MEBIS Meb işletim sistemi indir dene

Kodla Büyü
Paylaşım İçin Teşekkür ediyorum.
Kurulum ve Kullanım ile ilgili yardımcı olabilirim.

MEBis - MEB İşletim Sistemi

MEBis 2017.05 Sürüm Notları
Aylinux’un 2017.04 sürümünü hazırladıktan sonra, okulların DYS’ye (Döküman Yönetim Sistemi) geçmesiyle birlikte yaşanan sıkıntıları görmüş biri olarak, hem okullarda Linux’u yaygınlaştırmak hemde kullanıcıları uğraştırmadan MEB Sertifika ve DYS vb. okullar için gerekli uygulamaların hazır ve ayarlanmış olarak geldiği bir Linux sürümü yapmaya karar verim. Hem programlar hazır gelecek hemde yazıcı, tarayıcı gibi donanım sürücülerini tanıtmayla uğraşılmayacak. Son kullanıcının kolayca kurup kullanacağı donanımla yazılımla, komut satırıyla uğraşmayacağı bir sistem kurmaya çalıştım. MEBis, Arch Linux tabanlıdır ve %100 Arch Linux ile uyumludur. Kullanım kolaylığı nedeniyle Cinnamon masaüstü tercih edilmiştir. Bu nedenle Windows’tan geçiş yapacak olanlar fazla sıkıntı çekmeyeceklerdir.
Yinede zorlanacaklar için Windows teması hazır gelmektedir. Ofis programı olarak MS Ofis ile uyumundan dolayı WPS Ofis tercih edilmiş olup isteyenler Libre Ofisi de depolardan yükleyebilirler. WPS Ofisin Türkçe çevirileri %98 oranında tamamlanmış eksik kalan kısımlar ve çeviri hataları zamanla düzeltilecek ve güncelleme
ile yüklenebilecektir. DYS, MEB sertifika, Java gibi ayarlar ve sıkça kullanılan MEB sitelerine kısayol uygulamaları da hazır gelmektedir. Yazıcı-tarayıcı ayarlarınının da hazır gelmesi için gerekli ayarlar yapıldı ancak değişik yazıcılarda test etme imkanım olmadığı için ne kadar başardığımı bilemiyorum. Geri bildirimler olması halinde sonraki sürümlerde eksiklikler giderilebilir. İnşallah MEBis’i (MEB İşletim Sistemini) kullanırken memnun kalırsınız.

Deneyip görülen eksiklikleri ve aksaklıkları paylaşırsanız sonraki sürümlerde gidermeye çalışırım.

Elinize sağlık, çok güzel ve faydalı bir çalışma. Windows ve microsoft tan kurtulmak dileğiyle.

Mebis i USB üzerinden çalıştırarak denedim. Açılış ve çalışması çok hızlı
Sorun olarak firefox ta dys ye girince bağlantı güvenli değil uyarısı var. ayrıca java uygulaması tam açılacakken Unable To Launch The Application hatasıveriyor sanırım firefox sürümünü düşürmek gerekli, çünkü firefox son sürümlerinde java desteğini kaldırdı. Daha önce ubuntu ve linux mint kullanmıştım. Ancak Arch kullanmadığım için bir çözüm bulamadım. Firefox sürümünü nasıl düşürebilirim. (Ekran görüntüsü almayı unuttum). Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Arkadaşlar.Bu proğramı usb Flasha hangi proğramla yazdırıp boot ediyoruz.Lütfen yardımcı olurmusunuz.Saygılarımla

theogus45' Alıntı:
mebis i usb ye nasıl yazdırıyoruz bı vıdeo atabılecek olan var mı?
Hocam aslında anlatacak birşey yok.
üç seçim yapacaksıız.
step 1
hangi tür linuz dağıtımı siz arch ı seçin

step 2
indirdiğiniz iso dosyasını seçin

step 3
flash diskinizi taktıysanız açılır kutudan onu seçin
Yanındaki format kutusunu işaretleyin.

Bu çalışmanız için sizi tebrik eder başarılarınızın devamını dileriz. İnş. gereken ilgi görür ve istifade edilir. :alkis:

USB den kuruyorum fakat kurulum bir türlü tamamlanamadı giriş ekranında bekliyor saatlerce

defalarca flasha kurdum sildim.bir türlü flastan çalıştırmadı.benim biosta lageci, secure boot gibi seçenekleri kapatmak gerekebilir ayarlarıda yok.saygılarımla

Geri