mesai saatinde FATİH kursuna ek ders veriliyor...kesin

Kodla Büyü

mavi85

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
sayın hocalarım, bu konu ile ilgili sıkıntı çekenleri ve kurs ücretlerinin ödenmediği ile ilgili başlıklar okudum. mesai satinde açılsa bile, hem okuldaki ek dersinizi hem de kursun ücretini alıyorsunuz().

ilgili mevzuat maddelerini size göstermeden önce size şunu anlatayım:
geçen yıl benim başıma da geldi, 60 saat fatih projesi kapsamında hizmetiçi eğitim kursu verdiç saat 13:00-17:00 arası oldu.
okul müdürüm kursun mesai saati içinde olduğu için sadece formatörlük için aldığım haftalık 18 saat ekders ücretimi yatırdı, kurs ücretim olan 60 saatin ek ders ücretini vermedi. hiç bir şey demedim içime attım. sendikaya müracat ettim. açılan soruşturma ve inceleme sonucunda 18'in üzerine kurs ücretini de aldım. sendikanın soruşturmaları sonucunda müdürle görüşen müfettiş aşağıda yazdığım mevzuat maddeleri gereği mesai saaatinde olsa bile hem okuldaki ek dersimi, hem de kurs ücretimi alacağımı söylemiş ve müdüre derhal kurs için ek ders çizelgesini hazırlayıp muhasebeye yollamayı emretmiş ve sonunda kurs ücretini de aldım. eğer siz de mesai satinde açmışsanız ve almamışsanız aşağıdaki mevzuat maddelerini okutun idarecilerinize.

İLGİLİ MEVZUAT MADDELERİ:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html işte bu linkte. 2. bölüm madde 7'ye göre kurs ücretimi, 3. bölüm madde 16. a) fıkrasına göre de okuldaki ek dersimi aldım.

bu maddeler gereği her iki ücretimi de ödemesi emredilmiş müdürüme.
3. bölüm 16. a fıkrası can alıcı bölüm özellikle zaten, idarecilerin anlamadığı okumadığı orası, arkadaşlar bu madde şunu diyor:

eğer kurs bakanlıkça veya valilikçe (ki fatih kursu da öyle zaten) açılıyorsa mesai saatinde olsa bile her iki ek ders de ödenir. (valilikçe,bakanlıkça hizmetiçi eğitim kursları için mesai saatinde başka illere eğitime giden öğretmenin nasıl ki hem okuldaki ek dersi yatıyor, hem de yolluk ücreti ve ilave ücret ödeniyor, aynı mantık)

hakkınızı arayın... ben bu yıl da mesai saatinde açacağım hem bt rehberlikten gelen ek dersimi, hem de kurs ücretini alacağım.

özet:mesai satinde olsa bile
bakanlık adına valilik oluruyla açıldığı için 3. bölüm 16.a fıkrası gereği okuldaki ek dersinizi alacaksınız.
kurs için de 2. bölüm 7. madde gereği de kurs ücretini alacaksınız

eğer müdürünüz vermiyorsa dava açın, bu maddeleri gösterin, kazanacağınızın garantisini veriyorum.

Teşekkürler sayın hocam. Bugün de Ankarada eğitmenlerin semineri vardı. İyi oldu, seminer öncesi bunu öğrendiğimiz.

mavi85 hocam:

eğitici formatörler kurs verirse mesai saati içerisinde ek ders alamazlar ama BİTEFO lar alabilir. Benim de arkadaşımın başına geldi oradan biliyorum.

Hizmetiçi eğitimlerde görev almak EBİTEFÖ'lerin görev tanımlarında yer aldığı ve maaş karşılığı görevi olduğundan mesai saatleri içinde açılan kurslardan ekders alamazlar. Ancak BİTEFÖ 'lerin böyle bir görev tanımı yoktur. Dolayısıyla almaları gerekir.

designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

eğitici formatörler kurs verirse mesai saati içerisinde ek ders alamazlar ama BİTEFO lar alabilir. Benim de arkadaşımın başına geldi oradan biliyorum.
hocam HİZMETİÇİ EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞININ yazısı vardı, "mesai saatinde ebitefo'lara vermeyin, çünkü kurs vermek onların asli görevi zaten, okul bitefo'larına verin çünkü onların asli görevi değil" diye genelge şeklinde yazısı var, o yüzden ebitefolara verilmiyor, yani ebitefo'lar ek ders yönetmeliğine girmiyor bu durumda, o genelgeyi geçen yıl kaydetmiştim bilgisayarıma ama bulamadım, bulursam koyucam buraya.

Hocam açılan soruşturmanın ilgili evrakları elinizde mevcut mudur? Bizlerle paylaşırsanız bizim için örnek teşkil eder.Aynı durum bende de mevcut.

mavi85' Alıntı:
designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

hocam HİZMETİÇİ EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞININ yazısı vardı, "mesai saatinde ebitefo'lara vermeyin, çünkü kurs vermek onların asli görevi zaten, okul bitefo'larına verin çünkü onların asli görevi değil" diye genelge şeklinde yazısı var, o yüzden ebitefolara verilmiyor, yani ebitefo'lar ek ders yönetmeliğine girmiyor bu durumda, o genelgeyi geçen yıl kaydetmiştim bilgisayarıma ama bulamadım, bulursam koyucam buraya.

Hocam bu "HİZMETİÇİ EĞİTİM DAİRE BAŞKANLIĞININ yazısı" elinizde var mı? Mavi85 hocam. Sizi takip ediyorum. Bulunur inş.

Ben buldum arkadaşlar hemen paylaşayım : Link verilmemiş, http://hedb.meb.gov.tr/ sitesinde sol tarafta sık sorulan sorular kısmında en altta soru 1 bizimle alakalı.

SORU 1 - Formatör Öğretmenlere hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında ücret ödenir mi ?

M.E.B Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve EK Ders Saatlerine İlişkin Kararın; 16. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında haftada 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmak üzere geçici olarak görevlendirilen formatör öğretmenler bu görevlerinin gereği olarak hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında söz konusu kararın 7. Maddesi kapsamında ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılamazlar.

Ancak, bu formatör öğretmenlerinin görevlendirme ve çalışma esasları dışında kalan konularla ilgili olarak hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde sözkonusu kararın 7.maddesine göre ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekir.Yine sözkonusu kararın 16. maddesinin 2. fıkrasını kapsamında bulunmayan formatör öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde ilgili kararın 7.maddesine göre ayrıca ekders ücretinden yararlandırılırlar.

Hocam nasil fatih eğitmeni oluyorsunuz? Kursu kendi okulunuzdaki öğretmenlere mi veriyorsunuz? Eğitmen olmak icin hangi kursa, nasil basvuruyoruz?

Kaymakamlık oluruyla Temel Bilgisayar ve intemet Kullamm Kursu vermiştim ben 2 tane...
bu yazıya istinaden paramı alabilirmiyim.?

idarecilerin gözü var ekdersimizde.benimde haziran ayında son hafta ekdersimi vermediler..

goldenmind' Alıntı:
Kaymakamlık oluruyla Temel Bilgisayar ve intemet Kullamm Kursu vermiştim ben 2 tane...
bu yazıya istinaden paramı alabilirmiyim.?
bakanlık veya valilik oluruyla açılan kursların mesai saatinde olsa bile ek desi verilir aynı zamanda okuldaki ekdesiniz de verilir, verdiğim maddeleri okuyun. idarecileriniz açıp mevzuat mı okuyor sanki.

mavi85' Alıntı:
designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

Hocam peki bu yazı sizde mevcut mu, Yani ilk defa duyuyorum bu yazıyı.Eğer bu yazı bulunursa zaten iş bitmiştir. Fazla söze gerek yok.

teion' Alıntı:
Ben buldum arkadaşlar hemen paylaşayım : Link verilmemiş, http://hedb.meb.gov.tr/ sitesinde sol tarafta sık sorulan sorular kısmında en altta soru 1 bizimle alakalı.

SORU 1 - Formatör Öğretmenlere hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında ücret ödenir mi ?

M.E.B Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve EK Ders Saatlerine İlişkin Kararın; 16. Maddesinin 2. Fıkrası kapsamında haftada 18 saat ek ders ücretinden yararlandırılmak üzere geçici olarak görevlendirilen formatör öğretmenler bu görevlerinin gereği olarak hizmetiçi eğitim kurs ve seminerlerinde öğretim görevlisi olarak yürüttükleri görevler karşılığında söz konusu kararın 7. Maddesi kapsamında ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılamazlar.

Ancak, bu formatör öğretmenlerinin görevlendirme ve çalışma esasları dışında kalan konularla ilgili olarak hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde sözkonusu kararın 7.maddesine göre ayrıca ek ders ücretinden yararlandırılmaları gerekir.Yine sözkonusu kararın 16. maddesinin 2. fıkrasını kapsamında bulunmayan formatör öğretmenler hizmetiçi eğitim faaliyetlerinde ders vermeleri halinde ilgili kararın 7.maddesine göre ayrıca ekders ücretinden yararlandırılırlar.
fatihflies' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

Hocam peki bu yazı sizde mevcut mu, Yani ilk defa duyuyorum bu yazıyı.Eğer bu yazı bulunursa zaten iş bitmiştir. Fazla söze gerek yok.
bulamadım ama buradakiyle aynısı yazıyodu hocam,

mavi85' Alıntı:
teion' Alıntı:

fatihflies' Alıntı:
mavi85' Alıntı:
designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

bulamadım ama buradakiyle aynısı yazıyodu hocam,

Mavi hocam, peki müfettişler soruşturma sonucunda size herhangi bir yazılı evrak filan vermediler mi? Yani soruşturmanın sonucunda resmi bir yazı yok mu elinizde?

vay arkadaş eğitici formatör olmak varmış... zamanında sınava girmedik...

designbote' Alıntı:
mavi85 hocam:

Hocam nereden biliyorsunuz? Elinizde belge, veya herhangi bir yönetmelik maddesi var mı? Açıkçası bende böyle biliyorum ama, işte gel gör ki, idareciler ille de belge diyorlar.

Sayın arkadaşlarım alacağımız ekders ücretleri yeni kbs sisteminde hangi bölüme yazılacak.
Çünkü hizmetiçi eğitim görevlisi olarak ekders ücreti daha fazla biliyorum.

bizim kaymakamlık olurunda üçretsiz verilecektir ibaresi var.
Ama yöneltmeliğe göre yazılmamış, alt merci yöneltmeliğe uymak zorunda.
75 saatlik ek ders üçretimizi almamız gerekiyor o zaman.
mahalli hizmetiçi "temel bilgisayar ve internet kullanım kursu " üçretini alırız o zaman, yeterki istemesini bilelim.
:+1:
takipteyim...

Arkadaşlar ben vermiş olduğum Fatih projesi hazırlayıcı eğitim kursunun ekdersini aldım. Önce sorun oldu özellikle tahakkukdaki arkadaşlar okul idaresinin kafasını bulandırdı. Eğiticilere verilmiyor o zaman bitefo da alamaz falan gibi...Sonrasında işin peşini bırakmadım ve eğer verilen kurs valilik veya bakanlık onayıyla veriliyorsa Ekders yönetmeliğinin 7. ve 16. maddelerine göre ödenir hükmü ile ekdersimi aldım.

Arkadaşlar bizim ilçe sıkıntı yapıyor ek ders ödenmesi konusunda. Emsal göster biz de verelim dediler en son ama tabi nerelerde verildiğini bilemediğim için emsal veremedim. Bu kurslardan ek dersini alan varsa hangi il-ilçe de olduğunu bana pm atabilirmi acaba? Teşekkürler şimdiden ilgilenenler için...

Bende 50 saatlik kurs ücretimi alamadım çoğu arkadaşım gibi. Yaa ben anlamıyorum ki bizim yönetmeliklerimiz niye bu kadar karışık, niye her okuyan kendi istediği gibi yorumlayabiliyor :verymad:

Geri