Mebbis niye sadece İE'de çalışıyor, bu .net'in suçu mu?

Kodla Büyü

mnv

Aktif Üye
Evet arkadaşlar sorum bu... .NET tekonolojisi yüzünden mi yoksa başka sebeplerden ötürü mü çalışmıyor bu mebbis? Diğer tarayıcılarda da çalışır hale getirilebilir mi?
.NET'e başlamayı düşünüyordum da bu soru aklıma geldi, eğer böyle olacaksa başlamadan bitsin diyeceğim...

Yok hocam bence microsoft ile meb arasında bir anlaşma olduğu ve bu programa göre diğer tarayıcıların popülerliğini azaltmak maksadıyla yapılıyor gibi.

Bizler okul sitelerini tarsarlarken ilk denemeleri explorerda yaparız çünkü -dayatmaylada olsa- piyasada en fazla kullanıcıya sahip tarayıcı budur. Mebbisi tasarlayanlarda bu sebeple explorer kullanıyor. Ama yakında mozillayada uyarlayacaklarına eminim.

Yani bu sorunun temel kaynağı .NET değil. Yani .NET'e soğuk bakmamıza gerek yok...

İyi bir sistem her bilgisayarda, minimum konfigürasyonlarda açılabilir olandır. Siteyi tasarlarken xhtml kurallarına uygun ve her tarayıcı da çalışıp çalışmadığını test ederek yapmaları gerekirdi.

Kimbilir ne kadar kopardılar meb den bu iş için ama ürün ortada işte

ben chrome kullanıyorum. ie-tab eklentisi var, bunun sayesinde ie isteyen sayfaları (mebbis gibi) gezebiliyorum.

mebsis yöneticisi olacaksın dediler şimdi neredeyse tüm gün giriyorum :D

Sadece mebsis değil devletin hemen hemen tüm sitelerinde aynı olay var neredeyse e-okulun bile sıkıntılı kısımları vs var bende kendim için firefox gerisi için ie kullanıyorum.

tamamen birilerinin yalakaligindan ya da beceriksizliginden ibaret. siradan bir arkadas bile kendine basit bir blog hasirlamaya kalksa biryerlerde cross browser denilen bir terime rastlar. bizimkisi e devlet, eeh iste, oylesine devlet..

IE TAB2 mozillanın böyle bir eklentisi var hocam mozilla kullanırken explorer gibi sayfanızı açabiliyor eklentiyi kurarsanız süper oluyor.

.net ile alakalandırmak çok yanlış. Olay tamamen javascript kodlarının kullanımı ve onun desteklediği internet tarayıcılara uyumlu kod yazıp yazmamaktan kaynaklı. Bunca kodu yazanların bunu bilmemesininde imkanı yok. Ancak arkadaşların dediği gibi işin içinde başka sözler var sanırım. Gümbür gümbür pardus geliyor sabredin.

.net ile yapılan sistemler her tarayıcıda sorunsuz olarak çalışır. Azıcık bilenler bilir ki, dinamik sayfaların hiçbiri kaynak kodu göstermeden salt html olarak kullanıcıya (client) gösterilirler. Yani tarayıcılar html'yi okuyabildiğine göre her tarayıcıda aspx sayfaları da sorunsuz çalışır anlamına geliyor. 10'a yakın tarayıcı kullandım. Hepsinde de .net platformunda (platform diyorum çünkü .net demek başlı başına bir dünyayı temsil ediyor) hazırlanmış web tabanlı uygulamalar sorunsuz çalışıyor.
MEBBIS'ın ie mecburiyeti biraz güvenlik amaçlı bence. Sabah akşam mebbis'te takılıyormuş gibi yapmayın:) Ya da linux dağıtımlarından birinde yazılım mühendisi olarak görev alıyormuş, özgür yazılım mühendisi gibi de davranmayın:) Hepimiz ortalama internet kullanıcılarıyız. Komplo teorileri ürecek kadar haber televizyonu da izlemeyin:) Yok bu bunun uşağı, yok microsoft ve birilerine kıyak geçiliyor, gizli söz verildi... Uff, ne kadar paronayak olduk yahu!:)
Güvenlik amaçlıdır, çünkü bilenler bilir ki (-ki yazan arkadaşlar bazı eklentilerden bahsetmişler zaten) firefox'un onbinlerce eklentileri ile birçok şey yapmak mümkün. Örneğin asp.net ile hazırlanan sayfalarının kaynak kodlarını, vt adreslerine erişmek bazı eklentilerle mümkün olabiliyor diye biliyorum.
Size tavsiyem, (en az) MEBBIS kadar iyi, işlevsel bir sistem tasarlayana kadar daha dolu eleştiriler yapmanızdır.
Ayrıca benim bildiğim kadarı ile (ilsis; yeni adı ile mebbis'in ilk modüllerini yazan hocamdan aldığım bilgidir) devletimin tonla parası şirketlere gidecekken bu işi bizim gibi heyecanlı ve idealist öğretmenlerin devraldığı ve işleri yürüttüğü, e-okul'un tamamen öğretmenlerce tasarlandığı ve geliştirildiğini biliyorum.
Sadece özlük bilgilerinizi gördüğünüz sayfa için 17-18 sayfa civarında asp kodu çalışıyormuş geçtiğimiz yıllarda. Tabi şimdi sistemin birçok modülü .net ile hazırlanıyor şu anki durumu bilemem.
Kendi adıma, mebbis ve e-okul sistemlerinin yoğun bir emek sonucu bu şekilde işlevsel olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız, ara karne döneminde bu yıl 3 gün kadar e-okul çöktü. 3 yıl sorunsuz çalışan sistem 3 gün durunca kıyamet koptu. Elle karne yazan öğretmenler başladı toplu küfüre e-okul sistemine karşı. Ama önceden zaten elle yazıyorsunuz sayın öğretmenim...
Söyleyecek sözüm çok ama takatim yok:).. Kimseyi kırmak değildir niyetim, iyi tatiller.

tdemirparmak' Alıntı:
.net ile yapılan sistemler her tarayıcıda sorunsuz olarak çalışır. Azıcık bilenler bilir ki, dinamik sayfaların hiçbiri kaynak kodu göstermeden salt html olarak kullanıcıya (client) gösterilirler. Yani tarayıcılar html'yi okuyabildiğine göre her tarayıcıda aspx sayfaları da sorunsuz çalışır anlamına geliyor. 10'a yakın tarayıcı kullandım. Hepsinde de .net platformunda (platform diyorum çünkü .net demek başlı başına bir dünyayı temsil ediyor) hazırlanmış web tabanlı uygulamalar sorunsuz çalışıyor.
MEBBIS'ın ie mecburiyeti biraz güvenlik amaçlı bence. Sabah akşam mebbis'te takılıyormuş gibi yapmayın:) Ya da linux dağıtımlarından birinde yazılım mühendisi olarak görev alıyormuş, özgür yazılım mühendisi gibi de davranmayın:) Hepimiz ortalama internet kullanıcılarıyız. Komplo teorileri ürecek kadar haber televizyonu da izlemeyin:) Yok bu bunun uşağı, yok microsoft ve birilerine kıyak geçiliyor, gizli söz verildi... Uff, ne kadar paronayak olduk yahu!:)
Güvenlik amaçlıdır, çünkü bilenler bilir ki (-ki yazan arkadaşlar bazı eklentilerden bahsetmişler zaten) firefox'un onbinlerce eklentileri ile birçok şey yapmak mümkün. Örneğin asp.net ile hazırlanan sayfalarının kaynak kodlarını, vt adreslerine erişmek bazı eklentilerle mümkün olabiliyor diye biliyorum.
Size tavsiyem, (en az) MEBBIS kadar iyi, işlevsel bir sistem tasarlayana kadar daha dolu eleştiriler yapmanızdır.
Ayrıca benim bildiğim kadarı ile (ilsis; yeni adı ile mebbis'in ilk modüllerini yazan hocamdan aldığım bilgidir) devletimin tonla parası şirketlere gidecekken bu işi bizim gibi heyecanlı ve idealist öğretmenlerin devraldığı ve işleri yürüttüğü, e-okul'un tamamen öğretmenlerce tasarlandığı ve geliştirildiğini biliyorum.
Sadece özlük bilgilerinizi gördüğünüz sayfa için 17-18 sayfa civarında asp kodu çalışıyormuş geçtiğimiz yıllarda. Tabi şimdi sistemin birçok modülü .net ile hazırlanıyor şu anki durumu bilemem.
Kendi adıma, mebbis ve e-okul sistemlerinin yoğun bir emek sonucu bu şekilde işlevsel olduğunu düşünüyorum. Hatırlarsanız, ara karne döneminde bu yıl 3 gün kadar e-okul çöktü. 3 yıl sorunsuz çalışan sistem 3 gün durunca kıyamet koptu. Elle karne yazan öğretmenler başladı toplu küfüre e-okul sistemine karşı. Ama önceden zaten elle yazıyorsunuz sayın öğretmenim...
Söyleyecek sözüm çok ama takatim yok:).. Kimseyi kırmak değildir niyetim, iyi tatiller.
yazılım mühendisi felan değiliz tamam ama macbook kullanıyorum ben.Bootcamp ile bir macosx bir win7 başım döndü vallahi.Ayrıca internet explorer kadar eklenti çöplüğü bir tarayıcının güvenliğinden de şüphe ederim ben.Son olarak .net olan tek büyük sistem e-okul mu sizce? Kendi kendinizi kandırmayın lütfen.

serdaruzun38' Alıntı:
tdemirparmak' Alıntı:
.Elle karne yazan öğretmenler başladı toplu küfüre e-okul sistemine karşı[/b]. Ama önceden zaten elle yazıyorsunuz sayın öğretmenim....
Eklemek istediğim birşey daha var bizler e-okul altyapısını değil, ie uyumsuzluğunu tartışıyoruz diye biliyordum.

Geri