mblock ile potansiyometre ve joystick uygulaması

Kodla Büyü

brcdmr

Aktif Üye
mblock ile potansiyometre ve joystick ile uygulaması yaptım. joystick ile ucak hareket ediyor. potansiyometre ile ucağın boyu büyüyüp küçülüyor. bu çalışmayı selçuk özdemir hocamız geçen sene s4a ile yapmıştı. ben mblocka uyarladım.

Ekli dosyalar

• ucak.rar
    274 KB · Görüntüleme: 232
  • 15141853871102135357879.jpg
    15141853871102135357879.jpg
    170.6 KB · Görüntüleme: 328
  • 15141854491371468474288.jpg
    15141854491371468474288.jpg
    187 KB · Görüntüleme: 248
mblock ile potansiyometre ve joystick ile uygulaması yaptım. joystick ile ucak hareket ediyor. potansiyometre ile ucağın boyu büyüyüp küçülüyor. bu çalışmayı selçuk özdemir hocamız geçen sene s4a ile yapmıştı. ben mblocka uyarladım.
Emeğinize sağlık hocam.
Bir süredir mblock ile arduino üzerinde uğraşıyorum ancak paylaştığınız örnekteki gibi arduino ile mblocktaki karakterleri kontrol etmeyi başarmadım. Mblocktan arduino pinlerindeki değerleri okutamıyorum. Değerler sıfır olarak dönüyor. Atladığım bir nokta mı var acaba?

Emeğinize sağlık hocam.
Bir süredir mblock ile arduino üzerinde uğraşıyorum ancak paylaştığınız örnekteki gibi arduino ile mblocktaki karakterleri kontrol etmeyi başarmadım. Mblocktan arduino pinlerindeki değerleri okutamıyorum. Değerler sıfır olarak dönüyor. Atladığım bir nokta mı var acaba?
DİJİTAL PİNLERDEN 1-0 analog pinlerden 0-1023 arası değerler gelir hocam. analog pinden gelen değerleri okurken sorun yaşıyorsanız bağlantılarınızı kontrol edin.
Aşağıda Mblockta Potansiyometre ile ilgili bir örnek ekledim hocam.

Ekli dosyalar

• Mblockta Pot ile Oyun Konrolü.rar
    85.7 KB · Görüntüleme: 79
Son düzenleme:
DİJİTAL PİNLERDEN 1-0 analog pinlerden 0-1023 arası değerler gelir hocam. analog pinden gelen değerleri okurken sorun yaşıyorsanız bağlantılarınızı kontrol edin.
Aşağıda Mblockta Potansiyometre ile ilgili bir örnek ekledim hocam.
Teşekkür ederim hocam. Paylaştığınız örneği açtım. Ancak ne denediysem olmadı. Mblock 3.4 ve 4.0 da denedin, uno ve nano da denedim. Normalde pot ile servo konrtolü yapıp I2C LDC ekranda servo açısını görüntülüyorum. ancak değişkenler mblock arayüzünde sıfır olarak görünüyor.

Bağlantıları kontrol etmek adına aşağıdakileri yaptınız mı?
1 - Kartlar sekmesinden "Arduino UNO" ya da kullandığınız kartı seçin.
2 - Bağlan Sekmesinde "Arduino Sürücüsünü Yükle" seçeneğine tıklayarak sürücüleri yükleyin.
3 - Bağlan Sekmesi, Seri Porttan kartınız bağlı olduğu COM portu seçin (Genellikle COM1'den farklı oluyor).
4 - Bağlan Sekmesinde "Aygıt Yazılımı Güncellemesi" seçeneğine tıklayarak mBlock-Arduino iletişimi için gereken kodları Arduino kartına yükleyin.
5 - Programı bloklarını hazırladıktan sonra yeşil bayrak ile çalıştırın.

Bağlantıları kontrol etmek adına aşağıdakileri yaptınız mı?
1 - Kartlar sekmesinden "Arduino UNO" ya da kullandığınız kartı seçin.
2 - Bağlan Sekmesinde "Arduino Sürücüsünü Yükle" seçeneğine tıklayarak sürücüleri yükleyin.
3 - Bağlan Sekmesi, Seri Porttan kartınız bağlı olduğu COM portu seçin (Genellikle COM1'den farklı oluyor).
4 - Bağlan Sekmesinde "Aygıt Yazılımı Güncellemesi" seçeneğine tıklayarak mBlock-Arduino iletişimi için gereken kodları Arduino kartına yükleyin.
5 - Programı bloklarını hazırladıktan sonra yeşil bayrak ile çalıştırın.
teşekkürler hocam. Bu aşamaları yaptım ancak doğru sırayı takip etmedim sanırım. Yarın deneyeyim.

Geri