Meslek Derslerine 1den fazla öğretmen girmesi

Kodla Büyü

pegasus777

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 11 sınıftaki derslerden G r a f i k v e A n i m a s y o n dersine iki öğretmen girmek istedek fakat müdür bey olmaz dedi. Sadece W e b T a s a r ı m ı v e P r o g r a m l a m a dersine 2 öğretmen girebilirsiniz dedi. Müdür beyin istediği şu şu derslere iki öğretmen girebilir diye yönetmelik genelge istedi.

Sizler hangi derslere iki veya daha fazla giriyorsunuz?

24 ü geçen her grupta 3 e bölünürüz..15 kişilik grubum vardı tek girdim. 33 kişilik grubumuz vardı 3 e böldük..

meslek derslerinin tümünde önemli olan öğrenci sayısı. derse göre değil öğrenci sayısına göre gruplara bölünme işi.

Ekli dosyalar

• 2006_90.rar
    110.6 KB · Görüntüleme: 1,054
egunay' Alıntı:
BT Alanı Çerçeve Öğretim programını incelerseniz tüm alan-dal derslerini görebilirsiniz.
http://www.megep.meb.gov.tr/megep/genel ... jileri.zip

Norm kadro yönetmeliğini incelerseniz sınıv mevcudu grup sayısı olayını anlayabilirsiniz.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/83.html

Son olarak 2006/90 sayılı genelgede modüler sistemde hangi derslerde sınıf gruplata ayrılır yazmaktadır. Md.5

hocam teşekkürler ilginize pazartesi götürrüm artık bunları bakalım nasıl olacak

değerli arkadaşlar;
---------------------------------------
9. ve 10.sınıflarda:
10--21 öğrenciye 1 öğretmen
22--31 öğrenciye 2 öğretmen
32--41 öğrenciye 3 öğretmen
42-ve-üstü öğrenciye 4 öğretmen
-----------------------------------------
11. ve 12.sınıflarda:
08--16 öğrenciye 1 öğretmen
17--24 öğrenciye 2 öğretmen
25--31 öğrenciye 3 öğretmen
32-ve-üstü öğrenciye 4 öğretmen olacak şekilde guruplara öğretmen görevlendirilebilir.Tabi öğretmen norm kadronuz buna musaitse.
biz Kuşadası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde böyle uyguladık ve Alan dal dersleri içindeki tüm derslere(Mesleki Gelişim Dahil) 2 ve daha fazla öğretmen derse girdik.Ama bu sene öğrenci sayısı fazla olduğu için 3 öğretmen girebilecek derslere 2 öğretmen olarak gireceğiz. Saygılar

ne mutlu sizlere ki dersleri paylaşabilecek branşdaşlarınız var,ben de o bile yok.tek başına kaldım okulda :cry: :cry:

malikkiran' Alıntı:
değerli arkadaşlar;
9. ve 10.sınıflarda:
11. ve 12.sınıflarda:
32-ve-üstü öğrenciye 4 öğretmen olacak şekilde guruplara öğretmen görevlendirilebilir.Tabi öğretmen norm kadronuz buna musaitse.
biz Kuşadası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde böyle uyguladık ve Alan dal dersleri içindeki tüm derslere(Mesleki Gelişim Dahil) 2 ve daha fazla öğretmen derse girdik.Ama bu sene öğrenci sayısı fazla olduğu için 3 öğretmen girebilecek derslere 2 öğretmen olarak gireceğiz. Saygılar

11 ve 12 lerde 2 öğretmen için 17-24 değil de 16-24 diye biliyorum ben hocam bizde 16 öğrenci varda onun için :)

daisy5571' Alıntı:
ne mutlu sizlere ki dersleri paylaşabilecek branşdaşlarınız var,ben de o bile yok.tek başına kaldım okulda :cry: :cry:

Bizde 2 kişi kaldık. Okulda mevcut 2 dal var. Bu sene 2 daldan birinde öğrenci okutalım diyoruz, müdür kabul etmedi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Geçen sene 4 öğretmendik, virüs bulaşan, bozulan bilgisayarlara yetişemiyorduk, bu sene okulda biz yeni öğretmenleriz, sistemin nasıl işlediğini bile tam olarak kavrayabilmiş değiliz.
Ama şu bir gerçekki kalabalık sınıflarda mesleki eğitim olmaz. Grupların oluşturulması şart. Çünkü bizim derslerde en önemli unsur, iş güvenliği. Yani öğrencilere bazen bir uygulama yaptırmak çok tehlikeli olabiliyor. İşin gerçeği tek öğretmenin sorumluluk alması çok güç. Özelliklede teknik servis dalında Elektronik dersleri bolca var ve işin başındaki öğretmenin yapılan uygulamalarda bütün öğrencileri denetlemesi zor.

pegasus777' Alıntı:
malikkiran' Alıntı:
değerli arkadaşlar;
9. ve 10.sınıflarda:
11. ve 12.sınıflarda:

11 ve 12 lerde 2 öğretmen için 17-24 değil de 16-24 diye biliyorum ben hocam bizde 16 öğrenci varda onun için :)

Norm kadro yönetmeliğine baktım.
8 -16 =1 öğretmen
16-24=2 öğretmen
24-31=3 öğretmen
31 ve üstü 4 öğretmen

burada 16 kişilik bir sınıfda da 2 grup oluşturulabilir ve öğretmenler uygulamı derslere 2 kişi girebilir.

öğretmen sayısı ders sayısını karşılamıyorsa ne yapılır arkadaşlar. bu sayılara göre bizim okulda en az 8 öğretmen olası gerekiyor. bizse 2 kişiyiz. burada iki bilişim öğretmeni gruplama yapsak geri kalan dersler için dışarıdan öğretmen çağırılabilirmi.illa ki fazla öğretmen olmasımı gerekiyor. bunu net açıklayabilecek olan varmı????

McRAM hocam,
imkan varsa çağrılabilir. yani çağrılsa iyi olur.
ama bu durumlarda genellikle sınıf bölünmüyor. daha doğrusu bölünemiyor ve tek öğretmen bazen 3 öğretmenin girebileceği derse tek başına giriyor.
biz de geçen sene öyle sıkıntıdan bölünememiştik.

Peki arkadaşlar. Okul müdürü öğretmenlerin boş saatleri olmasına rağmen ben grup girmeye karşıyım öğrenci sayısı kaç olursa olsun herkes tek girecek derse diyebilirmi? Müdürün böyle bir yetkisi varmıdır?

komodor64' Alıntı:
Peki arkadaşlar. Okul müdürü öğretmenlerin boş saatleri olmasına rağmen ben grup girmeye karşıyım öğrenci sayısı kaç olursa olsun herkes tek girecek derse diyebilirmi? Müdürün böyle bir yetkisi varmıdır?
Yeterli öğretmen varsa ve uygun sayıda eğitim öğretim ortamı da varsa, grup olmaz diyemez. Örnek veriyorum 1 tane labratuvarınız varsa labratuvarda yapacağınız desler için "yeterli labratuvar yok" diye grup oluşturulamaz diyebilir, ama labrratuvar varken öğretmende varken böyle bir mazaret kalmıyor.

arkadaşlar bu alan-bölüm derslerinde öğretmenler, grupları ayrı ayrı sınıflara mı sokacaklar.yoksa örneğin laboratuvarda 2 öğretmen mi öğrencilerle bulunacak. yoksa iki ayrı laboratuvar mı? sözel derslerde iki ayrı sınıf mı?

Hocam zümrede okul şartlarını yazıp. Aynı sınıfta iki öğretmen girdik. Ama hangi grup hangi öğretmenin isim isim yazıp zümreye ekledik. O şekilde girdik.

Hocam mesela teoriyi bir tek öğretmenin anlatabilmesi kolay, ama uygulama anında bütün sınıfla bir tek öğretmenin ilgilenmesi zor. ama grup oluşturma sadece laboratuar derslerinde değil. diğer sözel derslerde de var. burada ne yapılması gerekiyor? bu noktada bilgi verebilir misiniz?

muharrir' Alıntı:
arkadaşlar bu alan-bölüm derslerinde öğretmenler, grupları ayrı ayrı sınıflara mı sokacaklar.yoksa örneğin laboratuvarda 2 öğretmen mi öğrencilerle bulunacak. yoksa iki ayrı laboratuvar mı? sözel derslerde iki ayrı sınıf mı?
Gruplara ayırdığınızda, Mesleki gelişim ve teknik resim dersleri farklı derslikte işlemek zorunda. Diğer derslerde aynı mekanda birden çok grupla eğtim yapılabilir.

Arkadaşlar MEB neden bunu kesin bir dille yazıp bizi madur ediyor. Bazı okullarda sorun çıkmazken bazı okullarda Müdürün "Bana göre gerek yok" cümlesi karşımıza çıkıyor.
Bunun bir standardını bulmalılar artık. Biz 3 normuz alanda 2 tane dal var 2 laboratuvar var , sınıflardaki öğrenci sayılarımız da 20 lerde ama buna karşın grup oluşturamıyoruz. Geçen yıl müfettiş geldi ve o da aynı şeyi söyledi "bence gerek yok" Bence nedir yahu ?

TeArDrOpS' Alıntı:
Arkadaşlar MEB neden bunu kesin bir dille yazıp bizi madur ediyor. Bazı okullarda sorun çıkmazken bazı okullarda Müdürün "Bana göre gerek yok" cümlesi karşımıza çıkıyor.
Bunun bir standardını bulmalılar artık. Biz 3 normuz alanda 2 tane dal var 2 laboratuvar var , sınıflardaki öğrenci sayılarımız da 20 lerde ama buna karşın grup oluşturamıyoruz. Geçen yıl müfettiş geldi ve o da aynı şeyi söyledi "bence gerek yok" Bence nedir yahu ?
bazı müdürler kendilerini yönetmeliklerden üstün görüyor hocam. yönetmelik grup sayısını net şekilde yazıyor...

Hocam gurup sayısı tamam net ama sınıflar illa ki guruplara bölünecek demiyor, şartlar uygun olursa müdür uygun görürse diyor bazı müdürler de bana göre gerek yok ya da uygun değil diyor...

TeArDrOpS' Alıntı:
Hocam gurup sayısı tamam net ama sınıflar illa ki guruplara bölünecek demiyor, şartlar uygun olursa müdür uygun görürse diyor bazı müdürler de bana göre gerek yok ya da uygun değil diyor...
..
hocam bu işin şartu şurtu yok. öğrenci sayısına bakar her şey. öğrenci sayınız grup oluşturmak için yeterliyse dersi bahçede bile işleseniz birden fazla öğretmen girebilirsiniz.

megep sayılsal ders / sözel ders / laboratuar dersi ayırmamış derslerin tümü UYGULAMALI DERS statüsünde. ve uygulamalı derslerde SADECE ÖĞRENCİ SAYISI DİKKATE ALINARAK gruplara bölünür.

vakti zamanında Ticaret Turizm Eğitim Genel Müdürlüğü bir genelge çıkartı MEGEP i anlamadan bilmeden mesleki gelişim ve teknik resim gibi derslere tek öğretmen girsin diye, o zamandan beri bazı müdürler hala bunu uygulamaya çalışıyor.

diyeceksiniz ki gelde bunu müdüre anlat. O da kolay. Müdürü usulünce açıkladığınızda anlamıyorsa yazacaksınız bir dilekçe ekine de @PEGASUS hocamın ilk sayfada paylaştığı
1. BT alanı çerçeve öğretim programı
2. Norm kadro yönetmeliği (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/8301.html)
3. 2006 / 90 sayılı genelgeyi (Modüler Program Uygulamaları Hakkında Açıklamalar) (http://megeptrabzon.meb.gov.tr/MEGEP/ye ... 006_90.pdf)
ekleyeceksin vereceksin.

sonrada müdürün sana paşa paşa gruplara böl diyecek.

....... okulu müdürlüğüne
BT alanı çerçeve programında belitilen meslek derslerinin, M. E. B. Erkek Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün "Modüler Program Uygulamaları Hakkında Açıklamalar" konulu genelgesinin 5. maddesinde belirtildiği gibi tamamı uygulamalı ders olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Norm kadro yönetmeliğinin "Norm kadro belirlenmesinde dikkate alınacak hususlar konulu 15. maddesine göre" uygulamalı derslerin gruplara bölünerek ders yükünün oluşumu açıklanmaktadır.
Ders programımız hazırlanırken bu hususlara dikkat edilmesine, oluşacak ders yükünün tamamının dağıtılarak ücret bakımından madur edilmemem hususunda

gereğini bilgilerinize arz ederim

Ekler
1. BT alanı çerçeve öğretim programı
2. Norm kadro yönetmeliği
3. 2006 / 90 sayılı genelgeyi (Modüler Program Uygulamaları Hakkında Açıklamalar)
................................................
bu arada 5. madde ne diyor
Çerçeve öğretim programlarında alan/dal dersleri içinde yer alan Matematik, Fizik,Kimya, Biyoloji, Geometri, Analitik Geometri, Yabancı Dil,İkinci Yabancı Dil, Psikoloji ve benzeri dersler kültür dersi, bunların dışındaki alan/dal dersleri ise uygulamalı ders olarak değerlendirilecektir.

egunay' Alıntı:
muharrir' Alıntı:
Gruplara ayırdığınızda, Mesleki gelişim ve teknik resim dersleri farklı derslikte işlemek zorunda. Diğer derslerde aynı mekanda birden çok grupla eğtim yapılabilir.
..
hocam nerde yazıyor Mesleki Gelişim" ve "Teknik Resim" derslerinin farklı dersliklerde işleneceği bana gösterirmisiniz.

Lütfen bir önceki mesajımı okuyunuz. MEGEP te hiç bir meslek dersi sözel ders / uygulamalı ders olarak ayrılmamıştır.

biz de bu yıl ilk defa 11.sınıf derslerine 2 öğretmen gireceğiz ama e-okulda tek bir öğretmen gösterilebiliyor defteri nasıl imzalayacağız, notları nasıl gireceğiz hiç bir fikrim yok açıkçası

vgmrym' Alıntı:
biz de bu yıl ilk defa 11.sınıf derslerine 2 öğretmen gireceğiz ama e-okulda tek bir öğretmen gösterilebiliyor defteri nasıl imzalayacağız, notları nasıl gireceğiz hiç bir fikrim yok açıkçası
e-okul'da birden fazla öğretmen gösterilebiliyor. her iki öğretmen de şifresiyle girdiğinde dersleri görür ve notlarını ortak yada kendi grup öğrencilerine göre girer.

McRAM' Alıntı:
öğretmen sayısı ders sayısını karşılamıyorsa ne yapılır arkadaşlar. bu sayılara göre bizim okulda en az 8 öğretmen olası gerekiyor. bizse 2 kişiyiz. burada iki bilişim öğretmeni gruplama yapsak geri kalan dersler için dışarıdan öğretmen çağırılabilirmi.illa ki fazla öğretmen olmasımı gerekiyor. bunu net açıklayabilecek olan varmı????
Değerli Hocalarım, okulun bilişim teknolojilerinde normunu kaç girmişler, burdada yönetmelikte bahsedilen grup ve öğretmen sayısı önemli,toplam ders yükünün ve akabinde Norm sayısının girilmesinde öenmli, bunları bilişim tekn öğrt ni olarak bilmek durumundayız, genelde bu norm sayısının Müdür başyardımcıların sorumluluğunda diye biliyorum.

Bu norm sayısı neden önemli yeterli bilişim tekn öğrt ni yoksa normda bu görünmeli ki,Meb ona göre atamalarda,yerdeğişi-tirmelerde okulunuzdaki açığa göre öğretmen göndersin ve ona göre ücretli öğretmen isteğinde bulunsun ilçe Meb ten.
Benim bir ara bulundugum okulda 1 kadrolu ben 7 tane ücretli arkadaş vardı 3 yıl önce ve ders durumu,sınıftaki bulunan öğrenci sayısı,dal sayısına göre norm güncellemesi yapılıp ilçe Meb ten ücretli öğrt. isteğindi bulunuyordu okul idaresi ve ona göre gelecek ücretli öğrt ne göre alabileceği ders yüküne göre ders programlarını düzenleniyordu aslolanda budur..

Megep te bu olay gerçekten yararlı, yani düşünün 30 kişiye ders anlatmala-ilgilenmekle 15 kişiye ders anlatmak arasındaki alınacak verimi düşünün.
Öğretmen sayısı, bilg lab-atelye sayısı gibi durumlara göre derse girecek öğrt. sayısı yönetmeliklerde bahsedilen durumlara göre düzenlenir.
Öğretmen yoksa mecburen tek girilecek ama bahsettiğin durumları ücretli öğrt olayı ve norm sayısı önemli, yoksa işi bilmeyen-bilmek ve öğrenmek istemeyen idareci işi böyle idare eder, sizide böyle meslekten soğutur, ama takip edeceksiniz dediğim durumları.

mygold' Alıntı:
vgmrym' Alıntı:
e-okul'da birden fazla öğretmen gösterilebiliyor. her iki öğretmen de şifresiyle girdiğinde dersleri görür ve notlarını ortak yada kendi grup öğrencilerine göre girer.
defteri normal ders konusu yıllık plana göre yazdıktan sonra imza kısmına 2 kişi imza atacaksınız, devamsızlık fişinide, sonuçta aynı sınıf aynı ders.
e-okulda aynı derse kaç kişi giriyorsa o öğretmenlerin hepsine tanımlanır, dönem sonunda not fişinde 2 nizinde ismi çıkar, imzalarsınız, 2 nizde koordineli olarak not girebiliyorsunuz.

arkadaşlar Yönetmelikleri iyi bilmeliyiz, madur olmamamak ve düzeni sağlamak için, şurda söyle dendi, böyleymiş filanı demiyorum,yönetmelikte,genelgedeki durumu önemli, değişiklikleri takip etmeliyiz.

Meslek liselerinde grup sayısı,koordinatörlük gibi birebir bizleri ilgilendiriyor
Yarın birgün idarecinin yanlış hesabından dolayı norm fazlası olmamak vb. durumlarla
karşı karşıya gelmemek için önemlidir.

vgmrym' Alıntı:
.
yok öyle birşey hocam. e-okulda bir dersi birden fazla öğretmene tanımlayabiliyorsunuz. böylelikle her öğretmen kendi şifresi ile erişebiliyor. dönem sonlarında da her öğretmen AYNI DERS İÇİN AYRI AYRI kendi adlarına çıkan not çizelgelerini imzalayabiliyor.

ayrıca diyelim ki idareciniz bu işi beceremedi. e-okulda bir kişide görünmesinin mahsuru yok. defterleri rahatlıkla imzalayabilirsiniz.

Geri