MEB sınav görevlendirmesinin şeffaf olması için öneriler

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
Hepimiz görevlendirme modülüne kendi açımızdan haklı olarak atıp tutuyoruz.
Karanlığa küfredeceğimize bir mum yakalım diye beyin fırtınası yapalım diyorum.

Sizce görevlendirme modülünün eksikliği nedir?
Bu eksikliği siz nasıl çözerdiniz?

Re: MEB sınav görevlendirmesini şeffaf olması için öneriler

1 defa görev alan bir öğretmene, bir daha görev isteyip te görev çıkmayanların tamamına görev verilmeden görev verilmemelidir.

Sadece bu önerim görev dağılımındaki adaletsizliği çözer sanırım. Bu yeni görevlendirme sistemi devreye girdiğinden beri henüz görev çıkmadı ama okulumda bazı arkadaşlara 2. bazılarına ise 3. görev çıktı. Burda bir haksızlık var diye düşünüyorum.

Re: MEB sınav görevlendirmesini şeffaf olması için öneriler

Ben hiç görev almamıştım.Bu sefer istedim ve 3 tane çıktı.Bir dahakine başkasına verilsin bana çıkmasın.Kabülüm.

bir sürü yorum geleceğini umuyordum... inşallah seyrekliğin sebebi haftasonu olmasındandır

Okulumudaki 60.. puanlı arkadaşa görev çıkmazken 200.. puanlı arkadaşa 2 tane görev çıktı. Puanı düşük olanın öncelik hakkı yok sanırım. Olsa iyi olur.

Görev çıkanın puanı zaten X olacak. Çıkmayanın <X olacağı için zaten öyle oluyor
Savunan Adam' Alıntı:
1 defa görev alan bir öğretmene, bir daha görev isteyip te görev çıkmayanların tamamına görev verilmeden görev verilmemelidir.

Sadece bu önerim görev dağılımındaki adaletsizliği çözer sanırım. Bu yeni görevlendirme sistemi devreye girdiğinden beri henüz görev çıkmadı ama okulumda bazı arkadaşlara 2. bazılarına ise 3. görev çıktı. Burda bir haksızlık var diye düşünüyorum.

okulları tercih etme ile ilgili ösym vb kurumlardaki gibi sınav yerleştirmesi yapılmasına olanak sağlayacak bir algoritma ile sunulabilir..

Re: Ynt: MEB sınav görevlendirmesinin şeffaf olması için önerile

1- Sınav ve okul tercihi gelmeli
2- Salon başkanı, gözetmen ve yedek gözetmen görevi ile ilgili olarak mutlaka """alınan ücrete göre puan """ verilmeli.Öncelikli isteğimiz bu.

Bu görevler mümkün ise merkezden verilmeli.(öss gibi)
Bir kurrada örneğin; gözetmen oluyorsun.
-Sorumluluk aynı. (ÖSS de öyle değil sanırım)
-Puanı aynı.(puanı farklı olmalı, ÖSS de öyle)
-Ücreti farklı.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Görev tercihi olsa güzel olur , herkes önce kendisine yakın olan yerleri yazardı. en sonda neresi olursa kabulum :)

bir de adaletli olarak puan sistemi geldi güzel de oldu ama şöyle bir sıkıntı var benim gördüğüm. MTSK sınavı puanı yüksek olduğu için kimse yüzüne bakmaz oldu , benim sorduğum kimse başvurmuyor :)

her sınav kendi içerisinde değerlendirilirse daha iyi olabilir sanki.

Ör.
MTSK görev sayısı 2
AÖL görev sayısı 4
gibi...

puandan ziyade sınav bazında olsa daha hoş olabilir sanki.

1-Okul tercihi mutlaka olmalı (Evime çok uzaktaki okulu tercih etmek istemeyebilirim.)
2-Puanlama geriye dönük olmamalıydı.Geçen yıl bilseydim MTSk'ya girmezdim, 188 puan almışım artık seneye kadar hiç görev yok.

her sene eylül ayında puanlar sıfırlansın. bu yıl tcsi ufak olanlardan başlandı seneye tcsi büyükten küçüğe doğru gitsin. her sene değişsin.

ilçemde sınav olmuyor diye burada ki öğretmenlere sınav görevi verilmiyor bu da ok saçma.Bir çoğumuz gidiş geliş yapıyoruz zaten ayrıca ben mebbisten görev almak istiyorum diyorum adamlar sen uzak ilçedesin gelemezsin diyor, sanane kardeş ben gelecem :oops:

uysal_rockci' Alıntı:
Görev tercihi olsa güzel olur , herkes önce kendisine yakın olan yerleri yazardı. en sonda neresi olursa kabulum :)

bir de adaletli olarak puan sistemi geldi güzel de oldu ama şöyle bir sıkıntı var benim gördüğüm. MTSK sınavı puanı yüksek olduğu için kimse yüzüne bakmaz oldu , benim sorduğum kimse başvurmuyor :)

her sınav kendi içerisinde değerlendirilirse daha iyi olabilir sanki.

Ör.
MTSK görev sayısı 2
AÖL görev sayısı 4
gibi...

puandan ziyade sınav bazında olsa daha hoş olabilir sanki.

Ben de arkadaşa katılıyorum. MTSK sınavı 188 puan. Ama AÖL sınavı 63 puan. Tam 3 katı. Ücret ise eşit. Şimdi deneyim kazandığımız için artık MTSK gibi puanları yüksek olan sınavları tercih etmeyeceğiz demektir. Çünkü sistem bize bunu gösteriyor.

yildiray75' Alıntı:
her sene eylül ayında puanlar sıfırlansın. bu yıl tcsi ufak olanlardan başlandı seneye tcsi büyükten küçüğe doğru gitsin. her sene değişsin.
bu sefer de TC'si 4-5-6 gibi ortada olanlar ortada kalacak :)

Şu ana kadar
Okul tercih hakkı
Ücret/puan adaletsizliği
Sınav türlerinin kendi aralarında puanlaması
Önerileri geldi

omd' Alıntı:
yildiray75' Alıntı:

tam bir tur döndükten sonra 4-5-6 tclerin önemi kalmıyor hocam ufaktan büyüye ve büyükten küçüğe 2 yılda birbirini tamamlıyor. sizin olasılık şöyle olsa olurdu sınav sayısı çok az istek çok fazla olsaydı eğer belki ortadaki tclere gelmeden yıl bitip yeni senede büyükten küçüğe gitseydi haksızlık olurdu

yildiray75' Alıntı:
omd' Alıntı:
yildiray75' Alıntı:

tam bir tur döndükten sonra 4-5-6 tclerin önemi kalmıyor hocam ufaktan büyüye ve büyükten küçüğe 2 yılda birbirini tamamlıyor. sizin olasılık şöyle olsa olurdu sınav sayısı çok az istek çok fazla olsaydı eğer belki ortadaki tclere gelmeden yıl bitip yeni senede büyükten küçüğe gitseydi haksızlık olurdu
bizim ilçe örneği aynen. küçük ilçe. sınav az. para çok olunca istekli çok. en fazla görevlendirme aol sınavında oluyor. Geçen sınavda birle başlayanlar yeni bitti. Yazın da biz burada olmadığımızdan muhtemelen görev almayacağım. Bana sıra gelecek de ohooo. Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yoncalar bitecek de hesabı...

360 puanim var 412 ile kapatmis bir sinava yerlestirilememisim bu sistem seffaf olsa ne olacak

hll_bilisim' Alıntı:
360 puanim var 412 ile kapatmis bir sinava yerlestirilememisim bu sistem seffaf olsa ne olacak
a:istediğiniz sınavın puanı
b:sizin puanınız
412-a<b old. size görev gelmemiş.

bilsem sınavının puanı 161 iken şimdi 126 görünüyor
ama benim sınav görevi puanım 161 üzerinden hesaplanmış

nedir bu değişkenlik

derken puanlar da düzelmiş

Bu da demek oluyor ki tek işimiz eleştirmek onun dışında birşey yok.
Arkadas ben bu kadar yapıyorum baska aklıma birsey gelmiyor. Söyle yapayım dendiğinde çıtımız çıkmıyor.

Lütfen görevlendirmeler hakkında artık atıp tutmayalım. (Önerisi olan arkadasları dısında tutuyorum)

aynenbadi' Alıntı:
ilçemde sınav olmuyor diye burada ki öğretmenlere sınav görevi verilmiyor bu da ok saçma.Bir çoğumuz gidiş geliş yapıyoruz zaten ayrıca ben mebbisten görev almak istiyorum diyorum adamlar sen uzak ilçedesin gelemezsin diyor, sanane kardeş ben gelecem :oops:

katılıyorum büyük haksızlık...

şeffaflıktan bahsedeceksek görevlendirmeler ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinden değil bakanlık sisteminden puana ve bölgeye göre verilmeli.
Görev yeri tercihi yaptırılarak öncelikli olarak aynı okula tercih yapmış öğretmenler belirlenmeli ve bu öğretmenler arasında puan sıralamasına göre (tercih sırasının önemli olmadığını düşünüyorum) görevlendirmeler yapılmalı.
eğer bir okula yeterince başvuru olmamışsa bölgesine bakılarak puanı yetmemiş ve tercihlerim dışında görev istiyorum diyenler arasında yine puan sıralamasına göre görevlendirme yapılarak tüm okullarda görevli eksiği giderilir. bu arada bölgesi dışında tercihlerim dışında görev istiyorum diyenlere görev verilmemeli karışıklığa sebep olmamak için fakat öğretmen istediği bölgeden il içerisinde istediği okulu tercih edebilmeli...

her sınav ayrı değerlendirilmeli görüşüne katılmıyorum tabi eğer alınan ücrete göre puanlama yapılırsa... eğer alınan ücrete göre değerlendirme yapılırsa daha adaletli bir puanlama yapılmış olur. ha birde sınavın toplam süreside alınan ücretle ilişkilendirierek puanlama yapılmalı. mtsk nın süresi farklı açık lisenin farklı açık ortaokulun farklı olabilir. iş yükü açısından buda puan hesabına katılmalı.

belki aynı şeyleri söyledim belki normalde olanı yada olmayanı söyledim kusuruma bakmayın şimdiden... aklımdan geçenleri mantığıma uyanları yazdım...

Sinav ve puanlari bir kere en onemli haksizlik
75 puanla sinav cikmamasi en buyuk haksizlik
Bununla ilgili okula mufetis geldi. O da soruna bir cozum bulamadi

bana kalırsa sistem oldukça adaletli ama doğru işletilmesi gerek

ama sınav puanlamasında alınan paraya göre puan olmalı. yani mtsk 180 puan vermesi biraz tuhaf

zaman durumu var heralde orada. mtsk 1 saat sürdüğü 100 lra verdiği için 180 puan

ama zamanın çok önemli olduğunu düşünmüyorum. sonuçta sınava gidilmişse ha 1 saat ha 2 saat

paraya göre puan verilip bu sistem doğru bir şekilde işletilirse kesinlikle adaletli bir sistem

düşük puanlıya sınav çıkmaması ve yüksek puanlıya sınav çıkması gibi bir durum bizde hiç olmadı

bunları söyleyenler ekran görüntüsü alıp koyar iseler buraya daha sağlıklı olur

söylemler inandırıcı değil

Geri