yoksa meb için atölye derside bir, 1 saatlik seçmeli sanat derside bir...

atölye derslerinde ders bütünlüğüne dikkat edilmesi gerekir yani 10 saatlik bir dersi mümkünse 10 saatinide bir günde verilmesi. dersin parça parça bölünmemesi gerekir. mümkün olan en bütün halde planlanması gerekir.

mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği
madde 152
d) Uygulamalı meslek dersleri, olanaklar ölçüsünde birbirini
izleyecek şekilde planlanır.

peki hocam ben şef olarak idareye 3 öğretmenin ders paylaşımını ve uygulama yapılacak (Atölye) saatlerini çizelge halinde verirsem bana uygun program yapmak zorunda mı yoksa program olmuyor deyip siz bana göre ders dağılımı yapın diyebilme hakkı varmı

Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi Madde 267
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) (Değişik bent: 06/10/2007- 26665 S.R.G Yön/1.md.;Değişik bent: 20/09/2008- 27003 S.R.G Yön/105.mad.) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.

yada madde 151 de..

ONBEŞİNCİ BÖLÜM : Eğitim-Öğretimle İlgili Diğer Hususlar

Haftalık ders programı

Madde 151 - Yönetici ve öğretmenlerin aylık karşılığı ve ücretli okutacakları derslerin dağılımını gösteren haftalık ders programı, öğretim yılı başında yönetimce hazırlanır ve yazılı olarak verilir.

Haftalık ders programı düzenlenirken:

a) Kurumun fiziki koşulları ile pedagojik esaslar göz önünde bulundurulur.

b) Dersler, özellikleri dikkate alınarak üst üste veya haftanın belirli günlerinde okutulacak şekilde planlanır.

c) Teorik ve uygulamalı derslerin aynı güne konulması durumunda, teorik derslerin öğleden önceye, uygulamalı derslerin ise öğleden sonraya konulmasına özen gösterilir.

d) Uygulamalı meslek dersleri, olanaklar ölçüsünde birbirini izleyecek şekilde planlanır.

versace' Alıntı:
peki hocam ben şef olarak idareye 3 öğretmenin ders paylaşımını ve uygulama yapılacak (Atölye) saatlerini çizelge halinde verirsem bana uygun program yapmak zorunda mı yoksa program olmuyor deyip siz bana göre ders dağılımı yapın diyebilme hakkı varmı

ders planını müdür baş yardımcısı hazırlar. sizler sadece hangi derse hangi öğretmen girecek onu planlayabilirsiniz. ancak müdür baş yardımcısı bu planı sizin uygulamalı dersleriniz ard arda gelecek şekilde yapması gerkiyor..

mesela sistem bakım onarım dersi 10 saat..

bu dersi 2 şer saat olarak parça parça bölemez. çünkü uygulama yapamazsınız. mesela bilgisayar kurulumunu anlatacaksınız. süre yetmeyecek iş yarım kalacaktır. uygulamalı eğitimin yarım kalmaması için dersleri ardışık yapmalılar.

yarın için ön hazırlık yaptım sağolun teşekkür ederim
dediklerinize göre benim baş yardımcısına allah yardım etsin

versace' Alıntı:
yarın için ön hazırlık yaptım sağolun teşekkür ederim
dediklerinize göre benim baş yardımcı başı tuttu
..
siz böyle düşünğyorsanız bence tutan siz olursunuz...

yukarıda paylaşılan tüm yönetmelikler İMKAN DAHİLİİNDE yapılır diyor. YAPILMAK ZORUNDA DEMİYOR. kaldı ki okulda sadece sizin bölüm yok.

burda yapılması gereken her sınıf için haftanın günleri kültür dersi ve meslek derslerine paylaştırılır. size düşen günlere siz kültür derslerine kalan günlere de müdür yardımcısı kültür derslerini yerleştirir...

Geri