meb web şablonuna uygun fotograf boyutu

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
mrb arkadaşlar. web sitesi için mebin şablonunu kullanıyorum ancak kadro kısmında fotograflar çok çirkin duruyo. formda alpi hocam fotografların boyutunu 430*254 yapın dedi. ancak fotograflar o ölçülerde de hiç hoş durmuyo. sanırım bu iş elimdeki vesikalıklarla olmayacak. ben öğretmenlerin fotolarını yeniden çekip koymayı düşünüyorum ancak tekrar tekrar uğraşmakdan sıkıldım. çekimden sonra yine fotoların boyutlarının istediğim gibi olmayacağından korkuyorum. sormak istediğim şu: makinede hangi özelliği kullanayım ki 430*254 pikselde fotolar garip durmasın.
tşş

Hocam fotoğraf makinesinde boyut (veya kalite) ayarı vardır. Deneme olarak her ayarda bir fotoğraf çek. Sonra onları bilgisayara at. Hangi fotoğrafın en/boy oranı 1,7 ise o fotoğrafı çektiğin ayarda çek fotoğrafları. Bu sayede fotoğrafları küçülttüğün zaman öğretmenler zayıflamaz ya da şişmanlamaz :)

(Niye 1,7? Çünkü 430/254 yaklaşık bu orana denk geliyor)

nese hocam ben photoshopta 430*254 oranında psd dosyası oluşturup resimleri bunun üzerinde ayarlıyorum düzgün görüneceği boyuru ayarlıyorum birde fa kaydedin sonra onları sürekli kullanın

alpi' Alıntı:
nese hocam ben photoshopta 430*254 oranında psd dosyası oluşturup resimleri bunun üzerinde ayarlıyorum düzgün görüneceği boyuru ayarlıyorum birde fa kaydedin sonra onları sürekli kullanın
hocam siz vesikalık fotomu kullandınız yoksa kendini mi çektiniz. eğer kendiniz çektiyseniz makinenin hangi özelliğini kullandınız. sizin siteye bakacaktım o da çalışmıyor.

Eski vesikalıkları da kullanabilirsin, yeniden de çekebilirsin ama PS'de müdahale etmen lazım.
Fotoğraf makinelerinde 3*2 oran vardır 430*254, bu orana uymuyor, bu yüzden PS'de arkaalanı temizleyip 430*254 crop yap, sonra kendin yeni bi arkaalan oluştur derim.

hocam fark etmiyor ki photoshop ta onun 430*254 boyutuna ayarlıyorum

arkadaşlar
1. firework programında dosya menüsü altında toplu işleme diye bir seçenek var. onu seçin.
2. boyutu dğiştirmek istediğiniz resimleri seçin ve ileri ye tıklayın.
3. çıkan pencerede ölçek tıklayın ve ekleye tıklayın.
4. alt tarafta ölçek yok yazan yeri boyuta ölçekle olarak değiştirin. daha sonra istediğiniz en boy oranını girin örnek: 450 x340 gibi. ileriyi tıklayın.
5. yukarda resimlerin orjinal halinin değişmesini istemiyorsanız orjinal konum seçin. örneğin masaüstünde yeni bir klasör oluşturun ve orayı gösterin. yani yeni boyutlandıracağı fotoları buraya kaydetsin.
6. en son toplu işlemeye tıklayın. tamamdır. uzun uzun yazdım ama yapması o kadar uzun değil. kolay gelsin.

kadro kısmını fotoğraf galerisi şeklinde değilde içerikten tablo oluşturarak yapsanız resim olduğu gibi çıkacaktır, Ben bu konuda hiç sıkıntı yaşamadım

Fotoğraf Ekleme Hakkında Kendi Deneyimlerimi Paylaşabilirim;

Fotoğraf Türü : Manşet Haber
Ebatlar : 432 x 270
Türü : .png
Yöntem : 1. Adım : Photoshop ta 432 x 270 ebatlarında yeni dosya açılır.
2. Adım : File / Place komutu ile fotoğraf şablonun içine çağrılır.
3. Adım : Save As komutu ile manşet resmi kaydedilir.
4. Adım : Web site panelinden galeriye dahil edilerek kullanılır.

Fotoğraf Türü : Genel
Ebatlar : Genişliği 1000 px , Çözünürlüğü 72 dpı
Türü : .jpeg, .png
Yöntem : 1. Adım: Photoshop ta File/ Open komutları ile fotoğraf ekrana çağrılır.
2. Adım: Edit / İmage Size komutları ile açılan pencerede genişlik 1000 px, çözünürlük 72 dpı olarak ayarlanır.
3. Adım: File / Save As komutu ile fotoğraf kaydedilir.
4. Adım: Web site panelinden galeriye dahil edilir. (Genel Kategorisi Seçilerek)
5. Adım: Makale içine galeriden büyük resim ekle komutuyla çağrılır. Sağ alt köşesinden tutularak 740 px genişliğe gelinceye kadar küçültülür. (Aksi halde sayfa dışına taşan ve görünümü bozan bir fotoğraf olacaktır. )

Sorularınıza cevap olabileceğini düşünüyorum.

kadro resimleri 120/120 şeklinde kestim yaklaşık 30 personellik 6 sütün 5 satırdan oluşan bir tablo eklemek istiyorum.Sorun şu tablo içindeki kutuları bu boyuta nasıl getiririm.?

bugun 1200x1600 boyutunda dik olan fotoğraflar vardı attım ama resimler dik görünecek yatay görünüyor. sonra yarı yarıya küçülttüm 600x800 olarak sonra resimleri fotoğraf görüntüleyicide dik hale getirdim ve öyle attım, düzeldi. belki arkadaşlar da benim bu durumuma düşerler bilginiz olsun.

fast stone la yaptım , normal vesikalık fotoların kenarlarında beyaz boşluk oluştu ama formatları bozulmadı.

Yav deli oldum, öğlenden beri uğraşıyorum yapamadım.

Siteye fotoğraf ekleyecem ancak önce galeriye eklemek gerekiyor. Ekleyeceğim resmin boyutu (tam hatırlamıyorum ama) 950x80 gibi bir değer. Kaç sefer denediysem olmadı resmi galeriye alıyor fakat yüksekliği 80 değil 600 yapıyor genişliği de orantılı olarak büyütüp 8000'li piksellere getiriyor. Kocaman bir resim oluyor. Bu şekilde yatay bir resmi mesela panoramik fotoğrafları siteye ekleyebilen oldu mu?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    2.9 KB · Görüntüleme: 1,756
AKADEMİA' Alıntı:

Siteye fotoğraf ekleyecem ancak önce galeriye eklemek gerekiyor. Ekleyeceğim resmin boyutu (tam hatırlamıyorum ama) 950x80 gibi bir değer. Kaç sefer denediysem olmadı resmi galeriye alıyor fakat yüksekliği 80 değil 600 yapıyor genişliği de orantılı olarak büyütüp 8000'li piksellere getiriyor. Kocaman bir resim oluyor. Bu şekilde yatay bir resmi mesela panoramik fotoğrafları siteye ekleyebilen oldu mu?

resmi genel olarak ekleyin,
galeriden büyük fotograf ekleyerek resmi yazıya ekleyin.
html tıklayın resmin olduğu kısma width="950" height="80" ekleyin güncelle tıklayın.
resim istediğniz ölçüde karşınızda olacak.

tenten' Alıntı:
AKADEMİA' Alıntı:

resmi genel olarak ekleyin,
galeriden büyük fotograf ekleyerek resmi yazıya ekleyin.
html tıklayın resmin olduğu kısma width="950" height="80" ekleyin güncelle tıklayın.
resim istediğniz ölçüde karşınızda olacak.

Width ve height değerlerini eklemeden olmuyor değil mi hocam? Yani ben bunu denemiştim ama sanırım değerlerini tam oturtamadım. Resmi ekleyince standart değerlerinde çıkmasını bekliyorum bu sefer de resmin yüksekliğini 600 yapıyor. Neden 600 hâlâ anlamadım?

Cevap için teşekkürler tenten.

dusuneninsan' Alıntı:
Fotoğraf Ekleme Hakkında Kendi Deneyimlerimi Paylaşabilirim;

Fotoğraf Türü : Manşet Haber
Ebatlar : 432 x 270
Türü : .png
Yöntem : 1. Adım : Photoshop ta 432 x 270 ebatlarında yeni dosya açılır.
2. Adım : File / Place komutu ile fotoğraf şablonun içine çağrılır.
3. Adım : Save As komutu ile manşet resmi kaydedilir.
4. Adım : Web site panelinden galeriye dahil edilerek kullanılır.

Fotoğraf Türü : Genel
Ebatlar : Genişliği 1000 px , Çözünürlüğü 72 dpı
Türü : .jpeg, .png
Yöntem : 1. Adım: Photoshop ta File/ Open komutları ile fotoğraf ekrana çağrılır.
2. Adım: Edit / İmage Size komutları ile açılan pencerede genişlik 1000 px, çözünürlük 72 dpı olarak ayarlanır.
3. Adım: File / Save As komutu ile fotoğraf kaydedilir.
4. Adım: Web site panelinden galeriye dahil edilir. (Genel Kategorisi Seçilerek)
5. Adım: Makale içine galeriden büyük resim ekle komutuyla çağrılır. Sağ alt köşesinden tutularak 740 px genişliğe gelinceye kadar küçültülür. (Aksi halde sayfa dışına taşan ve görünümü bozan bir fotoğraf olacaktır. )

Sorularınıza cevap olabileceğini düşünüyorum.
:alkis:

Geri