Mayıs'ın ilk haftasında çocuklar bilgisayar kodları yazacak

Kodla Büyü

biltek2007

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar çok güzel bir etkinlik. öğrencilerimizle birlikte bilişim sınıflarından katılabiliriz.

etkinliğin adresi: programlamacocukoyuncagi.org

etkinliğin haberi :http://m.hurriyet.com.tr/Haber?id=26298446

Mayısın ilk haftası istanbul’da düzenlenecek Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı adlı organizasyonda 7-17 yaş arasındaki çocuklar bilgisayar kodları yazacak.Türkiye Bilişim Derneği’nin sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı Bilgisayar Programlama Çocuk Oyuncağı organizasyonunda, 7-17 yaş arasındaki çocuklar bilgisayar kodları yazacak. Mayısın ilk haftasında düzenlenecek ve 5 gün sürecek etkinliğe öğrenciler okullarından veya evlerinden katılabilecekler. Öğrenciler hafta boyunca siyaset, iş, sanat, spor ve bilim dünyasından isimlerin katılımıyla çekilen kısa tanıtım videolarını izleyecek, bilişim sektörünün tanınan isimleriyle video-sohbetlere katılabilecekler. Ardından da programlamacocukoyuncagi.org sitesi üzerinden yayınlanacak programlama içeriklerini adım adım takip ederek, ilk kodlarını yazacaklar. “Bilişimde tüketim toplumundan üretim toplumuna” sloganıyla başlatılan projede 100 bin çocuğun ilk bilgisayar kodlarını yazmaları hedefleniyor. Yıl boyunca devam edecek çalışma içinde çeşitli etkinlikler de yapılacak. İlkokul ikinci sınıftan, lise son sınıfa kadar öğrenciler bireysel veya okulları ile birlikte kurumsal olarak da katılabilecek.ABD’de 20 milyon öğrenci katıldıOrganizasyon internet üzerinden çevirimiçi yapılacağı için, sınıf ortamında tek bir bilgisayar ve projeksiyon kullanılarak tüm öğrencilerin katılımıyla yapılabileceği gibi, her bir öğrencinin kendi bilgisayarına sahip olduğu laboratuvarlarda da uygulanabilecek. Bireysel katılanlar ise kendi bilgisayarları ve internet bağlantısı ile organizasyonda yer alabilecekler. Türkiye Bilişim Derneği Proje Yöneticisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir, “Dünyada çocukların bilişimle mümkün olan en erken yaşlardan itibaren üretim yapması için çalışmalar yürürken, dernek olarak böylesine bir süreci ülkemize taşıma sorumluluğunu omuzlarımızda hissettik. Destekçilerimizin katkısıyla da süreklilik gösteren bir çalışma yapmış olacağız” diyor. Özdemir’in verdiği bilgiye göre organizasyon kapsamında çocuklara algoritma geliştirme, kodlama ve web tasarıma yönelik içerikler sunulacak.

Etkinlik Programı

Ekli dosyalar

• Video-konferans Takvimi.png
    Video-konferans Takvimi.png
    171 KB · Görüntüleme: 1,056
  • Poster-by-Sebit_V2.jpg
    Poster-by-Sebit_V2.jpg
    334.8 KB · Görüntüleme: 1,056
Okulumda felsefe öğretmeni sosyal paylasim siteleri faydalimi zararlimi gibi bir Tübitak projesi yaptı. Bölge finalinde birinci oldu. Bu hafta ankaraya gittiler. Projelerinde bilişim nasil faydalı hale getirilebir gibi bir tavsiye kismi actilar. Fikrimi aldiklarinda tüketici toplum değil üretici toplum olma yolunda küçük yaştan itibaren yazilim derslerinin verilmesini ve okullarda bilişim derslerinde kodlama öğretilmesini onerdim. Yazilimin önemini vurgulamak adina tubitak vb. Projelerde sosyoloji alanında bu tur projeler yaparak farkindalik oluşturulabilir. Dernek kanalı ile bakanliktan izin alarak ve resmi yazi ile il milli egt mudurluklerine duyuru yapilarak Türkiye geneli ortaokullar arasi yazilim yarismalari yapilabilir.

bu tür çalışmalarla farkındalık oluşturulabilir.bilgisayarı face twitter youtube zanneden buyuklerimize bu işin mutfağının olduğu ve aşçılara ihtiyaç olduğu tabldotlarla yemek yemenin bi yerde son bulacağı farkındalığı oluşturulması gerekiyor.

Geri