MEB Robot Yarışması...

Kodla Büyü

inanin.ozu

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Robat yarışmalarına önceden hazırlanan arkadaşlar var ise bir kaç soru sormak istiyorum.

hızlı çizgi izleyen için

1- Motor seçimini nası yapıyorsunuz? 12v 3000 RPM fırçasız olanlar yavaş mı kalır sizce?
2- aynı kit de 2 arduino kullanmaya izin veriyorlar mı?

Mini sumo için

1- alçak olması iyi diye düşünüyorum fakat sensör olarak seçim yapamadım öneriniz varmı?
2- her iki robot için metal sarhoş tekerlekmi yoksa plastik mi kullansam.(özellikle mini sumo da dayanıklılık düşünülünce seçemedim)

şimdiden teşekkürler...

inanin.ozu' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar. Robat yarışmalarına önceden hazırlanan arkadaşlar var ise bir kaç soru sormak istiyorum.

hızlı çizgi izleyen için

1- Motor seçimini nası yapıyorsunuz? 12v 3000 RPM fırçasız olanlar yavaş mı kalır sizce?
2- aynı kit de 2 arduino kullanmaya izin veriyorlar mı?

Mini sumo için

1- alçak olması iyi diye düşünüyorum fakat sensör olarak seçim yapamadım öneriniz varmı?
2- her iki robot için metal sarhoş tekerlekmi yoksa plastik mi kullansam.(özellikle mini sumo da dayanıklılık düşünülünce seçemedim)

şimdiden teşekkürler...

Hızlı çizgi izleyen için geçen sene 6000rpm kullananlar gördüm. istediğiniz kadar, istediğiniz şeyi kullanabilirsiniz :) önemli olan ölçülere uymak. Bir de neden iki arduino, onu çözemedim?

Mini sumo için çok çeşitli cisim sensörleri var, paranıza göre diyebilirim. en ucuz olanı mz80, ama sharp sensörler de var ve kaliteliler.

Metal sarhoş tekerlek daha iyidir. Plastikler, hemen kirleniyor ve dönmede sıkıntı çıkıyor.

Bunlar da bizim öğrencilerimizle tasarladığımız ve 3d yazıcımızdan çıktı aldığımız sumo şaseleri :)

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    20.6 KB · Görüntüleme: 932
  • 2.jpg
    2.jpg
    278.6 KB · Görüntüleme: 931
teşekkür ederim hocam.
bi 3d yazıcımız da olsa keşke iyi olur da yok işde :) onuda isteyemem kovarlar okuldan valla...
bi derece alacagamızı düşünmüyorum zaten rezil olmayalım yeter şimdilik.

inanin.ozu' Alıntı:
teşekkür ederim hocam.
bi 3d yazıcımız da olsa keşke iyi olur da yok işde :) onuda isteyemem kovarlar okuldan valla...
bi derece alacagamızı düşünmüyorum zaten rezil olmayalım yeter şimdilik.

rezil olma konusunu hiç düşünmeyin hocam. orada öyle şeyler olabiliyor ki, aklınız şaşar. robotlar otonom olduğu ve çevre şartları çok değişken olduğu için teoride çalışan kodlar pratikte farklı şeyle yapabiliyor :)

zaten çoğu (bu yarışmaları iş edinmiş) okul veya kulüp 10-15 robotla katılıyor.

konyada görüşürüz. aklınıza takılanları yazabilirsiniz.

iki arduino'yu ne yapacaksınız hala söylemediniz :) sır mı, sürpriz mi :)

yok hocam ne sırrı :) 2 arduino mini biri motor ve çizgi sensörünü kontrol edecek. diğeri anahtar görevi görecek engel kalktığında diğer arduino yu çalıştırıcak.
Hızlı çizgi izleyen için.
bi kaç video izledim bazı robotlar kapıdan çıkarken zaman kaybediyor. sensörden de olabilir koddan da deniyeceğiz bakalım.

inanin.ozu' Alıntı:
yok hocam ne sırrı :) 2 arduino mini biri motor ve çizgi sensörünü kontrol edecek. diğeri anahtar görevi görecek engel kalktığında diğer arduino yu çalıştırıcak.
Hızlı çizgi izleyen için.
bi kaç video izledim bazı robotlar kapıdan çıkarken zaman kaybediyor. sensörden de olabilir koddan da deniyeceğiz bakalım.

hocam böyle bir şeyi yapman zaten daha zor olacak. gecikme yazılan koddan kaynaklanıyor olabilir. veya dediğim gibi çevresel faktörler çok önemli, sensör algılamamıştır belki orada. tek mikrodenetleyici kullanılıyor ama. bu şekilde yapman daha mantıklı olur.

Geri