MEB'in internet yasağının Gerekçesi, Okullar için Yaptırımı?

Kodla Büyü

düzgün

Site Gezgini
Bilgi işlem Grup Başkanlığının Sayı : 49473396/703.03/861980 Konu: İnternet ve Bilgi Güvenliği. olan yazısındaki gerekçe ilgi a ve b de açıklanmaktadır.

İlgi:
a) 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun,

b) 11.04.2012 tarihli ve 565 sayılı Millî Eğitim Bakanlığı Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi.

ilgi a da belirtilen 5651 sayılı kanun basit açıklamasıyla internet e erişim imkanı sunan yerlerin internet trafiğini kurumları içinde kayıt altına alma zorunluluğudur. İnternet kafalerin yapmak zorunda oldukları uygulamalarla aynı işlem sözkonusudur. Kuruma bağlı internet hattı birden fazla bilgisayara bağlı ise hangi bilgisayarın hangi zamanda ne yaptığı merkezi bir cihazla loglanmalıdır. Bu kanun maddesi sadece MEB için değil internet erişimi sunan tüm özel yada tüzel kurumların uyması gereken bir uygulamadır.

İlgi b de belirtilen yönergede ise Bakanlığımızın TTVPN Metro İnternet Projesine diğer Adıyla MEB İnternet hattına harici bir hattın dahil edilmesi yasaklanmıştır.

İlgi yönergenin 11. Maddesinin 6.bendinde "Kurum ağına sistem yöneticisinin bilgisi dışında herhangi bir aktif ağ cihazı eklenemez." denilmektedir.

Bu maddede bahsedilen konu MEB hattına başka bir hattın ileve edilmemesidir. Yani meb hattı dışında bir hat kullanılıyorsa ve 5651 sayılı kanuna uygun ise; Meb hattına bağlamadıkça yönetmeliğe karşı gelinmiş olunmamaktadır.

Peki ısrarcı davrananlara soruşturma ne demek oluyor. Meb hattına bağlamamışsın o zaman 5651 e uyuyormusun. yada gerçekten bağlamışmısın. bu alternatif hatlarla kurum yazışmalarına erişilebiliyor mu? konular değerlendirilir. Eğer kurum yazışmaları yada kurum için sır kabul edilen bilgilere ve Meb hattına bu hatlardan erişim yapılmıyorsa bu hatların iptali zorlanamaz sonucu ortaya çıkıyor.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

Hepimiz okullardaki meb internetinin dünyadaki bilimsel gelişmelerden haberdar olabilmeye yeterli olmadığını bilmekteyiz. Bu yüzden meb filitresi uygulanmayan bir adsl hattı okulda sadece 1 bilgisayara bağlanmış olsa; o bilgisayarıda kullanlar kullanım zamanına göre kayıt altına alınmış olsa. Bu bilgisayarda resmi yazışmalar ve sır olarak kabul edilen meb ağı ile bağlantılı olmasa; hangi gerekçeyle bunun yönetmeliklere aykırı olduğu ispatlanabilir.

Bu örnek dışında meb içinde vpn, tünel tarzı uygulamaların yönetmeliğe aykırı olduğu ortada. Yani okullarda yönetmeliğe uygun alternatif hattın gizliliğe erişim sağlamadıkça kullanımı yasal, tünel yasadışı gibi sonuçta ortaya çıkıyor. Burada tüm hatlar iptal edilsin demek güvenliği sağlanmış bir ağ ile erişimi de hesaba katmamak daha büyük bir yasadışı duruma zemin hazırlamakta. tünel vs denemeleri açıkça aykırılık durum olmasına rağmen o tarafa kişileri yönlendirecek icraatlar yapılmaktadır. Doğrusu benim mantığıma göre yukarıdaki yazdıklarıma aykırılık teşkil etmeyen bir alternatif hat kullanımının yasa dışı yönönü görememem olmaktadır.

İl ve ilçe milli eğitimlerde süreç arge dışında genelde resmi yazışmalar amaçlı internet kullanıldığından resmi yazışmaların yapıldığı bilgisayarın meb internetine bağlı olması doğru bir karardır.

Ama Okullarda Gizliliğe erişim sağlamayan bilgisayarların bilimsel araştırma amaçlı kullanım gerekçesiyle alternatif hatta kullanıma sunulması ne yönetmeliğe, nede kanuna aykırılık teşkil etmediğini düşünüyorum. Yukarıda yazılı sayıdaki emirde hepsi iptal edilecek sonucunun ifade şeklinde hatalar olduğunu da düşünmekteyim.

Bu konuyu yazdığım çerçevede sendika avukatlarının değerlendirerek yorumlamaları ve sendika tarafından da bu konuda daha açıklayıcı bilgilerin verilmesini umarak olayın değerlendirilmesini beklerim.

Bakalım sendikalar benim yaptığım gibi böyle bir çalışma yapacaklar mı?

Yukarı yazdıklarım sadece kişisel hukuk bilgimle yapmış olduğum bir değerlendirmedir. Konu Tartışmaya Açıktır.

Okullarda meb harici özel internet hattı kullanılması zaten yasak. Sen işin birinci boyutunu geçemeden ikinci boyutu hakkında fikir beyan etmişsin.

meb zaten bu filtre olayını bu işle çok uğraşmayıp genel bir yasak koymak için yaptı. Ona kalırsa öğretmen evlerinde de filtre var orada kalan kişinin ne suçu var orada kalıyor kendine , ama internet filtreli. adam uğraşmayayım genel bir yasak koyayım hepsi temiz olsun mantığında

k.cokol' Alıntı:
meb zaten bu filtre olayını bu işle çok uğraşmayıp genel bir yasak koymak için yaptı. Ona kalırsa öğretmen evlerinde de filtre var orada kalan kişinin ne suçu var orada kalıyor kendine , ama internet filtreli. adam uğraşmayayım genel bir yasak koyayım hepsi temiz olsun mantığında
:+1:

Öğretmenevlerinde filtre yok. Öğretmenevleri bu kapsam dışında. Onun haricindeki tüm okul ve kurumlarda filtre var.

Biri bu internetleri kim kısıtlıyor yazsa da kendilerine bir ulşaşsak. O kadar gereksiz kısıtlamalar var ki, aklım almıyor. Bilgisayarla doğrudan ilgili, teknolojik amaçlı bir dünya site engelli. sourceforge bunların başında geliyor. İçinde belki 1, belki 2 projeyi hadi beğenmedin, yaw bütün site nasıl engellenir? Program kuramıyoruz resmen.

Ben kendi mobil internetimden yani cep telefonumdaki interneti kullanarak okuldaki bilgisayardan internete giriyorum. bu yasakmı. birde sertifika yüklü. şimdi benim girdiğim her site vb. bilgisi mebde varmı benim kişisel bilgilerimde ellerine geçiyormu. Bu sertifika tam olarak nasıl çalışıyor.

mevzuat' Alıntı:
Ben kendi mobil internetimden yani cep telefonumdaki interneti kullanarak okuldaki bilgisayardan internete giriyorum. bu yasakmı. birde sertifika yüklü. şimdi benim girdiğim her site vb. bilgisi mebde varmı benim kişisel bilgilerimde ellerine geçiyormu. Bu sertifika tam olarak nasıl çalışıyor.
Bende merak ediyirum bunu

k.cokol' Alıntı:
Öğretmenevleri ve Halk Eğitimlerde iki hat var. İdarelerin kullanacağı meb hattı vatandaşın kullanacağı ttnet Hocam.

mevzuat' Alıntı:
Meb hattını kullanmak zorunda değilsiniz ama kullanıyorsanız yaptığınız bütün işlemlerin logları tutulur.

Geri