meb1400.probil.com.tr 'de neler yer alsın

Kodla Büyü

manager

Üye
Admin notu: İlgili kişi yazdıklarını silmiş, madem öneri istiyorsun sonra niye silip gidiyorsun... ülkemizin kararlı insanlara ihtiyacı var....bir örnek daha..

meb1400.probil

meb1400.probil.com.tr ilk önce hızlı bir geri dönüş olsun.
Güzel bir iletisim plat forumu hazırlamışsınız ama bence geridönüş ne yazık ki yok.
Bir Eletrik Arızasına 3 ay oldu bir geridönüş almadım En sonunda dayanamadım tel aradım cıkan kişiye bakanlıga 3 aydan beri ilgelenilmediğine fax yolu ile bildireceğimi söyleyinde tel yaklaşık 5 gün sonra eletrikci geldi ve sorunu halletti.

Bence Biz Arıza Bildirdikten sonra Elimize Bir Yazılı Belge Verilecek Örneğin Arıza Bildirim Forumunu Tutanak Halinde verilen Bir Döküm Olmalı. Söz gelimi bir bilgisayar gönderildiğinde ben siteden bilgisayarın seri no ile rahatca nerde oldugunu görebilecem sorunun ne oldugunu hakkında bilgi almak isterdim. Bence Bunların Gercekleştirilmesi Zor Şeyler Deyil.
Ayrıca PROBİL bilgi işlemin Denetim Mekanizması Çok Zayıf ...

meb1400.probil

manager' Alıntı:
Merhabalar;

Bende 2 yıl önce sizler gibi Bilgisayar Öğretmenliği yapıyordum, sizlerin okullardaki prosedürel sıkıntılarınızı en az sizin kadar farkındayım elimden geldiğimce sizlere yardımcı olmaya çalışıyorum ki şu anda bu forumdan size ulaşmaya çalışıyorum.

saygılarımla...

0312 444 0 341 meb1400.probil.com.tr

maneger hocam öncelikle ilginiz ve yarıdmlarınız için teşekkür etmek istiyorum. farkındayız bizler için bizlere yarıdmcı olabilmek adına buradasınız. benim merak ettigim bi kaç konu var belki sizi ilgilendiren sizin dışınızdaki bir olaydır ancak sizinle ve diğer arkadaşlarımla paylaşmak istedim.

bu okullara gönderilen vestel bilgisayarların ihalesi yapılmadan önce anlasma sartlarına koyulan maddelere baktım biraz aklımda kalanı kadarıyla bahsetdeyim

bilgisayarların özellikleriyle ilgili komik şartlar okudum.

mesela şart olarak bir anakart modeli belirtmiş ardından diger bir şart olarak en az atıyorum 945 chipset olacak denmiş. o belirtilen anakartın chipseti zaten 945 ayrıca neden belirtiliyor. (buradan şunu anlıyorum bu işi yapan kişi bu işten anlamıyor)

bir diğeri en az 4 adet usb port olacak denmiş. güzel bir madde ancak malumunuz günümüz şartlarında en kötü anakartta bile en az 4 usp port vardır zaten onu geçelim bu maddeyi koymayı akıl ediyorlarda bu usb portların en az 2 tanesi kasanın ön panelinde olacak dense daha hoş olmazmıydı? kasaların arkasına egilip kalkmaktan bel fıtıgı olacaz :)

yani aklımda kalan basit 2 örnekti bunlar. hadi neyse buları geçelim asıl sıkıntı şu

bilgisayarlı egitim için birileri bi yerlerde kararlar alıyor uyguluyor oladı deniliyor sonuc beklenmeden geri değiştiriliyor... vs. vs...

kısaca bilgisayarlı egitim için bir karar alınacaksa bu kararı en saglıklı verebilecek şahıslar yine bu işi icra etmek için yetiştirilmiş bu işin eğitimini almış ve bu işi icra edecek olan biz bilgisayar öğretmenlerinin görüşleri neden alınmıyor. Bir BT sınıfı kurulacaksa standart bu sınıfa gerekli alet ve teçhisatın ne olacagını en iyi biz bilgisar ögretmenleri bilmezmiyiz?
okullarda bilgisayarlı egitim dalgasına formatör uygulaması baslatılıyor millet alacagı ek dersin hesabını yapıyor... eli fare tutan herkes dallanıyor...Basitinden ömründe projeksiyon görmeyen bir vatandası bu lab ın basına sorumlu diye oturtursun yarın projeksiyonun sogumasını beklemeden kapatır gider o zaman görürsünüz... bilgisayarlı egitim nasıl oluyormuş.
bu konularla ilgili meb in internet sayfasındaki e-dilekçe den defalarca yazmama ragmen ısrarla tatmin edici bir cevap yerine geçiştirici cevaplar veriliyor.

kurulan BT sınıflarında gördügüm kadarıyla web cam gönderilmiş ama kullananı duymadım görmedim. Aynı şekilde öğretmen bilgisayarlarında TV kartı var kullanan kim... yada tc kartı takılmış anten yok labda küçücük antenle çekmiyor bile. Yine öğretmen bilgisayarlarındaki 2. eternet kartıda kullanılmıyor.

klavyeler dandik yarısı bozuk (tuşlar basmıyordu) cogunu ben sıcak suda yumusatarak tuşlarını açtım. garantiye göndersem 2 ayda gelmiyordu çünkü...

vestel monitörler ucuz olabilir ancak radyasyon oranı en yüksek monitörler. çocukların da bizlerinde gözlerimiz kör olacak yakında :(

ayrıca BT sınıflarını kuran personelin mesleki anlamda çok yetersiz olduklarını bizzat tanık oldum. ezbere iş yapıyorlar...
elektrik tesisatlarındaki sıkıntı hat safhada monitörlerin aşırı akım yüklenmesi yapabilecegi düşünülmemiş bile tahmin ediyorumki bi çok okulun labda açılışlarda sık sık sigorta atmaları oluyodur. buna önlem olarak bir regülatör veya lab ın güç tüketimini karşılayacak bir ups kullanılmalıydı.

yarın öbür gün emin olun bu kurdugunuz pclerin güç kaynakları veya anakartları yanmış olarak garanti kapsamında size dönecektir. Garantisi bittikten sonra ne olursa artık hayırlısı...

fazla uzatmak istemiyorum kısaca bu işler için bir proje bir uygulama üretilmeye çalışılıyor ise burda bilgisayar öğretmenlerinin görüşü kesinlikle alınmalı. aksi takdirde sorunların sıkıntılaırn önüne geçilmesi imkansız olacaktır diye düşünüyorum.

Vestel bilgisayarlarında kullanılan donanım ve konfigürasyon o kadar kötü ki. Her gün mutlaka bir sorun yaşıyor ve bunu bir şekilde halletmek durumunda kalıyorum.
- Öncelikle klavye ve fare nin PS2 yerine USB olarak seçilmiş olması bunların zaman zaman bilgisayarlarda tanınmamasına yol açıyor,
- Kasaların Power ve Reset düğmeleri yerlerine nasıl bir şekilde monte edildiyse yerlerinde hiç durmuyor ve öğrenciler tarafında kasasının içine sokuluyor (Allahtan ön paneli komple sökülebiliyorda ordan tekrar monte ediyorum zira garantisi gidecek diye bilgisayarları bile açamıyorum),
- Merkezi bir UPS in yada en azında Projeksiyon cihazına ayit bir UPS in olmaması nedeniyle elektrikler kesildiğinde ders öğretmenleri tarafından sunum yapılması ve ders anlatılması mümkün değil,
- Ekranlarda çok fazla titreşim var ve radyasyon oranlarınında yüksek olduğu kesin,
- Gelen kulalklıklar hiç bir işe yaramıyor, Mikrofon kısımları çok raha kırılıyor (Mikrofonu kırılmasın diye kulaklığına yapıştırmama rağmen yinede öğrenciler tarafından bir yerlerini çıkarmak çok kolay),
- BT sınıfının yerleşimi gelişi güzel ve ders anlatımına mümkün olmayacak şekilde düz bir şekilde yapılmıştı ve hatta bilgisayarlar öğrenmen masasının arkasındaydı (Ben daha sonra bilgisayarlarla birlikte kablolamasınıda biraz değiştirerek uygun düzene getirdim),
- En basitinden bilgisayarların gerekli network ayarlamaları bile kurulumu yapan firma tarafından yapılmamıştı, vb...

Bunun gibi daha pek çok sorun ve eksikliği sayabilirim. Cidden bu labratuvarlar için harcanan paraya acıyorum. Raporum nedeniyle bir 20 gün labratuvara gelemedim ve pek çok sorunla karşılaştım ve bilgisayarların 1-2 seneyi bile çıkaracaklarını zannetmiyorum.

ya bir de hocam ,
bu faz sınıfı bilgisayarlar ne zamn yenilenecek?
bu konuda da bilgi yer almalı bence , yoksa düşün düşün yaşlandık gerçektennn :twisted:

Re: merhaba;

manager' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba;

okul isimlerinizi yazın arıyayım sizi.Telefonda görüşelim

Eser ilköğretim okulu Şefaatli /YOZGAT

basta projeksiyonumuzun kumandası gelemdi halen gönderecegiz diyorlar bekliyoruz daha nasip ne zmaana gelirse.

elektronik tahtanın driverları yok geri yükleme dvd lerinde bi sürü şey eksik hangi birini sayayım daha size.

detaylı bilgi isterseniz özel mesaj atın telefon vereyim ordan da görüşebiliriz.

arkadaşlar bu vestel bilgisayarlardan kurulan TEP2 projeli LAB larda öğrenci pc lerinin ağ parolasını bilen var mı?

öncelikle Hacker arkadaşım ellerine sağlık sorunlarımızı kısa ama öz biraz tatlı sert harika anlatmışsın çok tşkler...
manager hocam bu böyle tlf nunuzu yazın sizi arayayımla olmaz kusura bakmayın sorun yaşayan sadece buradaki birkaç arkadaş değil hangi birisine yetişeceksin cünkü bu sorunları bütün BT sınıfı olan arkadaşlar yaşıyor en basitinden ben kendi bölgemde elektrik sorunu yaşamayan BT sınıfı görmedim şalterler maş. artema gibi çalışır durumda :) bunun üstüne birde arkadaşlarında dediği gibi sınıf için gelen elemanarında diğer öğretmen arkadaşların yanında bizi ezmeye çalışmaları çok komik :D sonunda yine kendilerini zor durumda kalıyorlar sorular karşısında işte ozamanda biz çıkıp bir çay içiyoruz bilgili arkadaşımız ilgilensin diye!
neyse bende konuyu fazla uzatmayayım arkadaşlar herşeyi çok güzel anlatmışlar zaten.
asıl yapılması gereken en başta bu programa başlanırken bilgisayar öğretmenlerinden faydalanılsa onların görüşleri alınsa emin olun bu sorunlar hiçbiri demiyecegim ama %90a yakın oranda olmazdı! bu kadar açık ve net.

manager,
böyle bir forumda size ulaşmak çok iyi oldu.ayb 1400 kapsamında bu yıl yeni görev yapmaya başladığım okulumuza geçen yıl bt sınıfı kurulmuş.fakat hiç takibi yapılmamış.çok sıkıntıyla karşılaştım.gerek donanımsal gerek yazılımsal olarak çok eksiklik var.meb probilde güvenlik kartı programının kullanımıyla ilgili döküman yayımlayabiliriz.bununla ilgili elimde çok iyi bir çalışma var.mail adresinizi gönderirseniz size ulaştırabilirim.

Geri