Meslek liselerinde yaz stajı hakkında

Kodla Büyü

vgm

Aktif Üye
Arkadaşlar hayırlı ramazanlar olsun.
Meslek lisesinde yazın staj yapan kışın staj yapamaz diyor bizim idare.
Bu şekilde bir yönetmelik var mı?
Meslek liselerinde görev yapan arkadaşlar sizlerde nasıl uygulanıyor staj?

Hocam aml programındaki öğrenciler eğitim öğretim yılı boyunca haftada 3 gün işletmede beceri eğitimine giderler. Yazın staj yapmazlar.
Atp programındaki öğrenciler yazın staj yaparlar. Eğitim öğretim dönemi boyunca okulda kültür dersi ve meslek dersi görürler.
Staj ile işletmede meslek eğitimi farklı şeylerdir.

Aml öğrencilerine yazın staj yaptiriyorduk. Kışın da işletmeye gitme şartını saglayanlar(not ortalamasına göre) gidiyordu.
Benim asıl merak ettiğim konu bu işler hangi yönetmeliğe göre değerlendiriliyor.

Staj (Mülga ibare:RG-13/9/2014-29118)(1) (…) MADDE 126
(2) (Değişik:RG-26/3/2017-30019) Staj işletmelerde yaptırılır. Ancak sağlık ve engel durumu gibi nedenlerle okulda staj yapması gerekli görülenlerle yeterli özellik ve sayıda işletmenin bulunmaması durumunda staj, bir programa göre ilgili alan öğretmenlerinin gözetim ve denetiminde okulda da yaptırılabilir. Okulun özelliğine göre ders saatleri dışında alan/dalla ilgili yapılan üretim, tanıtım, hizmet ve benzeri çalışmalar staj kapsamında değerlendirilir
(3)(Değişik:RG-13/9/2014-29118) Okulda yapılacak staj, tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında, hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılabilir
Staj (Mülga ibare:RG-13/9/2014-29118)(1) (…) süresi MADDE 127
(3) Okul dışında staj (Mülga ibare:RG-13/9/2014-29118)(1) (…) yapan öğrencilerin çalışmaları, görevlendirilen koordinatör öğretmen tarafından işletmelerde mesleki eğitim esaslarına göre izlenir. (4) Çeşitli nedenlerle stajı eksik kalan öğrencilerin bu çalışmaları, okul veya işletmelerde tamamlattırılır.
(4) Çeşitli nedenlerle stajı eksik kalan öğrencilerin bu çalışmaları, okul veya işletmelerde tamamlattırılır.

ATP(Anadolu Teknik Programı) öğrencileri 10 ve 11. sınıf yaz aylarında yada sadece 11.sınıf yaz ayında toplam 40 iş günü staja gider. 12.Sınıfta meslek dersi+kültür dersini 5 gün okulda görür.
AMP(Anadolu Programı) öğrencileri 12.sınıfa geçince haftanın 3 günü (pazt-salı-çarşamba yada çarşamba-perşembe-cuma) İBE (işletmlerde beceri eğitimi) eğitimine gider kalan 2 günde meslek dersi ile meslek derslerini okulda görür. Aynı zamanda İBE 24 saatlik bir derstir ve yıl sonunda öğrenciler sınava tutulur başarılı olanlar mezun olur başarılı olmayanlar sorumluluk sınavını bekler.

Aml öğrencilerine yazın staj yaptiriyorduk. Kışın da işletmeye gitme şartını saglayanlar(not ortalamasına göre) gidiyordu.
Benim asıl merak ettiğim konu bu işler hangi yönetmeliğe göre değerlendiriliyor.
Öyle bir uygulama yok hocam. Yanlış bir uygulama olmuş. Arkadaşlar paylaşmış yönetmeliği
İbe zorunludur. Işletme olmaması durumunda çok küçük yerleşim birimlerinde okulda ibe yapılırsa bu aml öğrencileri staja gider. Aml öğrencisi hem staj hem de ibe ye gidemez. Ibe ye giden stajdan muaftır. Ibe'ye zorunlu şartlar geregi gidemeyen öğrenci de staj yapar.
Dediginiz gibi şartları sağlayan veya not durumu diye bir olay yok.

Öyle bir uygulama yok hocam. Yanlış bir uygulama olmuş. Arkadaşlar paylaşmış yönetmeliği
İbe zorunludur. Işletme olmaması durumunda çok küçük yerleşim birimlerinde okulda ibe yapılırsa bu aml öğrencileri staja gider. Aml öğrencisi hem staj hem de ibe ye gidemez. Ibe ye giden stajdan muaftır. Ibe'ye zorunlu şartlar geregi gidemeyen öğrenci de staj yapar.
Dediginiz gibi şartları sağlayan veya not durumu diye bir olay yok.
Staj süresi MADDE 127- (1) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencilerinin staj süresi 40 iş günüdür. Stajın 15 iş gününe kadar olan kısmı 10 uncu sınıfın sonunda yapılabilir.
yönetmeliğin bu maddesine göre aml öğrencileri de istedikleri halde yaz stajı yapamaz mı?

Staj süresi MADDE 127- (1) (Değ: 28/10/2016-29871 RG) Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları öğrencilerinin staj süresi 40 iş günüdür. Stajın 15 iş gününe kadar olan kısmı 10 uncu sınıfın sonunda yapılabilir.
yönetmeliğin bu maddesine göre aml öğrencileri de istedikleri halde yaz stajı yapamaz mı?
Hocam AMP öğrencileri staj yapmaz İBE yapar . İBE öğrencinin 12. sınıfta haftanın 3 günü gideceği eğitimdir. Bu yüzden yapamaz.

İşletme sayısı çok az ise öğrencileri bir dönem bir grup, ikinci dönem diğer grup beceri eğitimine gönderirseniz bütün öğrenciler Yaz stajindan muaf olur.

Hocam isteğe bağlı değil. Amp öğrencileri 12. Sınıfta işletmede beceri eğitimi yapacak işyeri bulunamadığı için bu dersi okulda yaparlarsa yaz stajı yapmak zorunda kalır. Isletmeye giderse staj yapamaz.

Geri