MEBİS - MEB İşletim Sistemi :)))

Kodla Büyü
Bi Allah'ın kulu da uyarmamış :)

Linki güncelledim. Yanlış yapıştırmışım.
Bunda şükür. çokdaha farklı linklerde yapışa bilirdi :)
copy paste kazası yaşadık

Geç bile kalındı. Şimdiye kadar tüm devlet kurumları için faaliyete geçirilmeliydi. Böyle haberler duymak güzel :)

Derhal gerekli izinler alınırsa; KURUMDAKİ TÜM BİLGİSAYARLARA KURULMALI...

VİRÜSLERLE UĞRAŞMAKTAN İŞİMİZİ YAPAMIYORUZ.

Yaşasın Özgür Yazılım, Yaşasın Linux...

Düşünenin yapanın haber verenin eline sağlık.
İso dosyası yayınlanır yayınlanmaz indirip test etmek şart oldu :)

Re: Ynt: MEBİS - MEB İşletim Sistemi :)))

Kosayol virüsü sanırım yok.Ben okulda bu şikayetten yıldım.

Burda bas bas bağırılıyor meb engeli diye ama hala youtube paylaşımı yapılıyor, rica ediyorum ya paylaşım yapmayın youtube dan ya da özelden biyerden bilgi verin filtrelemeyi adam gibi aşabilen yöntemle ilgili arkadaşlar :/

Hocam bu siteye giren herkes meb hattından girmiyor ki evinden yada başka ortamlardan girende var. Ayrıca youtube evrensel herkes oraya yükler

Alternatif işletim sistemi için sürücü desteği de önemli. Kullandığımız bazı fotokopi vs linux sürücüsü sorun olacktır. Güvenlik tamam ama surekli sorun çıkacak ve çözebilecek insan sayısı birden bire çoook azalacak.

cakmakm' Alıntı:
Alternatif işletim sistemi için sürücü desteği de önemli. Kullandığımız bazı fotokopi vs linux sürücüsü sorun olacktır. Güvenlik tamam ama surekli sorun çıkacak ve çözebilecek insan sayısı birden bire çoook azalacak.

Linux işletim sistemini daha önce kullanmadığınız çok belli.
Kararlı veya kararsız repository'ler tüm paketleri açık açık paylaşan kullanıcılar sayesinde sürücü desteği vs hiç problem değil. Bugün bir cihaz üretilse Windows'ta kullanmak için driver indirip yüklemeniz gerekmekte.
Ama Açık kaynakta deponun bir defa eklenmiş olması, ve yapılan KB'lık basit güncellemeler ile sorun olmaktan çıkıyor.

ÖRN; Google Play Store. (Açık kaynak işletim sistemi ANDROİD)

dorian' Alıntı:
cakmakm' Alıntı:

Linux işletim sistemini daha önce kullanmadığınız çok belli.
Kararlı veya kararsız repository'ler tüm paketleri açık açık paylaşan kullanıcılar sayesinde sürücü desteği vs hiç problem değil. Bugün bir cihaz üretilse Windows'ta kullanmak için driver indirip yüklemeniz gerekmekte.
Ama Açık kaynakta deponun bir defa eklenmiş olması, ve yapılan KB'lık basit güncellemeler ile sorun olmaktan çıkıyor.

ÖRN; Google Play Store. (Açık kaynak işletim sistemi ANDROİD)
hacı seninde iyi olmadıgın belli...bazı cihazlar için linux driverları kurman gerekebilir her zaman için geçerli degil ....apt-get update yapayım upgrade yapayım diyip sürücüyü kurmaz...
sonuc olarak dys linuxlara kurulabilir fakat bunu kullanacak şahıs acaba güncellemeyi nasıl yapacak mesela java sürümünü güncellemesi gerecek linux da nasıl yapacak.Ya da flash güncelleyecek nasıl yapacak ıvır zıvıra girersen zor gelir bizim idarecilere.ha bana sorarsan gelecek linux da şuan.neyse yerli derken sallamış arkadaş..arka plana meb amblemi seçince yerli işletim sistemi mi oluyor..

komut satırında mebis yazmayı kanalımda anlattım :D oraya ,istersrn my name is jojo diyebilirsin bashrc dosyasını değiştirirerek basit şeyler yapmışsın hani baya yerli olmuş hindulardan öğrene ögrene :D :mrgreen:

Biri kendisi için değil herkes için birşey yapmış.
Klavye sahibi birileri de ağzına etmedikleri kalmış
Sondaki cümleleri siliyorum
Anlayan anladı

alpaygunes' Alıntı:
Biri kendisi için değil herkes için birşey yapmış.
Klavye sahibi birileri de ağzına etmedikleri kalmış
Sondaki cümleleri siliyorum
Anlayan anladı
+1111111
Çok bilen arkadaşlarında bu alanda bir katkısınıda göremedik.
Anca eleştiri.....

hacı sen diyorsun ki adama ferrarini sat şimdi mandıra filozoflugu yapma yapacaksan oyle yaşa ki sallamasyon olmasın iyiliğiniz için :mrgreen:

eger linux yapacaksan linux egitimi vereceksin. Bir de şunu unutma belli bir yaştan sonra alışkanlık değiştirmek deveye hendek atmaktır.Yeni gelenlere ögretirsin sonra uygulamaya geçersin şimdi iyi fikir fakat lop diye de geçilmez ayrıca yerli degil yerli demen için % 50 çekirdeği kodlaman gerekir.sen sadece özelleştirmissin yerli diye yutturuyorsun gerçekleri konuşmak lazım.Şuan kaç kişi bilgisayarına linux kurmuş.Böle ortamda sallamak rahat tabi.

ellerinize sağlık hocam, Türklerin geliştirdiği pisi linuxu çok duymaya başladım son zamanlarda önce onu deneyeceğim daha sonra bunu denerim. İzlenimlerimi paylaşırım. Kullanan arkadaşlar da tecrübelerini buradan paylaşırsa sevinirim.

tab' Alıntı:
eger linux yapacaksan linux egitimi vereceksin. Bir de şunu unutma belli bir yaştan sonra alışkanlık değiştirmek deveye hendek atmaktır.Yeni gelenlere ögretirsin sonra uygulamaya geçersin şimdi iyi fikir fakat lop diye de geçilmez ayrıca yerli degil yerli demen için % 50 çekirdeği kodlaman gerekir.sen sadece özelleştirmissin yerli diye yutturuyorsun gerçekleri konuşmak lazım.Şuan kaç kişi bilgisayarına linux kurmuş.Böle ortamda sallamak rahat tabi.

linux için yerli kimse diyemez öncelikle herkes tarafından geliştiriliyor çekirdek. İfade olarak o şekilde hocamız söylemiş . Pardus içinde aynı şey yerli değil biz millileştirilmiş diyoruz. Yani arayüz vb alanlar en iyi derecede Türkçeleştiriliyor.

Konu tartışmaya gitmesin lütfen. Nadir linux konusu açılıyor formda en azından kötek olmasın :)

Buraya kadar yazılanları okudum. Eksik bilgiyle yazanları ve üslup konusunda sıkıntılı olanların çevresindeki aklı başında insanlara acıdım. Katlanmak zorundalar böylelerine.

Ortada yerli işletim sisteminden bahseden yok. Pardus milli dağıtım diye lanse edildi. Pisi tabanlı olan milli işletim sistemi idi
"Linux yapmak " kavramını yeni duydum herhalde literatüre yeni girdi.
Şuan piyasadaki GNU / linux. OS ana çatallamalarının en büyük ortak noktası çekirdekleridir.
En büyük farklarıda paket sistemleri.
Yenibiriş işletim sistemi demek yeni çekirdek demek değildir paket sistemleri farklı olunca en büyük adımı atmış oluyorlar. Yani çekirdeğin belli kısmını değiştirmek diye bir şart yok

Peki yeni çekirdek yazmak cokmu zor. Birçok üniversitemizde bu yapılabilir ama bu çokta mantıklı değil. Çünkü sürücü desteğin sıfır olur donanım üreticisi her os için sürücü sunmaz. Popüler yazılımların yeniden derlenmesi gerek ki buda beraberinde birsuru sorun getirir

İki yıl debian kullandım Pardus çalışanlarının neleri değiştirdiğini farkettim. Bazıları oradan buradan okudukları söylesin dursun
kurun bir ikiay kullanın sonra debian kurun deneyin. Sadece logomu değişmiş görün.

Not: geçen hafta aldığım del laptop wifi kartını tanımadı araştırdım bulamadım. Pardus da sorun yok
Yazıcı takın Pardus büyük ihtimalle tanır. Debian sana bırakır varsa tecrübenin arar bulur kurtarsın
Pardus çalışanlarının emeğine saygı lütfen. Ara müşteri hizmetlerini çözmek için herşeyi yaparlar

çay koyar mısın, sobayı yak gibi parcadan bütüne ulaşma hiç duymadın mı?bana da az katsana dediklerinde aynı kullanım.linux yapmak;idare bilgisayarlarına linux kurmak ,bilgisayara linux işletim sistemini kurmak anlamında niye bu kadar kavramlardan laf sokmaya çalışıyorsun.Ben sana bir şey demedim ki.Açıkçası linux tarafındayım.Bir şeyi idda edeceksen saglam gir o işe onu dedim niye bu kadar üzüldün hayıflandın kardeşim seninle sorunum yok ki...

Geri