Mbot çizgi izleyen kod sorunu

Kodla Büyü

fat32man

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. MBot ile çizgi izleme etkinliği yapmak istiyorum fakat bir türlü başarılı olamadım. Kutusundan çıkan 8 şeklindeki siyah çizgili zeminde bir türlü çizgi izleme işini başaramadım. Çizgiyi izliyor ama dönemeçlerde bazen dönsede çoğunlukla çizgi dışına çıkıyor. İnternetteki birçok kodu denedim ama olmuyor. Hızlı gittiği için dönemeçlerde sıkıntı yaşadığını düşünüyorum ama hızı 50 nin altına düşürünce motorlar dönmüyor. Normal kalem pil kullandığım için olduğunu düşünüyorum ama mbot un çizgi izleme moduna aldığımda hızlı gitsede çizgiyi kaçırmıyor ama ben kod yazıp çalıştırdığımda çizgi izleme işinde başarılı olamadım. Hangi kodu kullanmalıyım sizce?

Birde arkadaşlar kodu mbot a yükleme işinde başarılı olamadım. 2.4g modeli var bende. Başlat düğmesine basınca kod çalışıyor ama kodun başına "mbot programı" bloğunu ekleyip arduini ya yükle dediğimde yükleme başarısız oldu diyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Usb kablo ile bağlanıp resimdeki kodu yükleyin hocam.Çalışacaktır.

Ekli dosyalar

• çizgi izleyen.PNG
    çizgi izleyen.PNG
    30.4 KB · Görüntüleme: 107
.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    73.3 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Arduino sürücü yüklü olacak, seri porttan(muhtemelen portu yanlış seçiyorsunuz) bağlanacaksınız,bağlandığınız zaman kod bloklarında bağlantı durumu yeşil olacak.

Ekli dosyalar

• mbot.PNG
    mbot.PNG
    30.5 KB · Görüntüleme: 40
Geri