MEB'den 1 milyon meslek lisesi öğrencisine yazılım eğitimi

Kodla Büyü
java python gibi öğrencilerin ücretsiz ulaşabilecekleri. sektörde karşılığı olan programlama dillerinin öğretilmesi daha mantıklı

Bir telefon fihristi yada bir mobil app yerine oyun objesi için bir katı modelleme yapma, bun unity3d içinde hareket verme...çok sıkıcı programlama dillerinden daha iyidir derim.

İnşallah tez vakitte şu bizim MEB'in içerisine Bilişim mezunu birisi atanır da. Biz de bir nebze rahat ederiz belki :)

Kimsede dememiş "aga bu nasıl bir rant" diye. Zibilyon tane ücretsiz, açık kaynak kodlu, özgür yazılım varken bula bula bir şirketten 1 milyon tane ücretli lisans mı alınır diye? Delphi'yi geçtim, dildir derim yine de, öğrenen onunla da bir şey yapar ama arkadaş kapalı lisans dönemi mi kaldı? C# bile açık kaynak geliştirme ortamı olmadan ilerleyemeyeceğini öğrenip kodlarını açtı, kim, hangi akla hizmet kapalı kaynak kodlu lisans satın alır?

Üstelik bu kadar büyük bir harcamayı, okullarında yazılım dersini kaldırmaya çalışırken yapıyorlar. Hiç utanma denilen bir şey de yok.

Hocam mesele para harcanması değil. Asıl mesele sektörde hiçbir karşılığı olmayan delphi gibi teneşire bir osuruk borcu kalmış bir dile, asıl milli sermaye olan gençlerin zamanının ve enerjisinin harcanacak olması. Amaç yazılım öğretmekse yine ücretsiz ve açık kaynak bir çok alternatif var. Nitelikli insan gücü yetiştirmek isteniyorsa, sektöre bakılsın ve ihtiyaçlara cevap verecek bir dil ile bu atılımlar yapılsın. Olmaz böyle saçma şey.

15 sene önce popüler olan dili getir koy önümüze. Rad studio kullanan illa şirket vardır. Kıyaslama yapalım kim ne kullanıyor ona bakalım.

Masaüstü yazılımcılıgı Delphi vs C#
Mobil kısmına bakalım E. Rad Studio vs Flutter.
Tasarım yapabiliyor muyuz. Adobe xd karşısında yer alsın.

Bu öğrencilere bu eğitim verildikten sonra bu dilin popülerliği geri mi gelecek. İleride bu programla ilgili lisans mi satılacak. Böyle bir yazılıma sahip olsam ben tüm okullara öğrencilere ücretsiz olmasını sağladım.

Üstüne üstlük para dahi istense verebilirdim. Benim programımı 1 milyon öğrenci kullanacak sağ da solda konuşulacak. İleride belki bu öğrenciler lisans alıp bunu kullanacaklar.

Eğer böyle bir karar alınacaksa tüm bilişim teknolojileri öğretmenlerine sor anket getir. Yok yok yok....

Adobe veya Autodesk programları öğretilsin öğrencilerin hiçbirisi aç kalmaz.Dayı oğlu makine müh. programlama öğrendi 1700 lira verdiler.3damax öğrendi şimdi Ankara Ostimde net 6bin lira alıyor.Programlama tarafında Python öğretilmeli.Şimdi harvarddan bir liseli ve üniversiteli izliyorum.Python kullanıyorlar.Somra istediği dile geçsin.Hele ki otonom sistemler ve yapay zeka programcılığı güçlenecek artık buna yönelik bir dil seçsin MEB.

Okula protokol yazısı geldi, 6 ayda bir de protokol ile ilgili rapor istiyorlar.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    119.4 KB · Görüntüleme: 34
Geri