Meslek Lisesi 9.Sınıf-Meslek Dersleri Kullanılacak Programlar

Kodla Büyü

memo-x

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi günler arkadaşlar, Yeni müfredatımız Meslek Liseleri-Bilişim Teknolojileri Alanında, yeni dersler uygulamaya geçti. Bu derslerde kullanılacak programları bilgisi olan arkadaşların tecrübelerini bu başlıkta paylaşmak yararlı olacaktır.
9.sınıflara gelen derslerde
BİLGİSAYAR TASARIM UYGULAMALARI - 2 saat
PROGRAMLAMA TEMELLERİ - 4 saat

bu 2 derste kullanılacak programları indiren, okulda bil lab. ta internet bağlantısı olmadan kullanabilecek versiyonları, sürümleri varsa tecrübelerinizi yazabilirseniz sevinirim.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ - 3 saat
MESLEKİ GELİŞİM ATÖLYESİ - 2 saat
bu 2 derste herhangi yeni bir programa ihtiyaç yok gibi gördüm.

Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları İçin Gerekli Programlar
Tinkercad.com - Ne yazık ki bu bir program değil, bir site. Temel düzeyde 3D tasarım yapılabilen bir site. Bu nedenle internet şart. Öğretmen olarak siz kayıt oluşturup, site içerisinde sınıf oluşturabilir, öğrencilerinizi sınıfınıza ekleyerek onların kayıt olmadan tasarım yapmaya başlamalarını sağlayabilirsiniz. Böylece onların yaptığı tasarımları da takip edebilirsiniz. Bu iş için kesinlikle çok güzel bir site. Ne yazık ki bunun alternatifi yok. Eğer labınızda internet bağlantınız yoksa, doğrudan fusion 360 programına başlayıp, devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.
Fusion 360 - Eğitim için kullanımı ücretsiz olan bir program ama ilk kurulumda belki aktifleştirmek için falan internet gerekebilir. Bu konuda emin değilim.

Programlama Temelleri için Gerekli Programlar
FlowChart: Ücretsiz akış şeması oluşturma programı. Sitesinden indirip, internetsiz kurabilirsiniz. Kitapta nasıl olacağı anlatılıyor.
Scratch: https://scratch.mit.edu/download adresinden masaüstü sürümünü indirip, kullanabilirsiniz. İnternet varsa, doğrudan site üzerinden de kullanma olanağı var.
Python: Kendi sitesi üzerinden indirip, kurabilirsiniz. Tavsiyem Python'u kurduktan sonra Visual Studio Code ya da benzeri Python destekli bir editör de kurmanız. Gerçi modülde kendi editörü kullanılmış ama VS Code gibi bir editörde otomatik tamamlama vb. özellikler kullanılabildiğinden kolaylık sağlayabilir. Ayrıca kitabı inceleyip, kullanılan kütüphaneler varsa onları da yüklemek internetsiz lab'lar için iyi olacaktır.

Slm, yakuphan verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Tinkercad.com meb interneti ile deneyebildiniz mi ? açıyor mu acaba

bil lablarda bizde öğrenci pc lere interneti bağlamamıştık, yada switch ten paylaşıma izin vermemişti bir ara,okul idaresi de interneti kullandığından virüs vb. dağılır diye öyle kalmıştı.
bu yüzden internet bağlantısı olmadan oluyor mu ? diye sormak zorunda kaldım.

yapabilirsek ilk iş pc lere internet bağlantısı olacak, galiba eldeki kurulu switch lerle olur mu ? bakacağız.

Slm, yakuphan verdiğin bilgiler için teşekkürler.

Tinkercad.com meb interneti ile deneyebildiniz mi ? açıyor mu acaba

bil lablarda bizde öğrenci pc lere interneti bağlamamıştık, yada switch ten paylaşıma izin vermemişti bir ara,okul idaresi de interneti kullandığından virüs vb. dağılır diye öyle kalmıştı.
bu yüzden internet bağlantısı olmadan oluyor mu ? diye sormak zorunda kaldım.

yapabilirsek ilk iş pc lere internet bağlantısı olacak, galiba eldeki kurulu switch lerle olur mu ? bakacağız.
MEB interneti ile tinkercad açılıyor. Fatih alt yapısı kurulu ise idare bilgisayarları zaten lablardan yalıtılmış durumda. Fatih alt yapısı kurulu ise lab'ın switch'ine gelen ucun çoklu IP dağıtımına izin verecek şekilde ayarlanması gerekebilir, İl koordinatörüyle iletişime geçip, bunu ayarlatabilirsiniz.

slm, Fusion 360 programının full versiyonu bulma imkanımız var mıdır ?

Labaratuvarda yüklemeye çalıştık fakat ; education eğitim için seçtiğimizde okuldan onaylı belge-döküman istiyor ,
30 günlük deneme sürümü deepreeze kullanacağımız için sıkıntı çıkarabilir gibi geldi.
Uğraşanlar tecrübelerini paylaşabilirse seviniriz.

programlama temelleri için indirilcek programların 1-flowcart 2-Scratch ve 3-Phyton tam adreslerini paylaşabilir misiniz?flowcart diye bi program yok google da

Fusion 360 da internet üzerinden çalışıyor. Bir kez kurup çalıştırdıktan sonra internetsiz çalışabilir ama kalıcı çözüm olmayabilir. Laboratuvar için internet çok elzem bence muhakkak temin edilmesi gerekir.

slm, Fusion 360 programının full versiyonu bulma imkanımız var mıdır ?

Labaratuvarda yüklemeye çalıştık fakat ; education eğitim için seçtiğimizde okuldan onaylı belge-döküman istiyor ,
30 günlük deneme sürümü deepreeze kullanacağımız için sıkıntı çıkarabilir gibi geldi.
Uğraşanlar tecrübelerini paylaşabilirse seviniriz.
ben ebada kursunu aldım. kayıt için görev belgesi istiyordu mebbis ekran görüntüsü aldım gönderdim 5 dakika içinde onaylandı

Fusion kurmak yetmiyor sadece bildiğim kadarıyla. Kullanıcı tanımlayıp internet tabanlı çalışılıyor olması lazım. Sadece kendi bilgilerinizle kurmak yetmeyebilir
Yani kurulumu yapıp çalıştırdıktan sonra deepfreeze de kullanıyorsanız bir sure sonra sorun yasanabilir.

9. sınıf BTT, Programlama Temelleri ve Bilgisayarlı tasarım uygulamaları kitapları ttp://meslek.eba.gov.tr/materyal.htm adresinde yayınlanmış. Acaba bu kitaplar basılı olarakda gönderilir mi?

Bence 9. sınıflarda hem FlowChart hem Scratch anlatılması gereksiz olmuş. Birinden biri yeterliydi. Her yeni programla kafaları karışıyor öğrencilerin zaten. 9.sınıfa gelen bir öğrenci afallayabilir. Bir derste 3 program gösterilecek çünkü.

Bence 9. sınıflarda hem FlowChart hem Scratch anlatılması gereksiz olmuş. Birinden biri yeterliydi. Her yeni programla kafaları karışıyor öğrencilerin zaten. 9.sınıfa gelen bir öğrenci afallayabilir. Bir derste 3 program gösterilecek çünkü.
Katılıyorum. Scratch olmamış bence de

Hocam konuyu kullanılacak programlar diye başlatmış ama,
9. sınıfa gelen öğrencilerimize ofis programları (word, excel, powerpoint ) anlatmayacak mıyız? Bugün fark ettik arkadaşlarla sohbet ederken. O kadar öğretim programı değerlendirme raporu yazdım, o kadar canlı , yüz yüze ders programı yaptım 10. sınıflarda OP olduğu için muhtemelen 9 larda olmamasını fark etmedim. Ne dersiniz fikri, bilgisi olan var mı bu konuda?

Evet bende yeni farkettim. 9. sınıflarda ofis yok, 10 lara baktık orda da ofis yok. Demek ki öğrenciler ortaokuldan öğrenip geliyor diye düşündü bakanlık?

Mesleki Gelişim Atölyesi kitabı yayınlanmış. 340 sayfa :)
kitap.eba.gov.tr/panel/dosyalar/upload/1474/0/U_0_15_10_2020_16_42_34_545.pdf

Fusin 360 sunucu lu lablarda calismiyor. Ayrica belge gondermemize raen kabul etmiyor. Cevap olarak da belgedeki soy adi kismi buyul harfle yazilmis gibi sacma cevaplar bile geldi. Biz sanirim server 2016 kurup solidworks 2020 anlatacagiz hem kat kat daha iyi bir program hemde sektörde fusion 360 in esamesi okunmuyor. Not: 1 yil bedava dan sonra belki 1 yil daha ekelyip kullandiracak sonra ne yapacagiz illa satin almak gerekecek...

Fusin 360 sunucu lu lablarda calismiyor. Ayrica belge gondermemize raen kabul etmiyor. Cevap olarak da belgedeki soy adi kismi buyul harfle yazilmis gibi sacma cevaplar bile geldi. Biz sanirim server 2016 kurup solidworks 2020 anlatacagiz hem kat kat daha iyi bir program hemde sektörde fusion 360 in esamesi okunmuyor. Not: 1 yil bedava dan sonra belki 1 yil daha ekelyip kullandiracak sonra ne yapacagiz illa satin almak gerekecek...

Ben kendi labaratuvarımıza fusion 360 yazılımını başarıyla kurdum...Bu konuda ilerleyen zamanlarda; edindiğim tecrübelere istinaden video çekmeyi düşünüyorum. Baya uğraşılar sonucunda sistemi çözdüm ve kurulumlar tamam...Yapmayı düşündüğüm videolar:
1- Fusion 360 Öğretmen hesabı oluşturma-doğrulama ve kurulum
2- Fusion 360 Öğrenci hesabı oluşturma-doğrulama ve kurulum
3-Fusion 360 ı Bilgisayardan kaldırma
4- Fusion 360 Programını Güncelleme

Geri